Flash -Uniper se poněkud oklepal, ale masakr jede dál


Byl jsem zvědav  jak dnes  ráno otevřou  burzy a  co udělá  akcie  Uniperu. Začalo to červeně , ba  rudě. Amerika  včera ztrácela, dolů mazala  i Asie, tentokrát včetně  Číny.  A ta  červená, byť ne  už  vysloveně  proletářská  rudá,  nám drží  i teď, kdy  tohle na  rychlo klepu.

Výstřižek

Ale  už  je to také  o zelených titulech. A  ty nejen  že  už  existují, ale  množí se. A  na německém DAXu  je dnešní hlavní hvězdou  –  hádejte  kdo?  No přece  Uniper. Po ránu se zdálo, že  si v zopakuje  včerejší  sjezd, i když na podstatně  menším svahu, než byl včerejší Kandahar. Jenže  publikum  usoudilo,  že je  čas  posadit  ho  na  vlek a vytáhnout  do kopce. Viz  dnešní graf.

Výstřižek

Výstřižek

Při docela  slušných objemech.  Takže  včera panika, dnes  lehké uklidnění a  prima intradenní rychlý  vejvar  pro hráče  s pevnými nervy. Tedy pro někoho jiného, než jsem já.

No nic, tohle je jen rozehřívací kolečko pro opravdu  vážné  věci z této flashe. Kosa  neprovozuje  burzovní zpravodajství.

To, že  na  burze  došlo  k  částečnému zotavení akcií  Uniperu nic neznamená.  Uvidíme, jak si povedou  dál. Firma  samotná je  v průšvihu až po krk a  na  tom se  vůbec nic nezměnilo.

A my  s ním. A velkém. Možná grandiozním.  Fiala, co nám nikdy nebude lhát, před dvěma  týdny  do televizních  kamer deklamoval, krom jiného, toto:

Je to reálná hrozba, že Rusko v následujících týdnech či měsících otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo co největší problémy.

Česká republika a její vláda tak stojí před třemi zásadními úkoly, které nutně musíme splnit, aby se naše země dokázala rychle vypořádat s touto zásadní hrozbou energetické závislosti na Putinově Rusku.

  1. Musíme zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu.
  2. Musíme se co nejdříve odstřihnout od Ruska a stát se energeticky suverénním státem.
  3. Musíme pomoci lidem a firmám, aby zvládli cenový šok, který nás v souvislosti s energiemi v následujících měsících čeká.

Na vyřešení těchto úkolů pracujeme prakticky každý den od začátku ruské invaze na Ukrajinu. A já bych vám rád nyní ke každému z těchto bodů podal alespoň krátkou informaci, jak se nám to daří.

Prakticky od konce zimy se česká vláda velice intenzivně věnuje zajištění plynu, kterým plníme naše zásobníky. Jsme v tom úspěšní. V současné době je tuzemská kapacita zásobníků naplněna zhruba ze dvou třetin a nikdy v historii, kam data sahají, jsme neměli v tuto dobu v zásobnících tolik plynu. A jejich plnění nadále pokračuje. Pokud by tedy došlo v zimě na krizový scénář, budeme schopni dostatečně a dlouhodobě zabezpečit dodávky do všech českých domácností. To je dobrá zpráva pro nás všechny.

A protože  víme, že  nám opravdu, ale opravdu nikdy nelže, tak se  hodíme  do klidu a dáme rovnej kouř,  ne? Vláda  se  stará, vláda pracuje, vláda  na nás  myslí. Tak jakýpak fraky!

Jenže  mne napadlo se juknout  do německého Bildu a to jsem neměl dělat!  Protože na  mne vyjuklo něco, z čeho se mi  okamžitě  udělalo černo před očima:

Russischer Gas-Stopp bedeutet Verluste von 193 Milliarden

Autor: WOLFGANG RANFT

Mnichov – Náhlé zastavení dodávek plynu z Ruska by vedlo k 12,5procentnímu propadu německé ekonomiky. V celém Německu by to postihlo 5,6 milionu pracovních míst.

Vyplývá to ze studie, kterou v úterý představila „Asociace bavorského podnikání“ (vbw). „Spolková vláda již vyhlásila stupeň pohotovosti ohledně plynu,“ řekl Bertram Brossardt, výkonný ředitel vbw. „Ruské akce zůstávají nepředvídatelné.“

Výpočty provedené pro vbw společností Prognos AG, která se zabývá ekonomickou analýzou, jsou založeny na ukončení  dodávky 1. července.

„Závislost německé ekonomiky na ruském plynu byla podceněna,“ říká Michael Böhmer z Prognos AG.

Důsledky by byly:

► Přímo postižená odvětví, včetně sklářského průmyslu, zpracování oceli a potravinářského průmyslu, by se musela smířit se ztrátou 49 miliard eur. To odpovídá 3,2 procenta celkové německé HDP.

► Ztráty by ovlivnily výrobu a dodavatelské řetězce v jiných odvětvích. Ve druhé polovině roku 2022 by se očekávaly ztráty ve výši 144 miliard, což je pokles o 9,4 procenta.

► Dohromady to znamená ztráty ve výši 193 miliard eur za šest měsíců.

Jednoduché a  rychlé počty!!!  v Německu by se  dostalo do problémů skoro 6 000 000 pracovních  míst. Přímými dopady  přerušení  dodávek. Je otázkou  kolik dalších by zaniklo sekundárně. Například  ve  službách, díky  tomu,   by lidé jako nezaměstnaní  museli nutně omezovat  svoji spotřebu.  Nemluvě  o tom, že  vláda  by  platila skokově narostlé obrovské sociální dávky, což  by  vyvolalo okamžitě lavinu pozastávek  naplánovaných  objednávek ze strany  státu!  Prostě  dominový  efekt, kde  Němci , dle mého názoru započítali jen tu prvotní  a  viditelnou  část  řetezu a oka  ve  stínu  zatím nechali jen  tak.

Fiala nás  ale v  tom nenechá.. Jestlipak on Sikela a  Stanjura, tyhle  tři hlavy pomazané, kterých se  to týká  nejvíce, si nechali zpracovat nějakou podobnou studii  s dopady na  českou ekonomiku?  Zatím se nepochlubili.  Nejspíš, aby nás  nevyplašili… To bude  vono…

Al e když  uvážíme,  že  ty německé materiály  pracují  s jejich ročním poklesem  12,5%  HDP a nárůstem nezaměstnanosti  o skoro 6 mio  párů rukou,  tak si troufnu  věštit,  že  u nás  by to představovalo ještě  horší  čísla. Naše ekonomika  je  totiž  energeticky, díky  vysokému podílu tradičního průmyslu, náročnější, než ta  německá!!! Energeticky  nejnáročnější  snad  v  celé EU  vůbec. Přidejme  si k tomu  další efekt  – Německo  je  naším zdaleka  nejdůležitějším exportním trhem. Jakýkoliv  zádrhel na něm,  je tutový  malér  pro české exportéry. A  oni by klesly  o 12,5 HDP!

Přesto bych  rád  viděl  nějakou takovou  studii pro  Českou  republiku. Černo před očima  trvá.

link na  stránky  studie: https://www.vbw-bayern.de/vbw/PresseCenter/Pressemitteilung-vbw-Studie-zur-Erdgasabh%C3%A4ngigkeit-der-deutschen-Industrie.jsp

Ale bude ještě  hůř, protože  vzápětí na mne  na Bildu  vykouklo ještě tohle:

Bald keine Obergrenze mehr bei Preisen

Brzy již nebude horní hranice cen

Německo v režimu plynové krize! Protože ruský válečný štváč Vladimir Putin (69) postupně omezuje dodávky plynu, vyhlásil ministr hospodářství Robert Habeck (52, Zelení) tento týden pohotovost ohledně plynu.

To znamená, že plynu je oficiálně málo, občané a podniky jsou vyzýváni k úsporám energie. Spolková síťová agentura může kdykoli aktivovat „doložku o úpravě ceny“. Energetické společnosti by pak mohly zvýšené výkupní ceny přenést na spotřebitele – navzdory cenové garanci.

Podle ministra hospodářství je to jen jeden z mnoha problémů. Obává se, že „firmy budou muset zastavit výrobu, propustit své pracovníky, že se zhroutí dodavatelské řetězce, že se lidé zadluží, aby zaplatili účty za topení, že lidé zchudnou, že v zemi sežere frustrace, „řekl Habeck Spieglu“.

Co znamená úroveň výstrahy pro spotřebitele?

Spolková síťová agentura zatím klauzuli o úpravě cen neaktivovala, ale zda tak učiní, závisí na dalším vývoji dodávek plynu. Podle srovnávacího portálu Check24 jen za poslední dva týdny zdražily plyn o 60 procent. Ve srovnání s předchozím rokem se cena plynu více než zdvojnásobila (+ 113 procent). Středisko ochrany spotřebitele v Severním Porýní-Vestfálsku považuje i  ztrojnásobení za možné.

Proč je plyn pro Německo tak důležitý?

Protože plyn je potřeba všude. Bez plynu by musela přestat fungovat celá průmyslová odvětví (např. chemikálie, ocel, sklářství), každá druhá domácnost v Německu by nemohla v zimě zapnout topení a 83 plynových elektráren po celé zemi (v současnosti odpovědných za 10 procent výroba elektřiny) by již nedostávalo žádnou energii do sítí. Bazény by se musely zavřít, protože už se nedají vyhřívat (právě se stalo v Halle).

Kolik plynu získáváme z Ruska?

Před Putinovou útočnou válkou pocházelo 55 procent dovozu plynu z Ruska. Mezitím podstatně méně – protože Putin chce vytvořit tlak snížením dodávaných množství. Podle Spolkové síťové agentury byly toky plynu z plynovodu Nord Stream 1 přiškrceny na 40 procent maximální kapacity.

Přežijeme zimu bez ruského plynu?

Pouze pokud bude možné dostatečně naplnit zásobníky plynu. Úroveň úložiště 90 procent v listopadu je vyžadována zákonem. Aktuální stav: 58,9 procenta. Aby se tato mezera vyrovnala, vláda poskytuje 15 miliard eur na nákup plynu. Problém: Pokud bude Rusko nadále omezovat své dodávky přes Nord Stream 1, lze podle Spolkové  servisně  síťové agentury jen stěží dosáhnout úrovně úložiště 90 procent bez dalších opatření. V létě chce Rusko udržovat plynovod po dobu deseti dnů, v  té době zásoby klesnou.

Kolik plynu můžeme získat z jiných zdrojů?

Druhým největším dodavatelem plynu v Německu je Norsko, produkce plynu je tam už na maximu. Plyn získáváme z terminálů zkapalněného plynu v Nizozemsku a Belgii, ale tamní kapacity nestačí kompenzovat ztrátu ruského plynu. Německo by proto rádo vybudovalo vlastní porty na zkapalněný plyn, jimiž by mohly být dodávky z Austrálie, USA nebo Kataru přiváděny do německé sítě. Stavba ale vyžaduje čas. Letos v zimě mají být dokončeny dva plovoucí terminály.

37 procent zemního plynu jde do průmyslu, kupř. na výrobu oceli nebo  provoz  v chemických závodech

31 procent na vytápění domácností vlastním plynovým kotlem nebo na vaření

12 procent se používá v plynových elektrárnách k výrobě elektřiny

13 procent spotřeby plynu spotřebovávají  obchod a služby, např.  dílny, supermarkety a restaurace

7 procent se používá na dálkové vytápění

o 0,3 procenta** Úrovně naplnění zásobníků plynu v Německu se zvyšují

Mno…. Tak takovouhle  bilanci a inventuru si udělali Němci.

Už  jste  někdy  někde  četli  něco podobného ohledně  ČR?  Já nikoliv. Ačkoliv tohle  téma  hlídám stejně  bedlivě  jako Igor  Stříž  šiřitele  fake  news. Ale  klidně mi mohlo  něco podstatné  uniknout.Ani zdaleka  nestíhám všechno!

Ale i kdyby  pětihlavá saň  a její  jazyk, co nám nikdy nebude lhát,  něco takového  snad  nechali sestavit a někde odprezentovali,  pak mne rozhodně  interesuje  a doslova  šokuje  toto sdělení z  článku:

Spolková síťová agentura může kdykoli aktivovat „doložku o úpravě ceny“. Energetické společnosti by pak mohly zvýšené výkupní ceny přenést na spotřebitele – navzdory cenové garanci.

Takže  v německu toto  zákonem, na  rozdíl od ČR /alespoň doufám/  ošetřeno  jest!  Ve  včerejší flashi  o Uniperu  totiž můj německý  zdroj  napsal,  že  krom jiného této firmě  schází  hotovost na  spotové  nákupy  plynu, který potřebuje, aby  splnil své  smluvní závazky  vůči  svým odběratelům s kterými ho váží pevné smlouvy  za pevné ceny, které  nemůže  tím pádem změnit a přenést na  ně  obrovské cenové rozdíly  mezi nákupem a prodejem.

A nyní se dozvídám, že  to  německá legislativa  umožňuje!  Že  se tak nestalo? Na logisch!!!!  Zkuste  si představit  reakci obyvatelstva,  jestliže  by  se  tahle  klausule  aktivovala  a současné  smlouvy přestaly  platit  a  najednou by  za plyn přišly  dvojnásobné, trojnásobné  faktury!!!! Najednou. Napříč Německem!  Jen to zkuste!!! A pak pokračujte  v té fabulaci s tím, že  stejná  německá vláda  opět  bude pokračovat  v podpoře Ukrajiny  a protiruských sankcí! Jak dlouho asi vydrží, než bude smetena? Žádný  div , že  Schulza  Katastrofa  Habeck  po tomto opatření  ještě nesáhli a  Uniper se  topí v malérech!!!!!

Tak takhle  si to stojí….

Jo, mimochodem  – jestli  Němci  skutečně  zruší  platnost současných smluv  a nedotknutelnost  ceny,  pak  se máme  v ČR  na  co těšit.  Úplně  všichni. I  ti, co pořád  se  těší luxusu  tzv. starých  zastropovaných  smluv.  Když  spolková  vláda  zruší  nasmlouvané ceny,  pak to jistě  začne platit  nejen vnitroněmecky, ale  také  přeshraničně. Tudíž  čeští  velkodistributoři, nakupující  u Uniperu nebo kteréhokoliv jiného velkého německého plynařského operátora, kteří uzavřeli  svoje odběratelské smlouvy  s cenovým stropem o něj okamžitě přijdou  a  tím pádem, dominovým efektem  se s tím sklouzneme i my  všichni v ČR!!! Bez výjimky!

Ale  říká  nějaký  ten  vždycky  a jedině  správný  cosi  o    západní  solidaritě,  že  máme  ty  evropské hodnoty  a jeden  druhému pomůže   a nenechá  ho v maléru. Putinovi natruc?

Já tohle předvídal.  Hned jak jsem objevil  skvělý, úplně  čerstvý článek na  tohle  téma  v  britských Financial Times!

UK plans to cut pipelines to EU if Russia gas crisis intensifies

Velká Británie plánuje přerušit plynovody do EU, pokud ruská plynová krize zesílí

Evropa varuje, že uzavření obousměrných propojovacích vedení do Belgie a Nizozemska by se mohlo vymstít

Spojené království přeruší dodávky plynu do pevninské Evropy, pokud bude zasaženo vážným nedostatkem podle nouzového plánu, který energetické společnosti varují před riziky zhoršení krize na kontinentu. Vzhledem k tomu, že evropské země čelí vyhlídce, že Rusko přeruší vývoz plynu, britský plán na uzavření plynovodů do Nizozemska a Belgie riskuje, že podkope tlak na mezinárodní spolupráci v oblasti energetiky. Přerušení takzvaných propojovacích plynovodů by bylo jedním z prvních opatření v rámci britského nouzového plánu plynu, který by mohla spustit National Grid, pokud v nadcházejících měsících nedojde k výpadkům dodávek.

Evropské plynárenské společnosti apelovaly na Spojené království, aby spolupracovalo s EU, a varovaly, že vypínání propojovacích vedení by se mohlo vymstít, pokud dojde k dlouhodobému nedostatku. Británie dováží velké objemy plynu z kontinentu na vrcholu zimy.

„Určitě bych jim [Velké Británii] doporučil, aby znovu zvážili zastavení propojení [v případě krize],“ řekl Bart Jan Hoevers, prezident Evropské sítě provozovatelů přepravních soustav zemního plynu, silné skupiny, jejíž členy jsou italští Snam a Fluxys z Belgie. „Protože i když je to prospěšné pro kontinent v létě, je to také prospěšné pro Spojené království v zimě.“

Spojené království v září otestuje svůj nouzový plán na nedostatek plynu. National Grid uvedl, že plán byl každoročně testován a dodal, že poslední cvičení „odráží okolnosti“, protože Rusko omezuje vývoz plynu do Evropy. Potrubí by bylo uzavřeno  v rámci čtyřstupňového havarijního plánu, pokud by došlo k vážnému nedostatku dodávek, který by vedl ke ztrátě tlaku v plynárenském systému. Mezi další mimořádná opatření patří uzavření dodávek velkým průmyslovým uživatelům a apel na domácnosti, aby snížily spotřebu.

Německo a Nizozemsko tento měsíc spustily své vlastní nouzové plány, restartovaly uhelné elektrárny a vyzvaly průmysl, aby snížil spotřebu plynu poté, co Rusko snížilo vývoz plynu. Od března pracují dva podmořské plynovody spojující Británii s Belgií a Nizozemskem na maximální kapacitu a vyvážejí na kontinent 75 milionů metrů krychlových plynu denně, zatímco Evropa spěchá s budováním rezervy na skladování proti dalším ruským škrtům. Spojené království má minimální skladovací kapacitu plynu, takže přebytečné zásoby, včetně dováženého nákladu zkapalněného zemního plynu (LNG), jsou posílány na kontinent, když je poptávka v letních měsících nízká. Během velmi chladných zimních období, jako byla bouře „Beast from the East“ v roce 2018, však Spojené království podle analytiků obdrželo až 20–25 procent svého plynu prostřednictvím svých obousměrných propojovacích vedení se zeměmi EU.

Hoevers varoval, že nouzové protokoly většiny zemí se nehodí pro reakci na geopolitickou krizi, protože byly původně navrženy tak, aby se vypořádaly s „krátkodobějšími přerušeními“, jako je porucha na plynovém poli nebo importním terminálu, a ne s dlouhodobou ztrátou dodávek. . V celé Evropě „musí existovat politická opatření, abychom věděli, co od sebe jako sousední země můžeme očekávat v případě vážné krize,“ řekl.

Vláda Spojeného království uvedla, že je „plně přesvědčena“ o bezpečnosti dodávek energie směřující pro  zimu, a tvrdila, že má „jeden z nejspolehlivějších a nejrozmanitějších energetických systémů na světě“. Uvedla, že se domnívá, že nouze o plyn je „extrémně nepravděpodobná“.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič v reakci vyzval Londýn, aby projevil „solidaritu“. „Naši britští partneři velmi dobře vědí, jaké byly výhody v oblasti energetické spolupráce,“ řekl. „[Někdy] jste schopni prodat energii, ale velmi často potřebujete energii koupit od svých partnerů.“

Takže  Británie  v tom zbytek Evropy, ale především Belgii, Holandsko a Německo,  jak vidno – klidně nechá!  Bližší košile  než kabát! A  na  nějakou evropskou  solidaritu  dlabe  Bílej tesák! Jak konstatuje  slovenský eurokomisař  Maroš  Ševčovič.

Asi se  chcete  zeptat jak pravděpodobné je,  že  Putin ten kohout  zatáhne a ten malér  nastane?  Ještě  před týdnem  bych odpověděl,  že bude hrozit, malounko  přitáhne  kyslík a nechá  nás  vycukat s  tím, že budeme  muset  nějaký  čásek přestat plnit  zásobníky, aby  si nás  připravil na zimu s  tím, že  žádných  80%  naplněnosti jak stanovila  EU, ale max.  65-70%. Aby  si nás  celou zimu vodil na  špagátku.  Jenže  od  té doby  zasedala  G7 a  NATO.  A  vzájemně  se předháněly, co všechno tomu Rusovi udělají a jak nesmí  vyhrát a válka na Ukrajině pojede  až do vítězného konce. A jak je  Rus  strategickým  nepřítelem. Ze  všech nepřátel nejhorším!  A proto  mu budeme  provádět  to nejhorší, co  napadne!

Jestli to je tak, proč  by nám  on neoplácel stejnou  mincí????  Ptám se.  Není to  nejpřirozenější  a nejlogičtější  reakce.

Do které  přesně  zapadá tenhle  titulek včerejší moskevské Pravdy

„Газпром“ не заплатит $6 млрд западным инвесторам. Это ответ на санкции?

Gazprom nezaplatí 6 miliard dolarů západním investorům. Je to reakce na sankce?

link:

https://www.pravda.ru/news/economics/1723513-dividendy/

Gazprom nepotřebuje  žádnou hotovost. Má jí jako nikdy před  tím. Přesto žádná dividenda  nebude.  Nejspíše  ze  dvou důvodů

-kvůli  západním sankcím

-možná kvůli  tomu,  že  opravdu  dodávky  pro nepřátelské státy  skončí. Možná  nevím.Opravdu těžko říci. nějakého 15.7. budeme  znát odpověď.

Nicméně  když  čtu BussinesInsideru, velkém, prestižním americkém ekonomickém webu  tohle:

Three Gazprom liquefied natural gas tankers have been seized by Germany for an indefinite period of time

link. https://markets.businessinsider.com/news/commodities/russian-gas-germany-gazprom-liquified-natural-gas-tankers-ukraine-war-2022-6

Tři tankery Gazpromu na zkapalněný zemní plyn byly zabaveny Německem na dobu neurčitou

Německo ve středu převzalo kontrolu nad třemi tankery na zkapalněný zemní plyn Gazprom, uvedl Telegraph , protože Evropa čelí energetické krizi a vyhlídce na přídělový systém koncem tohoto roku.

Společnost Dynagas LNG Partners uvedla, že německá kontrola lodí bude pokračovat „po neurčitou dobu“. Dvě z lodí,  Armur a  Ob, si Gazprom pronajal do roku 2028. Třetí loď, Clean Energy, byla původně do roku 2026 pod kontrolou Gazpromu.

Tento krok přichází poté, co Německo v dubnu ovládlo německou jednotku Gazpromu, aby zajistilo dodávky energie po ruské invazi na Ukrajinu. Gazprom Germania se od té doby přejmenoval na Securing Energy for Europe.

Německo před chladnými zimními měsíci závodí v zásobování energií, protože Rusko omezuje dodávky zemního plynu.

Pak se  mi to bohužel skládá  zcela  zřetelně…..  Ovšem  doufám, protože nic  lepšího nemám, že  se mýlím! Že  jsem panikář.

Ale momentálně  vidím, že  masakr  pokračuje s  čím  dál větší  silou, záběrem a razancí. Ten Uniper  byl  vlastně jen  takový  malý  drobný  šťouchaneček.

Uznejte, že  tohle  všechno jsem  vám  nemohl zamlčet. A  ani nechtěl!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
%d blogerům se to líbí: