Bloomberg si dal práci a zamyslel se nad ne/účinností západních sankcí a neochoty zemí třetího světa a dokonce i členů G20 následovat Západ v jeho posvátném protiruském sankčním tažení. Tohle si můj překladač nenechal ujít!
The US-Led Drive to Isolate Russia and China Is Falling Short
Snaha izolovat Rusko a Čínu pod vedením USA se nedaří
Zatímco USA a jejich spojenci sankcionovali Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, polovina zemí ze skupiny dvacet se nepřipojila.
Vůdci Skupiny G7 se v červnu sešli v bavorských Alpách a zavázali se, že budou dlouhodobě stát za Ukrajinou.
Jejich protějšky z G 20 vykazují podstatně menší podporu.
Přitom v G20 jde o země, které tvoří přibližně 85 % celosvětového ekonomického výkonu , tím pádem by měla více odrážet svět. Přesto se jen polovina jeho počtu připojila k mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko, které je také členem, za jeho invazi na Ukrajinu.
Vysocí úředníci z menší skupiny bohatých národů nyní cestují po světě, aby podpořili vytvoření tvrdší ekonomické sítě kolem Ruska. Byli překvapeni nedostatečnou rezonancí ze strany států G-20, i když se tyto země nesnaží pomoci Moskvě obcházet sankce.
Je to nepříjemná realita, které čelí ministr zahraničí Antony Blinken během své prodloužené cesty po jihovýchodní Asii a Africe: Velká část světa není připravena následovat americké a evropské snahy o izolaci Ruska prezidenta Vladimira Putina.
Díky tomu je dohoda o globálních iniciativách, jako je strop cen ruské ropy, jak ho navrhuje G-7, ještě náročnější, a zároveň povzbuzuje Putina a jeho klíčového podporovatele, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, v prosazování jejich příslušných globálních programů.
Největší opt-out je Čína. Si Ťin-pching spojil ruce s Putinem a prohlásil přátelství „bez omezení“ jen několik týdnů předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu. Výdaje Číny za ruskou ropu prudce vzrostly od vypuknutí války
Čína je v každém případě uvězněná v rivalitě s USA, přičemž narůstá napětí kvůli návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Taipei a ve vlastním sporu s G-7 poté, co blok vydal prohlášení vyjadřující znepokojení nad „hrozivými akcemi Pekingu“. “ kolem Tchaj-wanu.
Osobní schůzku mezi ministry zahraničí Číny a Japonska, které je členem G-7, tento týden v Kambodži odvolal Peking. Japonsko ve čtvrtek pozdě večer oznámilo, že některé balistické střely odpálené Čínou během cvičení poblíž Tchaj-wanu dopadly do jeho výlučné ekonomické zóny – což se stalo poprvé – a podalo diplomatický protest.
Peking ale zdaleka není sám, kdo odmítá prosby o izolaci Kremlu. Indický premiér Naréndra Módí 1. července telefonoval s Putinem a diskutoval o tom, jak by se dal vybudovat vzájemný obchod. Luiz Inacio Lula da Silva, možný vítěz nadcházejícího brazilského prezidentského klání, svalil vinu za válku na Ukrajinu stejně jako na Rusko.
V Jižní Africe prezident Cyril Ramaphosa kritizoval sankce vedené USA. Turecko dospělo k závěru, že penalizace Ruska by poškodila ekonomické a politické zájmy Ankary, uvedl vysoký úředník, který uvedl 35 miliard dolarů zásah vyššími náklady na energii a dopadem na cestovní ruch.
Ekonomické imperativy jsou jedním z důvodů zdrženlivosti mezi toho uskupení, kterému se často říká globální jih. Existují však i další důvody, včetně historických spřízněností s Moskvou, obav z příznaků odpoutání se od USA a nedůvěry k bývalým koloniálním mocnostem, které podněcují pocit pokrytectví.
Existují paralely s Čínou a snahou USA o vytvoření koalice demokracií proti Pekingu. Náměstek ministra obchodu USA Alan Estevez v červenci řekl, že spolupráce Washingtonu s 37 státy na zavedení exportních kontrol na Rusko posloužila jako plán pro nový systém řešení hrozeb z Číny.
I zde mohou USA a podobně smýšlející národy poukázat na jen omezený úspěch, protože členové G-20 včetně letošní hostitelské Indonésie nadále podepisují velké dohody s čínskými státními společnostmi, zatímco obchodní bilance zůstává ve prospěch Pekingu.
Zdroj: Bloomberg
Poznámka: Celkové hodnoty obchodu za rok 2021. Obchod EU zahrnuje Německo, Francii a Itálii.
Vezměte si Saúdskou Arábii, která má s Moskvou dobré vztahy díky jejich zapojení do ropného kartelu OPEC+. Je to také přátelské s Pekingem: korunní princ Mohammed bin Salman nedávno řekl, že mnoho čínských společností již podniká při realizaci projektu Neom , jeho vlajkové lodi a největším současném planetárním megaprojektu.
Rijád si nemusí vybírat mezi americkou a čínskou technologií, přirovnání „stejně jako si můžete dát McDonald’s a Burger King na stejné ulici,“ použila vůči novinářům saúdská velvyslankyně v USA princezna Reema bint Bandar během návštěvy prezidenta Joea Bidena. minulý měsíc.
Tento druh přístupu typu pick-and-mix k zahraniční politice vyvolal soutěž o vliv. Německý kancléř Olaf Scholz důrazně pozval Argentinu, Indonésii, Indii a Jižní Afriku, z nichž žádný neuvalil sankce na Rusko, na svůj summit G-7 zaměřený na Ukrajinu koncem června.
Spor o měkkou sílu se ukázal minulý měsíc v Africe, když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov získal uznání za ruskou jadernou technologii. Využil příležitosti ke zdůraznění historické podpory Ruska pro africká osvobozenecká hnutí a zároveň uvedl, že za nedostatek potravin mohou spíše sankce než blokáda ukrajinských obilných přístavů Kremlem, která se teprve nyní začíná zmírňovat.
Putinův mediální útok na Africkou potravinovou krizi vyvolal v Evropě poplach
Moskva tuto zprávu podpořila mediální palbou. Francouzský prezident Emmanuel Macron na svém vlastním turné po Africe odsoudil Rusko za vedení „nového druhu hybridní světové války“ na kontinentu.
Byla to podobná příručka jako od Číny v Africe. Africké země se střídají s Čínou v pořádání tříletého Fóra spolupráce mezi Čínou a Afrikou, kterého se čínský prezident tradičně účastní a setkává se s téměř každou hlavou státu osobně. Když se FOCAC koná v Pekingu, rozprostře se červený koberec i pro malou Rovníkovou Novou Guineou, která je zde stejně důležitá jako Nigérie – taková pozornost ve Washingtonu chybí.
Čína ví, že každý africký stát má v Organizaci spojených národů a jejích institucích jeden hlas, a to se diplomaticky vyplácí. Začátkem tohoto roku USA předložily Radě pro lidská práva se 47 signatáři, většinou evropskými spojenci, dopis odsuzující Čínu za údajné porušování lidských práv v Sin-ťiangu. Kuba odpověděla prohlášením ve prospěch Číny podporovaným 62 zeměmi, většinou z globálního Jihu.
Blinkenovo rozhodnutí cestovat 7. srpna z Asie do Jižní Afriky, poté do Demokratické republiky Kongo a Rwandy, vypadá jako pokus o znovuzískání vlivu nejen proti Číně, ale také proti Rusku.
Vládnoucí ANC v Jižní Africe má úzké obchodní vazby s Ruskem. Miliardář oligarcha Viktor Vekselberg byl podle největším dárcem ANC a Chancellor House, investiční společnost ANC, vlastní podíl ve manganovém dole v Jižní Africe.
Biden řekl, že v prosinci přivítá africké vůdce ve Washingtonu na summitu, který bude „budovat na našich sdílených hodnotách a lépe podporovat novou ekonomickou angažovanost“. Kromě řešení připravenosti na pandemii, změny klimatu a potravinové bezpečnosti toto setkání „posílí závazek USA a Afriky vůči demokracii a lidským právům,“ řekl Biden.
Přesto podle Marie Repnikové , docentky globální komunikace na Georgia State University, čínské pragmatické využití měkké síly – zaměřené na vzdělání a pracovní místa, zatímco ukazuje svůj technologický pokrok a úspěchy ve snižování chudoby – často rezonuje více na globálním Jihu než v snaha USA. zaměřit se na tzv. hodnoty.
Moskva mezitím používá „různé způsoby, jak oslovovat a mluvit za globální Jih a s ním jako jeho obhájce,“ řekla Repniková v jednom rozhovoru Je to menší dosah než u Číny, ale oni „hodně pracovali na své verzi těch příběhů“ prostřednictvím sociálních médií a diplomatického jazyka.
Tento druh přístupu se nevztahuje pouze na Afriku, řekla Repnikovová, ale také na Asii a Latinskou Ameriku, kde Rusko zásobovalo národy svou vakcínou proti Covid-19 a Čína masivně investuje.
Ve vzácném a důrazném pohrdání Ukrajinou zamítl jihoamerický obchodní blok Mercosur žádost prezidenta Volodymyra Zelenského o vystoupení na jeho summitu koncem července.
V Indonésii prezident Joko Widodo zachoval tradiční nesouhlas tváří v tvář tlaku na vyloučení Putina ze summitu G-20 v listopadu. Na Bali pozval ruského i ukrajinského prezidenta.
Zatímco Joko Widodo cestoval do Moskvy a Kyjeva, čínský fond Silk Road Fund podepsal dohodu o investování až 3 miliard dolarů do nového indonéského státního investičního fondu. Jednalo se o největší jednotlivou investici Číny zaznamenanou celosvětově programem Belt and Road Monitor společnosti IntelTrak za období od 1. do 15. července.
Podle Repnikové nedávné události ukazují, jak je soutěž o vliv stále pevnější. To ponechává malou šanci mobilizovat státy, aby změnily své pozice – „pokud se nenabídne něco velmi významného“.
Počteníčko jedna báseň! Bloomberg nyní píše to, co jste si na Kose mohli přečíst někdy v polovině března. A od té doby několikráte.
Západ předkládá ukrajinskou kauzu jako souboj dobra a zla – boj demokratických států s krvelačným diktátorem, v němž vítězství temné síly znamená konec Lidstva. Mnohokrát už jste tu viděli konstatování, že 6,5 miliardy obyvatel planety ze 7,5 to takhle nevidí. Kvůli 500 letům zkušeností s dnešním Západem. Jeho pravidly, principy, dodržováním smluv, humanismem a tak podobně. Vlastní zkušenost za všechny peníze!
Ad peníze….. několikrát už jsem použil bonmot, že státy třetího světa mají rády naše peníze, ale nikoliv nás. A nyní jim došlo, že Západ už vlastně nemá ani ty peníze. Dokonce už ani dost potravin, aby uspokojil potravinovou potřebu hladové části světa. V čemž ji utvrdila záměrně vyvolaná západní hysterie ohledně hrozícího hladomoru, pokud se ukrajinské obilí nedostane námořní cestou do světa. Podle mne je to sice nesmysl, ale takhle to zkoušel světovému společenství samotný Západ, aby ukázal ruskou bestialitu. V daném případě ovšem jde o další ránu do vlastního nosu. Protože třetí svět si snadno spočítal, že jestli hlad vyvolá chybějící ukrajinské obilí, tím spíše by ke globálnímu hladomoru došlo, pokud by dodávky na světové trhy zastavil Putin a jeho země. To už by opravdu nešlo nijak nahradit. A protože Rusko je dominantním výrobcem hnojiv na Zeměkouli, tak příští úrody závisí od jeho dodávek agrochemikálií!!!!
To se potom těžce získávají spojenci proti Rusku! Zejména, když Západ, který po staletí brutálně vysával a vysává Afriku, Asii a Latinskou Ameriku neví nic lepšího, než opět a opět, jak je jeho zavedeným zvykem nabízí další a další poučování o demokracii a liberálních hodnotách!!!
Moc se mi v té souvislosti líbí ty nářky Bloombergu o Číně! Podívejte s e dobře na ten graf. Na první pohled je z něj zřejmé, že pro země G20 je Čína už dnes /daleko/ důležitějším obchodním partnerem než USA!!!! Čestnou výjimku představuje Indie, která to má fifty fifty.A s přihmouřením obou očí ještě Francie. A tím to končí.
Baví mne v téhle souvislosti ty silácké řeči G7 a EU ohledně čínské reakce na Nany Pelosi. O tom, že by se Čína měla zdržet, vystříhat, atd.atd.jinak že …. To si jako opravdu G7 a EU může dovolit jít do obchodní války s Pekingem a podrobit ho restrikcím?
Není to takhle náhodou úplně opačně? Že Čína už přebrala, díky svému trhu pozici USA, o níž si nemůže nikdo dovolit přijít?
Přijde mi zvláštní, že tohle Bloomberg nevidí. Naproti tomu nepřekvapuje, že západní papalášstvo je raněno totální slepotou. Tu osvědčuje někdy od roku 2008, kdy byly položeny v Bukurešti základy dnešní ukrajinské krize. Ta se jen stále zhoršuje. Ta slepota. Jinak k ukrajinské válce nikdy nemohlo dojít.
Ale u Bloombergu bych čekal lepší analytický výstup, protože jinak se ten článek vyargumentován správně. Jen závěrečná syntéza kulhá na obě nohy.