Proč se ekonomika Srí Lanky zhroutila a co bude dál


Srí Lanka,  dřívější  perla  britského  imperia  známá jako Ceylon, se zmítá v  anarchii. Prezident  svržený a na útěku, vláda jak by  smet!  Davy  v ulicích, vyrabovaný  prezidentský  palác, všude  tekutý hněv / jestlipak si  Fiala a  bruselští papaláši všimli?/ Ovšem  kromě  vzteku  zde zůstává otázka  co dál? Nikdo  neví ba  dokonce  ani netuší. recepty nejsou. Kromě  snad jednoho. Jakého? O tom  až  v mém  závěru.  Až  si  přečtete  článek agentury  agentury  AP, popisující  tamní dění a  jeho příčiny a  trochu mluvící o východiscích.  To mému uvažování dodá  větší smysl. A také proporce a  nutný  rámec. Takže  začneme  tou  úvahou  jedné  ze  tří největších světových  zpravodajských agentur  AP  –

EXPLAINER: Why Sri Lanka’s economy collapsed and what’s next

s mým překladačem

VYSVĚTLENÍ: Proč se ekonomika Srí Lanky zhroutila a co bude dál

COLOMBO, Srí Lanka (AP) – Předseda vlády Srí Lanky koncem minulého měsíce prohlásil, že zadlužená ekonomika ostrovní země „zkolabovala“ , protože jí docházejí peníze na zaplacení potravin a paliva. Postrádá hotovost na zaplacení dovozu těchto nezbytností a nesplácí svůj dluh, hledá pomoc u sousední Indie a Číny a u Mezinárodního měnového fondu.

Premiér Ranil Wickremesinghe, který se úřadu ujal v květnu, zdůrazňoval monumentální úkol, kterému čelil při obratu ekonomiky, o níž řekl, že směřuje ke „dnu skalní propasti“. V sobotu se on i prezident Gotabaya Rajapaksa dohodli na rezignaci kvůli sílícímu tlaku demonstrantů , kteří zaútočili na obě jejich rezidence a zapálili jednu z nich.

Srílančané vynechávají jídlo, protože trpí nedostatkem a hodiny stojí ve frontách, aby se pokusili koupit vzácné palivo. Je to krutá realita pro zemi, jejíž ekonomika rychle rostla, s rostoucí a pohodlnou střední třídou , dokud se poslední krize drtivě  merozrostla.

JAK VÁŽNÁ JE TATO KRIZE?

Vláda dluží 51 miliard dolarů a není schopna splácet úroky ze svých půjček, natož aby snížila půjčenou částku. Cestovní ruch, důležitý motor hospodářského růstu, živoří ​​kvůli pandemii a obavám o bezpečnost po teroristických útocích v roce 2019. Měna se zhroutila o 80 %, což zdražilo dovoz a zhoršilo inflaci, která se již vymkla kontrole, náklady na potraviny podle oficiálních údajů vzrostly o 57 %.

Výsledkem je země, která se řítí do bankrotu a nemá téměř žádné peníze na dovoz benzínu, mléka, plynu na vaření nebo toaletního papíru.

Problémem je i politická korupce; což  sehrálo sehrálo roli v tom, že země plýtvá svým bohatstvím, ale také to komplikuje jakoukoli finanční záchranu Srí Lanky.

Anit Mukherjee, politička a ekonomka z Centra pro globální rozvoj ve Washingtonu, uvedla, že jakákoli pomoc od MMF nebo Světové banky by měla mít přísné podmínky, aby se zajistilo, že s pomocí nebude špatně naloženo.

Přesto Mukherjee poznamenala, že Srí Lanka leží na jedné z nejrušnějších námořních tras světa, takže nechat zemi takového strategického významu zkolabovat nepřichází v úvahu.

___

JAK TO OVLIVŇUJE SKUTEČNÉ LIDI?

Tropická Srí Lanka běžně nezná nedostatek jídla, ale přesto lidé hladoví. Světový potravinový program OSN uvádí, že téměř devět z 10 rodin vynechává nejméně jedno jídlo nebo jinak šetří, aby si naspořilo na potraviny, zatímco 3 miliony dostávají nouzovou humanitární pomoc.

Lékaři se obrátili k sociálním sítím, aby se pokusili získat kritické zásoby vybavení a léků. Rostoucí počet Srílančanů požádalo o cestovní pasy do zámoří za prací. Vládní pracovníci dostali na tři měsíce den volna navíc, aby měli čas vypěstovat si vlastní jídlo.

Lidé zkrátka trpí a zoufale touží po zlepšení.

___

PROČ JE HOSPODÁŘSTVÍ V TAKOVÝCH NEHORÁZNÝCH POTÍŽÍCH?

Ekonomové tvrdí, že krize pramení z domácích faktorů, jako jsou roky špatného hospodaření a korupce.

Velká část hněvu veřejnosti se zaměřila na prezidenta Rádžapaksu a jeho bratra, bývalého premiéra Mahindu Rádžapaksu. Druhý jmenovaný rezignoval v květnu po týdnech protivládních protestů, které nakonec přerostly v násilnosti.

Podmínky se v posledních letech zhoršují. V roce 2019 zabily velikonoční sebevražedné atentáty v kostelech a hotelech více než 260 lidí. To zdevastovalo cestovní ruch, klíčový zdroj deviz.

Vláda potřebovala zvýšit své příjmy, protože zahraniční dluh na velké infrastrukturní projekty prudce vzrostl, ale místo toho Rajapaksa prosadil největší snížení daní v historii Srí Lanky. Snížení daní bylo nedávno zrušeno, ale až poté, co věřitelé snížili rating Srí Lanky a zabránili jí půjčovat si na trzích další peníze, protože její zahraniční rezervy klesaly. Pak se cestovní ruch během pandemie znovu vyrovnal a  částečně vzchopil.

V dubnu 2021 Rajapaksa náhle zakázal dovoz chemických hnojiv. Tlak na ekologické zemědělství farmáře zaskočil a zdecimoval základní plodiny rýže, což vyhnalo ceny nahoru. Aby se ušetřilo na devizách, byl také zakázán dovoz jiných položek považovaných za přepych. Mezitím ukrajinská válka posunula ceny potravin a ropy nahoru. Inflace se v květnu blížila 40 % a ceny potravin vzrostly téměř o 60 %.

___

PROČ PREMIÉR ŘEKL, ŽE SE EKONOMIKA ZRUŠILA?

Ostré červnové prohlášení Wickremesinghe, který je předsedou vlády šestým funkčním obdobím, hrozilo podkopáním jakékoli důvěry ve stav ekonomiky a neodráželo žádný konkrétní nový vývoj. Zdá se, že premiér zdůrazňuje výzvy, kterým jeho vláda čelí, když hledá pomoc od MMF, a čelí kritice kvůli nedostatečnému zlepšení od doby, kdy nastoupil do úřadu. Komentář mohl být zamýšlen jako pokus získat více času a podpory, když se snaží dostat ekonomiku zpět na správnou cestu.

Ministerstvo financí uvedlo, že Srí Lanka má pouze 25 milionů dolarů v použitelných devizových rezervách. Tím zůstala bez prostředků na zaplacení nejnutnějšího  dovozu, natož na splacení miliardových dluhů.

Mezitím srílanská rupie oslabila na zhruba 360 za americký dolar. Díky tomu jsou náklady na dovozy ještě více nedostupné. Srí Lanka pozastavila splácení asi 7 miliard dolarů zahraničních půjček splatných letos z 25 miliard dolarů, které mají být splaceny do roku 2026.

___

CO DĚLÁ VLÁDA PROTI KRIZI?

Srí Lanka se zatím přežívala, podporována hlavně 4 miliardami dolarů v úvěrových linkách z Indie. Indická delegace přijela do hlavního města Colomba v červnu na jednání o další pomoci , ale Wickremesinghe varoval před očekáváním, že Indie udrží Srí Lanku nad vodou na dlouho.

„Srí Lanka vkládá poslední naděje do MMF,“ zněl červnový titulek v Colombo Times. Vláda jedná s MMF o záchranném plánu a Wickremesinghe řekl, že očekává, že bude mít předběžnou dohodu koncem tohoto léta.

Srí Lanka také hledala další pomoc od Číny. Další vlády jako USA, Japonsko a Austrálie poskytly na podporu několik set milionů dolarů.

Počátkem června vydala Organizace spojených národů celosvětovou veřejnou výzvu o pomoc. Doposud předpokládané financování sotva někde vyškrábne  6 miliard dolarů, které země potřebuje, aby se udržela nad vodou během příštích šesti měsíců.

Aby čelil nedostatku paliva na Srí Lance, sdělil Wickremesinghe The Associated Press v nedávném rozhovoru, že by zvážil nákup ropy z Ruska s výraznější slevou.

Tím situační  zpráva  agentury  AP  ze  Srí Lanky  končí.

Zopakujme nejdůležitější informace:

-Srí Lanka je na huntě

-podepsal se na tom covid a  teroristické  atentáty, zřejmě  menšinových  Támilů proti většinovým Sinhálcům, kteří  zvítězili v  dlouhé krvavé  občanské  válce Dodávám,  že jde  o dlouhodobý historický  problém, ale také a především   také  dědictví  zanechané  ostrovu Brity! Jak jinak!  Skvělý  článek, popisující  co a  jak naleznete  na  webu, světe  div se –ČT 24.

-najednou začal být  všeho nedostatek, protože  výpadek turismu  byl  smrtelný

-přidejte  si k tomu  tradiční korupci a nepotismus

-ale úplně  fatální  ak onečnou ránu  Srí Lance  a jejímu  obyvatelstvu zasadil zásah  ekoteroristů, kteří kdo  ví proč  přemluvili  tamní  vládu, aby  nařídila  ekologický  experiment  s celou populací – takže  ta  zakázala, ve  jméno vyššího zeleného dobra  používání umělých hnojiv!!!! To  neříkám já,  nýbrž  AP!!! Takhle  to vypadá,  když  fanatici  řídí svět! Teď  to zkouší podobně  Rutte  v Holandsku s krávami….

Sečteno a podtrženo  –  tohle  všechno dohromady  =  katastrofa. Inflace, drahota, rozvrat, hlad! A  následně násilí a zhroucení  státu.

Tohle  je  Srí Lanka.    Celkové  dluhy  51 miliard dolarů, akutní krátkodobé asi  25, ty  nejžhavější  6-7 miliard.

Ostrovní  vláda  hledá pomoc  kde  se dá. Jediný , kdo zatím opravdu pomohl je Indie. Čína  přislíbila  a jistě poskytne, nespecifikovanou podporu. Kolektivní Západ?  Nic!  Vlastně  – pár stovek milionů….Plivaneček na rozpálenou plotnu! AP  přichází  s tvrzením , že  ceylonská  vláda  žádala  Rusko o nákup ropy  a  derivátů se  slevou.  Z  ruských zdrojů sice zásadně  necituji, ale  už přes  týden vím, že Putin na  to slyšel  a přislíbil dodávky.

Co s  tím?

V téhle  situaci každá  rada  drahá!  To je jako  když  u někoho diagnostikují  rakovinu.  V pokročilém stádiu. Tam už také většinou nic nepomůže. Ani dryáky  chemoterapie.  Nicméně, zde je konkrétní hladomor a  rozvrat. O  čemž  žvaníme  v OSN  při každé příležitosti.A  v souvislsoti  s Ukrajinou  zejména!  Srí Lanka  dává  jedinečnou příležitost planě neplkat  a konkrétně konat.  Ale  my  radši meleme  o tom, že je potřeba  uvolnit  ukrajinské  přístavy. Ty na  Ceylonu  jsou  zcela  volné. Kdo  tam brání  lodím připlout a přivézt  potraviny? Západní!  Ať ukážeme  svou  velikosta  humanitu!

Odbočím  – když  čtu  o  ceylonské korupci a  rozkrádání, ptám  se,  jaký  je rozdíl oproti Ukrajině?

Takže  pohled  na  poslední  žebříček světové korupce , jak jej  vydala  Transparency  Int. A  co  že nevidím!!!

Srí Lanka pozice  108

Ukrajina               122

Ale  MMF  trvá na  tom, že  jestli, opakuji  JESTLI  vůbec  něco  Colombu pošle, tak  jen  se zárukou tvrdé kontroly proti zneužití!!!

Srí Lanka, jakkoliv  si nedělám iluze  o korupci, je na  tom prokazatelně daleko lépe  než  Ukrajina. U  té MMF  nemá  žádné pochybnosti. A  kolektivní  Západ  také ne. Takže  Kyjev  dostává bez problémů a kontroly každý měsíc  5 miliard  USD, zatímco ostrov  v Indickém  oceánu, kde  hrozí  akutní hladomor, nedostane  od  kolektivního Západu ani vindru!!! Natož  jednu měsíční ukrajinskou tranši, která  by  vyřešila jeho problémy  na půl roku!!!! Dokud nebudou ty kontroly!

Takhle to nastavil kolektivní  Západ! Za  tohle stojí naše  řeči  o demokracii, světu podle pravidel,, boji proti hladu!!!  Nikdo nikdy  nepochyboval o  demokratickém systému na  ostrově. Na  rozdíl od  Ukrajiny!  I když tam probíhala  26 let občanská  válka. Na Ukrajině  8 let. Přesto  do  kyjevské  země  lijeme  peníze  v nepředstavitelném množství a slibujeme  další  – viz  údajných  750 miliard  USD  na údajnou obnovu!!!  A pro Srí Lanku  nelze  nalézt  ubohých  51 miliard, aby  si následně pomohla  sama. Když by opustila  šílený experiment  podle  západních ekoteroristů!

Momentálně Zelenský  cvičí  Západ, aby  mu odpustil současné  dluhy. Proč  je neodpustit  Colombu????

Napadne  tohle někoho?

Soudím, že nikoliv.  Ne  dokud Colombo nevyhlásí  nejméně  válku Moskvě  a dav nezlynčuje  ruské  diplomaty. Ale umím si představit  sakra  rychlé řešení  i bez  toho.

Přivedla mne  na něj tato  číst  článku  agentury  AP:

Anit Mukherjee, politička a ekonomka z Centra pro globální rozvoj ve Washingtonu …. poznamenala, že Srí Lanka leží na jedné z nejrušnějších námořních tras světa, takže nechat zemi takového strategického významu zkolabovat nepřichází v úvahu.

Mno,  být  příštím  srí lanským premierem  /brrrr, to by  tedy  byl  děsivý  horor/  tak  okamžitě  jedu do Pekingu  a  zahájím s  čínským prezidentem okamžitě  jednání o zřízení  velké čínské námořní a letecké  základny  na ostrově!!!! Vsadím boty, klidně  funglovky,  že  by  najednou kolektivní Západ okamžitě  obživl a to velmi podstatně!  A  peníze  by hodně  rychle našel.  A  Čína určitě také. Naštěstí jím nejsem.

Ale  to, co se děje  na  tom exotickém a jistě  krásném ostrově  opět  důkladně  zcel a transparentně  testuje  naše  západní pozice, hodnoty, principy a  vyhlášení!  V plné  nahotě! To pokrytectví, ve srovnání s  tím, co vykřikujeme ohledně Ukrajiny, promítnutý  na  Srí Lanku  nabývá  až neskutečného rozměru!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.