Gorbi et orbi – Gorbi a svět


Nelze nenapsat pár  slov k odchodu Michaila  Gorbačova  z tohoto světa.  Nelze  proto,  že jej  změnil jako málo kdo jiný od roku 1900. Neříkám, že  nejvíce  ze všech  velkých postav  20. století.  Ale  rozhodně  patří do galerie osobností  Lenin,  Stalin, Hitler, Churchill, Einstein, Mao,  Teng Siao Pching,  Alexander  Fleming, pánové Shockley, Bardeen a Brattain nebo Norbert Wiener amnoho dalších, ať  už kladných  či záporných  velikánů minulého věku.  Bez nichž  by  život na planetě  nabral nepochybně jiný směr. Pokud  vám některé jméno není zrovna  úplně známé, jistě  si ho vygůglíte. 

Za  mne,  snad s výjimkou  čínského Tenga,  nikdo jiný  neovlivnil svět, po druhé světové  válce tolik,   jako  právě zesnulý  Gorbi.

Kdybych tenhle nekrolog?, ale  daleko spíše  jen jeho nahození, psal před pár roky,  četli byste  úplně něco jiného než  dnes. Kde bych  Gorbiho  asi jen  adoroval. Že  zafungoval jako nečekané zjevení a přinesl svobodu tam, kde  absentovala. Že  plusy  z té nabyté svobody  jasně  převažují  nad mínusy.

Dneska,  zejména  po tom, co  zažíváme  posledních dekádu  nic  takového nejsem schopen ze sebe  dostat.  Protože  mi to vychází, bohužel, přesně opačně.  Svoboda, míněno ta opravdová, se  nám v našem prostoru  až neuvěřitelně  vytrácí a je nahrazována  pseudosvobodou  zvanou liberální demokracie. Která  exaltuje  dílčí  svobodičky  všelijakých okrajových  společností a exotů na  úkor práv většinové společnosti a jejich zavedených vzorců  chování. Čím extravagantnější  a okrajovější  houfec, tím agresivnější a  tím více se dožaduje  svých zcela pofidenrích práv.

Ale to jsem odbočil. Jakkoliv  vlastně  ne. I  zelený  ekofanatismus  anebo  gender a  LGBT  terorismus  je  v konci  s Gorbiho podpisem:  Ne, on  nikdy  v  tomto směru nevydal žádné prohlášení a zhola  nic  nepodnikl.  Jenže  je  spoluotcem  těhle  excesních  proudů.

On totiž  zrušil  nejprve   tzv. socialistický  tábor a později  vlastně  i Sovětský svaz. Čímž pádem Západu  umožnil zcela  nečekané  vítězství ve  studené  válce. A  jakmile  Západ ztratil soupeře a konkurenta a stal se dominátorem na  světové politické scéně, přestal mít  reálné starosti a vrhnul  se na  pseudoproblémy. Ty opravdové  neřešil a místo toho vymýšlel umělé a nesmyslné. Protože  postrádal soupeře a jeho hrozby a  výzvy. Tohle  způsobil právě  Gorbačov.

Zajímalo by mne  jak  asi  Gorbimu bylo, když viděl důsledky  své politiky. Nejprve  rozpad  státu, který převzal. Potom jak  ztroskotala  jeho sázka na to, že  na  otevřenost a podanou ruku Západ odpoví  stejně a on se  stal pravý opak. Pak  na  drancování  bývalého Sovětského svazu,  kdy  Kravčukové, Jelcinové, Alijevové, Nazarbajevové,atd. nastartovali své dosud  skrývané osobní ambice  a doslova  se  svými klany  rozkulačili  to, co po SSSR zbylo. Jak se z bývalých  socialistických satelitů stávali ti nejhorší nepřátelé jeho země.  Následnou  agonii Ruska pod  Jelcinem.  A nakonec  křižácké tažení  kolektivního Západu, zahánějící Rusko stále  více do kouta!  Jak naproti tomu asi tak vnímal  raketový vzestup  Číny????

A  já  čtu na  Seznamu.cz  od jakého si  dementního pisálka,  že  prý na  smrtelné  posteli  se  děsil toho, jak Putin  ničí  jeho životní dílo…….

Četl jsem  včera i   předevčírem nemálo nekrologů.  Samozřejmě zejména  hrdinských  – jak  ho Západ  uzbrojil  a  k perestrojce  a všemu ostatnímu vlastně  donutil.A  že  se jako  snažil sice reformovat  Sovětský svaz, ale  že byl nereformovatlný a proto všechno skončilo jak skončilo. Snadné, levné, hloupé!

Je zvláštní,  že  se Západu nepodařilo uzbrojit  ani Kubu, ani Severní Koreu, ani Irán, ani Venezuelu.  A  že  žádný stát na planetě  se nikdy  nerozvíjel tak ďábelským tempem  jako v podstatě  stejně nereformovatelná  Čína….

Je  bezesporu, že  Gorbi chtěl  Sovětský svaz/Rusko zmodernizovat a zlepšit  Po všech stránkách. Nejspíše se viděl, stejně  jako Putin,  Petrem  Velikým. Nebo spíše dalším Leninem…..

Nepochybuji,  že  byl velmi, či spíše mimořádně  slušným člověkem. A  velkými  cíli.  Ale  neuvěřitelnou  naivitou. Kdy prostě  západním partnerům  věřil na slovo a nepochyboval o jejich příkladné dobré  vůli!!!!  Ale  nebyl  sám,  já na jeho místě  bych dopadl  stejně. I když… i když  vojáky  z Německa  bych dost možná nestáhl, stejně jako z Polska a  když  ano,  pak jedině se  sérii  pořádných  písemných  smluvních závazků  Západu. Nespokojil bych se  s  žádným ústním slibem a podáním ruky.

Ale  ono by  to asi bylo dopadlo  i  s těmi písemnými závazky  úplně stejně, jako to vidíme  v přímém přenosu.

Gorbi byl   bez pochyba velký  člověk, jenže  to platí i o lýdském králi Kroisosovi. Ten se   se před válečným tažením proti Peršanům tázal na výsledek války  Pýthie a  ta mu sdělila:. „Překročíš-li řeku Halys, zničíš říši velikou“.  Gorbi se nejspíš  nikoho neptal. Pýthie  došly. Výsledek je v podstatě  stejný. Viděno z hlediska  Rusů. 

Z hlediska  světa  jako takového, ten je dnes daleko nebezpečnějším  místem pro  život  než  za  Gorbiho  života!!!!!  Otázku proč  pokládat nebudu. Mám ji zcela  triviální, ba  prostoduchou.

Gorbi  byl zjevení.  Dobře  si pamatuji, jaký  zmatek mezi  zavládl mezi komouši, když  vyhlásil perestrojku a  zejména když  navštívil  Husákovu a Jakešovu Prahu…..

Mně osobně  Gorbi otevřel  možnosti,  které  jsem si dříve neuměl ani představit. Když  se ujal moci, bylo mi  35 a jako bezpartijní  na konci své profesní kariery.   A pak seto najednou zlomilo!! Svoboda, cestování, možnost seberealizace, atd.atd. Dal mi fantastických  25 let. Jak  říkám – před pár  lety  bych tyhle  řádky klepal jinak. Na základě těch  nových osobních možností po roce 89.  Který by bez něj nepřišel.

Jenže  dnes  bych s  hrůzou nesledoval, co se zase přihodí na světové politické scéně,  jestli  za půl hodinu  nevypukne poslední  válka  v dějinách  lidstva. Nepřemýšlel bych  v intencích typu  – nezkolabuje takhle  náhodou  evropská  měna?  jestli  ano, co ta  česká?  Co pro případ  případů dělat  v takovém případě?  Bude elektřina  a plyn?  A když ano, dokážeš  je zaplatit?Když ne, jak se zajistíš na zimu?    Dokáží  ti absolutní zoufalci  udržet  v  chodu ekonomiku? A  co zásobování?  Jak velké zásoby  se  dají držet  doma?  A  tisíce dalších  věcí  a otázek, které by mne nikdy za  bolševika, kdyby  se neobjevil Gorbi,  nepřišly  na mysl.

Opakuji – Gorbi  byl  velká osobnost . Jedna  z největších v posledních  120 letech. Ale  také jedna  z nejnaivnějších  v celých lidských  dějinách!!!

Ke  škodě  celé planety. Kdyby  tady  vládli  takové jako on,  sousta  problémů by nikdy nevznikla  ještě  více by  se vyřešilo briskně levou zadní.  Gorbi byl  dobrý a slušný  člověk. A  také vizionář.  Ale to je přesně to, co nejde  nikdy dohromady. Vizionář NESMÍ být  dobrý a slušný   člověk!!!!  Pak jeho vize  nemají sebemenší  šanci. Vizionář  může  fungovat správně jen  jako  tvrdý, nesmlouvavý  sobec, který  vidí jen svou ideu  a její prosazení všemi prostředky. Jinak skončí  jako Michail Gorbačov. Na troskách svých vizí, opuštěn  a zrazen  všemi.

Škoda, že  neexistovala  možnost  být  u něj  v jeho posledních chvílích. Byl bych ho rád  vzal za  ruku a  řekl mu  něco  ve  smyslu  – vážený Michaile  Sergejeviči  Gorbačove,  vážím si toho,  že jste  dal mému životu smysl!  Děkuji Vám!  Budiž  Vám země  lehká!

Takže  tak  činím dodatečně  tady a  teď.

Jo a  nakonec  starý  vousatý  vtip. Pamatujete  jak  Gorbi  vyhlásil v roce 86  tzv. suchý zákon v Sovětském svazu, kdy  jeho prostřednictvím hodlal  rychle  skoncovat s ruským alkoholismem?

Tak  tehdy  vtipálkové  říkali:

Víš  proč  Rusové  vyhráli  válku?  Protože jim Stalin  slíbil, že budou moci  příštích  50 let nepřetržitě  a  v podstatě zadarmo chlastat!! No a  teď právě  těch 50 let uplynulo. Tak jim  ze  záhrobí poslal Gorbiho!

Jo, to byly  časy!!!!

Gorbi  – ještě jednou  – díky!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.