Morning Consult – co si Američané myslí o válce na Ukrajině a protiruských sankcích


Z  amerického analytického webu  Morning Consult  Kosa  přetiskovala před pár  dny jeho šetření  o  akceptaci  22  vybraných politických lídrů na planetě. Kde  Petr  Fiala  skončil na  krásném 22. místě. Daleko i za lhářem a podvodníkem Borisem Johnsonem. Prostě beznadějně  poslední.

Když  už  mi tenhle web přistál na skle, tak  pochopitelně  došlo  k prohlídce, zdali  tam není  něco dalšího výživného. A  bylo!!!

RUSSIA -UKRAINE  CRISIS  TRACKER

Rusko Ukrajina – sledování  krize

článek ve  třech  grafikách  dokládá, co si  Američnaé  myslí  o  ukrajinské  válce, sankcích a tzv. povinnosti  USA  bránit  ukrajinskou  demokracii. A vývoj těch to názorů v  čase!

Můj překladač  si s tím poradil takto?

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala humanitární krizi a znovu rozdmýchala žhavé uhlíky z dob studené války, což vyvolalo jednotnou reakci Západu i většiny svobodného světa. Převážně finanční povaha této reakce hrozí způsobit zkázu v americké a globální ekonomice a přízrak potenciální eskalace do širšího vojenského konfliktu vrhá stín na mezinárodní pořádek. Morning Consult sleduje, jak se mění názory na pokračující konflikt mezi Američany a dospělými po celém světě v důsledku ruské invaze, a každý týden zde najdete čerstvá data.

Klíčová zjištění

Rekordně nízké počty  voličů  podporují sankce vůči Rusku: 43 % amerických voličů říká, že podporuje sankce ohledně  ruské ropy a zemního plynu  i pokud tyto sankce způsobí růst cen energetických zdrojů v Americe, což je nejnižší podíl zaznamenaný od začátku sledování. Podobně 43 % amerických voličů podporuje všeobecné sankce vůči Rusku, které přinášejí riziko inflace doma, což je také nejnižší v historii. Dvouciferným rozdílem je podporují tyto sankce demokraté oproti nezávislým  nebo republikánským  voličům.

Obavy z invaze také dosáhly nového minima: Zatímco většina voličů (79 %) říká, že jsou alespoň trochu znepokojeni ruskou invazí na Ukrajinu, představuje to také minimum  za  dobu sledování. Opět platí, že demokraté častěji než nezávislí nebo republikáni říkají, že jsou znepokojeni ruskou invazí.

Stranická  propast nad závazky USA vůči Ukrajině: 42 % voličů USA tvrdí, že vláda jejich země má odpovědnost bránit a chránit Ukrajinu před Ruskem, přičemž se drží na nízké úrovni. Zatímco většina demokratů (55 %) považuje Spojené státy za odpovědné za ochranu Ukrajiny, jen třetina republikánů souhlasí.

Méně než polovina Američanů podporuje ropné sankce, pokud způsobují bolest u pumpy

Podíl těch, kteří říkají „moje vláda by měla uvalit sankce na vývoz ruské ropy a zemního plynu, i když to způsobí růst cen zboží v mé zemi“:

Výstřižek

Průzkumy provedené mezi reprezentativním vzorkem zhruba 2 000 registrovaných voličů v USA, každý s neváženou chybou +/-2 procentní body.
Méně než polovina Američanů obecně podporuje sankce, které způsobují inflaci

Podíl těch, kteří říkají „moje vláda by měla uvalit sankce na Rusko, i když to způsobí zvýšení cen zboží v mé zemi“:

Výstřižek1
Průzkumy provedené mezi reprezentativním vzorkem zhruba 2 000 registrovaných voličů v USA, každý s neváženou chybou +/-2 procentní body.

Méně než polovina amerických voličů považuje obranu a ochranu Ukrajiny za americkou odpovědnost

Podíl těch, kteří řekli, že „vláda mé země má odpovědnost chránit a bránit Ukrajinu před Ruskem“:

Výstřižek2
Průzkumy provedené mezi reprezentativním vzorkem zhruba 2 000 registrovaných voličů v USA, každý s neváženou chybou +/-2 procentní body.
Takže  to shrnu:
MENŠINA Američanů  podporuje  sankce. Menšina  Američanů je ochotna  snášet jejich dopady.Menšina  Američanů si myslí,  že USA  mají závazky  vůči Ukrajině.
Ve  všech třech  případech  je podpora  pro popsané  těsně nad  40%.  Jasná  informace  pro  stranické spin doctory a  analytiky.
Jenže  těch 42-43%  je pořád  ještě hodně. příliš mnoho. Tipnu si, že postoj  amerických politikářů z obou stran by se začal lámat někde při poklesu na 35%. To by potom se  Zelenským  zatočili, bez ohledu na stranickou příslušnost  raz dva!  Netuším, jestli to je  dosažitelné, bez nějaké  hluboké recese  americké ekonomiky. Ta by také fungovala  okamžitě. Uvidíme, jak  se  do postoje, zejména  demokratů promítne  výsledek poločasových  voleb  v závěru podzimu. To by mohlo proces  urychlit.
Proto  je   důležitý  každý  článek v  hlavních  amerických mediích  typu NYT, Washington Post, WSJ, Bloomberg, The  Hill, ABC, CBS, Fox a  dalších!!!  Pokud  tihle  začnou  odkládat stranický pohled  a nahradí ho zdravým rozumem,   šance na ukončení ukrajinské  války  skokově  vzroste!!!  Proto  každá  další prasklina  ledu, každá další vlašťovka  jsou  více než  vítány   a měli bychom  z ní mít  radost.
A ještě  drobnost:
Řádově před měsícem jsem přetiskl tehdy  čerstvý  průzkum  STEN/MARKu ohledně  Ukrajiny  a jejích  peripetií. Nemí  zcela identický, ale dost podobný. Dám sem hlavní grafiku:
Řekl bych,  že  česká  čísla  jsou dost podobná.  Jen  ten sešup s e zmenšující  se  skupinou  lidiček trpících Zelenského zákalem  je  v  Česku výraznější. Asi kvůli osobní  zkušenosti  s podporou Ukrajiny, ukrajinskou Fialovo drahotou, inflací a vyhlídkami na  solidární mrznutí pro Ukrajinu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.