Hodnocení důvěry v americká média na rekordně nízké úrovni -Gallup


Gallupův  ústav je  superznačka. Prostě  Mercedes. Jen  nikoli mezi   automobily, nýbrž  ve  světě  výzkumů  veřejného mínění. Jeden z kosířů, jako by  věděl, co bude hlavním tématem dnešní Kosy,  mi přihrál link na  jeho nejnovější  výzkum důvěryhodnosti amerických  médií. Ano, těch médii, které  když  cokoliv napíší, tak  pro zdejší  žumpalisty je  to  cosi, proti čemu  písmo svaté vypadá  jak Kulíkův  humoristický kalendář. Tedy.. teď  si uvědomuji,  že  už  ani tohle není dost dlouho nezbytně  pravda… Kolik vám Kosa  nabídla  za poslední půlrok  amerických materiálů  z  těch nejprestižnějších  adres,  o které  nikdo v ČR  z takových redakcí jako ČT, ČRo, Aktuálně Seznam a pod . ani nezavadil a  nás  necítil potřebu informovat? Stovky, řekl bych!  Takhle  to dopracoval  český  hlavní informační proud.  A to upozorňuji,  jak záhy  zjistíte,  že  tuzemci  na rozdíl  od  AMERIČANÚ  mainstreamu  nesmyslně  hodně  věří!!!! Protože  v zámoří s ním tvrdě účtují!

V  Americe  media  zažívají opravdu  mimořádně  těžké období.  Víra  v jejich objektivitu je  na naprostém dně. Jako nikdy v historii.Jak  zjistil Gallup. Děkuji kosíři, který mi ten link  poslal!

Je nejvyšší  čas  vypustit  na sklo  onen  výzkum

Media Confidence Ratings at Record Lows

Hodnocení důvěry v média na rekordně nízké úrovni

To nejlepší z příběhu

  • 16 % Američanů má velkou/docela velkou důvěru v noviny
  • 11 % do jisté míry důvěřuje televizním zprávám
  • Důvěra demokratů nízká, ale vyšší než důvěra republikánů a nezávislých

WASHINGTON, DC – Důvěra Američanů ve dva aspekty zpravodajských médií – noviny a televizní zprávy – klesla na historicky nejnižší body. Pouhých 16 % dospělých v USA nyní říká, že mají „velkou“ nebo „docela velkou“ důvěru v noviny a 11 % v televizní zprávy. Obě hodnoty jsou oproti loňsku o pět procentních bodů nižší.

Výstřižek

Gallup sleduje důvěru Američanů v noviny od roku 1973 a televizní zprávy od roku 1993 jako součást svého každoročního průzkumu veřejného mínění o hlavních amerických institucích. Nejnovější údaje pocházejí z průzkumu z 1. až 20. června, který zaznamenal pokles hodnocení důvěry u 11 ze 16 měřených institucí a žádné zlepšení.

Televizní zprávy a noviny se řadí téměř na konec tohoto seznamu institucí, přičemž pouze Kongres si získal menší důvěru veřejnosti než televizní zprávy. I když tyto dvě zpravodajské instituce nikdy nezískaly vysoké hodnocení důvěryhodnosti, v posledních letech v žebříčku klesly.

Většina Američanů vyjádřila důvěru novinám pouze jednou – v roce 1979, kdy tak učinilo 51 %. Mezi tím a druhým nejvyšším čtením 39 % v letech 1973 a 1990 je však velký rozdíl. Trendový průměr pro noviny je 30 %, což je výrazně nad posledním čtením 16 %, což je poprvé, kdy toto měření kleslo pod 20 %. Procento Američanů, kteří říkají, že věří „velmi málo“ nebo dobrovolně přiznají, že  nevěří, je v současnosti nejvyšší v historii, a to 46 %.

Důvěra v televizní zpravodajství nikdy nebyla vyšší než jeho původních 46 % v roce 1993 a průměrně dosahovala 27 %, což je podstatně více než současných 11 %. Jde o čtvrtý rok po sobě, kdy důvěra v televizní zprávy klesla pod 20 %. A teprve podruhé v tomto trendu většina Američanů, 53 %, nyní říká, že mají velmi malou nebo vůbec žádnou důvěru v televizní zprávy.

Výstřižek

Důvěra demokratů v média vyšší než u jiných skupin, ale  i tak podprůměrná

Důvěra republikánů (5 %) a nezávislých (12 %) v noviny je nejnižší v historii těchto stranických uskupení, zatímco důvěra demokratů (35 %) byla v minulosti nižší. Důvěra demokratů v noviny vzrostla během vlády Donalda Trumpa na 42 % až 46 %, ale po nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu klesla.

Důvěra vládních oponentů /tzv. partyzánů/ v noviny, 1973-2022

Výstřižek

Důvěra v noviny mezi partyzány je dnes hluboko pod trendovým průměrem u republikánů (24 %) a nezávislých (28 %) a mírně pod průměrem u demokratů (38 %). Většina republikánů zaregistrovala malou nebo žádnou důvěru v noviny od roku 2017, zatímco toto je první rok, kdy je nízká důvěra nezávislých na většinové úrovni.

Důvěra v televizní zprávy má podobný vzorec, přičemž demokraté vyjadřují vyšší důvěru než republikáni a nezávislí. Důvěra demokratů a nezávislých se však oproti minulému roku výrazně snížila a nyní jsou na historicky nejnižších bodech – 20 % a 8 %. Mezitím se 8 % republikánů s velkou nebo poměrně velkou důvěrou v televizní zprávy statisticky neliší od loňského rekordního minima 6 %.

Důvěra vládních oponentů /tzv. partyzánů/ v televizní zpravodajství, 1993-2022

 

Výstřižek

Stejně jako u důvěry partyzánů v noviny je současná sledovanost televizních zpráv pod trendovými průměry 22 % u republikánů, 25 % u nezávislých a 35 % u demokratů. Většina republikánů a nezávislých vyjádřila od roku 2017 malou nebo žádnou důvěru v televizní zprávy od roku 2017, respektive 2018.

Sečteno a podtrženo

Vícenásobná Gallupovo měření názorů Američanů na zpravodajská média ukazují jejich rostoucí nedůvěru. Loni na podzim Gallup objevil  téměř rekordně nízkou důvěru v média , že budou informovat  úplně, přesně a spravedlivě, a jen málo Američanů hodnotilo novináře v novinách a televizi jako vysoce etické v každoročním průzkumu Gallupovy čestnosti a etiky profesí v prosinci. Ačkoli důvěra v média v USA byla po mnoho let vzácná, hodnocení důvěry pro noviny a televizní zprávy nikdy nebylo tak nízké jako nyní. Dohromady tyto údaje naznačují, že média musí ujít dlouhou cestu, aby si znovu získala důvěru veřejnosti.

Zdrcující postoj  americké veřejnosti  k tzv. hlídacím psům  demokracie. Naprosto většinovým názorem je zjevně  ten,  že  možná  jde o hlídací psy. Ale nikoliv  dmeorkacie a nejspíše  něčeho  úplně jiného, hodně  zavánějícího!

Při tom americká  media  náš  vzor.

Máme  tendenci s e Američanům pošklebovat. Nikoliv  nepodloženou.  Nicméně  pro jistotu  jsem se  krknul na poslední průzkum důvěryhodnosti médií  v  Česku…. A  div mi  nevypadly  oči!!!!

Tohle  vám nemohu zamlčet…

Češi mají stále vysokou důvěru v média veřejné služby

pátek, 10. června 2022, 12:20 Výzkum MediaGuru

Přestože důvěra veřejnosti v média se za poslední dva roky snížila, ČTK, ČT i ČRo mají stále vysokou míru důvěry kolem 60 až 70 %, ukazuje průzkum AMI Digital Index.

Dva roky s covidem a válka na Ukrajině negativně ovlivnily důvěru veřejnosti ve sdělovací prostředky. Stále však existují média, kterým většina lidí věří, a to jsou především ta veřejnoprávní. Nejdůvěryhodnějším mediatypem zůstávají i letos rádia. Televize se propadly, posílily naopak weby. Vyplývá to ze sedmého ročníku průzkumu AMI Digital Index společnosti AMI Communications a agentury STEM/MARK.

Celosvětový trend kolabující důvěry v demokracie, projevující se stále menší důvěrou ve vlády, instituce i média, následuje i Česká republika. Na globální úrovni ztratila média podle průzkumu agentury Edelman pět procentních bodů a celkově jim důvěřuje jen 57 % respondentů z celého světa. V Česku se náročné poslední dva roky odrazily například v poklesu důvěry v online zpravodajství veřejnoprávních médií, od roku 2020 klesla až o osm procentních bodů. I přesto mají ČTK, Česká televize i Český rozhlas stále vysokou míru důvěry, jež se pohybuje kolem 60 až 70 %.

Zdroj: AMI Digital Index

Zdroj: AMI Digital Index

Češi nejvíce věří rádiím a zpravodajským webům

Rádiím obecně v České republice stále věří dvě třetiny lidí (67 %), proti loňsku je to však propad o 6 pb. Největší důvěře se pak těší Český rozhlas (55 %), následován rádiem Impuls (45 %). Čistá důvěra po odečtení záporných hodnot dosahuje 31 %, což je vysoko před weby (14 %), tiskem (13 %) a televizemi (12 %).

Na druhé místo se během roku vyhouply zpravodajské weby (z 56 % na 60 %), a to především Seznam Zprávy (60 %) a Novinky.cz (55 %). Vysokou míru důvěry si udržují také online kanály veřejnoprávních médií. Webu ČT 24 důvěřuje 70 % lidí (loni ovšem 78 %), iRozhlasu 68 % (loni 75 %) a webu ČTK České noviny 60 % (loni 67 %).

Zdroj: AMI Digital Index

Zdroj: AMI Digital Index

Naopak dezinformační weby, i ty nezablokované kvůli válce, většina lidí (cca 70 %) nesleduje vůbec. Věří jim pouhých 5 % dotázaných. Nejčastějším čtenářem, který takovým webům důvěřuje, je muž bez maturity starší 45 let a žijící v menší obci na Moravě. „Vzhledem k cílové skupině dezinformačních webů byl represivní přístup české vlády nejlepším řešením, jak zmenšit jejich negativní vliv na společnost,“ komentuje Jan Kučmáš, partner komunikační agentury AMI Communications.

Vliv televizí výrazně poklesl

Výrazně poklesl vliv televizí, které se z loňského druhého místa (66 %) propadly s 57 procenty až za třetí tisk. Nejdůvěryhodnější stále zůstává Česká televize, které ze sledujících věří 69 % (loni 76 %), následována Primou (42 %, loni 49 %). Česká televize má nejlepší pozici u nejmladších diváků v kategorii 15 až 29 let, kde jí věří 77 %, naopak v kategorii nad 60 let jí věří jen 54 %. Takovou pozici nemá mezi mladými ani internet, jemuž důvěřuje 66 % mladých lidí.

Tisk stagnuje

Pozici „ve středu pole“ si s 58 procenty stále udržuje tisk. Pevné místo tam zaujímají už po několik let Hospodářské noviny s 37 procenty (loni 33 %), za nimi je s 35 procenty MF Dnes (loni 29 %). Poslední je tradičně Blesk s devíti procenty. Byť Hospodářské noviny v printu vedou už několik let v důvěryhodnosti, pro jejich web hn.cz (dříve ihned.cz) to neplatí. Ten zaostává proti vedoucímu webu Seznam Zprávy o 28 % (tedy má důvěru 32 % lidí).

Musel jsem se  nejméně  třikrát  štípnout, jestli s e mi  výstup  z toho českého šetření  nezdá. Bohužel nikoli.

Tak většina  našinců  VĚŘÍ něčemu tak  profláklému jako  Česká  televize, Český  rozhlas, Seznam.cz Novinky, cz atd.atd?   V době  kdy  už i Američané usoudili naprosto většinově, že je na  čase před médii  odjet nejméně  do Antarktidy, aby  člověk zabránil  jejich vymývání  mozků?!

Pak  se  nelze  divit,  že  zde  bačuje  Fiala, co nám nikdy nebude lhát  se  svým obludáriem!!! Když  se necháme takhle  trestuhodně  oblbovat, dostáváme jen to, co si zasloužíme.  Američané nepochybně  za pár  týdnů zatočí s Bidenem a jeho  demokratickou  smečkou a ž  jim  z toho půjde hlava kolem.   Zatímco my si nejspíše  v řadě  velkých  měst  zvolíme do jejich čela  ty schopné a ještě  schopnější  z FialaODS, PekarováTOP 09, Jurečkalidovců, LipabskoPirátů a  v těch menších  městech  a obcích  pak  k lidovcům  ještě  schopnější  Rakušanloupežnickou bandu!! Jinak ta naše  důvěra  v česká media a jejich pravdomluvnost, která  tak kontrastuje  s nazíráním Amíků na jejich oblbovače  skončit nemůže….

Co že je  napsáno  nad  branou  do Pekla?

Zanech vší naděje!

Tohle  bych nechal povinně  vytisknout  na každý  volební lístek na podzim!  A právě proto je potřeba  k těm volbám jít! A  nechat si jí  ani Fialoua obludáriem, ani jejich hlásnými nájemními troubami nechat  vzít! Ale na  články na tohle  téma je ještě  čas.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.