Rickards: Skutečný důvod, proč zlato klopýtlo


Nedávno jsem  psal  o  inflačním paradoxu  – vlastně  dvou

-Česká republika  zažívá historickou inflaci a její měna  oproti  velkým měnám – dolaru, euru, libře neklesá a drží se hluboko pod  25Kč/Euro

-světová/americká  inflace je nejvyšší  za posledních 40 let a přitom  cena  zlata  na to nijak nereaguje, ačkoliv  zlato je  bráno jako klasická pojistka proti inflaci

Netuším, kolik  z vás  tato problematika  zajímá, jde o praktickou věc pro nás  všechny , co mají stranou  pár  korun a bojí se, aby  o ně nepřišla  Fialovou inflací.

Pro ty, kteří  nad  touhle problematikou  nemávli rukou sem  dám zajímavý  text  z amerického ZeroHedge. Tedy jde  o  ten druhý paradox  – týkající se  cen zlata.

Rickards: The Real Reason Why Gold Has Stumbled

Rickards: Skutečný důvod, proč zlato klopýtlo

Autorem je James Rickards prostřednictvím DailyReckoning.com,

Svět se v posledních letech radikálně změnil. Máme za sebou nejhorší pandemii od roku 1918 a třetí nejhorší ve světové historii. Došlo k rozpadu globálního dodavatelského řetězce. Inflace je nejhorší od začátku 80. let. Evropa zažívá nejhorší válku od konce druhé světové války.

Tato kinetická válka na Ukrajině je doprovázena finanční a ekonomickou válkou mezi USA, Spojeným královstvím, EU a Ruskem, která zahrnuje extrémní finanční sankce, včetně zabavení rezerv centrální banky 11. největší ekonomiky světa. Tato finanční válka a doprovodné sankce narušily dodavatelské řetězce kromě již existujících narušení.

A druhá největší světová ekonomika, Čína, zamkla 50 milionů lidí v Šanghaji a Pekingu po většinu posledních dvou měsíců v beznadějném a zavádějícím úsilí potlačit COVID. (Poznámka pro Čínu: Virus jde, kam chce).  A  to rozhodně není konec problémů.

Pokud je zlato konečným bezpečným přístavem pro investory a svět je extrémně nebezpečný , pak cena zlata musí raketově stoupat, že?

Zlato ztratilo svůj lesk

Není tomu tak. Dnes je zlato asi 1 844 USD za unci (tato cena se denně a v průběhu dne mění). To je o více než 10 % méně než historické maximum 2 069 USD ze 6. srpna 2020 a 10 % pod průběžným maximem 2 043 USD z 8. března letošního roku.

Sečteno a podtrženo, zlato je dnes nižší než před dvěma lety. Dne 22. července 2020 to bylo 1 870 $ a o téměř dva roky později je to dnes 1 844 $. Během cesty došlo k několika únikům a vzrušení, včetně dvou vrcholů nad 2 000 $ a několika poklesů do rozmezí 1 680 $, ale vždy následoval návrat k přetrvávající centrální tendenci, která se vůbec nepohnula.

Takže jsme zpět u původní otázky. S inflací, nedostatkem a válkou všude kolem a stále se zhoršující, proč zlato nepřekročí 2 000 dolarů za unci a neprobojuje se na 3 000 dolarů a dále?

Zlato by mělo stoupat

Podmínky nabídky/poptávky upřednostňují vyšší ceny zlata. Celosvětová produkce zlata zůstala posledních šest let poměrně konstantní. Během stejného šestiletého období, v období, kdy globální produkce stagnovala, centrální banky zvýšily své oficiální držby o 6 %.

Čína za posledních dvanáct let přidala 1 400 metrických tun (to je oficiální číslo; neoficiálně jich pravděpodobně vlastní mnohem více). Rusko za stejné období získalo 1 500 metrických tun.

Mezi další velké kupce patří Polsko, Turecko, Írán, Kazachstán, Japonsko, Vietnam a Mexiko. Nyní nakupují zlato centrální banky Visegard Group (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko).

Zajímavé je, že individuální investoři v USA se stále zdají být lhostejní ke zlatu jako měnovému aktivu. Teoreticky mají centrální banky nejlepší znalosti o skutečném stavu globálního měnového systému. Pokud centrální banky nakupují všechno zlato, co mohou, s tvrdou měnou (dolary nebo eura), není jasné, na co drobní investoři čekají.

Samozřejmě, že držba centrální banky tvoří pouze asi 17,5 % celkového nadzemního zlata a existuje mnohem větší poptávka ze strany investorů do drahých kovů a po špercích (forma nositelného bohatství). Přesto jsou centrální banky pravděpodobně nejzkušenějšími účastníky trhu; a jejich stálý nárůst držby zlata je smysluplný.

Ceny zlata jsou vázány na úrokové sazby

Podpůrnou roli mohou hrát také úrokové sazby. Mnoho směrových pohybů cen zlata za poslední dva roky bylo spojeno s pohyby úrokových sazeb. Korelace není dokonalá, ale je silná.

Růst cen zlata na konci roku 2020 souvisel s poklesem úrokových sazeb (výnos do splatnosti) 10letého státního dluhopisu USA z 1,930 % 19. prosince 2019 na 0,508 % 31. července 2020.

Podobně pokles cen zlata po únoru 2021 souvisel se zvýšením úrokových sazeb u 10letého státního dluhopisu z 1,039 % 2. ledna 2021 na 3,130 % 2. května 2022. Po poklesu na 2,722 % koncem května , sazby se k dnešnímu dni odrazily na 3,031 %.

Ale věřím, že úrokové sazby u 10letého státního dluhopisu znovu klesnou a budou klesat i nadále, jak bude globální růst slábnout. To je dobrá zpráva pro investory do zlata.

Krátkodobé sazby jdou nahoru kvůli politice Fedu, ale dlouhodobé sazby půjdou dolů, protože investoři vidí, že Fed způsobí recesi. To koreluje s vyššími cenami zlata.

Zatímco podmínky nabídky/poptávky na trhu jsou pro zlato příznivé a prostředí s celkovými úrokovými sazbami je také příznivé pro zlato, zdá se, že ani jeden z nich nemá sílu potřebnou k tomu, aby v krátkodobém horizontu pevně překonal hranici 2 000 USD.

Co je za problém?

Nehledejte nic než dolar

Skutečný protivítr pro zlato a hlavní důvod, proč zlato v posledních dvou letech zápasilo, je silný dolar.

Koneckonců, dolarová cena zlata je ve skutečnosti jen převrácená hodnota síly dolaru. Slabší dolar znamená vyšší dolarovou cenu zlata. Silnější dolar znamená nižší dolarovou cenu zlata.

Může se zdát paradoxní představit si silný dolar uprostřed veškeré inflace, kterou jsme svědky. Ale je to tak.

Co je za poslední dva roky výjimečné, není to, že zlato prudce nestouplo; jde o to, že zlato se udrželo tváří v tvář trvale silnému dolaru. Takže to vede k další otázce:

Co stojí za silným dolarem a co může způsobit náhlé oslabení dolaru a poslat ceny zlata do stratosféry?

Silný dolar byl poháněn poptávkou po kolaterálu denominovaném v dolarech, většinou amerických státních pokladničních poukázkách, potřebných jako kolaterál na podporu pákového efektu v rozvahách bank a v pozicích derivátů hedgeových fondů.

Tohoto vysoce kvalitního kolaterálu je nedostatek (částečně proto, že emise amerických státních dluhopisů jsou nižší kvůli menším deficitům, než se očekávalo). Jak se banky tahají o vzácné zajištění, potřebují dolary na zaplacení státních pokladničních poukázek. To podporuje dolarovou poptávku.

Tahanice o zajištění také hovoří o slabším ekonomickém růstu, obavách z nesplácení, snižující se bonitě dlužníků a strachu z globální krize likvidity. Ještě tam nejsme, ale blížíme se bez úlevy v dohledu.

Jakmile se slabý růst změní v globální recesi, bude na obzoru nová finanční panika. V tu chvíli může dolar sám o sobě přestat být bezpečným přístavem, zejména s ohledem na agresivní používání sankcí ze strany USA a přání velkých ekonomik, jako je Čína, Rusko, Turecko a Indie, vyhnout se systému amerických dolarů, pokud je to možné.

Když tato panika vypukne a dolar již nebude považován za spolehlivý, svět se promění ve zlato.

Frustrace z bočního pohybu cen zlata je pochopitelná. Za oponou se ale schyluje k nové krizi likvidity.

Investoři by měli dnešní ceny považovat za dar a možná za poslední šanci získat zlato za tyto ceny, než začne skutečný závod o bezpečné útočiště.

Zlato je právě teď tak levné, že je to prakticky krádež.

Samozřejmě, že pracoval můj překladač a tady  na nuance, které ovšem mohou být mimořádně  důležité  to tak úplně  nestačí.

Autor  tvrdí , že  na vině,  že  unce  zlata  ještě  není  někde  nad  2,5  tis.  za  unci je  silný  dolar  a úrokové  sazby.

Souhlasím s  tím, že platí nepřímá úměra, že  čím vyšší úrok na  dolaru,  tím  menší  cena zlata. Ale dodávám  – v normálních  dobách. Kdy  v USA  není  skoro nejvyšší inflace  od  II.ww. Jenže  přesně  tady se  nacházíme. Takže  tohle  zdůvodnění  mi připomíná silnici, kde jede auto. Řidič  ví, že pravidla  mu umožňují jet  90 za hodinu, tak je  na tachomertu má.  Jenže  jaksi  ona je  zrovna  mlha, že  přes ní  není vidět!   Je pak těch 90km/hod. správných a logických?

A  s tím silným dolarem je  to némlich to samé!   Jde o  momentálně silně  inflační měnu – ovšem , která  dnes není? A  dolar posiluje… Nechápu nerozumím. Ani  s tím vysvětlením o zajišťovacím kolaterálu!  Co je výnos  nějaká  3% p.a.  oproti  inflaci  7-8%????  Proč je  dolar  silný????

Co mi ovšem smysl dává, je  ta náhle probuzená chuť  centrálních  bank,  včetně  té ČESKÉ, nakupovat do svých rezerv  zlato!!!  ČNB prý hodlá  dokoupit  cca  100 tun.  Za  nějakých  +- 6 miliard  USD  ze  svých rezerv…  Drobné, řekl bych. Ale  aspoň něco. Ale  to jsem odbočil.  Ta úvaha  – když nakupují  centrální  banky,  je čas nakupovat také, protože  centrální bankéři vědí, respektive  by  měli vědět, hodně  dobře  vědět, co dělají…. To mi konvenuje.

Ano, i mně  také ledacos  ukazuje,  že  to tak je.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.