Úvodník dnešní Kosy – O Arktidě /ruské/


Že  je  smysluplné  dávat přednost  britským Timesům   před  takovou Českou televizí nebo Seznamem.cz  vůbec nikdo nepochybuje.

Tedy pokud  vás  zajímá  dění  ve  světě  a nikoliv  na  mrňavém  českém hnojišti. Protože  o tom  Timesy, ze  zcela pochopitelných  důvodů  – nereferují!  Proč by  s nějakými týpky  typu  Fiala, Babiš  nebo Zeman  ztrácely  čas. Zejména  když  je jim k dispozici  velkolhář a velkopodvodník  Boris  Johnson.  Kterého, jak jsem před pár  dny  četl adoptovali  jacísi ukrajinští kozáci a udělili mu  čestné bojové jméno Boris  Čupřina… Ale  to  je jen taková  blbinka.

Navíc -The Times   nepředstavují jednotící  prvek  tohoto vydání Kosy.  Jen mu  udal tón a ústřední  téma  – Arktidu.  A to  závažným redakčním textem. Který  chřestí zbraněmi tak, jak bych si, ve  světle probíhající tragedie na  Ukrajině sotva  dříve uměl představit.

Co vyšlo, uvidíte  sami.

Ten první a zásadní?  Tak to je, alespoň pro mne, konečně přiznání barvy oč  v  téhle proxy  válce  Západ -Rusko a  dlouhodobém tlaku na  Rusko jaksi jde.  Že to ale trvalo!

Jde totiž  i  jediné obrovské  dosud neexploatované  naleziště  všemožných surovin  na  téhle  planetě  – Arktidu.

A nejen  o tohle, jak se dozvíte  v tom druhém – Západ  by  totiž,  s tím jak ustupuje  ledový krunýř  na  tzv. severní mořské cestě  kolem  ruského severního pobřeží  rád  získal pro sebe  kontrolu této námořní  trasy. Ačkoliv  současně platný  mezinárodně právní pořádek teritoriálního vymezení  mořských oblastí příslušející  pobřežním státům toto jednoznačně  vylučuje.

Jenže  právo psané, versus právo silnějšího?  Všichni víme, kdo ve  střetu těchto dvou fenomenů nakonec  vždycky  tahá za  kratší konec.  Já osobně  už  dlouho razím teorii, že prapříčina  sporů Západu a Ruska  je právě  zde‘ A oba  dnešní texty, z tvrdých západních zdrojů  to jednoznačně  potvrzují.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.