Vodík a kapacita zásobníků na vodík


Tak vodík a  bioplyn  prý mají spasit  Evropu  jednak před  Putlerem a jednak před globálním oteplováním…

Zajímavé je, že  nikdo n v podstatě neřeší  ani  jak ten vodík v dostatečné  míře  vyrobit,  ani jak ho dopravit na  místo určení a v podstatě  ani skladovat. V Německu se  zatím koukli na  to skladování a  vyšly jim zajímavé věci. Jak zjistil server Oenergetice.cz

Studie: Německo může potřebovat až 41 TWh nových zásobníků na vodík

Aby vodík mohl sehrát svoji důležitou roli v rámci energetického přechodu, může Německo potřebovat až 41 TWh nových zásobníků na vodík. A to za předpokladu, že všechny vhodné stávající zásobníky zemního plynu budou pro tyto účely taktéž využity.Vyplývá to ze společné studie asociací INES, BVEG a DVGW.

 

Německá asociace provozovatelů zásobníků plynu INES, ropná a plynárenská asociace BVEG a asociace pro plynárenství a vodárenství DVGW odhadují, že Německo bude muset vybudovat až 40 nových zásobníků na vodík.

Podle zveřejněné studie bude ve stávajících 31 německých kavernových zásobnících zemního plynu, které lze poměrně jednoduše využít i pro skladování vodíku, možné v budoucnu skladovat kolem 31 TWh vodíku.

Složitější situace při přechodu ze zemního plynu na vodík nastává u takzvaných porézních zásobníků, kdy studie odhaduje, že pouze 4 ze stávajících 16 takových zásobníků bude možné využít pro skladování vodíku. Dostupná skladovací kapacita v těchto čtyřech zařízeních by mohla být kolem 1,7 TWh.

Až 40 nových kavernových zásobníků

Studie dále porovnala uvedená zjištění s dlouhodobými cíli německého ministerstva hospodářství a ochrany klimatu a došla k závěru, že v závislosti na realizovaném scénáři bude i při využití všech vhodných stávajících zásobníků zemního plynu pro skladování vodíku zapotřebí vybudovat dodatečnou skladovací kapacitu v rozsahu 15 a 41 TWh.

Při srovnání s průměrnou velikostí stávajících kavernových zásobníků by to podle asociací mohlo znamenat vybudování až 40 nových kavernových zásobníků.

Náklady na vybudování těchto zásobníků asociace odhadly na 11 miliard eur. Náklady na přebudování stávajících zásobníků potom na dalších zhruba 1,6 miliardy eur.

Tak tohle mi přijde  docela  humorné. V oblasti černého humoru. Hodně  černého, samozřejmě! Tak stávající  zásobníky  na zemní plyn  svou kapacitou  hrubě  nestačí!!!!  A za obrovské peníze  bud e třeba  stavět  více než jednou  tolik nových!!!

Jak to asi tak  dopadne  s  distribučními sítěmi a jejich příslušenstvím, by mne zajímalo! Když podle těch nedostatečných zásobníkových kapacit  je  zřejmé,  že  na  stejný  telený  výkon je potřeba  dramaticky větší objem  finálního media!!!  Nemluvě o  tom, že  vodík má  být  také  v budoucnu  hlavní dopravní trakcí a nahradit  gro  současných spalovacích  motorů vodíkovými. Což  bude znamenat další obrovský  nárůst spotřeby.  S čímž  současní ekogeniové nejspíše nepočítají!!! A leccos  dalšího se při té  vodíkové  revoluci ještě uvidí!

A zajímavé je , že nikdo neřeší takovou podružnou  otázku  – kde na to všechno  beznadějně  zadlužená Evropa  asi tak vezme? Z  čeho to zaplatí?

Když vedle  toho chce  sanovat Ukrajinu, zbrojit  proti Putinovi, investovat  do výroby polovodičů a dělat  ten  Green deal a vodíkový  zázrak a  spoustu jiného bohulibého. Covid necovid, inflace neinflace…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.