V západních kalkulacích, ohledně protiruských sankcí hraje vedle Číny klíčovou roli Indie. O tom Kosa už několikrát psala a předkládala argumentaci, že Indové , minimálně zatím, rozhodně neplní roli, jenž jim předepsal Washington. A to sankčně globálně. Zejména co se ropného embarga týče. A jistě tohle není jediný sektor, kde si Indie počíná příliš samostatně a svéhlavě.
Velké plány s Indií spojoval Západ také , co se týče obilních exportů jako substituce v tomto směru za kolabující Ukrajinu. Jde totiž o zajištění dodávek pro třetí svět. Protože když ten si nedokáže zajistit dostatek zrna pro svoji výživu, pak západní globální pořádek utrpí zcel a nevratné škody. Jíst se prostě musí a tady žádné ideologické a demagogické kejkle a dokonce ani sliby a výhrůžky nepomohou. Pokdu si pamatujete tzv. arabské jaro, jenž nám politikáři a vymývači mozků prezentovali jako touhu Arabů po demokracii, pak vězte, jestliže to ještě nevíte, že šlo vlastně o hladové bouře v arabských zemích, protože tam došlo tehdy k velkému zdražení potravin.Nyní je situace mnohem horší.
Tehdy potraviny existovaly, jen zdražily nad možnosti průměrného Egypťana. Dnes to vypadá, že potraviny opět zdraží a nesrovnatelně více než za onoho arabského jara, nýbrž, že jich tentokráte asi nebude dost pro všechny. A když si k tomu přidáte článek z Novinek.cz a ty by nám přece nelhali pak je svět dnes navíc konfrontován s tím, že
Indie zakázala vývoz pšenice
Indie, která je po Číně druhým největším producentem pšenice na světě, zakázala s okamžitou platností vývoz této komodity do zahraničí. Důvodem jsou rychle rostoucí ceny na domácím trhu. Vláda bude ale moci udělit ze zákazu výjimky. Analytici se obávají dalšího růstu cen pšenice na mezinárodních trzích poté, co omezení vývozu hrozí kvůli válce i v případě dalších dvou velkých světových dodavatelů – Ruska a Ukrajiny.
Před vyhlášením zákazu počítala Indie s tím, že letos do světa vyveze na deset milionů tun pšenice. Hlavními jejími trhy jsou další asijské země, například Filipíny, Indonésie či Thajsko. Kvůli přerušení vývozu z Ruska a Ukrajiny se však indičtí obchodníci chtěli zaměřit i na trhy v Evropě, Africe či na Blízkém východě. Většina indické produkce pšenice ale putuje na domácí trh.
Cílem vládního opatření je podle zahraničních agentur zklidnit vývoj cen na domácím trhu. Podle agentury Reuters se ceny pšenice na indickém trhu dostaly v posledních týdnech na rekordní úroveň. Vláda se navíc obává, že letošní sklizeň bude výrazně slabší kvůli vlně veder, která tuto zemi zasáhla od poloviny března. Zásoby pšenice vláda potřebuje mimo jiné pro své programy potravinové pomoci, které v zemi pomáhají s výživou více než 80 milionů lidí.
Obchodník s pšenicí v Bombaji řekl agentuře Reuters, že rozhodnutí vlády je „šokující”. Trh sice očekával nějaké omezení vývozu, ale až za dva nebo tři měsíce. „Zdá se, že údaje o inflaci změnily vládní záměry,” dodal.
Vláda může udělit výjimky
Zákaz exportu ale počítá s několika výjimkami, které může udělit indická vláda. Může se tak stát pokud vláda uzná, že dodávky pšenice slouží na pokrytí základních potravinových potřeb země, kam vývoz směřuje.
Odborníci se domnívají, že postoj Indie povede k dalšímu růstu cen této komodity na mezinárodních trzích. „Nyní už na trhu není žádný další velký dodavatel,” řekl agentuře další obchodník.
Od začátku roku se ceny zvýšily již o 40 procent. K největším světovým vývozcům totiž patří Ukrajina i Rusko, kde vývoz čelí kvůli válce omezení. Během konfliktu byly zničeny sklady s pšenicí a obilím a Rusko navíc blokuje ukrajinské černomořské přístavy, odkud vývoz proudil do ostatních částí světa. OSN již několikrát varovala, že konflikt může výrazně zhoršit dostupnost potravin v chudších zemí.
Ještě verzírovanější text lze najít na velkém indickém serveru The Economic Times zde:
Domestic wheat prices up by 5-7% on fears of fall in production due to heat damage
zde zjistíte důvody, roč Indie k tomuto kroku přistoupila
-výrazně nižší výnosy budoucí sklizně než plánované
-obecný velký růst inflace
-strach z nepokojů mezi obyvatelstvem
-jasný tah kšeftařů s obilím prodávat za lichvářské ceny do světa
Ale jakékoliv srandičky stranou. Věc je vážná. Jíst se prostě musí a s tím ani Joe Biden nic nenadělá. A to napříč celým světem. Ostatně – on v tomto ohledu si víc než užívá a především užije doma. Jsem zvědav, jak dlouho potrvá, než v Americe někdo začne vykřikovat – pro nás peníze / na potraviny, benzín, bydlení nejsou, ale na zbraně pro Ukrajinu se posílají desítky a možná v dohledné době – stovky miliard dolarů/. Záhy nejspíš zjistíme, že nesmyslná válka na Ukrajině odstartovala netušené!