Spojenci bijí na poplach kvůli neutěšené situaci ukrajinských veřejných financí


Když  mi přišel  včera  do cesty článek z Financial Times, který  vám  vzápětí nabídnu, cukala  se mi pravá  ruka  a  dokonce  i klávesnice, abych to okamžitě  poslal na  sklo jako flash. Ale  to už  Kosa  vypustila  i s flashí a  úvodníkem  celkem 6 textů takže přidávat  sedmý  postrádalo smysl. To je  o zahlcení.  Takže  došlo ke  24 hodinovému  pozdržení a doufání, že ten článek na  českém/zahraničním internetu neobjeví  nikdo  další.  Protože  je těžce  výživný.  Popisuje za  čí peníze  válčí  Ukrajina.  A  za  čí peníze  válčit  hodlá  dál.  a také  jak si přísun  těch peněz,  za  něž  válčí -PŘEDSTAVUJE!!!! To především. Takže  se  do toho pusťme, přirozeně, že  s překladačem!

Allies sound alarm over plight of Ukraine’s public finances

Spojenci bijí na poplach kvůli neutěšené situaci ukrajinských veřejných financí

Rozpočtová krize je nyní akutní kvůli klesajícím příjmům a zdržování finanční podpory ze strany kyjevských partnerů


Mezinárodní partneři Ukrajiny bijí na poplach před rostoucím tlakem na kyjevské veřejné finance, protože ruská invaze snižuje daňové příjmy a její spojenci se snaží poskytnout rychlou finanční podporu. Ministerstvo financí USA varovalo, že mimořádná opatření, jako je tisk peněz, který Kyjev používá k podpoře svých veřejných financí, může časem poškodit jeho schopnost poskytovat důležité veřejné služby, a zdůraznilo, že spojenci musí splnit závazky poskytnout desítky miliard dolarů. granty a levné půjčky co nejrychleji.

Ministři financí EU se v úterý na jednání v Bruselu dohodli na nové nouzové půjčce ve výši 1 miliardy eur pro Ukrajinu , ale snaží se dosáhnout dohody o širším balíčku pro tuto zemi. Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda Evropské komise, uvedl, že Ukrajina čelí „obrovským krátkodobým finančním potřebám“ a na jejich splnění je zapotřebí více práce.

Vyzval členské státy EU, aby poskytly dostatečné finanční záruky, aby komise mohla poslat Kyjevu plánovaný balíček ve výši 9 miliard eur. Ukrajinská rozpočtová krize se stala akutní kvůli propadu daňových příjmů a cel od začátku invaze před téměř pěti měsíci spolu s vyššími válečnými výdaji. Zastavení vývozu obilí a oceli připravilo Kyjev o příjmy v cizí měně. Ukrajina je nucena spálit své devizové rezervy zrychlujícím se tempem, protože centrální banka nakupuje vládní dluhopisy, aby zaplnila svou mezeru ve financování.

G7 a EU oznámily oficiální finanční závazky vůči Ukrajině v hodnotě 29,6 miliardy dolarů. Podle Dragon Capital, investiční banky se sídlem v Kyjevě, ukrajinští spojenci a mezinárodní finanční instituce zatím vyplatili zemi 12,7 miliardy dolarů. Vedoucí představitelé EU v květnu přislíbili dodatečnou podporu ve výši až 9 miliard EUR k předchozí nouzové půjčce ve výši 1,2 miliardy EUR; stále vyjednávají, jak tuto finanční podporu strukturovat.

Úředníci varují, že balíček plné pomoci EU pravděpodobně nebude vyřešen do srpnové přestávky. Zejména Německo zpochybňuje myšlenku poskytnout veškerou pomoc ve formě půjček, říkají diplomaté. Berlín již přispěl bilaterální podporou Ukrajině ve výši 1 miliardy EUR a v úterý podpořil další půjčku EU ve výši 1 miliardy EUR. Německý ministr financí uvedl, že komise předloží další návrh na dosažení 9 miliard eur a že jakmile bude k dispozici, členské státy jej posoudí. „Společně s našimi mezinárodními partnery stojíme při Ukrajině,“ dodal.

Oleg Ustenko, ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, řekl, že země nyní potřebuje 9 miliard dolarů měsíčně od svých západních podporovatelů, aby vykryla rozpočtový schodek, což je téměř dvojnásobek předchozího požadavku. Ministerstvo financí uvedlo, že jeho odhad mezery je stále 5 miliard dolarů měsíčně, ale i to je mnohem více, než dosud poskytovaly západní hlavní města. Ustenko ale řekl, že Ukrajina potřebuje další 4 miliardy dolarů měsíčně na další tři měsíce na pokrytí nákladů na nouzové ubytování a opravy bytů pro miliony lidí a na financování základního minimálního příjmu pro lidi, kteří přišli o práci. „V každém případě se pokusíme přežít, ale bez finanční podpory od našich spojenců to bude nejen obtížné, ale téměř nemožné.“ Fiskální napětí se projevují šířeji.

Naftogaz, státní energetická společnost, v úterý požádala držitele svých dluhopisů v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, aby akceptovali zpoždění plateb, protože se snaží uchovat hotovost na nákup plynu. Bylo by to první selhání ukrajinského státního subjektu od začátku války.
Krok Naftogazu může signalizovat změnu přístupu ukrajinské vlády k jejím zahraničním držitelům dluhopisů. Kyjev až dosud odmítal přeplánovat splátky dluhu s tím, že je důležité zachovat důvěru mezinárodních investorů. Ukrajinská centrální banka minulý týden uvedla, že jen v červnu vyčerpala 2,3 miliardy dolarů neboli 9,3 procenta svých mezinárodních rezerv, částečně proto, že zpeněžuje schodek rostoucím tempem. Ukrajinská národní banka minulý měsíc nakoupila státní dluhopisy v hodnotě 3,6 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek kurzu 1,7 miliardy dolarů za duben a květen. Centrální banka má stále dostatek rezerv na pokrytí tříměsíčního dovozu. Spojené státy v úterý oznámily dodatečnou přímou ekonomickou pomoc ukrajinské vládě ve výši 1,7 miliardy dolarů. „Tato pomoc pomůže ukrajinské demokratické vládě poskytovat základní služby pro lid Ukrajiny,“ řekla ministryně financí Janet Yellen, když oznámila podporu. Americká mezinárodní rozvojová agentura USAID a ministerstvo financí poskytly ukrajinské vládě přímou rozpočtovou podporu ve výši 4 miliard USD, což znamená, že jsou na půli cesty k celkovým závazkům přijatým podle legislativy obou stran.

Tak to by bylo.

Ukrajina  už v podstatě  od začátku  války vykřikuje, že  potřebuje od  spojenců 5 MILIARD  USD MĚSÍČNĚ!!!! aby  se finančně  nezhroutila!

Jinak by  nemohla  dál  zachraňovat  demokracii a svobodu  ve  světě proti Putinovi! To  je první  postulát.

Ten druhý  zní – už nám  ten  bůr  v miliardách  doláčů  nestačí, koukejte  navalit  rovnou  devítku,  jinak vás  Putin sežere!

Pak je  zde třetí – ministerstvo financí USA, cituji :zdůraznilo, že spojenci MUSÍ splnit závazky poskytnout desítky miliard dolarů. granty a levné půjčky co nejrychleji.

Vše  zasazeno do rámce hrozící  hospodářské recese, gigantické a nevídané  inflace  hrozby  mimořádně  tvrdé  zimy, kdy  nemusí  být  k dispozici  nejzákladnější objemy  energií a  do toho všeho  se na nás  valí  zatím  asi  zdaleka  nejvirálnější mutace  covidu  vůbec,  nesoucí kódové označení Kentaur!!!!

A Ukrajina  dle  svého dobrého a  zavedeného zvyku  už oznamuje   – 5 miliard měsíčně  v  dolarech  je  žebrácká  almužna,  koukejte  dát  alespoň  dvojnásobek!!!! A ministerstvo financí  USA  tvrdí tuhle ukrajinskou muziku!!!

Vzal jsem  k ruce  kalkulačku a zkusil tak nějak propočítat, kolik by tak nějak mohl  asi  představoval nějaký  podíl  České  republiky.  Použitá metoda? Tristní, ale  lepší  mne nenapadla:

Sankcionalistické státy  se  chlubí  tím, že  dohromady představují 56%  světového HDP. Česko prý  se na tomtéž podílí 1%. Aproximací  mi tedy vyjde, že  vytváříme  asi tak 2%  HDP  všech sankcionalistů a  právě  výše  HDP  by mohla  určovat  výši  příspěvku každého Zelenského  konkrétního  žulového a neochvějného spojence z těch 9 miliard  v dolarech  měsíčně.  Vyšlo mi to pro Fialaland  na  bratru  nějakých

    180 000 000 dolarů  = v dnešním kurzu 4,343 miliardy  Kč

dodávám, že  MĚSÍČNĚ!!!

Netroškařme, buďme  velkorysí, tak jako ohledně  doposud! Zvedněme  to na   5 miliard každých 30/31 dnů!  Co nám to  udělá? Naše  děti, vnuci a pravnuci  to jistě  budou s radostí splácet. Na  dobrou a  správnou věc  nám nesmí  být líto peněz.

Na konec  drobná poznámka – byl bych nerad, kdyby  moje  spekulace  o  českém podílu na  financování  hrdinného boje  ukrajinského lidu proti zločinnému Putlerovi snad někdo uchopil  jako poplašnou zprávu  a inicioval  případnou akci jistých   orgánů. Vyvolat poplach a  šířit paniku  není  smyslem tohoto článku.

Domnívám  se,  že  ty peníze prostě budeme muset někde  a nějak najít. Protože  jinak hrozí, že  se Ukrajina  finančně  zhroutí a přestane  za  nás prolévat krev  ve  svém svatém boji! A  šířit  tento narativ  by, dle mého názoru představovalo  opravdu vysoce poplašnou dez/informaci!

Budu  vděčen každému, kdo by mi poskytl  jakýkoliv  jiný, trochu logický  klíč na  přepočítání  eventuálního finančního podílu České  republiky.

Jeden  mne napadl – vypočítávat  konkrétní  finanční příspěvek  dané  solidární sankcionalistické  země podle  kombinovaného vzorce. Který  by  zohlednil  vedle  podílu státu na světovém HDP  ještě  také míru  zadlužení vůči svému  HDP.  I tohle je přísně logické!  Přece nelze zatížit už dnes předlužené  státy  typu  Řecko, Itálie, Francie, které  už nyní neví kudy  kam, jako ty země s nízkým státním dluhem!!!

Takže  bych to zařídil  tak, že  by  se vypočítala  průměrná míra  zadlužení solidárních států vůči jejich  HDP a  jejich podíl na  celkovém HDP a  tudíž i měsíční finanční dotaci Kyjevu  by  se pak u těch hodně  zadlužených zredukoval,  například  velmi u  USA a  naopak u těch, co jsou dosud „ve vatě“  jako například  Estonsko, Bulharsko, Lucembursko a  Česká  republika  by  se   o onen koeficient  zvedl. Nebudu  ale  uvádět, co  mi v tomto případě vyšlo. Protože  to by  doopravdy mohlo být,   viděno komisně,  jako šíření  poplašné zprávy.

Ale já bych to platil rád. Sice  momentálně netuším, jak  velké  mi přijdou předpisy  nových záloh plynu a  elektřiny a především  kde na  to vezmu,  ale  vím, co je  důležité pro mne a  pro mou rodinu.

Znovu opakuji  – Na  dobrou a  správnou věc  nám nesmí  být líto peněz!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.