Svět, zejména ten náš -nedostižný západní, doslova úpí pod inflací. nejhorší minimálně za nějakých posledních 40-50 let. Západní papaláši, napříč státy a celými kontinenty v dokonalé jednotě, jak je nyní jejich zvykem – nikdy jsme nebyli tak svorní a jednotní – vykřikují:
my za tu inflaci neneseme žádnou odpovědnost!
a dodávají:
ta inflace je Putinova inflace /na Babiše to v USA nebo na Slovensku fakt hodit nelze/
Vzhledem k tomu, že podobná interpretace je dnes zavedeným „ARGUMENTAČNÍM“ standardem, ať se člověk podívá do jakéhokoli mainstreamového sdělovadla nebo slyší další a další výlev nějakého vševědoucího papaláše, není od věci dát sem článek, který přesně na toto téma vyšel na portálu Asia Times. Který si toto tvrzení podává naprosto věcně, bez emocí, ale s tvrdými daty. Přesně tak, jak to já rád ! Protože jen čísla doopravdy hovoří! Děkuji těm, co mi jej poslali. Originál toho textu se jmenuje
Biden loses the inflation blame game
A překladač z něj vybral toto:
Biden prohrává hru obviňování z inflace
Žádná inflace neexistuje, a pokud existuje, je dočasná a mohou za ni chamtivé ropné společnosti nebo Vladimir Putin. Sdělení Bidenovy administrativy o nejhorší inflaci za posledních čtyřicet let se tolikrát proměnilo, že s ním nejvyšší představitelé prezidenta nedokážou držet krok.
Dne 9. června ministryně financí Janet Yellenová rázně odmítla, že by s problémem mělo cokoli společného zdražování ze strany podniků, a prohlásila: „Inflaci z velké části způsobuje poptávka a nabídka.“ O den později Biden obvinil z inflace chamtivé zahraniční přepravní společnosti, americké farmaceutické firmy a Exxon-Mobil a americký ropný průmysl obecně.
Dne 14. dubna Biden nabídl toto překvapivé tvrzení: „Lidé nevědí, že 70 % nárůstu inflace bylo důsledkem Putinova zvýšení cen kvůli dopadu na ceny ropy. Sedmdesát procent.“ To vyvolalo salvu smíchu ověřovatelů faktů v pro-bidenovském deníku Washington Post.A sáhli po následujícím grafu-pozn.vlk:
K prakticky veškerému zvýšení cen pohonných hmot a potravin došlo předtím, než Rusko 24. února loňského roku napadlo Ukrajinu. Zvýšení cen, které následovalo po válce na Ukrajině, nemělo pro jistotu nic společného s Putinovými kroky – Rusko nesnížilo produkci ropy ani potravin -, ale spíše se sankcemi, které ztížily prodej ruské ropy. Určitý nárůst cen obilí lze přičíst na vrub neschopnosti Ukrajiny přepravit svou úrodu.
Pokud jde o inflaci, slonem v porcelánu je exploze federálních výdajů na zhruba 30 % hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích padesáti letech se pohybovaly v rozmezí 18-23 %.
Skokový nárůst výdajů pro pořádek začal za Trumpovy vlády, která utratila asi polovinu z celkových 6 bilionů dolarů federálních stimulů. Trumpova administrativa však stimulační program zahájila na jaře 2020, kdy byla ekonomika ochromena Covidem-19. Na jaře 2020 se Trumpova administrativa pustila do realizace stimulačního programu.
Bidenova administrativa pokračovala v pumpování peněz do ekonomiky stejným tempem i poté, co pandemie ustoupila a ekonomika se zotavila, a nabízela masivní almužny svým politickým voličům.
Je rozdíl mezi vstříknutím adrenalinu pacientovi, kterému se zastavilo srdce, a vstříknutím stejné dávky znovu poté, co je pacient oživen a funkční. Masivní poptávkový šok, který neměl v mírové historii Spojených států obdoby, narazil na chronická omezení nabídky a vyvolal vražednou inflační vlnu.
Následující graf ukazuje meziroční změnu hlavních složek indexu spotřebitelských cen v USA a také jednu položku, která se v indexu CPI neobjevuje, a to odhad změn nájemného z bytů na webu Apartmentlist.com. Ta je zahrnuta proto, že složka „přístřeší“ indexu CPI se zdá být divoce podhodnocená v rozporu s údaji ze soukromých průzkumů, které ukazují 16% inflaci nájemného.
Z grafu je zřejmé, že inflace dosáhla plné dynamiky na konci roku 2021. Poptávka po automobilech během Covidu rostla, protože Američané se vyhýbali veřejné dopravě, ale automobilový průmysl narazil na kritický nedostatek čipů a dalších komponent.
Inflace cen energií se do jara 2021 vyšplhala na více než 30 % ročně. Inflace zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby se v posledních měsících roku 2021 pohybovala mezi 10 a 20 %.
Jedinou položkou, která během roku 2022 vykázala zrychlení cenových změn, byly potraviny. Inflace v oblasti energií byla v plném proudu již před válkou na Ukrajině, protože domácí produkce ropy v USA se nikdy neobnovila na vrchol, kterého dosáhla před válkou na Ukrajině na počátku roku 2020.
Nepřátelský postoj Bidenovy administrativy k využívání fosilních paliv, který byl ústupkem progresivnímu křídlu Demokratické strany, vytvořil pro ropný a plynárenský průmysl nepřátelské prostředí a odrazoval od získávání kapitálu.
Aby toho nebylo málo, sankce, které Spojené státy, Evropa a Japonsko uvalily na Rusko, rozdělily trh s ropou na dvě úrovně. Čína a Indie, které se odmítly na sankcích podílet, nakupují obrovské množství ruské ropy se slevou 30 % i více.
Podle společnosti Rystad Energy Research vzrostl asijský dovoz ruské ropy během března až května o 347 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Indický dovoz ruské ropy se podle výzkumné společnosti zvýšil téměř 7krát, takže Rusko je pro Indii větším dodavatelem než Saúdská Arábie.
Američtí a evropští spotřebitelé mezitím platí nejvyšší ceny ropy v historii, s výjimkou krátkého výkyvu během finančního krachu v roce 2008.
Tolik Asia Times a fakta, která shromáždil!! Za mne z kategorie neprůstřelných! Pro toho, kdo si zachoval zbytky soudnosti a je ochoten brát v potaz i cokoli jiného mimo oficiální narativ a propagandu.
Možná, že někdo z vás řekne – no ale to platí pro Spojené státy, ale v titulku je i Fiala a slovenský ministr zahraničí Korčok, co ti s tím?
To, že tvrdí totéž co Biden! Ta inflace, co vám žere každý den úspory, v ČR už ukousla každou sedmou korunu z našich peněženek a bankovních účtů , na Slovensku asi každé osmé euro, je prý podle Fialy už ne Babišova, jak tvrdil před ukrajinskou válkou, nýbrž nyní Putinova. A Korčok, tam ten tvrdí, ve vzorném souzvuku s Bidenem totéž co on.
Nemám stejnou sadu dat k ČR a Slovensku jako Asia Times k USA. Možná , kdybych si dal práci, že bych je také našel. I když graf cen ropy lze rovnou převzít 1:1. Ale dohledávat to ostatní je nad moje, zejména časové, možnosti. Nicméně pro Fialu a Korčoka přeci jen kždémus láskou posílám jeden základní graf. Ten o inflaci.
Pro Fialu v České republice:
Pro Korčoka na Slovensku:
Za sebe říkám, že tvrdit na Fialově či Korčokově místě cosi o Putinově inflaci, jakkoli k ní válka na Ukrajině nepochybně přispěla, ovšem ona už tady explodovala dávno před tím, pak bych musel být totálním ignorantem nebo lhářem s hroší kůží. Osobně doufám a chci věřit, že máme předsedu vlády a na Slovensku ministra zahraničí totální nevědomce, jež zůstávají nepolíbeni základním ekonomickým číslem a jeho vývojem.
Proto dnešní článek Kosy je věnován s láskou nejen Joe Bidenovi, pro kterému je určen původní artikl Asia Times, ale také právě Fialovi a Korčokovi! Aby se příště snad už dostali do obrazu!