Že by první signály evropského vystřízlivěni?


Bruselský server Politico  každý den zveřejňuje  shrnutí nejdůležitějších  událostí. dne Ten ze  16.5. se věnoval zejména  uniklým informacím ohledně hledání cest některých evropských zemí  ve vztahu  k dění na Ukrajině. Respektive toho, jak přemýšlí  o situaci v  den D+1. tedy okamžiku , kdy  konečně přestanou mluvit zbraně  a začnou  reálně jednat  diplomaté.

A  ty náznaky  jsou  celkem zajímavé. Zejména, když čtete mezi řádky. Můj překladač  mi článek

vydal takto:

POLITICO Playbook: Nový strach Západu: Co když vyhraje Ukrajina?

Vynechal jsem úvodní pasáž, věnovanou střelbě  v Buffalu a  americkým problémům s inflací. Dále už  je to jen o Ukrajině a dění kolem ní:

NOVÝ STRACH ZÁPADU: CO KDYŽ ZVÍTĚZÍ UKRAJINA? — Rusko čelilo v minulém týdnu ve válce s Ukrajinou závratné sérii neúspěchů:

  • Švédsko a Finsko se rychle stávají členy NATO , což znamená, že Rusko bude brzy sdílet 810 mil dlouhou hranici s NATO. Více z NYT
  • Ukrajinští vojáci vytlačili Rusy z předměstí Charkova , druhého největšího ukrajinského města, a nyní se blíží k ruským hranicím. Nejnovější od agentury Reuters
  • Rusko utrpělo „katastrofální“ ztráty během neúspěšného přechodu řeky 11. května, podle The Institute for the Study of War , který uvádí, že „vojenská neschopnost projevená při tomto přechodu otřásla důvěrou“ vlivných ruských vojenských bloggerů.
  • Ministerstvo obrany Spojeného království uvedlo , že ruská ofenziva ve východní oblasti Donbasu, kam se ruská palebná síla od svého ústupu z Kyjeva zaměřila, „ztratila dynamiku a výrazně zaostala za plánem“. Britové také tvrdili, že Putin ztratil jednu třetinu vojáků, které vyslal na Ukrajinu od začátku únorové invaze.

V neděli generální tajemník NATO JENS STOLTENBERG shrnul důsledky tohoto vývoje: „Ukrajina může tuto válku vyhrát.

A to je přesně problém podle rostoucího počtu západních úředníků a analytiků, kteří se obávají následků toho, co francouzský prezident EMMANUEL MACRON nazval „ponížením“ Ruska.

Macron není sám. Matthew Karnitschnig dnes ráno hlásí :

„Po týdnech strávených přemýšlením  se nad tím, co by se stalo, kdyby Rusko rozdrtilo Ukrajinu, se nyní západoevropští lídři obávají, co by se mohlo stát, kdyby Ukrajina skutečně vyhrála. … Jedna velká obava je, že ukrajinská výhra by mohla destabilizovat Rusko, učinit ho ještě nepředvídatelnějším a dostat normalizaci energetických vazeb dále mimo dosah. To je důvod, proč některá západoevropská hlavní města tiše upřednostňují řešení konfliktu „zachraňující tvář“, i když to Ukrajinu stojí nějaké území.“

Vedoucí představitelé Francie, Německa a Itálie zdůrazňují příměří a mírovou dohodu přesně ve chvíli, kdy Ukrajina zvrátila situaci.

Karnitschnig poznamenává, že jejich obavy z vítězství je postavily mimo krok s Bidenovou administrativou, která v posledních týdnech hovořila o tom, jak Ukrajina, slovy ministra obrany LLOYDA AUSTINA , „může vyhrát“.

V důležitém sloupku o víkendu Ross Douthat z NYT poznamenal , že možnost ukrajinského postupu by učinila jadernou eskalaci „mnohem pravděpodobnější“:

„Víme, že ruská vojenská doktrína počítá s použitím taktických jaderných zbraní v obraně, aby zvrátila vývoj v prohrané válce. Měli bychom předpokládat, že Putin a jeho kruh považují úplnou porážku na Ukrajině za scénář ohrožující režim. Spojte tyto skutečnosti se světem, kde jsou Rusové náhle poraženi, jejich územní zisky se vypařují, a máte nejnukleárnější vojenskou situaci od naší námořní blokády Kuby v roce 1962.“

Mezitím se očekává, že Senát tento týden schválí balíček vojenské a humanitární pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů. V rozhovoru pro NPR ve čtvrtek vůdce menšiny v Senátu MITCH MCCONNELL , který byl o víkendu v Kyjevě na schůzce s ukrajinským prezidentem VOLODYMYREM ZELENSKYYM , řekl, že se neobává rostoucího počtu republikánů, zejména ve Sněmovně, kteří jsou proti dalšímu pomoc pro Ukrajinu a že se s Bidenem na této otázce shodli.

„Takže v tomhle jsme všichni ve stejném týmu,“ řekl McConnell. „Rusové potřebují prohrát.“ Ukrajinci potřebují vyhrát.“ Další čtení: „McConnell přijímá MAGA s návštěvou Ukrajiny,“ od Burgesse Everetta

Za sebe  říkám, že  konečně  někdo začíná přemýšlet. Ano, porážka  Ruska  by  buď  spustila  jadernou variantu / a popravdě,kdyby  Putin doopravdy  představoval takové odlištěné monstrum, jaké z něj západní politici  a  západní tisk svorně  vytvořili,  pak nejpozději po potopení Moskvy  by jaderné tlačítko, nejméně  co  do použití malých taktických jaderných zbraní stiskl/ a pak šéfové Evropských zemí, konkrétně  Francie, Německa  Itálie  tuší, která by  uhodila  nebo v případě, že  by se Rusko zaleklo samo své poslední karty, by se země  se  zásobou 7 000 jaderných hlavic  rozpadla. S naprosto nepředvídatelnými důsledky.

Minimálně Macron  si  to uvědomuje. Jenže je příliš  malý kluk, aby  se prosadil.  Zelenský  už  ho stihl znectít  jak se patří – prý zklamal a nahrává Putinovi! Přeložím to  jednoduché  češtiny  -Macron se  stále  ještě považuje  hnusně a odporně  za  prezidenta  Francouzské republiky  a nikoliv  Pařížské oblasti  Republiky  Ukrajina a  nevzal si, stejně  jako Viktor  Orbán, příklad  z jistého Fialy, takto šéfa  Pražsko- brněnské  oblasti Ukrajiny.

A když  prosáklo, že  také  v Německu nebo Itálii leckdo uvažuje  stejným směrem jako  zrádce  Macron, Zelenský jim vzkázal, ať si Rusku  předají  část jejich území.

Ale velmi mne zaujala  především tato věta:

Jedna velká obava je, že ukrajinská výhra by mohla destabilizovat Rusko, učinit ho ještě nepředvídatelnějším a dostat normalizaci energetických vazeb dále mimo dosah.

Destabilizace Ruska je jedna  věc. Ovšem dostat  normalizaci energetických vazeb dále mimo dosah, druhá!  Destabilizace že  by trápila  evropské politiky. Když  rozhodli ONI o  rozbití  Libye a  a zničení  Kaddáfího a přitom jim muselo být jasné, co  to přinese ohledně neřízené  migrace? Když  táhli s  USA  do Afghanistanu s  Američany a nakonec s nimi ze  země  překotně  utíkali, protože  ti s nimi   svůj útěk  předtím vůbec  nekonzultovali?  A  nyní destabilizace Ruska? Ale  kdež!!! O těch energiích, i přes  bytí se v prsa a řev při zavádění dalších a  dalších protiruských sankcí, který by jim i KingKong  závidět  mohl,  to v reálu je!  Jestli se  rychle nějak nenormalizuje  a  nezoficiální  zapojení Ruska a jeho energetických zdrojů, v nějaké  přijatelné míře, pak nastávají pro evropské ekonomiky   mimořádně  krušné časy. A třeba pochopili i to,  že jestliže  Rusko přesměruje  drtivou  část  svých energetických dodávek do Asie,  pak Evropa  si  v klidu tak akorát  dojde  stěžovat na nějakou energetickou lampárnu!

Jenže Macron je  malý kluk. To už  jsme  si řekli. A  Schulz  nebo Draghi si otevřeně  ani roli toho malého usmrkance  netroufají.  Takže  jak dál?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.