Úvodník dnešní Kosy – česká koruna, co ji čeká podle Bloombergu a analytického oddělení České spořitelny.


Už párkrát  jsem  za poslední půlrok konstatoval,  že  současnou inflaci pokládám  za  naprosté zlo, proti kterému  je potřeba  tvrdě  bojovat.  Nemá li dojít  k  zničení  tuzemské měny.  Že  ČNB  přistupuje  k celému problému  laxně, zejména od okamžiku, kdy popekonom  Michl  nahradil  starého  ostříleného borce  Rusnoka a  to jen proto,  že  si Zeman  umanul,  že  potlačovat inflaci  klasickou metodou, tedy  zvyšováním úrokových  sazeb se mu nelíbí. Že  je  daleko lepší pálit  devizové  rezervy. Jen  tak. Na podporu kursu  domácí měny proti  hlavním světovým měnám. Kdybych měl hádat,  tak  důvodem  je  vedle faktu,  že  Zeman  je  nanejvýš  salonním ekonomem, který  nikdy  neřešil  žádný praktický  měnový problém, především to,  že  zvýšení bankovních  úroků  nevyhovuje  především  velkým oligarchickým  hráčům,  pohybujícím se  se  soustavně v jeho okolí. Ať  už  jde o PPF, J andT, Tykače,  Komárka a  dalších.  A  samozřejmě  i Babiše. Ti rostoucí úrokové sazby  rozhodně nepotřebují ani trochu a  navíc, na rozdíl  od  běžného občana, se dostanou včas  k privilegovaným informacím, takže  kdyby  se  koruna  dostala pod  hodně  velký tlak, stihnou  včas  učinit příslušná protiopatření.

Abych to zkrátil – svými nominacemi guvernéra  ČNB a  další  tři členů bankovní rady se  Zeman dokonale pomstil  především  svým  voličům, tedy  všem, kteří  žijí  ze dne  na den, v lepším případě z měsíce na měsíc  nebo v  tom nejlepším  – z roku na rok.

To není  samoúčelná kritika. Jen  abych  to Zemanovi  zase spočítal. Na  důchod jsem byl schopen  si odložit  pár  drobných. Abych nemusel  prohrabávat popelnice nebo chodit po žebrotě  do potravinové  banky  nebo sekáče provozovaného Armádou  spásy.   A  inflace  mi  z  tohoto  odloženého mocně  ukrajuje. A  soudím, že  ještě  zdaleka  nejsme  na konci toho ukrajování. Takže  dost  zoufale  hledám  nějaké zajištění.

Měl jsme původně na inflaci vymyšlenou strategii, která mi vycházela  jako plně  funkční a v podstatě neporazitelná. To si ovšem konstruktéři Titanicu  mysleli také, jak všichni víme. Ukázalo se,  že  prostě ono mnou  vymyšlené schéma nefunguje. Z jednoduchého důvodu  – nezapočítal jsem  efekt  vrtulníkových peněz, zaplavujících  /západní/ svět  jak po krizi  2008, tak  v  době  covidu. Detaily vás nehodlám obtěžovat. Můj problém.

Nicméně  realitou jest šílená inflace s níž prozatím ani vláda ani ČNB  nehodlají  v podstatě nic  dělat. U Fialy  a obludária mne to nepřekvapuje, ti prostě  nic neumí, ale poslední  bankovní rada ČNB a  její  rezignace  na  inflaci, kdy  Michl a spol.  v podstatě  rezignovali na jakékoliv  její potlačení a  na  následné tiskové konferenci  guvernér, když národu oznamoval, že se jako dostaneme  na  hodnotu  20% a možná  i  víc, a  že  příští rok si také nemáme dělat  žádné  naděje, nám v podstatě oznámil,  že  všichni , my malí, bezvýznamní zchudneme  o  celou  1/3!!!!, je z mého pohledu nestydatost  a  vlastně  jde o parafrázi  výroku  Ronalda  Reagana, který  na informaci  FEDu , že  dluh USA  dosáhl  té a té dříve nevídané  hodnoty  opáčil  – tak , takže  už je  dost veliký, aby  se postaral sám o sebe. Zdá se, že  guvernér  a bankovní rad a ČNB  to mají  nastaveno stejně. Hlavně nezvedat  ty úroky!!!!

Nicméně  máme  dvojnásobnou, ba  větší inflační hodnotu  než  naši, zejména  západní sousedé. Při tom koruna  to nijak nereflektuje a   její  kurs  osciluje kolem  24,50 za  Euro  a  24 Kč  za  USD. Což je zjevný nonsens.  Je li někde taková  inflace  jako u  nás, pak  by kurs koruny  za  normálních okolností kvaltem oslaboval. A ono nic. Nic proto, že  ČNB doslova  pálí devizové rezervy!  Tedy prodává  nasyslené  dolary a  Eura a kupuje  za ně  naší měnu. Jen tak udržuje  stabilní kurz.

Takhla politika  je  dle mého názoru těžce   krátkozraká.  Tedy  pokud  válka na Ukrajině  rychle neskončí. Jestli ano,  je počínání centrální banky  ok. Když ne, pak máme problém, který žádný Houston nevyřeší. Naopak, ještě nám zatne  žílu.  To pálení  devizových rezerv  jede opravdu  ve  velkém. A podle  mých propočtů, při  v poslední  době  už  trvalém negativním  saldu  s tímhle pojetím  boje  s inflací lze  vydržet  max. půl roku. Bez podstatného zvedání úrokových sazeb. Pak přijde rána mezi oči!

Budeme mít ty  vysoké úroky  a koruna  dramaticky oslabí. Obojí najednou.

Prostě  situace na koruně  se mi nelíbí. Hrubě nelíbí!  A vedle  toho  mne  straší i  Euro. Protože nevěřím, že  ECB je  schopna, opět, bez  rychlého ukončení ukrajinské války  provést  dvě  vzájemně  se vylučující  kouzla  – zvýšit  úrokové sazby, aby potlačila  růst  cen v  eurozóně a  vedle  toho  nedostat  předlužené státy  typu Itálie, Španělsko, Řecko ale i Francii  do bankrotu. Že prostě  jejich  dluhopisy  trhy  zatíží takovým úrokem, který se ukáže býti nad jejich možnosti.

Takže  Euro se  vlkovi také  nelíbí.

Ale kdo  je  vlk proti  velkým finančním  hlavám  z baráku NA příkopech  nebo dokonce  z těch  supermoderních ECB  věžáků ve Frankfurtu?

Přiznávám, že méně než  nikdo a  nic.

Jenže to, co se honí  obyčejně  sedlácky hlavou  mojí omšelé  maličkosti reflektují  a komunikují  i jiní, povolanější, informovanější a vědoucnější.

Mohl bych  odkázat  na  dva Kosou převzaté  články z amerického webu  Goldmoney od  Alexandra Macleoda.   Zejména  tenhle. Ale má  dva  čerstvé, řešící  korunu a  její  blízkou budoucnost. Jeden  z Bloombergu, druhý  z analytického oddělení České spořitelny.

Dodávám, že  se klidně ve  svých obavách mohu mýlit.Že  si dělám zbytečné starosti. Věru bych se radoval, kdyby  se ukázalo, že  jsem si dnes nasadil šaškovskou  čepici.  A proti  obrovskému omylu nejsou pojištěni ani u Bloombergů nebo v  ČS.

Nicméně  cítím potřebu  tuhle Kosu koncipovat právě  takhle. A je jen na  vás, co  s  jejím obsahem uděláte. Nikomu nic nedoporučuji  ani neradím.

Ještě na  konec  úvodníku  přidám krátký koment  analytiků Komerční banky, kteří v detailu a na  číslech popisují, jak se to má s devizovými rezervami  a jejich pálením přes  intervence na podporu koruny:

Intervence ČNB proti oslabení koruny v červnu zesílily (Komentář)

ČNB v červnu intervenovala v objemu 7,1 mld. EUR, po květnových 3,5 mld. EUR. Rozsah spotových operací tak překonal náš odhad na základě bilance ČNB (5,1 mld. EUR). Zveřejněn byl také stav devizových rezerv centrální banky ke konci července, který dosáhl 144,7 mld. EUR a od konce června se snížil o 4,2 mld. EUR. To by sice mohlo indikovat o něco menší objem červencových intervencí, než jsme dosud odhadovali (cca 8 mld. EUR), stav devizových rezerv však ovlivňují i výkyvy kurzu a výkonnost aktiv v bilanci centrální banky jako jsou akcie nebo dluhopisy, proto tomu tak nutně nemusí být. Koneckonců v květnu i červnu byly oproti našim odhadům na základě bilance ČNB skutečné intervence nakonec vždy vyšší. Tlak na oslabení koruny by měl být podle nás udržován pokračujícím deficitem zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance. Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar. Do konce roku tak očekáváme oslabení koruny, které bude vycházet z fundamentů a které nebude ČNB plně neutralizovat svými intervencemi. Více v Ekonomických výhledech: https://bit.ly/CEOQ322CZ.

Zprávy o zastavení přísunu ropy z Ruska jižní trasou ropovodu Družba vytváří další tlak na oslabení maďarského forintu i české koruny. Důvodem omezení dodávek má být podle agentury Bloomberg neuhrazení tranzitního poplatku z ruské strany Ukrajině. Zmíněná trasa je přitom klíčová pro Maďarsko, Slovensko i ČR. Maďarský forint patrně zejména v návaznosti na tyto zprávy krátce k euru ztrácel zhruba 1 %, když oslabil na 398,1 HUF/EUR. Koruna optikou spotového kurzu zasažena nebyla, musíme ale stále mít na paměti, že v našich podmínkách depreciační tlaky tlumí ČNB svými intervencemi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.