Summit zemí G7 ukazuje, že Západ už účinné sankce pro Rusku vyčerpal. Ekonomický a geopolitický význam skupiny G7 postupně upadá


Soudě  dle  nadpisu, vypadá to, že  dnes  zahájené české předsednictví EU nesouvisí s jeho obsahem. Skutečně platí,  že  Fiala  nepředsedá  skupině G7. která se hrdě nazývá  sdružením sedmi ekonomicky nejrozvinutějších  států světa. Osobně  bych  spíše  volil označení sdružení  sedmi NEJZADLUŽENĚJ3ÍCH   rozvinutých států světa, ale na tom nezáleží.  Ta  souvislost  s  českým předsedováním EU  tu rozhodně  existuje.  Článek  z  finančního portálu MoneyMag.cz bez jakýchkoliv příkras  popisuje  stav  našeho  báječného, všemocného  a všempříkladného Západu,  jehož  druhé nejvýznamnější organizaci  nyní  jakýsi Fiala, prý, šéfovati  bude!!!

V tom článku není  nic, co byste  na Kose už  mnohokráte  nečetli.  Ale  jednak  to autor  docela  zdařile  shrnul a vedle  toho,  když už  tohle píše  i  mainstream,  byť  finanční,  pak sranda a legrácky  skončily.   Jestlipak  si Fiala  nebo aspoň  někdo v jeho okolí  uvědomí,  v jakém že  stavu  ten Západ/EU  reálně je?  Pochybuji.

Summit zemí G7 ukazuje, že Západ už účinné sankce pro Rusku vyčerpal. Ekonomický a geopolitický význam skupiny G7 postupně upadá

Taková Itálie, ač stále člen skupiny G7, už prostě nepředstavuje světovou ekonomickou špičku. Jde o přestárlou a předluženou ekonomiku, s dluhem kolem 150 procent HDP, kterou před bankrotem chrání tištění bilionů eur a manipulace s úroky v podání Evropské centrální banky, jeden ze zdrojů současné inflace nejen v eurozóně, ale také v ČR.

Italské dluhy splácí tedy i Češi, ač eurem neplatí. Inflaci si Česko z podstatné části, ze zhruba 60 procent dováží, a to i z eurozóny, která je největším obchodním partnerem ČR. Pokud by tedy eurozóna bojovala s inflací agilněji, v Česku by byla inflace nižší. Jenže agilní boj eurozóny s inflací by přiblížil bankrot právě Itálie.

Zákaz vývozu ruského zlata, jejž na summitu G7 lídři Západu dojednají, je jen PR. Chtějí vyslat signál, že proti Rusku stále něco činí. Dokud však nedojde k výraznějšímu omezení vývozu ruského plynu a ropy, jde o plácnutí do vody. Zlato před pandemií a válkou, v roce 2019, představovalo jen 1,6 % ruského vývozu (viz graf níže). Tedy nic moc.

Lídři zemi skupiny G7 se budou snažit přijít na způsob, jak omezit vývoz právě ruské ropy. Spojené státy navrhují zastropování jejích cen. Drtivá většina tankerů, které ruskou ropu vyváží, je pojištěna na Západě; v Británii a v EU. Spojené státy tak navrhují, aby bylo pojištění umožněno jen těm tankerům, které ropu vyvezou za cenu nižší, než je strop. Tankery, které by vyvážely ropu dráže, by na pojištění nárok neměly.

Tento návrh Spojených států ale vyžaduje, aby EU stornovala své tak bolestně dojednané embargo na ruskou ropu. To se má zpočátku, od příštího roku týkat hlavně právě ropy přepravované do EU tankery. Jestliže by návrh USA prošel, EU by tedy vlastně zařadila zpátečku, zrušila embargo a dovoz ruské ropy umožnila, bude-li za zastropovanou cenu.

Navíc Rusko takový krok už předjímá a umožňuje tankerům se pojišťovat u své vlastní organizace.

Od summitu zemí skupiny G7 tak nelze čekat nic přelomového. Účinné sankce, které Západ mohl uplatnit, už platí. Jejich dopad na Rusko je citelný, avšak postupný. Oslabuje je ovšem to, že země Západu už světu tak ekonomicky nedominují jako ještě třeba v 90. letech minulého století.

Pokud by se k sankcím proti Rusku připojily ekonomiky typu Číny, Indie, Indonésie, Saúdské Arábie a dalších, byly by neskonale účinnější. Jenže to se nestane.

Západ od 90. let ekonomicky totiž povážlivě ztrácí na svém globálním hospodářském významu. Takzvaná hyperglobalizace, která trvala od první poloviny 90. let až do uplynulých let, kdy ji ukončila Trumpova obchodní válka s Čínou, pandemie a konečně válka na Ukrajině, způsobila přesun ekonomické síly ve světě ze stárnoucího Západu zejména do dynamické, demograficky mladší Asie.

S poklesem svého ekonomického významu ztrácí Západ také na významu geopolitickém.

Válka na Ukrajině přitom Západ nutně dále oslabí. Ekonomiky i geopoliticky. Ne snad, že by sankce vůči Rusku vůbec neúčinkovaly, jen se prostě nedostavil jejich „blitz-efekt“. K žádnému okamžitému hospodářskému zruinování Ruska nedošlo. Tak jako se Rusku nepovedl „blitzkrieg“ na Ukrajině, Západ nedokázal bleskově Rusko udolat ekonomicky. Naopak poznává, že jeho vlastní sankce jsou mu velkou zátěží, vrací se jako bumerang, zatímco Rusko navazuje těsnější ekonomickou spolupráci s Asií, s Indií či Čínou.

Západ dosud nepochopil, že 90. léta už jsou navždy passé. Ostatně složení summitu zemí skupiny G7 to dokumentuje. Od první poloviny 70. let se summitu účastní lídři Spojených států, Japonska, Německa, Británie, Francie, Itálie a Kanady. Třeba ještě v roce 1995 představoval podíl těchto zemí na světovém HDP celkem 53,7 procenta. V roce 2019 už to bylo jen 39,9 procenta. A to jen díky tomu, že o něco vzrostl podíl Spojených států, ostatní jmenované země si citelně pohoršily. 

Lídři Západu už se neobejdou bez budování spojenectví napříč světem. Už nejsou lídry světa, ale jin lídry jednoho ze světových bloků. Válka na Ukrajině to ilustruje. Západ musí umět vyjednávat aliance se zeměmi typu Indie nebo Indonésie. To ale předpokládá minimálně dvě věci.

Zaprvé, že dokáže získat zpět ekonomickou sílu, a tedy i respekt ve světě. Pokud bude přestárlý a předlužený, maskující své potíže tištěním peněz, respekt nezíská. Musí se vrátit k práci, k vytváření hodnot, ne jen stále žít ze své historie a podstaty, na kterou navíc ještě jeho „progesivní“ část populace nezřídka plive. Musí přestat lenivět v síti sociálních jistot a všemožných nároků.

Západ se ale také bude muset vrátit k reálpolitice. Své hodnoty totiž bude moci světu vštěpovat zase až tehdy, bude-li ekonomicky silný. Vždyť kdo by stál o hodnoty, které vedou k ekonomickému a geopolitickému slábnutí? 

Ano a  přesně!

Západ  už  ekonomicky  dávno nedominuje.

Západ  žije  z podstaty. Z toho, co vytvořily  jeho  dávno zmizelé  generace  za posledních 300 let,  na co jeho progresivní  část populace ostentativně plive. Musí  vystoupit  ze  své pohodlné  ulity  a začít  tvrdě  makat. Nejméně jako Asiaté. Soustředit  se na vzdělávání, opravdové vzdělávání,  nikoliv  kecy  gender a LGBT  tet a strejců,  přestat  se honit  po  Friday  for  Future, ale  tvrdě  biflovat znalosti pro  tu  Future, protože  bez  nich  žádná neexistuje.

Ano, Západ  se musí  vrátit k reálpolitice. Což například  znamená  odstřihnout se od  ekošílenství.  A  také to,  že  si  nemůže zakázat a   na smrt znepřátelit, jako surovinově  naprosto  chudinká  zóna stát  s největšími  energetickými a  přírodními  zdroji na  planetě a tím pádem je přenechá  svým globální  smrtelným soupeřům.

Ano, své hodnoty totiž bude moci světu vštěpovat zase až tehdy, bude-li ekonomicky silný. Vždyť kdo by stál o hodnoty, které vedou k ekonomickému a geopolitickému slábnutí?

Zde je  v pregnantní zhuštěné  formě  popsáno  vše,  co by měla  obsahovat  Fialova  EU předsednická agenda. Vsadí si  někdo proti mně, když  budu tvrdit,  že  v  té jeho  z toho neobjeví  ani písmenko?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.