Newsweek:Zelenského vyprávěnky se posouvají


Tenhle příspěvek klepu  v nedělním podvečeru. Zcela  neplánovaně. V podstatě mám hotovou Kosu na  celý  týden a řeším obrovský problém, kam jej  zařadit. Takže  je  dost dobře možné,  že  v době, kdy ho čtete už jej  v česku objevil někdo jiný. Ale  nedá se nic  dělat,  musím jej  připojit dnes  za analýzu  Stratforu,  kterou pokládám za zcela  zásadní,  jakkoliv  b bych na něm nejradší  centrálně postavil celé  další  číslo Kosy.

Ale nechce  se mi sebeméně  riskovat, že tenhle  doslova  paličský  článek z Newsweeku ohledně Ukrajiny a  Zelenského, Kose  někdo jiný  vykouří.  Však uvidíte sami.  Viz můj  překladač.

The Zelensky Narrative is Shifting

Zelenského vyprávěnky se posouvají

Volodymyr Zelenskyj stále více odhaluje svou pravou povahu. Ukrajinský prezident si celé měsíce užíval nepřetržitého obdivu amerického tisku a publika v lesku celebrity. Ale nyní se realita jeho vlády na Ukrajině stává zřejmou  a nepopiratelnou, dokonce i pro jeho nejzarytější podporovatele  v Americe, z nichž mnozí jsou náhodou republikáni .

Jen za posledních pár dní se vyprávění hmatatelně posunulo. Nejprve Thomas Friedman z New York Times vyslal zkušební balónek, jasný signál přímo od jednoho z nejspolehlivějších stenografů Bílého domu:

Vážený čtenáři: Válka na Ukrajině neskončila. A soukromě se američtí představitelé mnohem více zajímají o ukrajinské vedení, než dávají najevo. Mezi Bílým domem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským — podstatně více, než se uvádí.

Vlkův  vstup:

Zmíněný  článek NYT  vám Kos apřinesla před  dvěma  týdny, viz  –

NYT -Proč je návštěva Pelosi na Tchaj-wanu naprosto bezohledná

pokračujme s Newsweekem.

Bidenova administrativa byla dříve stejně hluboce oddána eskalaci na Ukrajině stejně  jako senátor Lindsey Graham nebo herec Ben Stiller, ale najednou i tzv. Západní křídlo Bílého domu začíná uznávat marnost bezvýhradné podpory Zelenského. Očividně existují limity, dokonce i pro Washington War Machine.

Jaké jsou ty limity ohledně Ukrajiny? No, pro začátek, Zelenskyj vládne podobně jako jeho protivník, všeobecně odsuzovaný Putin. Zelenskyj zavřel všechna opoziční média na Ukrajině a poté zakázal opoziční politické strany. Prohlásil, že Rusko bude muset zabít každého občana Kyjeva, abyměsto opanovalo, ale také si našel čas zapózovat pro melodramatický portrét fotografce Annie Leibovitzové zinscenovaný pro americký módní časopis Vogue . Zelenskyj také vyhodil ukrajinské obdoby amerického generálního prokurátora a šéfa CIA , a to ve stejný den kdy  pózoval Vogue, možná během přestávek v jeho grandiózním focení.

Stejně jako Friedman z NYT i  CBS News zřejmě dostala pokyn, aby začala kazit Zelenského svatozář. Tato zpravodajská  síť prozkoumala pošetilost posílání astronomických sum peněz amerických daňových poplatníků do jedné z nejzkorumpovanějších zemí na Zemi, i když později svůj tweet na toto téma smazala. CBS připustila, že bylo ukradeno obrovské množství americké štědrosti, a připustila, že „velká část z miliard dolarů vojenské pomoci, kterou USA posílají Ukrajině, se nedostane do předních linií“. CBS také citovala místního zpravodaje, který odhalil realitu americké štědré pomoci: „Asi 30 procent z ní dosáhne svého konečného cíle v bojových liniích.“

Američtí daňoví poplatníci si tedy půjčují desítky miliard dolarů, které jejich země nemá, aby poslali obrovské bohatství nezodpovědnému vůdci zkorumpované země, to vše proto, aby eskalovali válku, v níž Amerika nemá žádný zásadní národní zájem. Jo, a   navíc během recese s nekontrolovatelnou inflací doma. Takhle to je. Tato realita by byla sama o sobě  dost zatracující, ale Zelenskij jen zvýšil svoje požadavky, čímž se americká eskalace stala ještě chybnější.

Zelenskyj nedávno apeloval na Čínu v rozhovoru pro hongkongský South China Morning Post. Požádal o přímé rozhovory s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem , aby pomohl Ukrajině v jejím válečném úsilí a pomohl „obnovit Ukrajinu“. V předchozím telefonátu s čínským diktátorem Zelenskyj nabídl Ukrajinu jako „most do Evropy“ pro Čínu.

Zelenskyj se tedy možná ze strachu, že kyjevská kabala bude brzy potřebovat nového tatínka s nabídkou cukru, otevřeně uchází o přízeň – Komunistické strany Číny, nejnebezpečnějšího protivníka Spojených států. S tímto ubohým apelem na tyranské  pekingské politbyro se Zelenskij pevně zříká jakéhokoli předstírání stát se příkladem v prosazování lidských práv, bez ohledu na to, kolik ukrajinských vlajek zdobí účty na sociálních sítích ušlechtilých bohatých Američanů.

Zelenskij navíc v oslovení Pekingu apeluje na charitu ze země, která přímo financuje válku na Ukrajině prostřednictvím masivních nákupů ropy od Putina. V tomto ohledu Zelenskyj nevědomky odhaluje šílenství nejmocnějších národů světa, které současně financují obě strany války. Například zatímco Amerika posílá více než 54 miliard dolarů od našich občanů na Ukrajinu, naši domnělí spojenci v NATO posílají  Putinovi až 1 miliardu dolarů denně za ruskou energii.

Putin je násilník a Zelenskij zkorumpovaný autokrat. Jejich bitva nezahrnuje žádný zásadní americký národní zájem. Bidenův zásah poškozuje Ameriku a zhoršuje situaci ukrajinského lidu, který se stal pěšáky v bitvě černomořských oligarchů. Amerika by měla trvat na dialogu, vyjednávání a deeskalaci. Pokud strany odmítnou, pak je čas na americký přístup realismu a zdrženlivosti, protože tohle prostě není náš boj a Zelenskij určitě není náš bojovník.

Steve Cortes je bývalý poradce prezidenta Trumpa.

Tak tohle  vyšlo v Newsweeku! Umíte  si představit něco takového  na  Aktuálně.cz, v  Respektu, v ČT nebo ČRo???

Ale za  sebe říkám,  že  mne  naplňuje  daleko  větší nadějí, když  tohle  zveřejní  Newsweek, jeden z největších a nejvlivnějších  amerických  zpravodajských portálů než  kdyby  se  tohle objevilo na  nějakém  Aktuálně.cz.  Vlivový im/potenciál obou  portálů je  zcela  nesrovnatelný. Newsweek  čtou a  berou  vážně jak v  Bílém baráku,  tak v Kongresu. O  Aktuálně tam nikdo nic netuší.

Ale  že  to je nářez!  Co říkáte?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.