Indie zakázala vývoz pšenice


V západních  kalkulacích, ohledně  protiruských  sankcí  hraje  vedle  Číny  klíčovou roli  Indie. O tom Kosa  už  několikrát  psala  a předkládala  argumentaci,  že  Indové , minimálně zatím,  rozhodně  neplní  roli, jenž jim předepsal  Washington. A  to sankčně  globálně.  Zejména  co se  ropného embarga  týče. A  jistě  tohle  není  jediný sektor, kde  si Indie  počíná příliš  samostatně  a svéhlavě.

Velké  plány  s Indií  spojoval Západ  také , co se  týče  obilních exportů jako  substituce v tomto směru za kolabující  Ukrajinu.  Jde totiž o zajištění dodávek  pro třetí svět.  Protože  když  ten si nedokáže  zajistit  dostatek  zrna pro svoji výživu, pak  západní globální pořádek   utrpí zcel a nevratné  škody. Jíst se prostě  musí a  tady  žádné  ideologické a  demagogické  kejkle a  dokonce  ani  sliby a  výhrůžky  nepomohou. Pokdu si pamatujete  tzv. arabské jaro,  jenž nám politikáři a vymývači mozků prezentovali  jako  touhu  Arabů  po demokracii,  pak vězte, jestliže  to ještě  nevíte,  že  šlo vlastně  o hladové bouře  v arabských zemích, protože  tam došlo  tehdy k velkému zdražení potravin.Nyní je  situace mnohem horší.

Tehdy potraviny  existovaly, jen zdražily nad možnosti průměrného Egypťana.  Dnes  to vypadá,  že  potraviny  opět zdraží a  nesrovnatelně více než za onoho  arabského jara, nýbrž, že  jich  tentokráte  asi nebude dost pro všechny. A když  si k tomu přidáte  článek z Novinek.cz  a  ty by nám přece nelhali pak je svět dnes navíc konfrontován s tím, že

Indie zakázala vývoz pšenice

Indie, která je po Číně druhým největším producentem pšenice na světě, zakázala s okamžitou platností vývoz této komodity do zahraničí. Důvodem jsou rychle rostoucí ceny na domácím trhu. Vláda bude ale moci udělit ze zákazu výjimky. Analytici se obávají dalšího růstu cen pšenice na mezinárodních trzích poté, co omezení vývozu hrozí kvůli válce i v případě dalších dvou velkých světových dodavatelů – Ruska a Ukrajiny.

Před vyhlášením zákazu počítala Indie s tím, že letos do světa vyveze na deset milionů tun pšenice. Hlavními jejími trhy jsou další asijské země, například Filipíny, Indonésie či Thajsko. Kvůli přerušení vývozu z Ruska a Ukrajiny se však indičtí obchodníci chtěli zaměřit i na trhy v Evropě, Africe či na Blízkém východě. Většina indické produkce pšenice ale putuje na domácí trh.

Cílem vládního opatření je podle zahraničních agentur zklidnit vývoj cen na domácím trhu. Podle agentury Reuters se ceny pšenice na indickém trhu dostaly v posledních týdnech na rekordní úroveň. Vláda se navíc obává, že letošní sklizeň bude výrazně slabší kvůli vlně veder, která tuto zemi zasáhla od poloviny března. Zásoby pšenice vláda potřebuje mimo jiné pro své programy potravinové pomoci, které v zemi pomáhají s výživou více než 80 milionů lidí.

Obchodník s pšenicí v Bombaji řekl agentuře Reuters, že rozhodnutí vlády je „šokující”. Trh sice očekával nějaké omezení vývozu, ale až za dva nebo tři měsíce. „Zdá se, že údaje o inflaci změnily vládní záměry,” dodal.

Vláda může udělit výjimky

Zákaz exportu ale počítá s několika výjimkami, které může udělit indická vláda. Může se tak stát pokud vláda uzná, že dodávky pšenice slouží na pokrytí základních potravinových potřeb země, kam vývoz směřuje.

Odborníci se domnívají, že postoj Indie povede k dalšímu růstu cen této komodity na mezinárodních trzích. „Nyní už na trhu není žádný další velký dodavatel,” řekl agentuře další obchodník.

Od začátku roku se ceny zvýšily již o 40 procent. K největším světovým vývozcům totiž patří Ukrajina i Rusko, kde vývoz čelí kvůli válce omezení. Během konfliktu byly zničeny sklady s pšenicí a obilím a Rusko navíc blokuje ukrajinské černomořské přístavy, odkud vývoz proudil do ostatních částí světa. OSN již několikrát varovala, že konflikt může výrazně zhoršit dostupnost potravin v chudších zemí.

Ještě  verzírovanější  text lze  najít  na  velkém indickém serveru  The  Economic  Times zde:

Domestic wheat prices up by 5-7% on fears of fall in production due to heat damage

zde zjistíte  důvody, roč Indie  k tomuto kroku přistoupila

-výrazně nižší výnosy  budoucí sklizně  než plánované

-obecný  velký  růst  inflace

-strach  z nepokojů  mezi obyvatelstvem

-jasný  tah  kšeftařů s obilím prodávat  za lichvářské ceny  do světa

Ale  jakékoliv  srandičky  stranou. Věc  je  vážná. Jíst se prostě musí a s tím  ani  Joe  Biden  nic nenadělá. A  to napříč  celým světem. Ostatně – on v  tomto  ohledu  si  víc  než  užívá a především užije  doma.  Jsem  zvědav, jak dlouho potrvá, než  v  Americe někdo začne  vykřikovat  – pro nás  peníze / na potraviny, benzín, bydlení nejsou, ale  na zbraně  pro Ukrajinu  se posílají desítky a  možná v dohledné  době – stovky miliard  dolarů/. Záhy nejspíš  zjistíme,  že  nesmyslná  válka na Ukrajině  odstartovala  netušené!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.