Facebook, cenzura a CIA


Při  obvyklém projíždění  The Hill mne tam upoutal článek o  instalaci  bývalých  agentů CIA  na místa, odkud je  řízena  cenzura  Facebooku, pardon,  místa, která  zodpovídají  za eliminaci  závadného obsahu na platformě  Facebook. Cenzura, jak známo, v našem krásném demokratickém a liberálním světě neexistuje. Ale  o to nejde.  Ten příspěvek na Hillu  jen upozornil na původní rešerši na toto  téma od  jistého Alena Mc Leoda z webu  Mintpressnews.com z níž  Hill čerpal. Najel jsem tedy na originál, abych  zjistil kdo celosvětově  diriguje  cenz….. eh  už zase, omlouvám  se  – dohlíží a  řídí  názorové  fungování  Facebooku, abychom se nestali oběťmi nějaké hybridní manipulace..  A je to věru interesantní čtení!

Takže Kose nezbývá, než  ho převzít.

Meet the Ex-CIA Agents Deciding Facebook’s Content Policy

podle překladače

Seznamte se s bývalými agenty CIA, kteří rozhodují o zásadách obsahu Facebooku

Je to nepříjemná práce pro každého, kdo se snaží nakreslit hranici mezi „škodlivým obsahem a ochranou svobody projevu. Je to rovnováha,“ říká muž jménem  Aaron. V tomto oficiálním videu na Facebooku se Aaron identifikuje jako manažer „týmu, který píše pravidla pro Facebook“, přičemž určuje, „co je přijatelné a co ne“. On a jeho tým tak efektivně rozhodují o tom, jaký obsah 2,9 miliardy aktivních uživatelů platformy uvidí a co ne.

  Aaron hovoří ve světlém studiu přeměněném na skladiště. Má na sobě fialový svetr a modré džíny. Působí jako velmi sympatický, usměvavý člověk. Není to samozřejmě snadná práce, ale někdo ty hovory dělat musí. „Transparentnost je v práci, kterou dělám, neuvěřitelně důležitá,“ říká.

Aaron je CIA. Nebo jí byl alespoň do července 2019, kdy opustil svou práci hlavního analytického manažera v agentuře a stal se senior manažerem produktové politiky pro dezinformace ve společnosti Meta, která vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp. Během své 15leté kariéry se Aaron Berman stal velmi vlivnou součástí CIA. Po celá léta připravoval a upravoval denní stručné informace prezideovi Spojených států, „psaní a sledování zpravodajských analýz, aby prezident a vysocí představitelé USA mohli přijímat rozhodnutí o nejzávažnějších otázkách národní bezpečnosti“, zejména o „dopadu vlivových operací na sociální hnutí, bezpečnost a demokracii,“ píše se na jeho profilu . Nic z toho není ve videu na Facebooku zmíněno.

Bermanův případ však není zdaleka ojedinělý. Studiem zpráv společnosti Meta, jakož i webů a databází pro zaměstnanost, MintPress zjistil, že Facebook rekrutoval desítky jednotlivců z Ústřední zpravodajské služby (CIA) a také mnoho dalších z jiných agentur, jako je FBI a Ministerstvo obrany (DoD). Tito náboráři jsou primárně ve vysoce politicky citlivých sektorech, jako je důvěra, bezpečnost a moderování obsahu, a to až do bodu, kdy někteří mohou mít pocit, že je obtížné zjistit, kde končí stát národní bezpečnosti USA a začíná Facebook.

V předchozích vyšetřováních tento autor podrobně popsal, jak je TikTok zaplaven představiteli NATO, jak bývalými agenty FBI a jak Reddit vede bývalý válečný plánovač think-tanku NATO, Atlantic Council. Ale naprostý rozsah infiltrace do Facebooku je smete. Facebook se zkrátka totálně hemží strašidly.

Věř mi, brácho

V politickém smyslu jsou důvěra, bezpečnost a dezinformace nejcitlivějšími částmi fungování koncernu Meta. Zde se rozhoduje o tom, jaký obsah je povolen, co bude propagováno a koho nebo co  potlačit. Tato rozhodnutí ovlivňují zprávy a informace, které každý den vidí miliardy lidí na celém světě. Proto ti, kdo mají na starosti algoritmy, mají mnohem větší moc a vliv na veřejnou sféru než dokonce i redaktoři v největších zpravodajských kanálech.

V těchto oblastech pracuje řada dalších bývalých agentů CIA. Deborah Bermanová například strávila 10 let jako analytička dat a zpravodajských informací v CIA, než byla nedávno jmenována jako projektová manažerka důvěry a bezpečnosti pro Metu. Málo se ví o tom, co v agentuře dělala, ale její předagenturní publikace naznačují, že byla specialistkou na Sýrii.

V letech 2006 až 2010 byl Bryan Weisbard zpravodajským důstojníkem CIA, jeho práce podle jeho vlastních slov obnášela vedení „globálních týmů provádějících protiteroristické a digitální kybernetické vyšetřování“ a „identifikování dezinformací a skrytých on-line sociálních médií“, včetně ovlivňovací  kampaně“. Bezprostředně poté se stal diplomatem (což zdůrazňuje, jak těsná je hranice mezi těmito dvěma profesemi) a v současné době je ředitelem compliance a bezpečnosti, zabezpečení a ochrany osobních údajů společnosti Meta.

Mezitím LinkedIn profil Camerona Harrise – analytika CIA do roku 2019 – uvádí, že je nyní projektovým manažerem důvěry a bezpečnosti Meta.

Harris Embed

Je zde mnoho jedinců z jiných státních institucí. Emily Vacherová byla v letech 2001 až 2011 zaměstnankyní FBI a povýšila na hodnost zvláštního inspekčního agenta. Odtud byla přetažena Facebookem/Meta a nyní je ředitelkou compliance a bezpečnosti. V letech 2010 až 2020 Mike Bradow pracoval pro USAID a nakonec se stal zástupcem ředitele pro politiku organizace. USAID je americkou vládou financovaná vlivová organizace, která financovala nebo řídila několik operací změny režimu v zahraničí, včetně Venezuely v roce 2002, Kuby v roce 2021 a probíhajících pokusů v Nikaragui . Od roku 2020 společnost Meta zaměstnává Bradowa jako manažera dezinformační politiky.

Ostatní mají podobnou minulost. Neil Potts , bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty, je viceprezidentem pro compliance a bezpečnost na Facebooku. V roce 2020 Sherif Kamal ukončil svou práci programového manažera v Pentagonu, aby nastoupil na pozici manažera programu compliance a bezpečnosti Meta.

Joey Chan v současné době zastává stejnou pozici jako Kamal. Až do loňského roku byl Chan důstojníkem americké armády a velel rotě více než 100 vojáků v asijsko-pacifickém regionu.

Nic z toho neznamená, že některý z jmenovaných není svědomitý, že je špatným člověkem nebo špatným ve své práci. Vacher například pomáhal navrhnout tzv. jantarový varovný program Facebooku, který lidi upozorňoval na pohřešované děti v jejich okolí. Ale najímání tolika bývalých amerických státních úředníků z oblasti  zpravodajství, aby řídili politicky nejcitlivější operace Facebooku, vyvolává znepokojivé otázky ohledně nestrannosti této  společnosti a její blízkosti k vládní moci. Meta je tak plná státních agentů národní bezpečnosti, že v určitém okamžiku je téměř obtížnější najít důvěryhodné a bezpečné jedince, kteří někdy  nebyli agenty státu.

Navzdory své snaze označit se jako progresivní, „probuzená“ organizace zůstává Ústřední zpravodajská služba hluboce kontroverzní. Byla obviněno ze svržení nebo pokusu o svržení mnoha zahraničních vlád (řada z nich demokraticky zvolených), pomoci prominentním nacistům uniknout trestu po druhé světové válce, šíření velkého množství drog a zbraní po celém světě, pronikání do domácích médií, rutinní šíření nepravdivých informací. informace a provozování celosvětové sítě „černých míst“, kde jsou vězni opakovaně mučeni. Kritici proto argumentují, že dávat pod pracovníky této organizace  kontrolu našich zpravodajských kanálů je hluboce nebezpečné.

Jednou z těchto kritiků je Elizabeth Murrayová, která v roce 2010 ukončila 27letou kariéru v CIA a dalších amerických zpravodajských organizacích. „To je zákeřné,“ řekl Murrayová MintPress a dodal,

Vnímám to jako součást postupné a zlověstné migrace ambiciózních mladých profesionálů původně vyškolených (s prakticky neomezeným množstvím zdrojů financovaných americkými daňovými poplatníky), aby sledovali a zaměřovali se na „ty padouchy“ během takzvané globální války proti terorismu. éra po 9-11.“

MintPress také kontaktovala Facebook/Meta s žádostí o komentář, ale nedostala odpověď.

Ovládání délky paže

Někdo se může ptát, proč tak velký povyk? Existuje omezená skupina jednotlivců s nezbytnými dovednostmi a zkušenostmi v těchto nových oblastech technologií a kybernetické bezpečnosti a mnoho z nich pochází z vládních institucí. Kasina si totiž pravidelně najímají karetní desperáty, aby se chránila. Ale existuje jen málo důkazů, že jde o scénář, ze kterého se stal hajný  z pytláka; Facebook rozhodně nenajímá informátory. Problém není v tom, že by tito jedinci byli neschopní. Problém je v tom, že to, že tolik bývalých zaměstnanců CIA řídí nejdůležitější světovou informační a zpravodajskou platformu, je jen malý krůček od samotné agentury, která rozhoduje o tom, co vidíte a co my nevidíme online – a to vše v podstatě bez veřejného dohledu.

V tomto smyslu toto uspořádání představuje pro Washington to nejlepší z obou světů. Mohou významně ovlivňovat globální zpravodajství a informační toky, ale zachovávají si jistý nádech věrohodného popření takové kontroly. Americká vláda nemusí Facebooku přímo říkat, jaké zásady má preferovat. Je to proto, že lidé v rozhodovacích pozicích jsou neobyčejně setrvale  těmi, kteří se předem prosadili v řadách státu národní bezpečnosti, což znamená, že jejich pohledy se shodují s  Washingtonem. A pokud Facebook nehraje jak by měl, kýžených výsledků mohou dosáhnout i tiché výhrůžky regulací nebo rozbitím obrovského monopolu společnosti.

Tento článek opět netvrdí, že by někdo ze jmenovaných osob byl hanebnými loutkami nebo dokonce že by byl čímkoli jiným než vzornými zaměstnanci. To je strukturální problém. Jinými slovy, pokud by Facebook najímal desítky manažerů z ruských zpravodajských agentur, jako je FSB nebo GRU, každý by rozpoznal vrozená nebezpečí. Trochu jiné by to mělo být, když najímá jednotlivce ze CIA, organizace odpovědné za některé z nejhorších zločinů moderní doby.

Od státní rozvědky k soukromé rozvědce

Facebook také najal množství bývalých státních úředníků pro národní bezpečnost, aby řídili jeho  zpravodajské a online bezpečnostní operace. Do roku 2013 byl Scott Stern důstojníkem pro cílování  v CIA a stal se šéfem cílování  v FB. V této roli pomáhal vybírat cíle pro útoky amerických dronů v jižní a západní Asii. Dnes, jako senior manažer rizikového zpravodajství pro Meta, jsou však jeho cílem „dezinformace“ a „zlomyslní aktéři“. Doufejme, že je přesnější na Facebooku než v CIA, kde vlastní interní hodnocení vlády ukazuje , že nejméně 90 % Afghánců zabitých při náletech dronů byli nevinní civilisté.

Mezi další bývalé muže CIA na Facebooku patří Mike Torrey , který opustil svou práci hlavního analytika v agentuře, aby se stal technickým vedoucím Meta pro odhalování, vyšetřování a narušování hrozeb složitých informačních operací, a bývalý dodavatel CIA Hagan Barnett , který je nyní vedoucím operace se škodlivým obsahem v gigantu Silicon Valley.

BarnettTým společnosti Meta pro zpravodajství a online bezpečnost zahrnuje jednotlivce prakticky ze všech představitelných vládních agentur. V roce 2015 opustila svůj post zpravodajská důstojnice ministerstva obrany Suzanna Morrowá a stala se ředitelkou globálního bezpečnostního zpravodajství pro Metu. FBI zastupuje manažerka vyšetřování hrozeb Ellen Nixonová a vedoucí vyšetřování kybernetické špionáže Mike Dvilyanski . Manažerka  vlivové politiky  na Facebooku Olga Belogolová působila na ministerstvu zahraničí a v kanceláři ministra obrany.

Před Metou David Agranovich a Nathaniel Gleicher pracovali pro Národní bezpečnostní radu Agranovich je ředitelem pro narušení globálních hrozeb na Facebooku, zatímco Gleicher je vedoucím bezpečnostní politiky. Hayley Changová , ředitelka a přidružená generální ředitelka  pro kybernetickou bezpečnost a vyšetřování, dříve pracovala pro FBI i ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. A globální vedoucí interakčních operací společnosti Meta, David Hansell , byl kdysi členem Agentury letectví a obrany.

Jedním ze zaměstnanců společnosti Meta, kteří jsou nejvíce viditelní, je její vedoucí globálního zpravodajství o hrozbách pro operace vlivu, Ben Nimmo, postava, kterou MintPress dříve pokrývala . V letech 2011 až 2014 působil jako tiskový mluvčí NATO a následně se přesunul do Institute for Statecraft, britské vládou financované propagandistické operace zaměřené na šíření zavádějících informací o nepřátelích britského státu. Byl také vedoucím pracovníkem Atlantic Council, polooficiálního think tanku NATO.

Možná tedy nepřekvapí, že Facebook nikdy nenašel operace vlivu americké vlády online – jsou součástí jedné struktury!

Kybernetická válka, kybernetičtí bojovníci

I když Meta neodhalila žádnou hanebnou akci americké vlády, pravidelně odhaluje to, o čem tvrdí, že jde o zahraniční dezinformační kampaně. Podle nedávné zprávy je mezi pěti hlavními místy koordinovaného neautentického chování na jeho platformě v letech 2017 až 2020 Rusko, Írán, Myanmar, Spojené státy a Ukrajina. Nebylo však těžké poznamenat, že americké operace byly řízeny okrajovými krajně pravicovými prvky, zastánci bílé rasy a konspiračními teoretiky, a nikoli vládou.

A to i přesto, že je nyní dobře známo, že Pentagon staví tajnou armádu nejméně 60 000 lidí, jejichž úkolem je ovlivňovat veřejné mínění, přičemž většina z nich tak činí ze svých klávesnic. z Newsweek loňského roku to nazval „Největší tajná síla, jakou kdy svět poznal,“ dodal

Exploze kybernetické války v Pentagonu navíc vedla k tisícům špionů, kteří vykonávají svou každodenní práci v různých vymyšlených falešných osobních profilech , což je přesně ten typ hanebných operací, které Spojené státy odsuzují, když ruští a čínští špióni dělají totéž. .“

Newsweek varoval, že tato armáda tím pravděpodobně porušuje jak americké, tak mezinárodní právo, a vysvětlil, že:

Jsou to špičkoví kybernetičtí bojovníci a sběratelé zpravodajských informací, kteří na internetu přebírají identitu  falešné osoby a využívají techniky „nepřiřazení“ a „nepřiřazení“ ke skrytí toho, kdo a kde je jejich online přítomnost, zatímco hledají cíle s vysokou hodnotou a shromažďují tzv. „veřejně přístupné informace“ – nebo se dokonce zapojit do kampaní s cílem ovlivnit a manipulovat sociální média.“

Již v roce 2011 The Guardian o této obrovské kybernetické síle, jejímž úkolem bylo „tajně manipulovat se stránkami sociálních médií pomocí falešných online osobností k ovlivňování internetových konverzací a šíření proamerické propagandy“. Přesto se nezdá, že by bývalí vojenští činitelé a bývalí úředníci CIA, které Facebook zaměstnává, nenašli na platformě žádné stopy po práci jejich bývalých kolegů.

Digitálně ovlivňované  volby

Od svých počátků v roce 2004 se Facebook rozrostl v masivní globální impérium a  stal se zdaleka nejdůležitějším distributorem zpráv, jakého kdy planeta poznala. Společnost se může pochlubit téměř 3 miliardami aktivních uživatelů, což znamená, že platformu používají téměř 2 z 5 lidí na celém světě. Nedávná studie ve 12 zemích naznačila , že přibližně 30 % celého světa dostává zprávy prostřednictvím svých kanálů na Facebooku. To dává každému, kdo má na starosti správu těchto zdrojů a řízení těchto algoritmů, neocenitelnou sílu. Představuje také vážnou národní bezpečnostní hrozbu pro všechny ostatní země, zejména pro ty, které by si mohly přát jít cestou nezávislou na Spojených státech. To, že tito lidé jsou z velké části bývalá strašidla, činí tuto hrozbu ještě nebezpečnější.

To zdaleka není hypotetický problém. V listopadu, necelý týden před volbami v zemi, se Facebook rozhodl smazat stovky stránek a účtů patřících jednotlivcům a skupinám, které podporovaly nikaragujskou sandinistickou stranu – dlouhodobý cíl USA pro změnu režimu. Mezi ně patřilo mnoho z nejvlivnějších novinářů a médií v zemi. Vzhledem k tomu, že přibližně polovina země využívá platformu pro zprávy a zábavu, rozhodnutí sotva mohlo být rušivější a bylo pravděpodobně navrženo tak, aby se pokusilo překlopit volby směrem k proamerickému kandidátovi.

Facebook tvrdí , že tyto účty byly obsazeny roboty zapojenými do „neautentického chování“. Když tito jednotlivci migrovali na Twitter a nahrávali videa identifikující, že nejsou roboti, Twitter okamžitě smazal i tyto účty, což bylo nazváno koordinovaným pokusem o jejich absolutní  potlačení.

Za tímto pokusem stojí výše zmíněný Ben Nimmo, který je spoluautorem nepřesvědčivé zprávy plné pochybných domněnek a obvinění. To zahrnovalo zejména narážku, že účty  aktivity  vykazovaly, že  jejich úroveň používání Facebooku vyvrcholila ráno a odpoledne a po půlnoci klesla téměř na nulu po půlnoci nikaragujského času, což naznačovalo, že jde o roboty.

Facebook také využili pravicoví Kubánci k pokusu o barevnou revoluci proti vládnoucí komunistické vládě podporované USA.

Poskytnutí takové kontroly nad komunikačními kanály jakémukoli jednotlivci nebo skupině vyvolává obrovské otázky o národní bezpečnosti a suverenitě – dvojnásob, když jsou tito jednotlivci tak úzce spojeni se státem národní bezpečnosti USA.

Na otázku, jaká by byla reakce veřejnosti na zprávu o tak intimním spojení mezi Facebookem, jejím bývalým zaměstnavatelem, Murrayová uvedla, že si není jistá, zda by to mnohým vadilo:

Rád bych si myslela, že americká veřejnost bude usilovně protestovat. Nicméně CIA a další agentury pracovaly po mnoho desetiletí na tom, aby vykultivovaly pozitivní – skutečně téměř okouzlující – obraz v očích velké většiny veřejnosti, většinou prostřednictvím televizních seriálů, hollywoodských filmů a příznivého mediálního pokrytí – takže můj odhad bohužel je že naprostá většina veřejnosti pravděpodobně věří, že to jsou lidé, kteří by měli mít velení.“

Řekla však, že zprávy pravděpodobně dopadnou velmi odlišným způsobem v zemích, které byly terčem hněvu Washingtonu. „Jak nepochybně víte, CIA má ve většině částí světa strašlivou veřejnou pověst,“ dodala.

Strašidla v každém oddělení

MintPress našel bývalé představitele  národní bezpečnosti USA prakticky v každém politicky citlivém oddělení na Facebooku. To zahrnuje ještě vyšší úrovně. V letech 2020 až 2021 byl Kris Rose členem dozorčí rady společnosti Meta – skupiny odpovědné za celkové směřování platformy. Opustil svou práci u ředitele národní zpravodajské služby jako prezidentův denní korespondent, aby se ujal této role. Předtím strávil šest let v CIA jako politický a protiteroristický analytik. Mezitím Gina Kim Sumilasová , ředitelka Facebooku a přidružené generální rady pro asijsko-pacifický region, strávila téměř dvanáct let v CIA, než se přesunula do soukromého technologického sektoru.

Dochází také ke značnému překrývání s americkou vládou, pokud jde o přední personál společnosti. Kadia Koromaová byla například v lednu 2020 zbavena své pozice mluvčí FBI, aby se stala manažerkou pro styk s médii na Facebooku. Jeffrey Gelman , manažer pro politickou komunikaci dozorčí rady Facebooku, je členem Rady pro zahraniční vztahy a zastával vlivné role jak na ministerstvu zahraničí, tak v Radě národní bezpečnosti. A výkonný mluvčí pro komunikaci Kevin Lewis strávil mnoho let v Bílém domě jako mluvčí prezidenta Obamy.

Viceprezidentkou Mety  pro právní strategii je Rachel Carlson Lieberová , která přešla přímo ze CIA na Facebook. Její první rolí v gigantu Silicon Valley byla vedoucí oddělení pro regulaci a strategickou odezvu Severní Ameriky, což je oddělení, v němž nadále působí řada bývalých státních úředníků. Patří sem šéf strategických programů Robert Flaim , který strávil více než dvacet let jako FBI, a Erin kariéru na ministerstvu zahraničí a stala se manažerkou politiky strategické reakce.

Clancyho oficiální práce se soustředila na politiku USA na Blízkém východě. Ve vlastním životopisu se chlubí, že pracovala na režimu amerických sankcí uvalených na Irák a Súdán. Působila také na americké ambasádě v Damašku v době arabského jara a začátku syrské občanské války. Je známo, že také úzce spolupracovala s Bílými přilbami, kontroverzní humanitární organizací, o níž někteří tvrdili je až příliš blízko Al-Káidě a jejím přidruženým členům. I po svém jmenování na Facebooku se Clancy prosadila jako členka Rady pro zahraniční vztahy a jako členka Atlantic Council, jestřábího orgánu, který slouží jako mozkový trust NATO.

Proč jsou tito státní úředníci národní bezpečnosti pro Meta tak atraktivní? Jedním z důvodů, vysvětlil Murrayová, je finanční. „Zachycením zaměstnance CIA může společnost ušetřit značnou částku,“ řekla a vysvětlila, že „ten jednotlivec pravděpodobně prošel rozsáhlým odborným školením (na náklady daňových poplatníků) a pravděpodobně má bezpečnostní prověrku, což je obtížné, drahé a časově náročné získat práci v soukromém sektoru. Společnosti zabývající se záležitostmi státního tajemství (např. dodavatelé obrany) se proto historicky dvořily současným i bývalým důstojníkům, aby obsadili své pozice, a lákali je na mnohem vyšší platy, než jaké mohou dostat ve státních službách.

Nové (nebo alespoň nám nově známé!) je, že tyto profesionály nyní vyhledávají společnosti sociálních médií jako Facebook, Google a další, kteří se nyní intenzivně zabývají sledováním, sledováním a cenzurou obsahu a poté sdílením dat o uživatelé s vládními subjekty USA,“ dodal Murrayová.

Potřeba těchto jednotlivců v těchto oblastech je taková, že soukromé společnosti často najímají bývalé agenty národní bezpečnosti, aby pro ně provedli nábor. Například John Papp , který strávil 12 let v CIA jako vyšší zpravodajský důstojník a 4 roky jako analytik snímků v Obranné zpravodajské agentuře, pokračoval v práci jako náborář pro mnoho z největších dodavatelů obrany ve Washingtonu. Mezi ně patřily Booz Allen Hamilton, Raytheon, Northrop Grumman, IBM a Lockheed Martin. Dnes pracuje jako náborář pro Metu.

Možná není překvapením, že Meta také zaměstnává bývalé strašidla pro své vnitřní bezpečnostní operace. Viceprezidentem společnosti, hlavním bezpečnostním důstojníkem je Nick Lovrien , bývalý protiteroristický operační důstojník CIA, zatímco její vedoucí ochrany zasvěcených osob je bývalá provozní psycholožka CIA a „ tajná důstojnice Nicole Alfordová .

Ředitelkou globální správy bezpečnosti Meta – osobou údajně odpovědnou za osobní bezpečnost spoluzakladatele Facebooku Marka Zuckerberga – je Jill Leavens Jonesová . Ta opustila svou práci zvláštní agentky americké tajné služby, aby přijala toto místo. A ředitel globálních bezpečnostních operací Alexander Carrillo pokračoval jako nadporučík v pobřežní stráži několik měsíců po svém jmenování na Facebooku. Společnost také najímá bývalé federály, aby přímo spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení na právních otázkách. Jedním z příkladů je bývalý zvláštní agent FBI Brian Kelley .

Dlouhý vzor infiltrace

Před 45 lety vydal legendární novinář Carl Bernstein vyšetřovací zprávu  dokumentující, jak se CIA podařilo infiltrovat americká a globální média. CIA umístila stovky agentů do redakcí a přesvědčila stovky dalších reportérů, aby s nimi spolupracovali. Mezi ně patřili jednotlivci v některých z nejvlivnějších platforem, včetně The New York Times . CIA to potřebovala udělat tajně, protože jakýkoli pokus o to otevřenou akci by poškodil efektivitu operace a vyvolal tuhý odpor veřejnosti. Ale v roce 2015 se sotva ozval nesouhlas, když agentura Reuters oznámila, že najímá 33letou zkušenou manažerku a ředitelku CIA Dawn Scaliciovou jako globální ředitelku, i když společnost oznámila , že její primární odpovědností je „pokrok Reuters“, schopnost agentury Reuters uspokojit různorodé potřeby americké vlády.

Facebook je však mnohem vlivnější než New York Times nebo Reuters a denně oslovuje miliardy lidí. V tomto smyslu je logické, že by byl hlavním cílem jakékoli zpravodajské organizace. Stala se tak velkou a všudypřítomnou, že ji mnozí považují za de facto veřejný majetek a věří, že by se s ní již nemělo zacházet jako se soukromou společností. Vzhledem k tomu, kdo na platformě dělá mnohá rozhodnutí, je tento rozdíl mezi veřejnými a soukromými subjekty ještě nejasnější, než mnozí předpokládají.

Alan MacLeod  je vedoucím personálním autorem pro MintPress News. Po dokončení doktorského studia v roce 2017 vydal dvě knihy: News From Venezuela: Twenty Years of Fake News and Misreporting and Propaganda in the Information Age: Still Manufacturing Consent , a také  řadu  akademických  Bad  článků . Přispíval také do FAIR.org , The Guardian , Salon , The Grayzone , Jacobin Magazine a Common Dreams .

To bychom tedy  měli!!!  I někdo jako The  Hill  má  evidentně  vážnou obavu  z těžké a  všudypřítomné  manipulace uživatelů Facebooku a  Twitteru a  dalších sociálních  sítí skrze  bývalé nebo  dost možná  i současné  agenty  CIA, FBI a z  další  zpravodajských služeb  vlády USA.  Zajímavá  jsou i ta zjištění ohledně  armády  60 000 trollů CIA  a Pentagonu s celosvětovou  působností, proti nimž  jsou ty  tzv. Putinovy  trollí farmy  jen  velmi slabým odvarem. Tak takhle  to má nastavený  náš  svět. Ten který se musí bránit  podlým  hybridním  hrozbám z Moskvy.

Na konec  drobnost. Tenhle  článek popisuje  a vyjmenovává  globální  cenzory  a fízly  Facebooku. Kosa před  dvěma  léty publikovala  materiál, který  popisoval, kdo  tuhle práci  dělá pro FB v  České republice

Seznamte se osobně se svým facebookovým cenzorem – aneb ví Zuckerberg, co se mu ve firmě děje?

Uznávám, že  ta česká partička horlivých novodobých  svazáckých práskačíků  se ani náhodou nedá poměřit  s tím, co si FB  nainstaloval ve Státech. Ale tohle tvrzení  je s  výhradou. Že  cenzorství českého FB  je  pořád  v rukou  těch jedině a vždycky správných mlaďochů.

Vzpomeňte  si  na to až vám někdo  zase bude  hučet  do hlavy  o hybridních  hrozbách!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.