Forbes: protiruské sankce podlomily evropské trhy a energetickou bezpečnost


Ten současný  evropský  energetický  gigamalér  nespadl  z nebe. Kdo nebyl postižen slepotou po Zelenského zákalu viděl naprosto přesně, co jsme  sami na sebe  přivolali genitálními  protiruskými  sankcemi.

Ovšem, že  by  si to někdo  ze  sankcionalistů  uvědomil? Nebo  alespoň  začal uvědomovat, Ani nápad. Oni teď , jak jsem si poslechl na  ČT  příští týden  v Práglu na  evropské  úrovni budou  řešit  zda  Rusům  dávat  do EU turistická  víza  nebo  nedávat vůbec  žádná!!!!!! NA tohle  už  Evropa  už termín našla!  Tohle  hoří!!§ To nás  všechny  trápí  ze  všeho nejvíc! Ohledně  energií  Fiala  se  Sikelou vyslali, jak je jejich  zvykem  – signál!  Že prý  by  bylo vhodné se evropsky  sejít, poklábosit, poplácat se  po  ramenou a  třeba  jako vymyslet nějaké  CELOEVROPSKÉ  řešení. No hlavně  rychle  ty  víza  pro Rusy!  Čert mne může  vzít, když  ty  nafrněné papaláše, kterým zjevně uniká  úplně  všechno podstatné a  řeší naprosté pitomosti Asi jim pořád  nedochází, s jak velkým  malérem  mají co do činění.

Co takhle, kdyby  vzali  do svých  netáhlovských  ruček , když  už na  práci  nejsou třeba  takový  Forbes?????

Našli by  tam  článek ohledně  fungování protiruských sankcí,  co  vymysleli  vlastní  hlavou. Kdy  Forbes konstatuje,  že  ve  svých důsledcích zničí  Evropu a  udělají  z našeho kontinentu  třetí svět a  to s plnou parádou, respektive  se vším  tím sajrajtem, který je pro  třetí svět typický!!!! Tohle prosím píše  bible  všech  gramotných kapitalistů  FORBES!!! Ale  dost  řečí   můj překladač a  článek

Europe’s Markets And Energy Security Disrupted By Russia Sanctions

Protiruské sankce podlomily evropské trhy a energetickou bezpečnost

Evropský akciový trh je v těchto dnech nejhorší v celém západním světě. Má nižší výkonnost než USA o téměř 10 bazických bodů, což je meziročně o 22 % méně. Dokonce i rozvíjející se trhy jsou na tom lépe. To dává smysl. Inflace v Evropě i v zemích jako Spojené království a Německo je horší než v Mexiku .

Proč? Většinou je to všechno kvůli ruským sankcím na energetiku jako trestu za válku s Ukrajinou. To je nejvýraznější faktor. Tyto sankce spustily masivní nárůst cen komodit , který nejvíce poškodil evropskou ekonomiku.

Někteří říkají, že je to pro Evropu dobré, protože opuštěním ruské ropy a plynu lídři Evropské unie signalizují jejím členským státům a jejím lidem, že přechází do post-fosilní ekonomiky. To je něco, co Evropané obecně chtějí. Ursula von der Layen, předsedkyně EK, srovnává, že jít nad rámec fosilních paliv je evropská mise na Měsíc. (A někteří aktivisté se těmhle  přeludům kvůli boji proti skleníkovým plynům- viz Greta Thunbergová , získali za svůj aktivismus vysoká ocenění jako globální vůdci mládeže.)

Ale tyto činy a rétorika neodvrátí Evropu od fosilních paliv. Nic nemůže být dále od pravdy. Museli se vrátit k uhlí, aby se vzdali ruského plynu, a spalují ho více, aby udrželi energetiku v  chodu. Dováží saúdskou ropu , stejně jako Saúdové dovážejí ruskou ropu pro vlastní potřebu.

Uhlí je zpět v klimaticky opatrné Evropě. Kdo by si to mohl představit?

Změna klimatu: Některé uhlí je pro planetu lepší než jiné

Zelení – druzí nejsilnější  ve vládnoucí německé koalici za německou sociálně demokratickou stranou – vesele využívají více uhlí . I když přestali nakupovat ruské uhlí, nebyl to krok ke snížení fosilních paliv. Možná byl prodán jako takový, přičemž političtí vůdci říkají, že to odstaví Evropu od fosilních paliv obecně. Ale zákaz ruského uhlí tento měsíc znamená, že ho Německo získá odjinud. například EU nyní kupuje z Jižní Afriky.

Pozn. vlk:

S daleko větší uhlíkovou stopou jej  dováží místo z Ruska  přes  půl zeměkoule z  Afriky, Kolumbie, USA, Austrálie a  Indonésie!!! Pokračuje  Forbes.

Skupiny exportující uhlí v USA chtějí akci.

Vývoz uhlí z USA do Evropy vzrostl v květnu o více než 140 % ve srovnání s předchozím rokem – a pokračuje na této zvýšené úrovni, protože Evropa zoufale potřebuje uhlí pro výrobu elektřiny, aby nahradila ruský plyn. Do října bude potřeba, aby dodávky uhlí z USA vzrostly mnohem výše, než jsou dosud, aby byl v Evropě k dispozici vůbec dostatek uhlí na udržení tepla do zimy, říká US Coal Exports Coalition, součást National Mining Association.

Stejně jako nevyhlášená válka americké vlády proti ruskému zemnímu plynu na evropském energetickém trhu, uhelný průmysl vidí totéž s uhlím, které Washington doma nechce. A pokud Brusel nechtěl ruské uhlí před válkou na Ukrajině, určitě by ho mohl využít nyní. Samotný vývoz ruského uhlí v energetickém vyjádření odpovídá 165 miliardám krychlových metrů (bcm) zemního plynu – což se rovná celkovému vývozu plynu z Ruska do celé Evropy (členů EU i zemí mimo EU), ale poskytuje mnohem menší část daňových příjmů ruské vlády ve srovnání se zemním plynem Gazpromu.

Americká koalice pro export uhlí uvedla, že Evropa letos v zimě čelí „riziku celokontinentálního nedostatku elektřiny“.

USA jsou čtvrtým největším světovým producentem uhlí. To zahrnuje uhlí používané pro výrobu energie a uhlí používané pro kovodělný průmysl, jako je výroba oceli. Na trhu dominuje Austrálie. vyprodukovala 539 milionů tun uhlí, což je o něco méně než producent č. 2 v Indonésii a více než 397 milionů v Rusku podle Mezinárodní energetické agentury (IEA)

Prognóza růstu těžby uhlí podle IEA naznačuje, že svět by byl schopen nahradit pouze 80 milionů tun ruského vývozu uhlí, tedy přibližně 30 % v příštích třech letech, i kdyby se USA a Indonésie staly obrovskými vývozci na trh EU.

Evropa nechce ruské uhlí.

Ale Indie, Čína a Turecko jsou s tím v pohodě . Rusko přesměrovává to, co obvykle prodává, do Evropy a posílá to jim. Není však jasné, zda to vynahrazuje vše, co ztratili na trhu EU. Pouze čas ukáže. Více o tom bude známo v polovině podzimu. V tuto chvíli je známo, že čínský dovoz ruského uhlí dosáhl pětiletého maxima.

Navzdory všem řečem o změně klimatu a Pařížské dohodě, kterou Bidenova administrativa v prvním roce jeho úřadu znovu podepsala, největší světoví znečišťovatelé neposlouchají. Indie uvedla , že minulý týden odložila uzavření uhelných elektráren, aby udržela nízké náklady na energii. Energetika má v indickém spotřebním koši mnohem vyšší podíl než v Evropě.

Bloomberg to nazval „ránou pro opatření v oblasti klimatu“, ale stačí se podívat do Evropy, aby viděli, kde je opatření v oblasti klimatu nejvíce ohroženo. Evropa jako stálice politiky v oblasti změny klimatu vypadá jako naprosté selhání.

Mezitím Rusko není v tak špatném stavu, jak si lidé mysleli. Ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla o 4 %. Trh – to, co z něj zbylo – před tím předpokládal dvouciferný pokles. Růst cen komodit pomohl i přes masivní finanční sankce vůči ruské ekonomice.

Ceny energetického uhlí se od druhého čtvrtletí meziročně zvýšily o 306 %. Zemní plyn vzrostl za stejné období o 276 % u futures na plyn TFF z EU a Nizozemska.

V roce 2021 tvořily plyn a uhlí 74 % potřeby primární energie z ropy, podle vlastní zprávy zveřejněné Goldman Sachs.

Ruské uhlí není vítáno

Sankce vůči Rusku byly katastrofou pro evropské komodity a přínosem pro obchodníky s komoditami, lodní společnosti a investory do ropy a plynu.

Nikdo netvrdí, že Rusko by nemělo být potrestáno za svou invazi na Ukrajinu. Tyto sankce však musí být cílené. Namísto sankcionování soukromých společností, které vyvážejí komodity životně důležité pro globální ekonomiku a nemají žádné významné vazby na ruskou vládu nebo válečnou mašinérii, by sankce měly být zaměřeny na vrcholné osoby s rozhodovací pravomocí, armádu a bezpečnost, dodavatele obrany a finanční sektor. Místo toho si Západ primárně střelil do nohy v oblasti energetiky, velmi poškodil iniciativy v oblasti změny klimatu a riskuje růst cen potravin kvůli poklesu produkce hnojiv, také díky sankcím proti ruským dodavatelům a vyšším cenám energií.

Ruská společnost Siberian Coal Energy Company, neboli SUEK, je 4. největším světovým vývozcem uhlí, není ve vlastnictví státu, nicméně je sankcionována . SUEK je zodpovědný za zhruba 18 % ruského vývozu uhlí a je jedinou uhelnou společností, na kterou Spojené království uvalilo individuální sankce .

Uhlí je plně sankcionováno pokud je z  Ruska.

Vývoz SUEKu celý rok klesal, v lednu se propadl o 18 % oproti předchozímu roku a poté skutečně klesl, když sankce v březnu zasáhly přibližně o 27 %. Totéž se konalo v dubnu. V květnu došlo k mírnému nárůstu kvůli exportu na další rozvíjející se trhy, ale od června je objem vývozu ruského uhelného gigantu stále nižší o 9 % oproti stejnému období loňského roku.

Z kdysi lukrativního evropského trhu jsou mimo i další významní hráči. Sibanthracite Group není na žádném celoevropském sankčním seznamu, ale hutní uhlí, které vyváží, je nyní v EU zakázáno. V únoru, před vypuknutím války, přesně v době, kdy prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching  potvrzovali dlouhodobý závazek vůči hospodářské a politické bezpečnosti toho druhého, společnost uvedla , že očekává nárůst vývozu do Číny o více než 30 %. tento rok.

Společnost Mechel, kdysi veřejně obchodovaná na NYSE, ve své nedávné zprávě o zisku uvedla, že veškerý její prodej uhlí ve druhém čtvrtletí poklesl. Společnost z velké části obviňovala za to místní ruskou ekonomiku.

Raspadskaya, uhelný těžař a vývozce energetického uhlí, se pokusila zrušit dohodu o fúzi s Evrazem, britským výrobcem oceli, ale kvůli sankcím se uvolnění stalo finančně nerealizovatelné, uvedla společnost ve své zprávě  .

Raspadskya  prý brzy propustí zaměstnance. Přesouvají exportní kanály a doufají, že získají klienty v Indii. Také „přeorientovávají evropské exportní toky na trhy asijsko-pacifického regionu… a přesouvají zaměření na domácí dodávky a zároveň hledají alternativy v zahraničí,“ uvedla společnost na znamení dopadu evropských sankcí na tyto společnosti.

Ale Rusko má alespoň teplo, klimatizaci a dostupné účty za palivo a energii.

Válka na Ukrajině přišla v době, kdy se Evropa – a velká část Západu – se  dostávala z pandemie COVID a rezignovala na lockdowny. Když podniky ukončily své pandemické restriktivní blokády, poptávka po energii prudce vzrostla, protože továrny začaly běžet naplno.

Vzhledem k tomu, že účty za energii po celém světě prudce rostou, celá průmyslová odvětví riskují, že budou postiženy systémy  přidělování energie, evropské domácnosti zavádějí vlastní přídělové hospodaření a některé vlády o to seriozně žádají. Podle soukromých odhadů provedených jednou společností by velká část Evropy mohla v roce 2022 platit za energii 13 % ekvivalentu HDP.

Není jasné, zda některý z těchto zákazů bude zrušen. Například zahraniční investoři, kteří byli zapojeni do společností jako SUEK, jsou v obtížné situaci. Bude jejich investice představovat sankční riziko? Mohou firmě půjčit? Co udělá Washington nebo Brusel dál? Co udělá Rusko, aby vyvolalo reakci Západu, která povede třeba k dalším sankcím?

Západní investice v Rusku značně utrpěly.

Evropa: Stojí to ještě za riziko?

Makroobchodníci zatím hledají dva signály fatálně  důležité pro Evropu a světovou ekonomiku. Jedná se o příměří na Ukrajině, nebo se Evropa tuto zimu stane tak zoufalou a dodavatelské řetězce tak napjaté, že nezbývá, než zmírnit některé sankce nebo přesvědčit partnery mimo EU, aby přeoznačovali a překládali ruské komodity, aby hledali v souladu s jejich vlastními pravidly, ale opravdu dělá konec. Trh to zjistí.

Jakmile to udělají, Evropa – jako portfoliová investice – začne opět vypadat rozumně.

Do té doby, jak mi nedávno řekl jeden investor na Twitteru, Evropa zůstává „třetím světem ekonomik západního světa“.

Co by vás přimělo ke koupi FTSE Europe ( VGK -3 % ) ETF?

„Kdybych slyšel, že Kyjev a Moskva vedou tajná jednání a jestli se do toho zapojilo Německo a Čína,“ říká Vladimir Signorelli, vedoucí Bretton Woods Research v Long Valley, New Jersey. „To by mě přivedlo k Evropě opravdu býčí.“

Signorelli se směje, že Evropa je třetím světem západních ekonomik.

„Určitě tudy směřují.“ A máte Zelené, kteří jsou v Německu stále proti jaderné energii. Prostě jim nerozumím. Jsou na rychlé cestě k energetickému programu třetího světa,“ říká.

Ve skutečnosti je od začátku roku horší jako investice pouze Čína. Čína čelí ostrému politickému boji s USA a vnitřnímu politickému boji před letošním podzimním dvacátým sjezdem komunistické strany. Jejich politika „nulového Covidu“ je u investorů značně nepopulární, ale MSCI China je pouze o dva procentní body nižší než FTSE Europe.

Pokud trh neuvidí, že Evropa plně a za stejnou cenu nahradí ruskou energii, budou evropské komoditní strasti těžce tížit náladu investorů po zbytek roku 2022.

Je potřeba  k tomu rozboru  Forbesu  něco dodávat?

Prostě  sankcionalističtí  geniusové  v  plném nasazení!!!!!! Jak se vám  čte názor redaktora  Forbesu a  především  velkoinvestora,  že  Evropa se stala  energetickým třetím světem?????? Mohu jen dodat,  že když energetickým, tak  vším ostatním. Nedá to na sebe  čekat. Energie  ovlivňují  úplně  všechno!!!!

No hlavně, že  EU bude  příští týden v Praze přednostně  řešit  to sankcionování  turistických  víz pro Rusy!!!!!

Jak že to je napsáno v  samém závěru  článku?

Takhle:

Pokud trh neuvidí, že Evropa plně a za stejnou cenu nahradí ruskou energii, budou evropské komoditní strasti těžce tížit náladu investorů po zbytek roku 2022.

Tížit investory?  Mne  daleko víc  tíží, jak při nesplnění téhle jasné   podmínky, kterou prostě  splnit nelze, dokáži zaplatit  účty  za energie a  jak  asi dopadne  česká ekonomika,  která to  také nezvládne! Ale  hlavně , že  v EU zvládneme  ta  turistická  víza a že  trváme na  sankcích,  co jsme  tak hrdě  a hrdinsky  vyhlásili a  jejich  důsledky jsme  ani  minimálně  nedomysleli, natož  abychom se  s nimi  uměli vypořádat!!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.