Válka neválka, ruská pšenice jde na dračku stejně jako před invazí. A Putin to ví


Ano ruská  pšenice  jde na  dračku. A  vzhledem k  zastavení jakéhokoliv  exportu  z Indie,  omezení  vývozu a  nově  osevních ploch  na Ukrajině,  doslova  bláznivému  nárůstu  cen  průmyslových hnojiv, která  ještě  poroste  dále  do někam  naprosto netušených  výšin, kvůli cenám  základní suroviny pro jejich výrobu  – zemního plynu a sankcím  na vývoz  potaše  a  hnojiv  z Běloruska, což tvrdě dopadne  na výnosy příštím rokem počínajíc, si  Rusko, jako dnes v podstatě  jediný stát  na světě, disponující jak levnými hnojivy, tak plynem a zdá se, že i budoucí rekordní úrodou si může  mnout  ruce.

Proto  vám  dnes nabízím téma  svět a pšenice/zrniny. A z mnoha  nabízejících se materiálů, vybral tento článek z webu Newstream o jehož  jedině a vždycky správné orientaci nelze  sebeméně pochybovat. Šlo zvolit  materiál  z nějakého velkého a  respektovaného media, ale tohle netřeba překládat a redigovat. Tedy pro mne vítaná úspora  textu.

Válka neválka, ruská pšenice jde na dračku stejně jako před invazí. A Putin to ví

Světová chuť na ruskou pšenici zůstává i přes invazi Kremlu na Ukrajinu silná. Navzdory tlakům vyplývajícím z důsledků války, protiruských sankcí a reakcí Moskvy obchodníci s pšenicí nadále exportují velké množství ruského obilí, po kterém je ve světě vysoká poptávka. A nic nenasvědčuje tomu, že by vývoz brzy klesl, napsala agentura Bloomberg. Ostatně i prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že očekává rekordní sklizeň pšenice a růst vývozu.

Přes krátký pokles po začátku ruské invaze na Ukrajinu, kdy byli někteří obchodníci s obilím ovlivněni finančními a logistickými problémy, zůstal export pšenice z Ruska v souladu s obvyklými objemy. I když je stále těžší s obilím zejména kvůli logistice obchodovat, ruské společnosti a mezinárodní obchodníci jako Rif TD, Aston a Viterra nadále prodávají do zahraničí stovky tisíc tun ruského obilí měsíčně, uvedl Bloomberg.

Mnoho nadnárodních zahraničních firem po začátku invaze opustilo Rusko, ale potřeba obilí podtrhuje globální ochotu nadále nakupovat a prodávat úrodu „agresora“. To je podstatné zejména v souvislosti s cenami potravin, které po invazi kvůli rapidnímu poklesu ukrajinského exportu obilí vystoupaly ve světě na rekord. Z Ruska a Ukrajiny pochází asi čtvrtina světové produkce obilí, ukrajinské přístavy jsou ale nyní blokovány ruskou armádou.

O silné poptávce svědčí data společnosti Logistic OS, která odhaduje, že dubnový prodej pšenice z Ruska se oproti stejnému období předchozího roku ztrojnásobil. To byl ale hlavně důsledek tehdejších vývozních daní, kvůli kterým se z Ruska vyvezlo loni v dubnu mnohem méně pšenice než obvykle.

Největší nákupčí  ruské pšenice v dubnu 2022 (v tisících tun):

Rif TD 654,6
Aston 341,7
Viterra Rus 249,4
United Grain Company 137,5
Zerno Trade 112,0
Demetra Trading 94,7

zdroj: Bloomberg, Logistic OS

Zámořské agrofirmy v Rusku po začátku invaze z velké části zůstaly, i když některé uvedly, že nebudou provádět nové investice. To pro ně může být problém, neboť již v posledních letech jsou svědky toho, že jejich podíl na ruském exportu pšenice neustále klesá  ve prospěch státem kontrolovaných společností. Důvodem je, že ruská vláda čím dál více rozšiřuje svou roli ve stále strategičtějším sektoru. V rámci toho tak například státní banka VTB Group koupila některé přístavní terminály, aby podpořila místní obchodníky s obilím.

Optimisticky se proto na obilný sektor dívá i prezident Vladimir Putin. Ve čtvrtek na zasedání vlády řekl, že očekává rekordní sklizeň pšenice a nárůst jejího vývozu. Podle předběžných údajů se má v tomto roce v Rusku urodit 87 milionů tun pšenice, což je podle Putina dosud nejvíce. Celkem se Rusové podle prezidenta chystají sklidit 130 milionů tun obilí.

Rusku nahrává i to, že je velkým producentem hnojiv, která kvůli západním sankcím nemůže vyvážet – zemědělci ze západních zemí tak očekávají kvůli tomu nižší úrodu, což zase znamená vyšší poptávku v Rusku i jinde.

I přes vysoké náklady na dopravu a pojištění v době války ruské obilí neustále proudí do zahraničí, protože tamní sektor nebyl sankcionován a ani nečelil tak velkému tlaku na omezení podnikání jako v jiných odvětvích. Navíc snížení dodávek od pšeničného obra riskuje zhoršení celosvětového hladu – a ceny pšenice dosáhly v březnu rekordu kvůli obavám z globálního nedostatku.

„Po pšenici je vysoká poptávka kvůli obecným obavám z příští sezóny a problémům s počasím v různých částech světa,“ řekl generální ředitel moskevského Institutu pro studie zemědělských trhů Dmitrij Rylko. Rusko má tradičně vřelejší vztahy s mnoha zeměmi Středního východu a severní Afriky, které patří k těm nejvíce závislým na jeho pšenici.

Ano,  Rusko a  Putin si tohle  bude  užívat. My  na Západě  se kasáme, že se obejdeme  bez  ruských nerostných a  energetických surovin. Prý si je opatříme  jinde. O  čemž si  dovoluji pochybovat. A pokud náhodou  ano, pak jen na jistý  čas, než  dojdou  zdroje  náhradních dodavatelů a  vedle  toho – budeme platit  ceny, které sotva  uneseme, jestli vůbec.

Jenže jídlo?  Obyvatelstvo lze  přesvědčit, že  přestane  jezdit  auty a  doma bude, jako kdysi Rumuni za  Ceaucesca topit  v zimě na  11 stupňů. Tohle  lze. Ale  zkuste  nařídit, že  se přestane  jíst nebo jen  jednou denně!!!

Zkrátka  západní  sankce  narážejí na  svoje  hranice  a  těmi jsou potraviny. Na  světě  jich není  dost.  A  jestli  Západ nechce  riskovat  globální revoluci a  nepokoje,  pak zasaknkcionovat  Rusko  ohledně  exportu zemědělských komodit  je  dokonalá sebevražda.  Takže  nelze  stoprocentně  embargovat ruský bankovní systém a  v žádném případě  nikdo nezmrazí  platby  za  ruské zrní a  další zemědělské plodiny!

Už se těším, až  Zelenský začne  vykřikovat, že  kdo jí  chleba  z ruské pšenice, podporuje  válku proti Ukrajině!!! A  Biden  Morawiecki, Fiala  a další  západní velemozky  to začnou po něm opakovat a  dožadovat se  zastavení  exportu  Putinových agrárních komodit! To teprve  bude!!! Salva  Ukrajině! Salva  herojam!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.