Úvodník dnešní Kosy – české předsednictví EU


Původně jsme si myslel, že s dnešním dnem, kdy  Česko přebírá po Francii předsednictví  v  Evropské unii opustím  formát,  v kterém Kosu  poslední  čtyři a půl měsíce vydávám. Tedy  vícečlánkový, postavený  na  přebraných zdrojích s  drobným  dodatečným komentářem a zkusím ten  tradiční  v němý  Kos a vycházela  přes  deset  let – tedy postavený  na vlastních komentářích a  rozborech.

Jenže  ať  jsem si lámal hlavu, jak jsem chtěl, nenapadla  mne  žádná  kloudná myšlenka na  níž  bych takový  text  vystavěl.

Klidně  připustím,  že  to i  může  být  důsledek toho, jak  Kosu  po dobu ukrajinské války  vedu a  že  už prostě  nějaký podstatný  vlastní  výtvor  nedám. Doufám, že  pořád  ještě  ano. Ale úplně  jistý  si být nemohu, dokud  to nezkusím. Ale  to až jindy.

Fiala mi prostě  na  ten pokus neuzrál. Protože od něj osobně,  ani  od  ostatních   českých  nabobů se prostě nedá nic  kloudného čekat. Jen poklonkování, panáčkování, úsměvy do kamer a bezobsažné  řeči a řečičky.

Přitom  agend  by bylo ne na jedno, ale  nejméně  dvacet  předsednictví.

Nicméně  přesto  dnešní Kosa  o tom českém předsednictví  bude! A  hodně! Respektive o  tom, o čem by  být  za každou cenu  mělo. Ale  čemu se určitě  vyhne…. Bohužel….

Prvořadou  prioritou  se jeví stav  toho našeho „úžasného“  Západu, který prý  všichni hodlají následovat……  Kdyby  se o  tu inventuru  Fiala  a spol. alespoň pokusili, zapsali  by se  zlatým písmem do evropských  dějin.  Proč, Tak to vám poví  článek, který  vyšel na  finančním webu MoneyMAG.cz.

A druhý text?  Tak ten se týká  toho, co by pro mne, na  Fialově  místě  představovalo  jasnou  prioritu  českého předsednictví – cen  energií. Tedy speciálně  elektřiny a  v  České republice. Protože  bývalý  člen  bankovní   rady  ČNB Lubomír Lízal  přišel s naprosto  dokonalou  serií  návrhů,  jak tuto problematiku  řešit. S ohledem  na  stávající legislativu  EU. Kdyby  Fiala opravdu  předsedal vládě  České republiky  a hájil její  zájmy,  dostal by od Lízala  skvělý  návod, jak tenhle  horký  brambor, který nás nejspíše všechny pořádně popálí, dostat  rychle a elegantně  z ohně. Bruselského.

Takhle mi tedy  vyšel den, určení k rozjímání  nad přebíráním šéfování  v  EU. A soudím, že nikterak špatně. Dojmologii si nechám na jindy. Tady to je o faktech. A nulových očekáváních, co  se  Fialy  a spol. týče.

Rád  zjistím, že jsme jim křivdil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.