Kdo srazil v Evropě ceny elektřiny a plynu z historických maxim?


Také  jste zaznamenali  ten obrovský  pád  cen  plynu a elektřiny  v  posledních dnech na  evropských  burzách?!!  Nepochybně  ano. A zeptali jste se  sami sebe  proč k tomu  , v podstatě  z minuty na minutu  došlo?

Taková Ursula  v.d. Leyenová, a přirozeně   že i Síkela s  Fialou a jejich  mediální poskoci a olizovači okamžitě  přišli  s jasnou zprávou – za  to vděčíte  NÁM!! To MY  jsme to zařídili!!!!

Prý tím, že  stačilo pustit na  veřejnost  hlášku,  že  Evropa  chce  řešit  energetickou politiku společně a  spekulantům  spadlo srdce  do kalhot z  té vidiny a bylo!  Nebo proto, že  prý máme  národní plán!  A tak pořád  dokola.

Při toulání po energetických webech jsem ovšem, opakovaně  narazil  na  úplně  jiné vysvětlení  – Prý za to vděčíme informaci, že Německo  zřejmě  dokáže  naplnit  svoje  zásobníku plynu před zimou a to i když  Nord Stream stojí  nebo bude  stát.

Tomu bych věřil! Ano  , Německo a jeho energetická bilance  hrají zásadní  roli. Ale pozor –  z Ruska plyn nejde, Norsko nemá  volné kapacity, Holandsko také ne, s Katarem Katastrofa  Habeck  kšeft neudělal, ani když  tam kleknul na kolena,  ze  Senegalu plyn bude proudit  až za několik let, Alžírsko  vyplázlo na  Evropu  jazyk, molekuly  svobody  také jaksi nejsou,  tak odkud  kruciš  Germáni  ten plyn  získali????   Umí snad  čarovat?  Nebo že  by  Síkela???

Tak na to poslední lze  úspěšně  zapomenout. Na to předposlední také. Tu záhadu ovšem dokonale  objasnil portál  ZeroHedge!

Německo, potažmo celou Evropu, zachránilo před úplným zmrznutím Čína a  Rusko!!!!  tedy  dva  státy, představující  dokonalou  říši zla!!!! Nejvyšší  čas  dát  šanci mému překladači a  článku ZeroHedge s názvem

China Is Aggressively Reselling Russian Gas To Europe

Čína agresivně přeprodává ruský plyn do Evropy

Před měsícem jsme byli překvapeni, když jsme četli, jak Čína navzdory potlačované chuti po energii uprostřed krachu developerského  bydlení a ekonomického poklesu (pro který se „nulový covid“ objevil jako vhodný obětní beránek císaře Si) nasává více ruského přírodního zemního plynu v letošním roce, zatímco dovoz z většiny ostatních zdrojů poklesl.

V červenci SCMP oznámil, že podle čínských celních údajů za prvních šest měsíců roku Čína nakoupila celkem 2,35 milionu tun zkapalněného zemního plynu (LNG) – v hodnotě 2,16 miliardy USD. Objem dovozu se meziročně zvýšil o 28,7 % s nárůstem hodnoty o 182 %. Znamenalo to, že Rusko letos překonalo Indonésii a Spojené státy a stalo se zatím čtvrtým největším dodavatelem LNG pro Čínu !

To samozřejmě nelze zaměňovat s plynovodem, kde ruský producent Gazprom nedávno oznámil, že jeho denní dodávky do Číny přes plynovod Power of Siberia dosáhly nového historického maxima (Rusko je druhým největším čínským plynovodním   dodavatelem po Turkmenistánu) a  odhalil, že dodávky ruského plynovodného plynu do Číny se v první polovině roku 2022 zvýšily o 63,4 %.

Co stálo za tímto bizarním nárůstem ruského dovozu LNG, spekulovali analytici? Koneckonců, zatímco Čína dováží více než polovinu zemního plynu, který spotřebuje, s přibližně dvěma třetinami ve formě LNG, poptávka v letošním roce prudce poklesla v důsledku ekonomických protivětrů a rozsáhlých odstávek. Jinými slovy, proč nárůst ruského LNG, když i) domácí poptávka prostě neexistuje a ii) na úkor všech ostatních?

„Nárůst ruského LNG pro Čínu  by mohl být vysvětlen omezením  nákladu směřujícího do Japonska nebo Jižní Koreje kvůli sankcím nebo slabší poptávce tam, “ řekl Michal Meidan, ředitel China Energy Program na Oxford Institute for Energy Studies.

Jedna věc byla jasná: Čína chtěla, aby obchodování s Ruskem bylo jasné , a proto Generální celní správa Číny přestala od začátku roku zveřejňovat rozdělení objemu obchodu se zemním plynem. , přičemž mluvčí Li Kuiwen potvrdil, že tento krok měl „chránit legitimní obchodní práva a zájmy příslušných dovozců a vývozců“.

Nyní známe odpověď: Čína v tichosti prodává ten zlý, poskvrněný ruský LNG na jedno místo, které ho zoufale potřebuje víc než cokoli jiného. Evropa… a samozřejmě si v tomto procesu účtuje nehorázné  přirážky.

Jak nedávno informoval FT , „evropské obavy z nedostatku plynu směřujícího do zimy mohly být zažehnány díky nečekanému bílému rytíři: Číně.“Publikace vlastněné společností Nikkei dále poznamenávají, že „největší světový odběratel zkapalněného zemního plynu přeprodává část svých přebytečných nákladů na LNG kvůli slabé domácí poptávce po energii. To poskytlo spotovému trhu dostatečnou nabídku, kterou Evropa využila navzdory vysoké ceně.“

Co FT ignoruje, možná záměrně, je, že nejde o „přebytek“ – koneckonců, pokud by šlo o čínský dovoz ruského LNG, zkolaboval by. Ne – správné slovo pro popis LNG, který Čína prodává do Evropy, je ruský zájem.

Vraťme se k příběhu, detaily jsou intuitivní: s ruským plynovodem do Evropy účinně momentálně uzavřeným…

Podle výzkumné firmy Kpler vzrostl evropský dovoz LNG v prvních šesti měsících roku 2022 meziročně o 60 %.

Některé další podrobnosti:

Čínská JOVO Group, velký obchodník s LNG, nedávno prozradila, že přeprodala náklad LNG evropskému kupci.

Obchodník s futures v Šanghaji řekl Nikkei, že zisk z takové transakce by mohl být v desítkách milionů dolarů nebo dokonce dosáhnout 100 milionů dolarů.

Největší čínská rafinerie ropy Sinopec Group také na dubnové výzvě o zisku přiznala, že odvádí přebytečný LNG na mezinárodní trh.

Místní média uvedla, že samotný Sinopec prodal 45 nákladů LNG, tedy asi 3,15 mil. tun. Celkové množství čínského LNG, které bylo dále prodáno, je pravděpodobně více než 4 miliony tun, což odpovídá 7 procentům evropského dovozu plynu za půl roku do konce června.

Nenechte se mýlit: všechen tento „přebytečný“ LNG byl zčásti nebo zcela vytěžen a zkapalněn v Rusku, ale protože byl „zpoplatněn“ v Číně, již není ruský. Je to místo toho – mýrnyx týrnyx  – čínský LNG.

Dobrou zprávou je, že 53 milionů tun, které blok nakoupil, převyšuje dovoz Číny a Japonska a zvýšilo stav  zásob plynu v Evropě na 77 %. Pokud to bude pokračovat, Evropa pravděpodobně dosáhne svého stanoveného cíle naplnit 80 % své zásobníky plynu do listopadu (v tomto okamžiku začne závratným tempem odčerpávat zásoby, aby se v zimě zahřála). Přestože čínský hospodářský propad přinesl Evropě tolik potřebnou úlevu, přichází s významnou poznámkou pod čarou. Jakmile se ekonomická aktivita v Číně vrátí zpět, situace se rychle obrátí a Peking již nebude reexportovat ruský LNG, aby udržoval Evropu v teple.

Vrcholem ironie  je to, že to  také znamená, že místo toho, aby byla Evropa závislá na Rusku, pokud jde o plyn, se nyní stává závislou na Pekingu, pokud jde o jeho energii – což je stále ruský plyn, tentokrát dovážený z Číny – což se vysmívá geopolitickým ambicím USA bránit liberální mezinárodní řád s vlastním exportem energie.

Ještě horší je, že zatímco Evropa by mohla koupit ruský LNG za cenu X, místo toho musí zaplatit 2X, 3X nebo více, jen aby dala světu signál, že nebude financovat Putinův režim, i když ve skutečnosti platí navíc jak Simu, tak i Putinovi, který inkasuje prémiovou cenu díky celkovému nedostatku trhu.

Je zábavné, aniž by to bylo výslovně uvedeno, FT naznačuje, že Evropa nakupuje ruský LNG prostřednictvím Číny:

Pokud Rusko skončí exportem více plynu do Číny jako prostředek k potrestání Evropy, Čína bude mít větší kapacitu pro prodej svého přebytečného plynu na spotový trh – což Evropě nepřímo pomůže.

Proč prostě nepřiznat to, co je zřejmé – že Čína pomáhá Rusku obejít sankce, protože obě země na tomto procesu velmi bohatnou? Protože pak vlastní úsudek FT – konec konců, noviny jsou prostředníkem neoliberálního myšlení, které požadovalo úplné embargo na ruskou energii, embargo, které nyní připouští i WSJ (viz „ Rusko mate Západ tím, že znovu získává své ropné bohatství “) okázale selhalo – by bylo zpochybněno.

Bez ohledu na chyby FT, noviny mají pravdu, že čím déle bude tento druh zdrženlivého obcházení ruských sankcí pokryteckou Evropou (která tak hlasitě signalizuje svou ctnost, když je protivníkem Rusko, ale neodváží se říct ani nakouknout, když je to Čína), pokračovat, tím větší vliv Číny na Evropu bude:

Čím zoufalejší bude Evropa ohledně dodávek energie, tím více budou mít čínská politická rozhodnutí moc ovlivnit blok. Jak se Evropa pokouší vymanit ze své energetické závislosti na Rusku, ironií je, že se stává stále více závislou na Číně.

Nakonec vše, co Evropa udělala, je vyměnit jednoho energetického mistra (jak Trump varoval v roce 2018 ) za jiného, ​​i když jsou oba spojeni jak siamská  dvojčata a smějí se hlouposti Bruselu, který postupoval podle moudrých rad zaujatého skandinávského teenagera, to vše umožnilo právě včas, aby Čína – která spolu s Putinem nyní určuje denní energetický příjem Evropy – vtrhla na Tchaj-wan, aniž by koukala na rady  a doporučení  od ctnostných evropských signalizátorů.

Tak jo!!!!  Takže  jsme  to slavně zase jednou Putlerovi  natřeli!!!! Tím, že  nekupujeme  JEHO plyn, ale  ten  z Číny. Která  ovšem nakoupí ten  námi nechtěný  za  prima cenu pro Putlera,  masivně  jej  zdraží a pak  ho prodá  jako ideologicky  čistý a pro evropskou konzumaci nanejvýš  vhodný evropským sankcionalistům!!!  Všichni spokojeni. Evropa  nekšeftuje s  Putlerem, Rusko kasíruje jako vždycky a Čína  bere  tučné  dividendy  z evropské megaidiocie!!!

Pro  služební  voka a ucha  a pro  sebemrskačské flagelanty dodávám, že  tenhle  článek ZeroHedge je vystavěn  na  zásadním materiálu  Financial Times s názvem

China throws Europe an energy lifeline with LNG resales

Vybíral jsem, který  text  upřednostnit. Ten ze ZeroHedge mi přišel jako komplexnější.

Jak  dlouho Evropa  pod  takovými  moudřecí vydrží fungovat, než  se  zhroutí???

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.