Co se stane, když G7 zakáže prodej ruského zlata? V nejlepším případě – NIC.


Reakce na  zamýšlený  další geniální  tah  západních hlavounů  zničit  Rusko  prostřednictvím globálního zákazu obchodů s  ruským zlatem přicházejí rychleji než se  dalo čekat. Ještě před vyhlášením této sankce  a především doprovodných detailů.  Reakci investora  Petera  Schiffa jste nalezli už  v úvodníku. Ale  čerstvě  se objevil na  americkém portálu ZeroHedge  text, který jde do hloubky problému. Tohle  si Kosa nesmí nechat ujít!! Viz

Biden, G-7 Will Ban Russian Gold Imports

překladač  to vyhodnotil jako

Biden: G-7 zakáže dovoz ruského zlata

Díky svým zoufale  špatně koncipovaným a implementovaným protiruským energetickým sankcím, které  okázale selhaly, podnítily hyperinflaci evropských cen plynu a vyvolaly rekordní náklady na energii po celém světě, což umožnilo Moskvě sklízet rekordní zisky z vývozu energie a Číně a Indii nakupovat ropu hluboko pod spotovými cenami při odchodu z trhu  USA. Motoristé platí na pumpě rekordní ceny, v neděli admin Biden spolu s G-7 oznámili, že zakážou dovoz ruského zlata, aby „uvrhli  další finanční náklady na Moskvu za její invazi na Ukrajinu.“

Zákaz dovozu se bude poprvé vztahovat na zlato opouštějící Rusko do zemí G-7 a v úterý bude kodifikován ministerstvem financí USA.

Spojené státy uvalily na Putina bezprecedentní náklady, aby mu odepřely další  příjmy, které potřebuje k financování své války proti Ukrajině,“ napsal Biden na Twitteru v neděli, první den setkání G7 v Německu; formální oznámení se očekává později během summitu.

„Společně G7 oznámí, že zakážeme dovoz ruského zlata, což je významný export, který pro Rusko shrábne desítky miliard dolarů,“ dodal.

Zatímco západní sankce za účelem potrestání Ruska do značné míry už  dříve uzavřely evropské a americké trhy pro zlato  druhého největšího těžaře drahých kovů na světě, slib G-7 by znamenal totální oddělení Ruska  a dvou největších světových obchodních center obchodů  se zlatem – Londýna a New Yorku. Prakticky  se jedná o čistě symbolickou eskalaci.

„Ve skutečnosti  to znamená formalizaci  toho, co zlatý průmysl již udělal,“ řekl Adrian Ash, vedoucí výzkumu makléřské společnosti BullionVault.

Připomínáme, že v březnu LBMA, neboli London Bullion Market Association, odstranil ruské rafinérie zlata ze svého akreditovaného seznamu. V důsledku toho se dodávky mezi Ruskem a Londýnem od invaze na Ukrajinu propadly téměř na nulu.

Kromě toho exekutivní příkaz podepsaný Bidenem 15. dubna výslovně zakazuje americkým osobám účastnit se transakcí souvisejících se zlatem, které zahrnují ruskou centrální banku, fond národního bohatství země nebo její ministerstvo financí.

Zatímco rafinerie by teoreticky mohly stále dovážet ruské zlato přímo, většina z nich s tím přestala . Sdružení  švýcarských rafinerií, které tomuto odvětví dominuje, popřelo, že by jeho členové nakupovali zlato z Ruska poté, co obchodní údaje naznačovaly, že do země přišly nějaké  ruské dodávky  zlatých kovů.

Oficiálním bodem diskuse zde, podle  The Hill , je, že „ačkoli zlato  nepřináší tolik peněz jako energie,  je zlato  důležitým  zdrojem příjmů pro ruskou ekonomiku. Omezení vývozu do ekonomik G7 má  způsobit Rusku větší finanční tlak, když vede válku.“

To je samozřejmě mylné: největšími kupci zlata v posledních letech nebyly země G7 (Spojené státy americké, Francie, Kanada, Německo, Japonsko, Spojené království a Itálie), z nichž mnohé naivně prodávaly hodně, ne-li všechny své zlato v nedávné minulosti a odmítly nyní dokoupit  nebo prostě nemají prostředky na doplnění zásob; místo toho všechny nákupy prováděly centrální banky rozvojových zemí (jako Indie a Turecko a samozřejmě Čína, která však má ve zvyku odhalovat své skutečné zásoby zlata zhruba každých deset let), které se tiše připravovaly na to, co dělá Rusko – dedolarizací. a místo toho alokovat kapitál do aktiva bez protistrany.

graf snižování  držby  dolarových  aktiv  Čínou a Ruskem  a  graf  růstu  čínských a ruských  zlatých rezerv

Pokud jde o Rusko, jeho centrální banka byla agresivním kupcem zlata, nikoli prodávajícím, a pokud se doopravdy nyní něco stane, pak  , Bidenovo rozhodnutí pouze přiměje trh zlata následovat příkladu ropy a rozdvojit se: levnější pro ruské přátele a mnohem dražší pro ruští nepřátelé.

Přesto má Hill pravdu v tom, že USA a jejich spojenci hledají další a kreativní způsoby, jak potrestat Rusko za válku na Ukrajině, která nedávno vstoupila do pátého měsíce. A zatímco Biden oznámil vlny sankcí koordinovaných se spojenci, které sahají od sankcí vůči ruským úředníkům a oligarchům přes kontroly vývozu až po sankce vůči velkým ruským bankám, zatím ruský rubl, kterému se Biden v únoru s radostí vysmíval jako „sutiny“, od té doby vůči euru vzrostl na sedmileté maximum .

Mezitím jsou Evropané také omezeni v tom, co mohou dělat, protože jsou závislí na ruském dovozu energie. Evropské země slíbily, že postupně vyřadí ruskou ropu, ale nepodnikly kroky jako USA, aby tak učinily okamžitě, protože to prostě nemohou. A ironickým názorem je, že zatímco Evropané by měli nakupovat více zlata, aby ochránili kupní sílu svých měn před masovým tiskařským tsunami, které přijde, když začne další recese, nyní si v tom dobrovolně brání.

Pokud jde o „potrestání“ Ruska, zde je graf bilance běžného účtu USA vs. Rusko: hádejte, kdo je v rekordním přebytku a kdo v rekordním deficitu.

Představitelé Bidenovy administrativy také vypouštěli nová oznámení, aby zmáčkli Rusko před Bidenovou cestou do Evropy a je možné, že nad rámec plánu na zákaz ruského dovozu zlata přibudou další  novinky. Očekáváme, že všechny z nich selžou, zvláště pokud se Biden rozhodne zaměřit se také třeba na vývoz dalších ruských kovů. Připomínáme, že na rozdíl od zlata toky jiných kovů z Ruska, jako je měď, nikl a palladium, pokračují bez přerušení, protože Rusko je v těchto dodavatelských řetězcích prostě nenahraditelné a komoditní průmysl se potýká s řízením dlouhodobého vztahu s významným dodavatelem světové suroviny.

Co se týče ceny zlata, co se stane, když je druhá největší země těžící zlato na světě a hlavní zdroj dodávek odříznuta od západního trhu…

… i když je stále dovoleno volně obchodovat se „zbytkem světa“, který tvoří zhruba 80 % populace, a s největší pravděpodobností to jednoduše zvýší prodej do Číny a na Střední východ, oba budou spokojeni pokračovat v nákupu ruského zlata? To se dozvíme za pár hodin.

ZeroHedge a jeho redakce  dospěli v podstatě  ke  stejným závěrům, jaké jsem naznačoval  už  já…. Velmi brzo zjistíme, kdo se spletl. Zda  Velké mozky  G7a  jejich  našeptávači  nebo   jeden  důchodce  z Plzně, investorský guru Peter Schiff a  velký  americký konzervativní ekonomický portál ZeroHedge 2173 největší na planetě!!!/.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.