Úvodník dnešní Kosy – znovu o sankcích a také o politickém realismu


Sankce  už  lezou  každému krkem.  Domnívám se. A  to nejen na Kose  nebo  v  Rusku.  Ale  jak se  stále  častěji ukazuje  i   leckomu na  Západě. To, co bylo ještě  před  dejme  tomu měsícem těžce  disenstním názorem a prohibitivním postojem několika málo  odvážlivců  v západním  informačním mainstreamu,  začíná dnes  být  ještě pořád  ne  standardem, ale  s pokračujícím létem  řekněme  už  postranním proudem.  Jen postranním.  Ale  sílícím. A  to zima  ještě  ani zdaleka  nezačala. Jenže  leckdo si  uvědomuje,  že  prostě  se nezadržitelně  blíží. Například  takový  britský  Daily  Express. A  ačkoliv je  zrovna  Británie  všech sankcionalistů futrál, rozhodně  DE nezpívá  noty  rozdané  Downing  Street  č.10.  Naopak, snaží s e hledat  svou vlastní melodii. I když  to má  postaveno na nepřímém  základě  –  na onikání! Oni si myslí, oni zvažují, oni mohou udělat, oni nemusí přijmout , atd.atd. Prostě  – žádné  napřímo jako u Ukrajiny  – my musíme  podpořit, my uvalíme, my  zakážeme  a pod. Takhle  daleko  to ještě  na Západě a  tedy  ani v Daily  Express nestojí. ale  před  šesti  či čtyřmi nedělemi by  v žádném případě  nevyšlo to, co   vám z  tohoto zdroje předkládám dnes.

Sankce, jejich udržitelnost, kontraproduktivnost  a  špatný kalkul  jejich vyhlašovačů  je  jedna linka, která  se nám pozvolna  dere, v  souvislosti s Ukrajinou a tamním konfliktem do popředí.   Ale je tu ještě  jedna. Zatím ne tak zřejmá,  natož  silná. Která  ovšem je , řekl bych  – důležitější. Zabývající  se   tím, jak z celé té ukrajinské  šlamastiky  ven. Protože  Západ  demonstrativně  vůči Rusku spálil  všechny , či skoro všechny  diplomatické  kanály. Pod heslem  – s Putinem a Ruskem se nejedná, dokud  nekapituluje. Putina  je  třeba  postavit  před  tribunál v Haagu nikoliv se  s ním posadit za jednací  stůl!!! Kašpařina,  kterou sehrál demonstrativně  Blinken před měsícem v Djakartě  na  zasedání ministrů  G-20, spolu se  svými  řekněme  – doprovázeči, mluvila  za  tisíc  slov.  Ovšem stejný  Blinken,  kterému se tam příčilo  řešit  u jednoho  stolu s  Lavrovem   nejpalčivější  problémy  současného světa se před pár  dny  téhož  Lavrova  dožadoval k osobnímu  telefonickému rozhovoru. A  proč  že? No přece   kvůli něčemu daleko důležitějšímu  než je  světová  agenda – výměně  zadržené  americké basketbalistky, která  do Ruska  pašovala  jakýsi  marihuanový preparát  a  zadrženému  americkému  mariňákovi, který  nafasoval  dlouholetý  trest vězení za prokázanou špionáž. A  nabídl jejich  výměnu  za  zadrženého  ruského občana,  odsouzeného v  USA  na  25 let  za  celosvětové pašování zbraní.

Tenhle  handl je pro Blinkena  důvodem  kontaktovat  zločince  a  personu  z  amerického sankčního seznamu  -Lavrova. Nikoliv Ukrajina, nikoliv  žádný  další  z  těch nejpalčivějších světových problémů, ale , když to jen trochu přeženu  – obyčejný lidský  handl.A proč  že ten  handl? No protože  v USA  se blíží poločasové  volby  a Biden a  jeho demokrati podle všeho půjdou pod  voličský  nůž a přijdou  o  obě komory  parlamentu, kde  dosud, byť v  senátu nejtěsnější možnou většinou  – šéfovali.  Takže  je potřeba  pro  americké publikum pozitivních  zpráv.

Že  by také  nutně  svět potřeboval nějakou? Hned  a co největší?  To je  evidentně  nad  Blinkenovy  duševní horizonty.

A právě  tady by  americký šéf  diplomat  udělal zatraceně  dobře, kdyby  si, spolu s  vámi přečetl  druhý  dnešní  článek Kosy. O  tom co se  nazývá POLITICKÝ  REALISMUS. Jak se zrodil, praktikoval v minulosti, čeho dosáhl a  co by mohl přinést  dneska.

Už proto, že  není  z  žádného pofiderního, neamerického, nedej nejvyšší  – Kremlu nakloněného zdroje, nýbrž  z  amerického National Interestu. Jehož  hlavníma  jediným  cílem je  trvale  ukotvit  Ameriku jako globálního lídra!

Ten  článek osobně považuji na  vysloveně  dobrý.  A pro takové, jako Blinken  / o jakémsi  bakalářovi , co by v  Černínu neměl  sedět  ani ve  vrátnici, natož  kdekoliv  jinde v té budově vůbec  nehovoříc/ by to  měla být  v rámci povinné  četby. Ale pro zatím mi stačí,  když  to  předložím  vám.

Tenhle  proud, řešící  jak z průšvihu  ven a  co dělat  dál,  kterážto tématika  je  Západu  zatím naprosto cizí, je  momentálně  teprve  v začátcích. na  rozdíl od  těch sankcí. Ale ono to přijde.  Jakmile  udeří  ona zima a začne se ptát, co jako  Blinkenové dělali v létě, tedy kromě  dalších a dalších sankcí a  demonstrativních nejednání s Moskvou a začne  doléhat  na obyčejné obyvatele  jak USA , tak především Evropy a dojde  k větší  erozi  politických preferencí  dnešních  evropských, ale nejspíš i amerických  papalášů, začnou se  otázky a  to v  daleko přímější a  důraznější podobě,  objevovat stále  častěji. A  už nikoli jen v polozakryté podobě typu  – jak to bylo tenkrát  když….

Na Kose  budete  mít  náskok… Ale  nejdu tak daleko, abych tvrdil, že  vám to v lednu, až  uhodí vlna  mrazů, nějak zásadně pomůže…. Volant pořád  drží  Bideni a  Blinkenové.  Vím….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.