Volební perpetuum


napsal Skag

 

Tak nějak se všeobecně ví, že pětikolka připravuje změnu volebního zákona a chce zavést korespondenční hlasování a při tom se nikdo nebouří, nikdo nehází kamení na oken Strakovky a sněmovny, nikde nehoří auta jak je zvykem v zemích s rozvinutou západní demokracií, ačkoliv tímto krokem skončí volby, už navždy bude pětikolka, je to nesmírně jednoduché a prosté.

Jen snad pan Bašta napsal článek, do PL nebo kam, ale bylo ticho. Pokusím se ukázat, jak snadné je mít Pavla prezidentem a Fialu navždy.

Jak to funguje, ta korespondence?

Detaily známé nejsou, ale jasné je, že žádná komise, kde jsou různé strany a hlídají se, kde mě od vidění znají, kde se podívají do občanky a na mě, ne to nebude. Někdo vyplní na internetu číslo té občanky, více chtít nebudou, to by byla diskriminace, takže kdo ta čísla zná, vyhrál volby.

V pravěku jsem programoval, dnes sotva zapnu počítač, ale hrubou logiku ještě dám, kdybych dostal takovou práci, jako zajistit navíc milion hlasů pro XY, tak bych, prosím, postupoval takto:

Lidé, co nehlasovali už třikrát, nebo jen dvakrát, tak by prostě tentokrát hlasovali, za ně bych to vyplnil, potřebujete jen to číslo dokladu, slušný hacker, střední váha, snadno dodá, pokud je objednavatelem stát, dodá on. Takže tito lidé najednou budou hlasovat.

Namítáte, že se na to přijde, jistě, přijde se na nějaký jednotlivý případ, někdo se rozhodl, že letos to tam půjde hodit i když to dlouho nedělal, dobře, ten případ se pečlivě vyšetří a velmi transparentně napraví, ale jen ten jeden, u těch ostatních, což je jaksi milion mínus jedna, tak tam přece není důvod pochybovat. Zákon zcela jistě nepřipustí možnost, že při tisíci doložených chybách, tedy podvodech, se systém označí jako špatný a odejde se od něj, volby se anulují a budou nové postaru, ne. Ani prezidentovi jedné veliké země se nepodařilo nechat přepočíst a zkontrolovat všechny hlasy a to těch doložených chyb – podvodů byly, údajně, desítky tisíc.

Vlkův  dodatek:

Skag má  naprostou pravdu.  O tom není sporu. Korespondenční volba  s sebou nese  rizika, nepřípustná  i pro  naší  zcela  vykostěnou a  úplně  formální demokracii. Například  už  zmíněné  ovlivnění  výsledků ve velkém. Které prostě  žádnou  myslitelnou procedurou  nelze eliminovat.  Jestliže opravdu, ale  opravdu  vážnou hrozbu pro každé  volby  v jakékoliv západní demokratické  zemii představují  proslulí  ruští  hackeři,  pak možnost  naznačená  Skagem   je  doslova  zbraní hromadného ničení  pro jakékoliv  volby.

Co je proti  tomu  kupování  hlasů za  pár  stovek například  ve vyloučených lokalitách? Jen nezajímavá  drobnost!!!  Ostatně – když už jsme u tohoto schématu  – sociálně vyloučených. Zkuste  si představit  agilní neziskovku, která  dojede  na vyloučené místo, chodí  cimru od  cimry, nese  si předtištěné  formuláře a  sdělí cosi ve  smyslu  – Jožine  dej občanku a tady mi podepiš  tenhle  papír  a hned  nafasuješ  dlaňovku, třeba pětikilo:  Netřeba s tát  před  volební místností  a  tam přebírat nepoužité  hlasovací lístky a  pak s rizikem vyplácet. Tímhle  způsobem je  vše  provedeno kontrolovaně, organizovaně, s  velkým časovým předstihem! Pak už  stačí jen  vše  zalepit  do obálky  a odeslat….O možnostech naznačených Skagem nehovoříc.

Pravidlo předběžné opatrnosti  říká, že  nikdo by  takové  riziko neměl podstupovat. Nikdo!  Jenže  politici chtějí  vyhrát, resp. vyhrávat a to  za jakoukoliv  cenu!!  V tomto případě opravdu jakoukoliv!

Z jednoduchého důvodu  – současná  vládní  smečka  disponuje  ve  sněmovně  většinou.  A  ta  si prohlasuje, co ji napadne.A  tohle  určitě  ano, protože  podle  všech doložitelných  průzkumů a výsledků by korespondenční hlasování  zvýhodnilo právě  je.  Takže  vymalováno. Pokud se  opozičním stranám nepodaří  tvrdě  a účelně  obstruoovat. U prezidentských voleb  to  snad  i připadá v úvahu. U  příštích parlamentních  nikoliv. Příliš  dlouhá  doba  zlomí  jakkoliv  sofistikovanou  a tvrdou obstrukci.

Hlavním argumentem  pro  zavedení korespondenční volby  je, vedle blábolu   – takhle  to mají po celé Evropě až na snad jednu  či dvě  výjimky, tvrzení, že  každému by mělo být umožněno  nebyrokraticky  vykonávat  aktivně  své  voličské právo!  A to jak  lidem, kteří  odjíždějí na  dovolenou, služební cestu nebo žijí  v zahraničí.

Pro mne  naprosto nesmyslný faul. Začnu  tím zahraničím! Prý  je třeba umožnit krajanům, aby  se  spolupodíleli na  řízení země.  Míněno těm, co  žijí v cizině  delší  čas. To je zásadní nonsens!  Z jakého titulu?  Když zde nežijí, neplatí tady  daně!!! Například!  Co je opravňuje, že  se  budou podílet na jejich  vydávání?  Nebo že  vlastně  svým hlasem ovlivní sociální a  další zákony, podle nich  budeme žít my a  nikoliv oni?  Jak by  se dívali na to, kdyby  kdokoliv z nás jim mluvil do jejich rodinného rozpočtu  nebo kam a za jakých podmínek nastoupí do zaměstnání? Věc je  z mého pohledu zcela  jasná.

A ti dovolenkáři nebo služební cestovatelé?  Volby vždy prezident  nebo šéf  senátu ohlašuje  nejméně s půlročním předstihem. Jestliže  tedy  někdo  stejně  jede někam, za  svého rozhodnutí  nebo  na příkaz někoho, koho nelze odmítnout, nedá se  nic  dělat.  Umím si snadno představit,  že  spousta  mužů zažila  situaci, kdy  se stali po dobu služební cesty  náhle otci. Patřím mezi ně. Syn se narodil, když si mne vojenští páni zavolali na  cvičení a  šmytec. Což nepochybně představuje událost  daleko většího dosahu než  jedny  volby. Nedá se nic  dělat,  člověk prostě  nemůže  mít  všechno. Klidně  nechť  to ti cestovatelé  cítí jako křivdu. Nicméně  riziko účelového zneužití korespondenční volby kvůli nim nelze  akceptovat. Zejména  ne, když  tenhle  model prosazuje  vláda, která  se neštítila  bez opory  v zákoně zcenzurovat nepohodlné  weby.  Jen tak. Protože  jí to vyhovovalo. U těhle  NEEXISTUJE  sebemenší záruka  férovosti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.