Rubl se propadá o více než 10 % na téměř 2týdenní minimum, protože Rusko opět snižuje sazby


V  druhém  dnešním  textu Kosy  rozebírám  událost,  která  je  v tuzemsku  komentována a  to velmi široce. Ovšem obsahově  totálně  nedostatečně. Záměrně.  Prostě  z  ideologických  důvodů  se pustí jen ta jedinému správnému názoru vyhovující  část.

Tento  článek pojedná  o  jiné finanční události, týkající se  Ruska, které  v okamžiku  jeho psaní komentována  ještě není. Ale  počítám, že  během dne  se  opět  velmi razantně  v informačním  mainstreamu objeví. S bombastickými titulky

  Rubl  během jednoho dne ZTRATIL  10% hodnoty

Ale očekávám třeba  i

  Rublová  bublina  splaskla

atd.  Prostě vše ve  smyslu – ruská měna  se sesypala, byl to Potěmkinův nikoliv  vesnice, nýbrž  rubl.

Jenže  celá informace  zní  úplně jinak. Na  Reuters – takhle:

Rouble slumps over 10% to near 2-week low as Russia slashes rates again

a můj překladač zjistil, že

Rubl se propadá o více než 10 % na téměř 2týdenní minimum, protože Rusko opět snižuje sazby

26. května (Reuters) – Ruský rubl se ve čtvrtek ve volatilním obchodu propadl o 10 % vůči dolaru na dvoutýdenní minimum, když centrální banka snížila úrokové sazby na 11 % a navrhla další snížení, protože inflační rizika odeznívají.

Centrální banka potřetí za sebou snížila svou klíčovou sazbu o 300 bazických bodů, čímž znovu změkčila náklady na půjčky po mimořádném zvýšení sazeb na 20 % koncem února poté, co Rusko vyslalo vojáky na Ukrajinu. Přečtěte si více

Guvernérka Elvira Nabiullina na bankovní konferenci v Moskvě uvedla, že centrální banka zabránila inflační spirále a sníží svou prognózu inflace pro rok 2022 z 18-23 %, čímž zopakovala signál banky, že na svém příštím zasedání 10. června může sazby dále snížit.

Kolem 1420 GMT byl rubl vůči dolaru zhruba o 10 % slabší na 65,70, nejslabší od 12. května a propadl se z 55,80, což je jeho nejsilnější úroveň od února 2018, do které se dostal ve středu.

Oproti euru ztratila 14 % a obchodovala na 69,50, což je rovněž dvoutýdenní minimum, když se v předchozí seanci dotkla sedmiletého maxima 57,10.

Rubl začal padat z těchto víceletých maxim ve středu, když trh očekával rozhodnutí banky. Prodloužil ztráty, protože Nabiullina ve čtvrtek doručila holubičí zprávu banky a během seance neustále klesala.

Výnosy vládních 10letých státních dluhopisů OFZ, které se pohybují nepřímo s jejich cenami, klesly na 9,41 %, což je nejnižší hodnota od 10. února, a poté se ustálily na 9,57 %.

Skončila rallye rublů?

Rubl, podpořený kapitálovými kontrolami, uměle stoupl, aby se letos stal zatím nejvýkonnější světovou měnou. Pomohly také nové platební podmínky za plyn, vyžadující přepočet cizí měny na rubly a pokles dovozu.

Nyní však ztratila podporu daňového období na konci měsíce, kdy společnosti zaměřené na export obvykle převádějí cizí měnu na rubly, aby zaplatily místní závazky.

„Dnešní snížení klíčových sazeb spolu s dalším kolem uvolňování politiky očekávaným 10. června vyvinou výraznější tlak na směnný kurz rublu,“ uvedli analytici Veles Capital v poznámce.

Síla měny vyvolala obavy z negativního dopadu na příjmy ruského rozpočtu z exportu. V pondělí Rusko snížilo podíl příjmů v cizí měně, které musí exportéři převést na rubly, na 50 % z 80 %.

Rusko postupně ruší omezení, řekl ministr hospodářství Maxim Rešetnikov, citovaný agenturou TASS, protože díky silnému rublu je ruské dobro v zahraničí nekonkurenceschopné.

Řekl také, že očekává další snížení povinných forexových prodejů společností zaměřených na export.

Ruská aktiva mohou také čelit tlaku na pokles, protože možný suverénní default se přibližuje, i když ruští představitelé tvrdí, že stát má dost peněz na to, aby dostál svým závazkům. Přečtěte si více

Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil 10% zvýšení důchodů a minimální mzdy, aby zmírnil Rusy před inflací, ale popřel, že by všechny ekonomické problémy země souvisely s krizí na Ukrajině. Přečtěte si více

Ruské akciové indexy byly smíšené.

Index RTS denominovaný v dolarech (.IRTS) klesl o 7,5 % na 1 155,1 bodu. Ruský index MOEX (.IMOEX) byl o 1,1 % vyšší na 2 360,0 bodů.

Takže  ano  – rubl  výrazně  oslabil.  Ale pouze proto,   že  už mu nehrozí  naprostý rozvrat a  Rusku historická  inflace. Takže  Ruská centrální banka

a- snížila  svou hlavní  sazbu ze  14%  na 11%

b- ruské  firmy  už  státu  nepřevádějí povinně 80% svých  devizových inkas  ale  50%

c- guvernérka  RCB prohlásila,  že inflace  bude nižší než  původně  odhadované pásmo  18-23%

Tohle  všechno reflektoval  rubl  – tedy  že díky  zásadně  umenšené povinné konverzi po něm  nastane  daleko menší poptávka,  že  na depozita  v rublech už  se nevyplácí 14 ale jen 11% nebo méně,  že  rublová  inflace  není tak drtivá

což svědčí   o  tom, že  si Rusko finančně  věří.

V Česku   to prý s inflací a naší tvrdou a jedině správnou měnou  dotáhneme inflačně  až na nějakých 156-16%  – cituji Rusnoka. Kolik  budou úroky  těžko říci. Nový  guvernér  Michl  je toho názoru,  že inflace  se porazí sama. Ale  nepíši o Česku.

Zpět k tomu  Rusku.  Opakuji, co už  jste  četli několikrát – protiruské sankce  zatraceně  bolí a  a bolet  budou.   Ovšem zjevně  ne tolik kolik si Biden a jeho  kývači představují a představovali.Prostě každý soudí podle  sebe. Naše  sankce  by Západ  nepochybně  srazili  do prachu.  Rusko zjevně  ne i když  bude hodně  krvácet.  Být Rusem příštích 20 let  bude velmi obtížné, složité a nepohodlné. Po všech stránkách.

Ale nepíši  o Rusech. Píši o tom,  jak nám bude referováno o včerejším oslabení ruské měny  a jak je  to s ní doopravdy.

Ale  klidně může  být,  že  někdo není  mými vývody přesvědčen. Takže  další Reuters, který  to snad   vysvětlí i nevěřícímu Tomášovi. Nebo třeba Michalovi:

Russian central bank slashes key rate, sees room to cut further

Ruská centrální banka snížila klíčovou sazbu, vidí prostor pro další snižování

26. května (Reuters) – Ruská centrální banka ve čtvrtek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu na 11 % a uvedla, že letos vidí prostor pro další snížení, protože inflace zpomaluje z více než 20letých maxim a ekonomika směřuje ke kontrakci.

Tento krok, který následoval po dvou předchozích sníženích o 300 bazických bodů, které zvýšily sazbu na 14 %, oznámila na mimořádném zasedání. Banka postupně ruší nouzové zvýšení sazeb na 20 % z konce února, které bylo spuštěno ruským krokem z 24. února k vyslání desítek tisíc vojáků na Ukrajinu a uvalením západních sankcí v reakci na to.

Guvernérka Elvira Nabiullina uvedla, že inflační rizika se zmírňují, ale varovala, že ekonomika vstupuje do období strukturální transformace a že banky potřebují další kapitálovou podporu.

Inflační očekávání domácností a podniků klesají, řekla na bankovní konferenci v Moskvě, což pomáhá výrazně snížit inflační rizika.

Nedávné posílení rublu na víceletá maxima mělo podle ní významný, i když dočasný dezinflační dopad.

Ruská měna byla letos podpořena kapitálovými kontrolami zavedenými koncem února s cílem omezit rizika finanční stability a bránit ekonomiku před rozsáhlými západními sankcemi.

„Díky těmto faktorům inflace klesá rychleji, než jsme očekávali,“ řekla Nabiullina. „To nám dnes umožňuje snížit klíčovou sazbu, aniž bychom vytvářeli nová proinflační rizika.“

„Počítáme s možností dalšího uvolňování klíčové sazby na nadcházejících jednáních.“

RIZIKA SE AKCEPTUJÍ

Centrální banka uvedla, že vnější podmínky pro ruskou ekonomiku jsou stále náročné, ale rizika finanční stability se poněkud snížila, což otevírá prostor pro uvolnění některých opatření ke kontrole kapitálu.

„První měsíce (od února) byly časem pro taktická rozhodnutí: museli jsme čelit prvnímu sankčnímu šoku,“ řekla Nabiullina. „Podařilo se nám ochránit finanční stabilitu a nedovolit, aby se rozvinula inflační spirála.

„Ale to samozřejmě absolutně neznamená, že můžeme snadno dýchat.“

Výkon rublu „poskytl politikům prostor ke zvrácení mimořádných opatření zavedených od února“, uvedli analytici Capital Economics v poznámce.

„Máme podezření, že CBR nebude pokračovat v tomto tempu uvolňování… Další uvolňování kapitálových kontrol a další snižování sazeb se ale  jeví jako pravděpodobné,“ uvedli.

Rubl prodloužil vnitrodenní ztráty, když Nabiullina mluvila, spadl  na 63,41 vůči dolaru, což je pokles o 6,9 % za den.

Centrální banka by mohla svou klíčovou sazbu dále snížit o 50–100 bazických bodů na příštím zasedání stanovujícím sazby plánované na 10. června, řekl Dmitrij Polevoy, šéf investic LockoInvest.

Vicepremiér Jurij Borisov řekl, že Rusko potřebuje levné peníze a měnovou politiku, která není zaměřena pouze na omezení inflace, v naději, že centrální banka nastupuje nový trend.

„Chtěl bych mít (sazbu) dnes 6-8%,“ řekl.

INFLAČNÍ PROGNÓZA

Nabiullina uvedla, že banka upraví svou prognózu inflace pro rok 2022, která dříve činila 18–23 %, a dodala, že inflace se v roce 2023 zpomalí na 5–7 %, než v roce 2024 dosáhne svého 4% cíle.

Inflace se pohybuje poblíž své nejvyšší hodnoty od počátku roku 2002, ačkoli údaj z 20. května 17,51 % znamenal pokles ze 17,69 % o týden dříve, což odráží pokles spotřebitelské aktivity.

Vysoká inflace ničí životní úroveň a mezi Rusy je již léta jedním z klíčových problémů.

Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil 10% zvýšení důchodů a minimální mzdy, aby zmírnil Rusy před inflací. Přečtěte si více

Popřel, že ekonomické problémy země byly všechny spojeny s tím, co Moskva nazývá svou „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině, což přimělo Západ k bezprecedentním sankcím proti ruským bankám, společnostem, podnikatelům a osobnostem blízkým Kremlu.

Už jen jednu poznámku – byl bych velmi spokojen,  kdyby nesankcionovaná  česká  ekonomika   dostala, co do inflačních  hodnot  na  rok  2023 a 2024 od  ČNB  stejnou prognozu  jako  sankcionované  Rusko od   tamní guvernérky  RZB!!! I když  prognozou, zejména  pozitivní, nikoho neurazíš.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.