Flash -Schröder říká, že mír na Ukrajině je možný po setkání s Putinem


Ve  stínu  ukrajinské  války a  návštěvy  Nány Pelosi na  Tchajwanu se ukryla  cesta  německého exkancléře  do Moskvy,  Původně  o ní neexistovala  žádná zmínka. Když se informace dostala  na veřejnost,  že  už je  v Moskvě, přišlo prohlášení, že tam jel na  dovolenou. Aby  jeho manželka  prozradila, že  dovolená  neeeeeeeee, ale prý vážná jednání. Německý  tisk se dohadoval, že šlo o neoficiální plynovou misi.

Nyní  tuhle  cestu, dne s krajně  neobvyklou  Bloomberg  vidí, podle překladače takto:

Germany’s Schroeder Says Ukraine Peace Possible After Meeting With Putin

Schröder říká, že mír na Ukrajině je možný po setkání s Putinem

Kontroverzní bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder potvrdil, že se minulý týden v Moskvě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a trval na tom, že Kreml je otevřený jednáním o ukončení války na Ukrajině.

„Dobrou zprávou je, že Kreml chce vyjednané řešení,“ řekl Schröder německému magazínu Stern v rozhovoru zveřejněném ve středu. Ačkoli je ruská invaze vůči sousedovi „chybou“, bývalý šéf sociálnědemokratické strany řekl, že konflikt lze vyřešit.

Schroeder, který vedl největší evropskou ekonomiku v letech 1998 až 2005, se dostal pod lavinu kritiky doma i v zahraničí za udržování svých blízkých osobních vazeb s Putinem a udržení lukrativních pracovních míst u ruských státních energetických společností.

Recept bývalého vůdce na urovnání konfliktu odrážel mnoho požadavků Moskvy. Ukrajina by se měla vzdát svých nároků na Krym – který Rusko anektovalo v roce 2014 – i svých aspirací v NATO, řekl Schröder. Východní region Donbasu by měl zůstat součástí Ukrajiny, i když by tamní ruská menšina měla dostat zvláštní práva.

Čtěte více: Dlouhý stín nejvyššího německého spojence Putina je Hemming ve Scholzu

Obě strany by měly udělat ústupky, řekl Schroeder a naznačil, že Turecko by mohlo hrát roli zprostředkovatele.

Německo se může letos v zimě vyhnout energetické krizi tím, že znovu aktivuje nyní již neexistující plynovod Nord Stream 2, řekl Schroeder. Jako kancléř vyjednal počáteční dohodu o plynovodu, přímém plynovém spojení mezi Ruskem a Německem, a působil jako předseda akcionářského výboru Nord Stream AG .

„Pokud nechcete používat Nord Stream 2, musíte čelit následkům,“ řekl Schroeder.

Schröder, který pokusil o rozhovory s Putinem, zopakoval, že ruského vůdce neopustí a řekl, že by mohl být „užitečný“.

Takže  hádanka  – co vlastně  dělal exkancléř  v Moskvě a  další  – byl tam jen  sám za  sebe  nebo  s nějakým  pověřením,  které  nelze  vystavit otevřeně a oficiálně – zůstala.  To ví jen  on a  současný  kancléř  Scholz.  Nicméně je  zřejmé,  že k nějakému posunu  bude muset  dojít. Tak nebo tak.  Pře  pěti měsíci bylo pozdě!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.