S láskou věnováno Bidenovi, Fialovi a Korčokovi. A dalším podobným!


Svět, zejména ten náš -nedostižný  západní,  doslova  úpí  pod inflací.  nejhorší minimálně za nějakých posledních  40-50 let. Západní papaláši, napříč  státy  a celými kontinenty  v dokonalé  jednotě, jak je nyní  jejich    zvykem – nikdy  jsme nebyli  tak svorní a jednotní –  vykřikují:

              my  za tu inflaci  neneseme  žádnou odpovědnost!

a  dodávají:

ta inflace je Putinova inflace /na  Babiše  to v USA  nebo na Slovensku fakt hodit nelze/

Vzhledem k tomu, že  podobná interpretace je  dnes  zavedeným „ARGUMENTAČNÍM“ standardem, ať se člověk podívá  do jakéhokoli mainstreamového sdělovadla nebo slyší  další a další výlev  nějakého  vševědoucího papaláše, není od věci  dát  sem článek, který  přesně  na toto  téma  vyšel na  portálu Asia  Times. Který si toto tvrzení podává naprosto  věcně, bez emocí, ale  s tvrdými daty. Přesně tak, jak to já  rád ! Protože  jen čísla doopravdy hovoří! Děkuji těm, co mi jej poslali. Originál  toho textu se jmenuje

Biden loses the inflation blame game

A překladač  z něj vybral toto:

Biden prohrává hru  obviňování z inflace

Žádná inflace neexistuje, a pokud existuje, je dočasná a mohou za ni chamtivé ropné společnosti nebo Vladimir Putin. Sdělení Bidenovy administrativy o nejhorší inflaci za posledních čtyřicet let se tolikrát proměnilo, že s ním nejvyšší představitelé prezidenta nedokážou držet krok.

Dne 9. června ministryně financí Janet Yellenová rázně odmítla, že by s problémem mělo cokoli společného zdražování ze strany podniků, a prohlásila: „Inflaci z velké části způsobuje poptávka a nabídka.“ O den později Biden obvinil z inflace chamtivé zahraniční přepravní společnosti, americké farmaceutické firmy a Exxon-Mobil a americký ropný průmysl obecně.

Dne 14. dubna Biden nabídl toto překvapivé tvrzení: „Lidé nevědí, že 70 % nárůstu inflace bylo důsledkem Putinova zvýšení cen kvůli dopadu na ceny ropy. Sedmdesát procent.“ To vyvolalo salvu smíchu ověřovatelů faktů v pro-bidenovském deníku Washington Post.A  sáhli po následujícím grafu-pozn.vlk:

Výstřižek2

K prakticky veškerému zvýšení cen pohonných hmot a potravin došlo předtím, než Rusko 24. února loňského roku napadlo Ukrajinu. Zvýšení cen, které následovalo po válce na Ukrajině, nemělo pro jistotu nic společného s Putinovými kroky – Rusko nesnížilo produkci ropy ani potravin -, ale spíše se sankcemi, které ztížily prodej ruské ropy. Určitý nárůst cen obilí lze přičíst na vrub neschopnosti Ukrajiny přepravit svou úrodu.

Výstřižek2

Pokud jde o inflaci, slonem v porcelánu je exploze federálních výdajů na zhruba 30 % hrubého domácího produktu, zatímco v předchozích padesáti letech se pohybovaly v rozmezí 18-23 %.

Skokový nárůst výdajů pro pořádek začal za Trumpovy vlády, která utratila asi polovinu z celkových 6 bilionů dolarů federálních stimulů. Trumpova administrativa však stimulační program zahájila na jaře 2020, kdy byla ekonomika ochromena Covidem-19. Na jaře 2020 se Trumpova administrativa pustila do realizace stimulačního programu.

Bidenova administrativa pokračovala v pumpování peněz do ekonomiky stejným tempem i poté, co pandemie ustoupila a ekonomika se zotavila, a nabízela masivní almužny svým politickým voličům.

Je rozdíl mezi vstříknutím adrenalinu pacientovi, kterému se zastavilo srdce, a vstříknutím stejné dávky znovu poté, co je pacient oživen a funkční. Masivní poptávkový šok, který neměl v mírové historii Spojených států obdoby, narazil na chronická omezení nabídky a vyvolal vražednou inflační vlnu.

Následující graf ukazuje meziroční změnu hlavních složek indexu spotřebitelských cen v USA a také jednu položku, která se v indexu CPI neobjevuje, a to odhad změn nájemného z bytů na webu Apartmentlist.com. Ta je zahrnuta proto, že složka „přístřeší“ indexu CPI se zdá být divoce podhodnocená v rozporu s údaji ze soukromých průzkumů, které ukazují 16% inflaci nájemného.

Výstřižek2

Z grafu je zřejmé, že inflace dosáhla plné dynamiky na konci roku 2021. Poptávka po automobilech během Covidu rostla, protože Američané se vyhýbali veřejné dopravě, ale automobilový průmysl narazil na kritický nedostatek  čipů a dalších komponent.

Inflace cen energií se do jara 2021 vyšplhala na více než 30 % ročně. Inflace zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby se v posledních měsících roku 2021 pohybovala mezi 10 a 20 %.

Jedinou položkou, která během roku 2022 vykázala zrychlení cenových změn, byly potraviny. Inflace v oblasti energií byla v plném proudu již před válkou na Ukrajině, protože domácí produkce ropy v USA se nikdy neobnovila na vrchol, kterého dosáhla před válkou na Ukrajině na počátku roku 2020.

Výstřižek2

Nepřátelský postoj Bidenovy administrativy k využívání fosilních paliv, který byl ústupkem progresivnímu křídlu Demokratické strany, vytvořil pro ropný a plynárenský průmysl nepřátelské prostředí a odrazoval od získávání kapitálu.

Aby toho nebylo málo, sankce, které Spojené státy, Evropa a Japonsko uvalily na Rusko, rozdělily trh s ropou na dvě úrovně. Čína a Indie, které se odmítly na sankcích podílet, nakupují obrovské množství ruské ropy se slevou 30 % i více.

Podle společnosti Rystad Energy Research vzrostl asijský dovoz ruské ropy během března až května o 347 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. Indický dovoz ruské ropy se podle výzkumné společnosti zvýšil téměř 7krát, takže Rusko je pro Indii větším dodavatelem než Saúdská Arábie.

Američtí a evropští spotřebitelé mezitím platí nejvyšší ceny ropy v historii, s výjimkou krátkého výkyvu během finančního krachu v roce 2008.

 

Tolik Asia  Times  a  fakta, která  shromáždil!! Za mne  z kategorie neprůstřelných!  Pro toho, kdo si zachoval zbytky  soudnosti a  je ochoten  brát v potaz  i  cokoli jiného mimo oficiální narativ a propagandu.

Možná, že někdo z  vás  řekne  – no ale to platí pro Spojené  státy, ale v  titulku je i Fiala a slovenský ministr zahraničí Korčok,  co ti  s tím?

To, že tvrdí totéž  co Biden!  Ta inflace, co  vám  žere  každý  den úspory, v  ČR  už  ukousla  každou  sedmou korunu z našich peněženek a bankovních účtů ,  na  Slovensku  asi každé osmé euro, je  prý podle  Fialy  už  ne  Babišova, jak tvrdil před  ukrajinskou  válkou, nýbrž  nyní Putinova.  A  Korčok,  tam  ten  tvrdí, ve  vzorném souzvuku  s  Bidenem totéž co on.

Nemám stejnou  sadu  dat  k ČR a  Slovensku jako  Asia Times k USA. Možná , kdybych si dal práci, že bych  je také  našel. I když  graf  cen  ropy lze rovnou převzít  1:1. Ale  dohledávat to ostatní  je nad moje, zejména  časové, možnosti. Nicméně  pro Fialu a Korčoka přeci jen kždémus  láskou posílám jeden  základní  graf. Ten o inflaci.

Pro Fialu  v  České republice:

Výstřižek2

 

Pro Korčoka  na  Slovensku:

Výstřižek2

Za  sebe  říkám, že  tvrdit  na  Fialově  či Korčokově  místě cosi o Putinově  inflaci,  jakkoli k ní válka na Ukrajině  nepochybně přispěla, ovšem ona  už tady  explodovala  dávno před  tím,  pak bych musel být  totálním ignorantem  nebo lhářem s hroší kůží. Osobně  doufám a  chci věřit,  že  máme  předsedu  vlády a na Slovensku ministra zahraničí  totální nevědomce, jež  zůstávají nepolíbeni  základním ekonomickým číslem a jeho vývojem.

Proto dnešní článek Kosy je věnován  s  láskou nejen Joe  Bidenovi, pro kterému je určen původní artikl  Asia  Times, ale  také právě  Fialovi   a Korčokovi!   Aby  se příště  snad  už dostali do obrazu!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.