Britský Guardian se s tím už nepáře. To co zatím takové NY Times, Washington Post a pár dalších provozovaly a provozují jako možné téma k hovoru, které by už dále nemělo být ostrakizováno, redakce britského doleva orientovaného media vzala , tak říkajíc- z jedné vody načisto. Dost důvodů vám to dnes nabídnout.
Ti, kteří více věří své angličtině, než vlkovu překladači / nedivím se/ naleznou originál zde:
It is in the best interests of Ukraine, and the west, to end this war as soon as possible
V nejlepším zájmu Ukrajiny a Západu je tuto válku co nejdříve ukončit
Ukrajina tuto válku na bitevním poli nevyhraje. Zvítězí tím, že se vybuduje v prosperující postkonfliktní demokracii
Jestřábi ve Washingtonu nadále tlačí na Joea Bidena, aby se ještě hlouběji zapojoval do války na Ukrajině. Chtějí více vojenského vybavení pro Kyjev a maximalističtější vojenské a politické cíle, které sahají od úplného vytlačení Ruska z Ukrajiny přes rozřezání Ruska na kusy až po odstranění samotného prezidenta Putina . Mají pravdu, že Rusko by mělo prohrát válku a také, že by ji měla vyhrát Ukrajina . Ale mýlí se v tom, jak toho dosáhnout.
Ukrajinské a ruské síly jsou nyní v pomalé, drtivé válce. Oba protivníci utrpěli velké ztráty, ale ukrajinské byly obzvláště vysoké. V nadcházejících týdnech by Rusko mohlo upevnit svou pozici v oblasti východního Donbasu, Ukrajina by mohla stáhnout trochu více území nebo by se mohly zastavit boje.
Jsem v pokušení doufat, že Ukrajina bude bojovat alespoň do doby, než znovu obsadí své únorové hranice, a možná i dál, a získá zpět všechna území, která ztratila ve válce v roce 2014. Ale bývalý zpravodajský analytik ve mně vidí rizika všude kolem. Za nejlepších okolností bude znovuzískání značného množství území téměř jistě vyžadovat dlouhý a vleklý boj. Riziko eskalace by bylo všudypřítomné. Náklady pro Ameriku a Evropu by se zvýšily.
A bylo by to obzvlášť špatné pro Ukrajinu . Faktem je, že Ukrajina tuto válku nevyhraje vleklým a vyčerpávajícím bojem o získání dalších pár hektarů území zpět od Ruska. Skutečné vítězství Ukrajiny není na bitevním poli, ale v jejím postkonfliktním znovuzrození. Čím dříve to začne, tím lépe.
Ukrajina zvítězí tím, že se chopí příležitosti, dokud ještě může, okamžitě zahájit masivní, Západem financovanou rekonstrukci, která oživí její politickou a ekonomickou integraci do Evropy , posílí její bezpečnost a urychlí cestu směrem k demokratické budoucnosti. Ukrajina zvítězí tím, že předvede světu mimořádnou odolnost politického a ekonomického liberalismu a zahájí tento proces co nejdříve, ne za pět let, až bude země zničena a svět půjde dál svou cestou. Ukrajina zvítězí tím, že zabrání Rusku uhasit jeho nezávislost, která byla dosud zázračně zachována, ale zůstala v ohrožení, dokud boje neustanou. Ukrajina vítězí tím, že nasměruje národní energii, která byla vytvořena válkou, do lepšího míru a silnějšího a prosperujícího národa.
Západní podpora Ukrajině byla dosud mimořádná a dosáhla úrovně, kterou jen pár dní před vypuknutím války téměř nikdo nemohl očekávat. Ale dnešní vysoká úroveň podpory nebude trvat věčně. Ceny potravin a paliva celosvětově rostou. NATO bylo sjednoceno během prvních 100 dnů války, ale postupem času se objeví rozdělení. Ukrajinská věc je široce vnímána jako právě dnes, ale čím déle se válka protahuje, tím větší je riziko, že morální zřejmost vybledne.
Ukrajina by měla raději utratit dobrou pověst, které se nyní těší, na obnovu své ekonomiky, infrastruktury a demokracie, než na další zbraně. Rekonstrukce je již nyní masivním počinem, který za nejlepších podmínek potrvá deset i více let a bude vyžadovat stovky miliard dolarů západní pomoci. Čím déle bude válka trvat, tím více bude Ukrajina zničena a tím dražší bude. Vleklá válka mezitím zvyšuje riziko prohloubení korupce a větší centralizace a personalizace moci v Kyjevě, což obojí v minulosti sužovalo Ukrajinu a působí proti zastřešujícímu cíli posílení ukrajinské demokracie.
Jistě, de facto přijetí rozdělené Ukrajiny, i když ne de iure, znamená nepřátelské, potenciálně rušivé Rusko na hranici. To zjevně představuje výzvy pro rekonstrukci Ukrajiny, zvláště pokud Rusko kontroluje přístup Ukrajiny k Černému moři. Ruská přítomnost na ukrajinské hranici je však nevyhnutelná bez převratu v Moskvě nebo širší války; přechod k rekonstrukci nyní představuje méně výzev než nekonečná válka, v níž je mnohem více měst na Ukrajině srovnáno se zemí a miliony jejích občanů žijí jako uprchlíci v zahraničí.
Bude těžké přesvědčit ukrajinské vůdce, že je to jejich nejlepší možnost, když jejich národ tak těžce trpěl Putinovými rukama. Prezident Volodymyr Zelenskij pravděpodobně neuvidí dlouhodobý zájem svého národa o prosperující evropskou budoucnost, pokud Spojené státy a Evropa nevyužijí vlivu, který mají, jako ekonomického a vojenského záchranného lana Ukrajiny, aby ho v tom povzbudily.
Přijetí omezeného vítězství bude také vyžadovat diplomatické vedení z Washingtonu, aby překonalo odpor v některých spojeneckých hlavních městech, a od komentátorů, kteří tak moc chtějí pomstu vůči Kremlu. Podle logiky nulového součtu, která v mnoha ohledech převládá, může Ukrajina zvítězit pouze tehdy, pokud Rusko zasáhne ponižující a rozhodující úder. Putin by měl bezpochyby zaplatit vysokou cenu za zmatek, který způsobil na Ukrajině, a následné škody na evropské a globální bezpečnosti. K nabádá i spravedlnost. Ale sankce, diplomatická ostrakizace a těžké ztráty ruské armády jsou skutečné náklady, které budou časem bolet víc. Ruským elitám byl mezitím zabaven jejich majetek a zabouchnuty dveře po celém světě. Tyto náklady budou Rusko a jeho vedení sužovat v nadcházejících letech.
Snad nejslavnějším výrokem strategie je, že válka by měla být pokračováním politiky jinými prostředky. Západní vůdci by si proto měli pamatovat: Ukrajina tuto válku na vojenském bojišti nevyhraje. Západ také ne. Vyhraje ji, když se Ukrajina stane zdravou a prosperující demokracií. To už je výzva. Vleklá válka to nijak neusnadní.
- Christopher S Chivvis je ředitelem programu Carnegie Endowment’s Program on American Statecraft a bývalým americkým národním zpravodajským důstojníkem.
Autor má pravdu. V obou zásadních premisách:
1- je potřeba co nejrychleji a to stůj co stůj /ačkoliv si netroufl to takto explicitně napsat, asi ví proč/ , tuto válku ukončit
2- Ukrajina by zvítězila kdyby se jí podařilo za nesmírně masivní finanční pomoci vybudovat moderní, funkční, spolehlivý a výkonný stát, který by demonstrativně kontrastoval jak s Ukrajinou předválečnou, tak i zejména ruskou současností i budoucností.
V takovém případě by šlo o epochální vítězství.
A má pravdu v třetí premise
-čím déle Kyjev válčí, tím více území, lidí zřejmě ztratí, tím větší rozsah nabudou válečné škody a tím méně bude zajímat vládnoucí elity na Západě a především západní voliče. protože ti všichni se nastaví na výzvy, které na ně padají nebo padnou a o nichž není zatím ani potuchy.
Je vidět, že autorem je Američan. kdyby se jednalo o člověka z post sovětského prostoru, který se opírá o tři desítky let hmatatelných zkušeností s politickým životem, ekonomickou transformací, stavem tzv. demokracie, všudypřítomnou a neodstranitelnou korupcí a to dejme tomu nikoliv v ukrajinském nýbrž českém/slovenském měřítku, zakončil by ten článek úvahou
-existují vůbec na Ukrajině podmínky, aby takového vítězství dosáhla s jakkoliv vysokou finanční pomocí Západu?
Za sebe říkám, že představit si, že na Ukrajině se oligarchové nedostanou k hlavním penězovodům oné a já prognozuji – spíše teoreticky silné budoucí západní finanční pomoci, že po válce, kdy většina občanů se propadne do bídy, kdy skoro vše přestane být funkční, kdy eventuálně na všechny dopadne důsledek dnes hypotetické porážky a ztráty území – je prostě mimo moje možnosti.
Ukrajina zůstane Ukrajinou. Nastavení celých generací – urvi co můžeš a za jakoukoliv cenu, vlastní v podstatě všem postkomunistickým státům, ale až obludně zbytnělé právě na Ukrajině – viz její současné 122. místo v korupčním žebříčku Transparency Int. v podstatě pohřbívá jakékoliv iluze o tom, že by to snad mohlo po válce fungovat jinak. Z Ukrajinců se okamžikem podpisu nějakých dohod či alespoň příměří, Švédové, Finové, Dáni či Norové /jimž korupce nic neříká/ v tom okamžiku, ani nikdy později jednoduše nestanou. Zelenský, zvyklý, že když si dnes dupne, tak zítra Západ přispěchá okamžitě s hračkou, kvůli které dupal nožičkou, zřejmě přesně ví, že jakmile přestane zabíjet Moskala, ztratí pro své potentátské donátory naprostou většinu své současné přitažlivosti a stane se obtěžujícím a dotěrným žebrákem.
A ještě jedna věc – pokud to autor myslí s tím ukončením války myslí vážně, pak bych na jeho místě, tuto svou úvahu neadresoval do Kyjeva, nýbrž především do Washingtonu a v kopii ještě do Londýna a Bruselu. Tohle jsou správní příjemci. Bez jejich finanční pomoci by do týdně Zelenskému došly peníze na válku!!! A pak nechť se Ukrajina obrodí z válečného popela a stane se tím pro mne nepředstavitelným superstátem a nesporným vítězem nad Putinem. nepřeji si nic jiného!