My je potřebujeme. Oni Západ ne. Aneb jak jednat s despoty podle The Economist


Jo,  dnešní Západ  se svými  nepřekonatelnými a jedinečnými hodnotami to v současném světě  nemá  ani trochu snadné. Svět podle pravidel, přesně  – podle západních pravidel jaksi  netáhne a neimponuje. Zejména ne  těm, kteří  by se na něj  měli  doslova  třást. Spíše to vypadá  tak,  že se třesou  strachy,  že by něco takového  podporovali. Čehož  si  všiml už   i  takový The  Economist!  Neotřesitelná  bašta  našeho vidění světa, těch pravidel a západní dominance!!!

Což  je  jasný  důvod  k převzetí  textu a  nastartování překladače.

How to deal with despots

Jak jednat s despoty

Západní zahraniční politika se snaží být etická, ale často končí neúčinnou

Zhruba let po pádu Sovětského svazu v roce 1991 se zdálo, že západní zahraniční politika stojí na jistých základech. Liberální hodnoty – demokracie, otevřené trhy, lidská práva a právní stát – právě zvítězily nad komunismem. Amerika, první a jediná globální hypervelmoc, měla vliv na zavedení tohoto morálního kodexu proti teroristům a tyranům. A tato pozice byla oprávněná, protože historie ukázala, že západní hodnoty jsou nesporným vzocrem míru, prosperity a pokroku.

Po dalších 15 letech je západní zahraniční politika v chaosu. Chcete-li zjistit proč, zvažte Muhammada bin Salmána, korunního prince Saúdské Arábie. Viz naše letní dvojčíslo s profily a dlouhým čtením vede hluboce publikovaným portrétem mbs , jak se nám ho podařilo sestavit. Ilustruje erozi každého ze tří pilířů západní zahraniční politiky –

hodnot,

moci

a tohoto historického osudu.

Morální kalkul se ukazuje být platný. Jak náš profil dokládá, korunní princ má tendenci být násilný a nevyzpytatelný a utlačovat své nepřátele. Je odpovědný za vraždu novináře  z  Washington Post . Přesto je také modernizátorem, který liberalizoval saúdskou společnost, zkrotil kleriky království a dal ženám nové svobody. I když pochybujete o MbS, Saúdská Arábie produkuje ropu, která by mohla pomoci Americe a jejím spojencům odolat ještě nebezpečnějšímu muži: Vladimiru Putinovi. Je etická politika vyhýbat se MbS nebo s ním večeřet?

MbS také ukazuje, že americká moc je méně impozantní, než se zdálo ještě  před 15 lety. Saúdská Arábie má k Americe blízko od roku 1945, ale MbS  už  dlouho přehlížel Joea Bidena tím, že odmítal přijímat jeho telefonní hovory, místo toho se přikláněl k asertivnímu Rusku a rostoucí Číně. Saúdská Arábie je klíčem k regionu, který se Amerika pokusila napravit invazí do Iráku, ale ačkoli Amerika a její spojenci jsou stále impozantní, boje opotřebovaly ochotu voličů neustále vidět jejich jednotky jednat jako globální policejní síly. Jejich neochota je pochopitelná. Pouštní války ukázaly, že z lidí nemůžete udělat liberály tím, že na ně budete střílet.

A historie se zakousla zpět. Mladý akční muž – MbS věří, že může dosáhnout západní úrovně prosperity bez nepříjemností spojených s demokracií nebo lidskými právy. Takový Justin Bieber a motoristický sport typu  závodů F1 sedí těsně vedle jeho despotické vlády.

MbS není sám. Čína prosazuje přednosti lidských práv „zaměřených na lidi“, která staví mír a ekonomický rozvoj nad volné  hlasování a svobodu slova. Putin napadl Ukrajinu v tom, co lze považovat za válku proti osvícenským hodnotám ze strany režimu v zajetí ruského fašismu . Když západní vůdci vyzývají globální jih, aby se postavil za mezinárodní systém odsouzením  Putina, mnozí říkají, že ztratili trpělivost s kazatelskými, pokryteckými západními představiteli, kteří ochotně napadají jiné země, kdykoli se jim to hodí.

The Economist neztratil svou víru v instituce, které vzešly z osvícenství. Liberální hodnoty jsou univerzální. Přesto strategie Západu prosazovat svůj světonázor drhne ​​a Amerika a její spojenci potřebují mít chápavější oči. Musí vyvážit to, co je žádoucí, s tím, co je možné. Zároveň se musí držet zásad, které je zachraňují před cynismem Putinovy pusté zóny  bez pravdy. To zní jako rada k dokonalosti. Může to fungovat?

Nejlepší způsob, jak se západní vůdci vyhnout obvinění z pokrytectví, je zdržet se vytyčování morálních pozic, které nemohou udržet. Během kampaně se Biden zavázal, že bude se Saúdskou Arábií zacházet jako s „vyvrhelem“. Ale minulý měsíc odjel do Džiddy  a přiťukl si  pěstí a byl široce odsouzen za pokrytectví a morální zbabělost. Ve skutečnosti byla jeho chyba v tom že  vydal kdysi   dav potěšující slib, který bude navždy mlýnským kamenem na  jeho krku co bude   v úřadu.

Západní vůdci musí být konečně  schopni si  upřímně přiznat, jak velký vliv skutečně mají. Předpoklad, že zbytek světa potřebuje Západ více než Západ  ten  zbytek, je v dnešní době sotva pravdivý. V roce 1991 G 7 produkovala 66 % celosvětové produkce; dnes jen 44 %. Při zpětném pohledu bylo arogantní myslet si, že diktatury mohou být vyléčeny ze svých patologií prapory právníků v oblasti lidských práv a tržních ekonomů. Lídři by měli mít jasno v tom, co je správné a co špatné, ale když zvažují, zda uvalit sankce na provinilce, měli by hodnotit pravděpodobné výsledky spíše než stavět na zdání ctnosti.

Další zásadou je, že komunikovat je obvykle velmi dobré.  Mnozí říkají, že přítomnosti dává legitimitu. Ve skutečnosti generuje vhledy, vytváří šanci uplatnit vliv a pomáhá řešit jinak neřešitelné problémy – řekněme viz  dohoda o klimatu; nebo jak  dostat obilí z Ukrajiny; nebo požádat al-Shabab, odnož al-Káidy, aby pomohla zachránit Somálsko před hladem.  Biden měl pravdu, když mluvil s MbS . Emmanuel Macron, francouzský prezident, má pravdu, když mluví s  Putinem. Každý potřebuje mluvit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Existují způsoby, jak pomoci udržet rozhovory upřímné. Na setkáních se můžete vyjádřit k lidským právům. Můžete zmírnit svůj kontakt, jako to udělal pan Macron poté, co ruské jednotky spáchaly válečné zločiny. Můžete trvat na tom, abyste hovořili také s opozicí a disidenty. V tomto a dalších věcech by se západní vůdci měli vzájemně koordinovat, aby bylo méně pravděpodobné, že je srazí politika rozděl a panuj – například ze strany Číny ohledně jejího zacházení s disidenty v zahraničí nebo zneužívání Ujgurů v Sin-ťiangu.

Poslední zásadou je uznat, že zahraniční politika potřebuje, stejně jako každá vláda,  kompromisy. U většiny zemí je to tak zřejmé, že to není třeba říkat. Západ si ale myslel, že může mít všechno. Takové kompromisy nemusí být nutně špinavé. Jasnější zaměření na výsledky po ruské anexi Krymu v roce 2014 mohlo vést k účinnějším opatřením ze strany NATO , než představovaly slabé, svědomí šetřící sankce, které se skutečně uvalily. Bohužel zjednodušující pokus pana Bidena rozdělit svět na demokracie a autokracie ztěžuje rozumné kompromisy.

Ideály a jejich důsledky

Západ zjistil, že pouhé pokusy vnutit své hodnoty despotům, jako MbS je v konečném důsledku sebezničující. Místo toho by se měl snoubit tlak s přesvědčováním a prosté komunikování s trpělivostí. To nemusí být tak potěšující jako demonstrativní  proklamace a výzvy k bojkotu a symbolickým sankcím. Ale je pravděpodobnější, že to přinese něco dobrého. ■

Zajímalo by mne,  jestli tenhle  článek v Economistu četli  bigotní a paranoidní   váleční  štváči typu bakaláře  Lipavského, Pavla  Fischera,  Marka  Hilšera  Jakuba  Jandy abych  uvedl  alespoň některé  z  té  zatím k uzoufání početné  kohorty šílenců  po celém západním světě, co jsou ochotni přivést  svět  do pekla  termojaderné  války…..

Docela  rád  bych viděl jejich reakce. Nejspíš  by  obsahovaly  jakési blábolení  o Putlerově  páté koloně, která  obsadila  i  tuhle  tradiční a  slovutnou redakci….

No nic.  Na nějakém  Lipavské a těch ostatních záleží  asi stejně  jako na vítězi příštích  dostihů psích spřežení na  Aljašce. Vlastně  – omluva  mascherům  –  na nic  záleží o dost  více. V  USA.

Osobně  ten  text považuji za  naprosto  bezvadný.  Naprosto přesná argumentace i závěrečná  analýza! Ano, přesně takhle  by to mělo být. Než  se uvalí  sankce -PŘEMÝŠLET. Nerušit  dramatickými  gesty  KOMUNIKAČNÍ KANÁLY!  Nevyhlašovat  kvůli potlesku duševních bezdomovců typu  Lipavský a pod , že naši protivníci  budou postaveni před  Mezinárodní soud  v Haagu. Atd. atd.

Západ  je  dnes  zlomkem toho, co představoval před  30 a dokonce u  15 roky. Zbylý svět s e velmi emancipoval a vzal si za své Havlíčkův  epigram – nechoď  třetí světe se  Západem na led, Západ  uklouzne a  třetí svět si nohu zláme!

Economist to pochopil. A věřte, že  tohle  rozhodně není  vůbec  málo!  Tenhle informační zdroj  vyjadřuje  názory  velkokapitálu. Který  politikařící papaláši na našem Západ ě zpravidla  respektují  neskonale  více než  vlastní voliče!

Tohle už osobně  považuji za  vlašťovku, co  dává naději na  nějaké to  jaro. Snad se  někdy dočkáme. Ale ledy  se opravdu  lámou!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.