Úvodník dnešní Kosy – o západní politice a konfliktu na Ukrajině


Nedávné  vydání  Kosy  bylo  o sankcích. Z pohledu  britského tisku.

Dneska  sice se znovu dotkneme  také sankcí, ale v kontextu  uvažování  o  nějakém  nutném  systému, který by  měl Západ  ve  vlastním zájmu  co nejdříve  nalézt, protože  ukrajinský konflikt  se mu  vymyká z  ruky.  Jednak co  do už  utrpěných škod, tak  co do těch, které  hrozí a  jsou už nepřehlédnutelné,  tak především  z pohledu na to,  že  by  takhle nesmyslná  a zbytečná  válka  měla  také  někdy skončit.  Jenže  Západ, na  rozdíl od  Ruska, netuší,  jak!

Ruský cíl je jednoduchý  – dosáhnout  svého, tedy  Ukrajinu nepustit  do NATO a zabránit  instalaci jednotek a zbraní NATO na jejím území jednou pro vždy. Pro USA  a Západ to dlouho vypadalo také jako hra s jednoduchým cílem – srazit  Rusko na kolena. Buď  vojenskou porážkou nebo sankcemi  nebo  dlouhodobým vyčerpáním  či kombinací jmenovaného. Jenže  nezdá se, že by západní kalkuly  vycházely. Sankce už stupňovat nelze a jak dokazuje první z dnešních textů, je  otázkou, kdo je jimi zasažen více a  citlivěji a ten druhý zas e hodnotí  vojenskou  situaci a  to, komu  více  neprospívá  vleklá  válka.

Ona texty  se shodují v  tom, že  si Západ musí  vydefinovat jak a co dál.

Konečně, chce  se mi říci!  Jenže je  tu  jeden gigantický problém  – Západ se  sám vmanévroval svojí  absolutní protiruskou hysterií  do pozice  z které najít  východ, bez  minimálně velké ztráty  tváře,  je skoro  nemožné. Tedy s  výjimkou situace, že by  se Ukrajina  vojensky  zhroutila. To  by  otevřelo  pro Bidena osobně,  USA NATO, EU  cestu k zahájení  opravdové diplomacie  s Ruskem. Takové, která  by  něco hmatatelného a  rozumného přinesla. Zkrátka  nějaký další Ilovajsk nebo Debalcevo.  Bohužel mne nic jiného nenapadá. Jenže  Západ  si  zakládá na tom, že nic takového nepřipustí. A při tom i tam, viz dnešní Kosa už  začíná  být  nikoliv právě pominutelným  vahám zřejmé , že něco se prostě  stát musí!

Že takhle to dál nejde Nejlepším důkazem je  fakt, že  i National Interest  už  uvažuje  v diplomatických kategoriích…

Taková je tato Kosa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.