Úvodník dnešní Kosy – tragedie v Kremenčugu


Život, respektive jeden  z  čtenářů Kosy, jistý Nepustil, mne  donutil přeházet úplně  celý  redakční plán Kosy  na příštích 6 dnů.

Evidentně  mu Kosa  působí  těžkou duševní  újmu. Protože  v reakci  na  včerejší

Flash – Putinova podlá a zákeřná provokace na summitu NATO

se na  FB Kosy, jak jsem byl upozorněn, objevila následující  reakce onoho Nepustila.

Výstřižek

Je mi ho líto. Ten tedy musí  totální sado maso  doslova  žrát!!!

Protože se  takhle, projevuje, jak  jsem zjistil opakovaně.  Ale to je jeho věc. A jeho úchylka  a já s ní  nic nenadělám. Ale  ta výzva je  jasná!  Už proto, že  mne  samozřejmě  událost v Kremenčugu  vrcholně  zaujala. Zejména v  souvislostech, jak ji prezentoval Zelenský – tedy  jako zrůdný, záměrný  válečný  zločin.

Nikoho nepřekvapilo, že  Moskva  Zelenksého tvrzení  okamžitě popřela a  přišla  s  vlastní  verzí.

A protože  lítám z  ukrajinských zdrojů  na opolčenské,  z těch na  ruské, odtud na  britské, americké, německé, rakouské a kdo ví ještě jaké. No samozřejmě  také  české. Tudíž značný  informační  výběr.

Co vybrat?  Abych se co nejlépe  zhostil té  výzvy. Mám dělat svůj  vlastní rozbor? Tak jako mnohokrát v minulosti?

Když  jsou zde  dvě jasné linky  příběhu, které  se  na rozdíl od  rovnoběžek, neprotínají ani v nekonečnu? Nýbrž vždycky  naprosto míjejí?

Západní/česká media  naprosto  přejímají  kyjevskou  verzi,  alternativa  ruskou?  Co s  tím?   Jak vyhovět  výzvě?

Nakonec  jsme usoudil, že nejlepší způsob představuje  varianta, kdy proti sobě postavím dva  česky  psané zdroje.

Jedním z nich jsou Novinky.cz , takto sloup  sloupovatý  té  jediné, výlučné, správné, objektivní a  z nezávislých zdrojů násobně  ověřované  žurnalistiky a  tím druhým bude jistý  nejmenovaný  portál,  dlouhodobě  se  zabývající  aktuálními konflikty  v  celém světě.Nejen   tím ukrajinským. Ale  prostě  shání všemožné  informace  odkukoliv, kde  se  střílí a bojuje, ale  také ze zemí, kde  nikoliv. A  člověk si zde  může  skládat  velmi rozsáhlou mozaiku dění  a to v souvislostech. Tedy pokud věří  zdrojům,  jenž  autoři  používají pro svoje  informační vstupy.

Často stavím na kontrastu černá  bílá. A tentokrát  to v podstatě  představovalo mus!

Bílou stranu , jak jinak,  zastupuje  text Novinek.cz. Citující Zelenského, opřený  o výrok britského ministerstva obrany /kupodivu ovšem  ve vzájemné konfrontaci dávající důvod  k  velké  nejistotě, jakkoliv  to bylo zamýšleno přesně opačně/.  Černou, chce  se mi napsat – temnou stranu síly – pak onen nejmenovaný  web , píšící o těch aktuálních konfliktech a speciálně  jeho sekce  Ukrajina.

Zatímco  text  z Novinek.cz  je převzat 1:1,  bez  mých tradičních  zvědavých  otázek – kdo by si dovolil pochybovat  o  produktu  seriozní žurnalistiky  s několikanásobným ověřováním na nezávislých zdrojích, tak  ten  z nejmenovaného webu  je složen  z  příspěvků  – většinou typu krátký komentář a fotografie  nebo video, které se Kremenčugu  týkaly.

Je jen na  vás  zdali zvolíte  bílou  nebo černou. Já jen  chtěl  vyhovět  Nepustilovi, aby  náhodou nepustil!  Ne nechci  ho dehonestovat  například  tím, že  by pustil snad  cvrnknutí  do trenclí nebo dokonce  myšlenku,  ale  mám  strach o jeho víru a hodnoty! Aby ty  udržel….

Nic  víc.  Já  si vybírat nemusel  –  já volím jasně  bílou! Novinky.cz  s takovou  oporou, na níž  to všechno vystavěly, by nám přece nelhaly? Co proti tomu  nabízí  webík mnoha podivných  přispívajících?  Jak je přezkoušet?  Jak  jim důvěřovat  více než serioznímu mainstreamu?

Nesmím přece Nepustila  zklamat!!!!

Ale přece  tak učiním… Ne Nepustile, já nepředstavuji  nezávislý tisk.  Nýbrž jen a pouze  jednoho  nezávislého blogera.  Nic  víc.  Opravdu se nepovažuji  za  rovného Novinkám.cz

I když…. i když  nedávno jsem  viděl  měsíční  čísla  návštěvnosti  Seznamu.cz. A  zjistil jsem,  že Kosa se  drží  na  4,5%  počtu těch, co  si měsíčně  kliknou na  Seznam.

Málo, nesrovnatelně  málo,  že?

Nebo snad ne? Ano Seznam.cz  je  asi 22 x větší než Kosa!

Strašné  číslo? Ale  vůbec  ne. Platí to i opačně  -22 takových Kos  jako jeden Seznam.cz . I s Novinkami a  tím vším ostatním, co tenhle  blog nemá  a nikdy  mít  nebude – třeba počasím, sportem, bazarem, mailovým klientem, výběrem všemožných  zpráv, realitami, nákupní  galerií, bazarem, autobazarem, mapami, horoskopy, atd.atd.

Tak v tomto úhlu pohledu mi  ta moje  mrňavá Kosa  zas  až tak mizivá  nepřijde…..

Ale stejně se mýlí Nepustil! Tohle  fakt nejsou a nebudou noviny a já nedělám  novinařinu. Nýbrž  bloguji.

Ale  stejně mu  vděčím. Vděčím za  to,  že mne  donutil otevřít  oči a zjistit a ověřit  si, jaký  nebetyčný rozdíl je mezi  velkou, kvalitní, seriozní  poctivou  žurnalistikou oproti jakési snůšce  různých tvrzení, z kdo ví jakých zdrojů.

Nepustil mne prostě  zachránil před  peklem. Bludů.

Nepustile  – nepusť!!!  Nepusť  a  vytrvej!

Jo a ještě  vážné doporučení. Dnes  čtěte příspěvky od  shora  dolů. Po úvodníku  článek převzatý  v Novinek a  teprve potom, až na konec  tu skládanku z onoho  webu, který ani nechci jmenovat. Abyste měli jasno a netápali.  Na podivná  tvrzení totiž musíte  být  vyzbrojeni  neotřesitelnou pravdou. Jinak byste také  o  kvalitní  žurnalistice  zapochybovat mohli!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.