Flash – jak se do vaší peněženky promítne Green Deal, Ukrajina a jedině správný názor o němž se nepochybuje


Na Kurzech.cz  se právě  objevil artikl, který nutně musíte znát. Týká se nás  všech. Jednoho každého z nás. Protože  jde o ceny  energií. V  tomto případě ELEKTŘINY!!!!

A  než se  do toho čtení pustíte, pak vám  vřele  a pokorně doporučuji  – posaďte  se,  zhluboka  se párkrát  nadýchněte, aktivujte  svůj mobil, navolte na něm  záchranku 112, abyste  to mohli okamžitě odeslat, pokud  s  vámi ta  zpráva  zamává. Připraveni? Takže  start!

Elektřina pro domácnosti zdražuje i na šestinásobek

Zatímco v minulém roce bylo možné elektřinu získat silovou elektřinu za cenu 1500 Kč za MWh bez DPH, v současnosti už cena přesahuje u některých dodavatelů i 7000 Kč. A může růst dál.

Nejvyšší zdražení elektřiny a plynu v novodobých dějinách České republiky. Kdyby mi to ještě někdo před rokem řekl, za kolik se bude prodávat elektřina, pokládal bych takového člověka za blázna.

Když se podíváme na ceny elektřiny u dodavatelů více dopodrobna, tak ještě v létě 2021 byla možnost si zasmluvnit cenu silové elektřiny na 2 až 3 roky s garancí nezdražení za cenu 1500–1700 Kč za MWh bez DPH. A dnes? Současné ceny jsou kolem 4500 až 6200 Kč za MWh. Nejvíc na zdražování doplatí lidé, kteří měli uzavřené individuální nabídky, kde dosáhli i na cenu kolem 1200 Kč. Pokud jim končí fixace, připlatí si na silové složce elektřiny i pětinásobek.

Nemám bohužel dobrou zprávu.

Alarmující jsou nákupy na Českomoravské komoditní burze Kladno, kde cena posledních transakcí elektřiny dosahuje 8000 Kč za MWh. Co to znamená pro koncového zákazníka? Že by prodejní cena pro následující období mohla přesáhnout i hranici 9000 Kč za MWh. Zde lze dát za příklad firmu Carbounion Bohemia, která zveřejnila na svých stránkách nové ceníky – smlouva na 1 rok má cenu kolem 9000 Kč za MWh bez DPH za silovou elektřinu (cena je lehce odlišná pro jednotlivé distribuční sazby), smlouva na 2 roky má cenu kolem 7 800 Kč za MWh a smlouva bez závazku má nacenění opět přes 9000 Kč za MWh.

Jak se takové ceně vyhnout? Ideálně si zkontrolovat aktuální platnost smlouvy a pokud končí do 12 měsíců, nebát se si cenu zkontrolovat a pokud se nabídka bude pohybovat kolem 4500–5000 Kč za MWh tak si jí zasmluvnit už teď. Dodavatele vybírat spíše z těch větších dominantních, kde je větší pravděpodobnost dodržení po celé smluvní období větší než u těch alternativních.

Zdali takovou nabídku upsat na 2 nebo 3 roky je už jen na zákazníkovi, co je pro něj přijatelnější a dodavateli, jestli takovou nabídku učiní. Dodavatelé se aktuálně do moc dlouhých závazků nehrnou, je tedy pravděpodobnější závazek 2 let. Vždy však chtějte garanci ceny na celé smluvní období od zahájení dodávky.

Na smlouvě tedy chcete hlavně 4 důležité body, které musíte znát a vědět o nich:

  1. Kdy vám smlouva začíná a na jak dlouho je platná
  2. Jak se smlouva zachová po jejím uplynutí (prolongace)
  3. Jaká je výpovědní lhůta  
  4. Jaká je skutečná cena a zdali je garantovaná po celém období

Ještě  dýcháte  sami  bez přístrojů?

Já s tím na chvilku  měl docela  problém. Podotýkám – článek vyšel nikoliv  na bulváru, nýbrž na  finančním webu. Který si zakládá na  své věcnosti a střízlivosti!!!

Až  do teď  bylo mým přesvědčením, že  rodinu postihla  nehorázná smůla, když  nám  loni zkolabovala Skautská energie  jako dodavatel jak plynu tak elektřiny.  Protože tím pádem násilně  skončily  naše supertarify, jenž by jinak doběhly  letos před Vánoci.

Nicméně ty informace,, stojící výše  říkají,  že to ještě nejspíše  byla klika!!!

Ale  bez ohledu na  cokoliv – tohle  už je opravdu  kolosální průšvih!!!!  Opravdu kolosální!  Megawatta za  9 000? Nebo 7 000?

Jak to, že  před  rokem šla   1 500???!!!!

Snadno!  Od  té doby  Evropská  unie a  Česká vláda:

-se totálně  zfamfrněly  do Green  dealu

-k tomu se přidalo  naprosto nesmyslné  příkaznictví Bruselu  obchodovat  elektřinu přes  burzu a totéž  u povolenek

-vše  se znásobilo zcela  nesmyslnou  energetickou politikou  české vlády  která kontroluje  ČEZ, jenž  vyrobenou lacinou českou  elektřinu  z dávno odepsaných elektráren prodává  podle  nesmyslných dlouhodobých kontraktů právě na oné  burze  v  Lipsku, kde  ji za  ty  zcela nesmyslné a šílené  peníze, uvedené v textu kupují zpět obchodníci s  nimiž máte/máme  uzavřené odběratelské smlouvy!!!! Podobnou  zhovadilost nejspíš  takhle  totálně a  v takovém měřítku provozujeme  JEDINĚ  MY v  České republice!!!!

-samozřejmě, že  nemalým podílem se  do ceny promítá i válka na Ukrajině. Jakkoli  Rusko v tomto směru Evropě  nic nedodává.  Jenže  cena lipské  burzy  je ovlivněna  a tvořena  zejména nejdražšími zdroji – orientuje  se  podle  ceny, za kolik  vyrábí  greendealové pitominy   /soláry+ větrníky/ a především dnes plynové  elektrárny.  A  vzhledem k politice  EU – zákaz uzavírat s Rusem dlouhodobé kontrakty na dodávky  plynu,  třeštění kolem Nordstreamu 2, ale  především zcela  nesmyslná  válka na Ukrajině, ještě nesmyslnější  protiruské sankce,  s  korunou všeho  – odstřižení  se od  ruských energetických zdrojů ZA KAŽDOU CENU, ať  to stojí /tokové jako  jsme my/ co to stojí, plus  všemožná podpora toho, aby ta válka trvala  co nejdéle – viz zcela neuvěřitelné dodávky  zbraní a  teď  už  peněz, pro Kyjev – peněz na platy státních zaměstnanců /rozuměj především vojáků/ a snad  i důchodců,

v konečném  součtu vygenerují  onu  částku  za megawatthodinu, kterou  budeme  podepisovat v našich NOVÝCH SMLOUVÁCH!!!!

Nemám  nic proti tomu,  aby  podobné  kontrakty pro svoji domácnost podepisovali  Fialové, Lipavští, Rakušanové, Jurečkové, Stanjurové, Pekarové Adamové, Černochové, Vystrčilové, Pavlové Fischerové, Milošové Zemanové  a další podobní. A  s nimi všichni ti mávači ukrajinskými prapory  a vykřikovači  Sláva Ukrajiny , co jich  na  Václaváku  a na  internetu  bylo a  je. U těch  budou ty nové  f/r/aktury za  elektřinu správně!!!!

Ale  proč my  ostatní?! Kvůli nim, Bruselu, Washingtonu a  Zelenskému????  Jen  v případě, že  jim  ty  naprosto  idiotské  budoucí  faktury  budu  moci přeposlat, aby  je  zaplatili.

Možná jsem vám zkazil den. Ale  stál jsem jenom před dvěma možnostmi

1- prásknout sebou a  zkusit, než dopadnu  sám si zavolat  tu rychlou na 112

nebo

2- se z toho okamžitě  vypsat a  jako bonus  vás  upozornit, co se na  nás  valí!!!!

Volba padla na to druhé, ale  zdaleka  není jisté,  že  se  člověk vyhnul  možnosti první!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.