Jo, dnešní Západ se svými nepřekonatelnými a jedinečnými hodnotami to v současném světě nemá ani trochu snadné. Svět podle pravidel, přesně – podle západních pravidel jaksi netáhne a neimponuje. Zejména ne těm, kteří by se na něj měli doslova třást. Spíše to vypadá tak, že se třesou strachy, že by něco takového podporovali. Čehož si všiml už i takový The Economist! Neotřesitelná bašta našeho vidění světa, těch pravidel a západní dominance!!!
Což je jasný důvod k převzetí textu a nastartování překladače.
How to deal with despots
Jak jednat s despoty
Západní zahraniční politika se snaží být etická, ale často končí neúčinnou
Zhruba let po pádu Sovětského svazu v roce 1991 se zdálo, že západní zahraniční politika stojí na jistých základech. Liberální hodnoty – demokracie, otevřené trhy, lidská práva a právní stát – právě zvítězily nad komunismem. Amerika, první a jediná globální hypervelmoc, měla vliv na zavedení tohoto morálního kodexu proti teroristům a tyranům. A tato pozice byla oprávněná, protože historie ukázala, že západní hodnoty jsou nesporným vzocrem míru, prosperity a pokroku.
Po dalších 15 letech je západní zahraniční politika v chaosu. Chcete-li zjistit proč, zvažte Muhammada bin Salmána, korunního prince Saúdské Arábie. Viz naše letní dvojčíslo s profily a dlouhým čtením vede hluboce publikovaným portrétem mbs , jak se nám ho podařilo sestavit. Ilustruje erozi každého ze tří pilířů západní zahraniční politiky –
hodnot,
moci
a tohoto historického osudu.
Morální kalkul se ukazuje být platný. Jak náš profil dokládá, korunní princ má tendenci být násilný a nevyzpytatelný a utlačovat své nepřátele. Je odpovědný za vraždu novináře z Washington Post . Přesto je také modernizátorem, který liberalizoval saúdskou společnost, zkrotil kleriky království a dal ženám nové svobody. I když pochybujete o MbS, Saúdská Arábie produkuje ropu, která by mohla pomoci Americe a jejím spojencům odolat ještě nebezpečnějšímu muži: Vladimiru Putinovi. Je etická politika vyhýbat se MbS nebo s ním večeřet?
MbS také ukazuje, že americká moc je méně impozantní, než se zdálo ještě před 15 lety. Saúdská Arábie má k Americe blízko od roku 1945, ale MbS už dlouho přehlížel Joea Bidena tím, že odmítal přijímat jeho telefonní hovory, místo toho se přikláněl k asertivnímu Rusku a rostoucí Číně. Saúdská Arábie je klíčem k regionu, který se Amerika pokusila napravit invazí do Iráku, ale ačkoli Amerika a její spojenci jsou stále impozantní, boje opotřebovaly ochotu voličů neustále vidět jejich jednotky jednat jako globální policejní síly. Jejich neochota je pochopitelná. Pouštní války ukázaly, že z lidí nemůžete udělat liberály tím, že na ně budete střílet.
A historie se zakousla zpět. Mladý akční muž – MbS věří, že může dosáhnout západní úrovně prosperity bez nepříjemností spojených s demokracií nebo lidskými právy. Takový Justin Bieber a motoristický sport typu závodů F1 sedí těsně vedle jeho despotické vlády.
MbS není sám. Čína prosazuje přednosti lidských práv „zaměřených na lidi“, která staví mír a ekonomický rozvoj nad volné hlasování a svobodu slova. Putin napadl Ukrajinu v tom, co lze považovat za válku proti osvícenským hodnotám ze strany režimu v zajetí ruského fašismu . Když západní vůdci vyzývají globální jih, aby se postavil za mezinárodní systém odsouzením Putina, mnozí říkají, že ztratili trpělivost s kazatelskými, pokryteckými západními představiteli, kteří ochotně napadají jiné země, kdykoli se jim to hodí.
The Economist neztratil svou víru v instituce, které vzešly z osvícenství. Liberální hodnoty jsou univerzální. Přesto strategie Západu prosazovat svůj světonázor drhne a Amerika a její spojenci potřebují mít chápavější oči. Musí vyvážit to, co je žádoucí, s tím, co je možné. Zároveň se musí držet zásad, které je zachraňují před cynismem Putinovy pusté zóny bez pravdy. To zní jako rada k dokonalosti. Může to fungovat?
Nejlepší způsob, jak se západní vůdci vyhnout obvinění z pokrytectví, je zdržet se vytyčování morálních pozic, které nemohou udržet. Během kampaně se Biden zavázal, že bude se Saúdskou Arábií zacházet jako s „vyvrhelem“. Ale minulý měsíc odjel do Džiddy a přiťukl si pěstí a byl široce odsouzen za pokrytectví a morální zbabělost. Ve skutečnosti byla jeho chyba v tom že vydal kdysi dav potěšující slib, který bude navždy mlýnským kamenem na jeho krku co bude v úřadu.
Západní vůdci musí být konečně schopni si upřímně přiznat, jak velký vliv skutečně mají. Předpoklad, že zbytek světa potřebuje Západ více než Západ ten zbytek, je v dnešní době sotva pravdivý. V roce 1991 G 7 produkovala 66 % celosvětové produkce; dnes jen 44 %. Při zpětném pohledu bylo arogantní myslet si, že diktatury mohou být vyléčeny ze svých patologií prapory právníků v oblasti lidských práv a tržních ekonomů. Lídři by měli mít jasno v tom, co je správné a co špatné, ale když zvažují, zda uvalit sankce na provinilce, měli by hodnotit pravděpodobné výsledky spíše než stavět na zdání ctnosti.
Další zásadou je, že komunikovat je obvykle velmi dobré. Mnozí říkají, že přítomnosti dává legitimitu. Ve skutečnosti generuje vhledy, vytváří šanci uplatnit vliv a pomáhá řešit jinak neřešitelné problémy – řekněme viz dohoda o klimatu; nebo jak dostat obilí z Ukrajiny; nebo požádat al-Shabab, odnož al-Káidy, aby pomohla zachránit Somálsko před hladem. Biden měl pravdu, když mluvil s MbS . Emmanuel Macron, francouzský prezident, má pravdu, když mluví s Putinem. Každý potřebuje mluvit s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Existují způsoby, jak pomoci udržet rozhovory upřímné. Na setkáních se můžete vyjádřit k lidským právům. Můžete zmírnit svůj kontakt, jako to udělal pan Macron poté, co ruské jednotky spáchaly válečné zločiny. Můžete trvat na tom, abyste hovořili také s opozicí a disidenty. V tomto a dalších věcech by se západní vůdci měli vzájemně koordinovat, aby bylo méně pravděpodobné, že je srazí politika rozděl a panuj – například ze strany Číny ohledně jejího zacházení s disidenty v zahraničí nebo zneužívání Ujgurů v Sin-ťiangu.
Poslední zásadou je uznat, že zahraniční politika potřebuje, stejně jako každá vláda, kompromisy. U většiny zemí je to tak zřejmé, že to není třeba říkat. Západ si ale myslel, že může mít všechno. Takové kompromisy nemusí být nutně špinavé. Jasnější zaměření na výsledky po ruské anexi Krymu v roce 2014 mohlo vést k účinnějším opatřením ze strany NATO , než představovaly slabé, svědomí šetřící sankce, které se skutečně uvalily. Bohužel zjednodušující pokus pana Bidena rozdělit svět na demokracie a autokracie ztěžuje rozumné kompromisy.
Ideály a jejich důsledky
Západ zjistil, že pouhé pokusy vnutit své hodnoty despotům, jako MbS je v konečném důsledku sebezničující. Místo toho by se měl snoubit tlak s přesvědčováním a prosté komunikování s trpělivostí. To nemusí být tak potěšující jako demonstrativní proklamace a výzvy k bojkotu a symbolickým sankcím. Ale je pravděpodobnější, že to přinese něco dobrého. ■
Zajímalo by mne, jestli tenhle článek v Economistu četli bigotní a paranoidní váleční štváči typu bakaláře Lipavského, Pavla Fischera, Marka Hilšera Jakuba Jandy abych uvedl alespoň některé z té zatím k uzoufání početné kohorty šílenců po celém západním světě, co jsou ochotni přivést svět do pekla termojaderné války…..
Docela rád bych viděl jejich reakce. Nejspíš by obsahovaly jakési blábolení o Putlerově páté koloně, která obsadila i tuhle tradiční a slovutnou redakci….
No nic. Na nějakém Lipavské a těch ostatních záleží asi stejně jako na vítězi příštích dostihů psích spřežení na Aljašce. Vlastně – omluva mascherům – na nic záleží o dost více. V USA.
Osobně ten text považuji za naprosto bezvadný. Naprosto přesná argumentace i závěrečná analýza! Ano, přesně takhle by to mělo být. Než se uvalí sankce -PŘEMÝŠLET. Nerušit dramatickými gesty KOMUNIKAČNÍ KANÁLY! Nevyhlašovat kvůli potlesku duševních bezdomovců typu Lipavský a pod , že naši protivníci budou postaveni před Mezinárodní soud v Haagu. Atd. atd.
Západ je dnes zlomkem toho, co představoval před 30 a dokonce u 15 roky. Zbylý svět s e velmi emancipoval a vzal si za své Havlíčkův epigram – nechoď třetí světe se Západem na led, Západ uklouzne a třetí svět si nohu zláme!
Economist to pochopil. A věřte, že tohle rozhodně není vůbec málo! Tenhle informační zdroj vyjadřuje názory velkokapitálu. Který politikařící papaláši na našem Západ ě zpravidla respektují neskonale více než vlastní voliče!
Tohle už osobně považuji za vlašťovku, co dává naději na nějaké to jaro. Snad se někdy dočkáme. Ale ledy se opravdu lámou!