Ruská hloubková analýza ekonomického vývoje Ruska


Těmi pár  vždycky a jedině  správnými, co  chodí buď  služebně  nebo  z neukojitelného  chtíče po  pořádném přídělu  sado mas, na Kosu, když  se ozvou, jsem napadán,  že  vybírám zásadně příspěvky, které  Rusko zobrazují  jen  v  dobrém světle.  Což není pravda.  Viz například  články  o ruském autoprůmyslu.  Ostatně  – toto  téma  zdvihnu  co nevidět opět.  Ale  to jsem odbočil.  Hned  z  počátku  ukrajinské  války  jsem na Kose napsal, že  být  příštích  20 let  Rusem  nebo žít  v Rusku rozhodně bude všechno jiné  než  příjemné. Nemám na tom co měnit. Opravdu  – být  Rusem bude řehole. Tvrdá.

Jenže  Rusko si nejspíše, na  rozdíl od nás – nic nenalhává. V žádném případě ne na rozhodovacích  úrovních. Těch ekonomických určitě Viz  naprosto  střízlivé a přesně  cílené reakce  guvernérky  Ruské  centrální banky Elviry Nabiullinové, která  zvládla  počáteční  šok  ze  západních sankcí opravdu skvěle!!!  V kontrastu   zcela  chaotického počínání  takové ECB  nebo  Michla  z ČNB.  

Jestli bude  čarování   Elviry Nabiullinové  stačit?  Obávám se, že nikoliv. Ostatně  to potvrzuje  i  údajná  analýza  ekonomického vývoje  Ruska, kterou  si nechalo zpracovat  ruské vedení  od  svých špičkových expertů a k níž se  měl dostat  Bloomberg. 

Rozhodl jsem se  jeho článek převzít, ačkoliv  je mi jasné,  že  

-mnohým z  vás  se rozhodně nebude líbit  co si přečtete, ale Kosa  tu není od toho, aby psala  líbivě

-řada z vás  už  o té  analýze  cosi ví z mainstreamu, protože  ten  se  tohohle , z jeho pohledu  cukrátka, chytil  okamžitě. Ovšem svým typickým způsobem!  Ale  dost řečí, překladač  už  čeká a článek 

Russia Privately Warns of Deep and Prolonged Economic Damage

také

Rusko soukromě varuje před hlubokými a dlouhodobými ekonomickými škodami

  • Důvěrný dokument kontrastuje s optimistickými veřejnými prohlášeními
  • Zpráva říká, že klíčové sektory čelí prudkému poklesu produkce, odlivu mozků

Rusko může čelit delší a hlubší recesi, jak se rozšíří dopad amerických a evropských sankcí, což znevýhodní sektory, na které se země po léta spoléhala, aby poháněla svou ekonomiku, uvádí interní zpráva připravená pro vládu.

Dokument, který je výsledkem měsíců práce úředníků a expertů, kteří se snaží zhodnotit skutečný dopad ruské ekonomické izolace v důsledku invaze prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, vykresluje mnohem hrozivější obraz, než úředníci obvykle činí ve svých optimistických veřejných prohlášeních. Bloomberg si prohlédl kopii zprávy, vypracovanou pro zavřené setkání nejvyšších představitelů 30. srpna. Lidé obeznámení s jednáním potvrdili její pravost.

Dva ze tří scénářů ve zprávě ukazují zrychlení propadu v příštím roce, přičemž ekonomika se vrátí na předválečnou úroveň až na konci dekády nebo později. „Neutrální scénář “ předpokládá, že ekonomika v příštím roce dosáhne dna 8,3 % pod úrovní roku 2021, zatímco „stresový“ scénář uvádí minimum v roce 2024 na 11,9 % pod loňskou úroveň.

Výstřižek

Zdroj: interní vládní dokument prostudovaný  agenturou Bloomberg  Poznámka: prognózy ukazují kumulativní tempo růstu

 

Všechny scénáře předpokládají, že tlak sankcí zesílí a pravděpodobně se k nim připojí další země. Ostrý odklon Evropy od ruské ropy a plynu může také zasáhnout schopnost Kremlu zásobovat svůj vlastní trh, uvádí zpráva.

Kromě samotných omezení, která pokrývají asi čtvrtinu dovozu a vývozu, zpráva podrobně popisuje, jak Rusko nyní čelí „blokádě“, která „zasáhla prakticky všechny formy dopravy“, což dále omezilo ekonomiku země. Technologické a finanční omezení zvyšují problém. Zpráva odhaduje, že do roku 2025 může zemi opustit až 200 000 IT specialistů, což je první oficiální prognóza rozšiřujícího se odlivu mozků.

Veřejně úředníci říkají, že zásah sankcí byl menší, než se obávali, s poklesem možná méně než 3 % v tomto roce a ještě méně v roce 2023. Externí ekonomové také upravili výhledy pro letošní rok, kdy předvídali v  původních prognózách  hlubokou recesi. ovšem ruská  ekonomika se držela lépe, než se očekávalo.

Export Drop

Dokument požaduje řadu opatření na podporu ekonomiky a další zmírnění dopadu restrikcí, aby se ekonomika v roce 2024 zotavila na předválečnou úroveň a poté stabilně rostla. Tyto kroky však zahrnují mnoho stejných opatření ke stimulaci investic, která vláda nabízela v posledním desetiletí, kdy růst do značné míry stagnoval i bez sankcí.

Ministr hospodářství Maxim Rešetnikov na dotaz Bloombergu ohledně zprávy v úterý ve Vladivostoku nazval předpovědi „analytickými odhady, které jsme použili k výpočtu toho, co by se stalo, kdybychom čekali  a nic neudělali,“ uvedl Tass.

Co říká Bloomberg Economics…

„S omezeným přístupem k západním technologiím, vlnou zahraničního odprodeje podniků a demografickými protivětry se potenciální růst země v příštím desetiletí sníží na 0,5 až 1,0 %. Poté se bude dále zmenšovat, až těsně nad nulou do roku 2050. Rusko bude také stále zranitelnější vůči poklesu globálních cen komodit, protože mezinárodní rezervy již neposkytují nárazník.“ -Alexander Isakov, ruský ekonom

Během příštího roku či dvou zpráva varuje před „sníženým objemem výroby v řadě exportně orientovaných sektorů“, od ropy a plynu po kovy, chemikálie a dřevěné výrobky. I když je později možné určité oživení, „tato odvětví přestanou být tahouny ekonomiky“.

Ne, Yale – sankce v Rusku nespustily kolaps

Úplné zastavení dodávek plynu do Evropy, hlavního ruského exportního trhu, by podle zprávy mohlo stát až 400 miliard rublů (6,6 miliardy dolarů) ročně ve ztrátě daňových příjmů. Ani ve střednědobém horizontu nebude možné plně kompenzovat ztráty odbytu novými exportními trhy.

Dopad v ropném sektoru

V důsledku toho dopadu  bude muset být těžba snížena, což ohrožuje kremelské cíle týkající se rozšíření domácích dodávek plynu, uvádí zpráva. Nedostatek technologií potřebných pro stanice na zkapalněný zemní plyn je „kritický“ a může brzdit úsilí o výstavbu nových.

Plány Evropy zastavit dovoz ruských ropných produktů – v loňském roce tam směřovalo asi 55 % exportu – by mohly vyvolat prudké snížení produkce, takže na domácím trhu bude také nedostatek paliva.

Výrobci kovů ztrácejí kvůli omezením ročně 5,7 miliardy dolarů, uvádí zpráva.

Pokud světová ekonomika sklouzne do recese, varuje zpráva, Rusko by mohlo zaznamenat další snížení exportu, protože se stane „dodavatelem výkyvů“ na globálních trzích, přičemž nejprve zmizí poptávka po jeho produktech. To by mohlo vyvolat propad rublu a prudký nárůst inflace.

Na straně dovozu je „hlavním krátkodobým rizikem pozastavení výroby kvůli nedostatku dovážených surovin a komponentů“. Z dlouhodobého hlediska by neschopnost opravit dovezené zařízení mohla trvale omezit růst, uvádí zpráva.

‚kritické dovozy‘

„Pro některé kritické dovozy prostě neexistují žádní alternativní dodavatelé,“ stojí ve  zprávě.

Dokonce i v zemědělském sektoru, kde Kreml vychvaloval své snahy o nahrazení zahraničních dodávek, by podle zprávy mohla závislost na klíčových vstupech přinutit Rusy ke snížení spotřeby potravin, protože zásoby se zmenšují.

Omezení přístupu k západním technologiím může Rusko posunout o generaci nebo dvě za současnými standardy, protože je nuceno spoléhat na méně pokročilé alternativy z Číny a jihovýchodní Asie.

Zpráva varuje, že sankce také donutí vládu revidovat řadu rozvojových cílů, které si Putin stanovil před válkou, včetně těch, které mají podpořit růst populace a střední délku života.

Na sektorovém základě zpráva podrobně popisuje šíři zásahu sankcí:

  • Zemědělství: Plně zasaženo 99 % produkce drůbeže a 30 % produkce holštýnského mléčného skotu – závisí na dovozu. Semena základních potravin, jako je cukrová řepa a brambory, se také většinou dovážejí ze zahraničí, stejně jako rybí krmiva a aminokyseliny.
  • Letectví: 95 % objemu cestujících je přepravováno letadly zahraniční výroby a nedostatečný přístup k dováženým náhradním dílům by mohl vést ke zmenšování flotily, když vypadnou z provozu
  • Strojírenství: pouze 30 % obráběcích strojů je ruské výroby a místní průmysl nemá kapacitu pokrýt rostoucí poptávku
  • Léčiva: Asi 80 % domácí výroby se spoléhá na dovážené suroviny
  • Doprava: Omezení EU ztrojnásobila náklady na silniční zásilky
  • Komunikace a IT: Omezení týkající se SIM karet by mohla Rusko do roku 2025 vyrovnat, zatímco jeho telekomunikační sektor může v roce 2022 zaostávat za světovými lídry o pět let.

Jste  rozčilení?  Mumláte  cosi o podvodu a  záměrné manipulaci ze  strany  Bloombergu a  Západu? O součásti  velké informační války? A že to tedy je  ztráta  času?

Klidně  můžete  mít pravdu v tom, že  žádná  zpráva neexistuje, že  opravdu  se hraje  další bitva   v zákeřné informační válce,   že existuje, ale  agentura se k  žádné nedostala, takže  si ji třeba  Bloomberg  vycucal z prstu,atd. atd.

Já  si to ovšem nemyslím. Ty  sankce  jsou mimořádně  tvrdé a  horší než ty, kterým čelí Irán nebo Severní Korea. A  dopady  rozhodně  budou. Ať  už Bloomberg se k tomu  mimořádně  citlivému a  důvěrnému dokumentu dostal nebo ne. A  sankce  hned tak Západ nezruší. Ne, pokud  Rusko  nekapituluje a  zcela  se nepoddá  eventuálním západním vítězům na milost a nemilost.

Škoda, že  není možno  si přečíst  více!  Rád bych znal  řadu dalších detailů.Ale musím se  spokojit s tím, co je k dispozici. Pojďme předpokládat, že  je to všechno  ready a  nejde o hoax. Zkusme  to!  Prozkoumejme  ten text. Protože  ta  jeho černobílost   určitě  v reálu bude  vypadat  úplně  jinak. Zejména  v dlouhodobém.

Začnu  tím, co mne  velmi pobavilo:

Dokument, který je výsledkem měsíců práce úředníků a expertů, kteří se snaží zhodnotit skutečný dopad ruské ekonomické izolace v důsledku invaze prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu, vykresluje mnohem hrozivější obraz, než úředníci obvykle činí ve svých optimistických veřejných prohlášeních.

A co takhle  Fialovo  -nikoho nenecháme zmrznout, plynu je dost, všem pomůžeme?????!!!!  A  totéž  zní celou  Evropou a druhý hlas  ovšem hystericky  vykřikuje  -Putin nás  energeticky  vydírá!!!! Tak jak je  to – je  dost plynu nebo nás  ten Putin vydírá???? Brzy  uvidíme. A kdo  tady  vysílá veřejnosti optimistické signály  a ještě se tím chlubí?

Zeptám se  – existuje na  celoevropské/ německé/české/atd. úrovni podobný  dokument, jaký  si nechala  zpracovat  ruská  vláda??? Hned po prvních kolech sankcí, který byl evidentně  průběžně  dopracováván?

Vzhledem k tomu,  jak  jsme  hysteričtí  z jejich  zpětného dopadu,  jak nám  zde  divoce  a nekontrolovatelně  vystřelila  inflace, troufnu si odpovědět, že nikoliv!!!Jinak by  papaláši napříč  Západem takhle nejančili a inflace  by  si nikdo nevšímal.  Původně  určitě  ne.  Nyní?  Netuším!  Tipnul bych si, že  v Německu  už  nyní existuje, ale  v Bruselu nebo Strakovce?  Když  budu  velmi optimistický, prohlásím  -sotva!

Kdyby  nešlo o smrtelně  vážné  věci,  docela  bych se bavil těmi  výstupy  akcentovanými Bloombergem  – tedy  údaje o tom, jak sankce omezí  ruský sektor  těžby  energetických nosičů nebo sektor produkce průmyslových kovů!   Kolik  ztratí ruský stát  na daňových příjmech.  Nezpochybňuji ztráty. Nezpochybňuji  ani křivky  vývoje  ruského HDP  v těch  třech scénářích. Na to mi schází  ty další informace. Vše beru tak jak to je.

Ale očekával bych, že se právě Bloomberg a jeho ekonomická  redakce  zamyslí nad  tím, jaké vedlejší dopady  na  svět  by měla  případná  ruská kontrakce  v  dodávkách  ropy  a plynu  na  zbytek světa!  A totéž platí pro kovy!!!

Kdo nahradí  jejich případný  výpadek, jestliže  se Bloomberg  trefil???  Jak se to promítne  do světových cen a dostupnosti těchto komodit?  Jak to dopadne  na  EU? A  na Českou republiku  jako zemi s největším podílem průmyslu na HDP  v EU? Ta  radost  nad budoucími problémy  Ruska  se  může  velmi brzo obrátit proti nám!  Stejně jako u řady sankcí, které  jsme  Rusku nadělili!  Trh  bez něj  nebo s jeho omezenými dodávkami se stane  menším a tedy  všechno  na něm bude  dražší!!!!!

Tomuhle  se Bloomberg  vyhnul  z poukazem na  možnou nastupující  recesí. Já dodávám – světovou.  OK. Recese, Rusku, jako producentovi surovin,  rozhodně nepomůže!  Naopak.  Ale  ta  recese, o níž  je  řeč, bude především u nás!!! Na ZÁPADĚ!  Čína  se k ruským zdrojům dostane! Opravdu  je  pokles  ruských příjmů  kvůli recesi, opakuji  zejména západní recesi,  pro nás  výhrou???? Jak se  z ní třeba  vyhrabeme?  A kam budeme prodávat , po jejím odeznění, když  svět  nejspíš  zdecimuje  ta recese??? A dojde ke  zchudnutí  lidí  i států napříč planetou?

A  to jsme  ještě  nemluvili  o CENÁCH!!!  U mne je  to evergreen!  Jedna  věc  je nějaký plyn vůbec  mít, druhá  být  schopen jej  zaplatit!  U elektřiny totéž!  A nikdo dnes netuší  zdali budou obě podmínky  splněny. Stejně tak nikdo netuší, v jaké kondici bude příští rok na jaře  evropský průmysl!  Ví někdo, jak přežijí výrobci  stavebních hmot? Jak  skláři?  Jak  hutě železných a neželezných kovů, jak  těžká chemie, jak gumárenský nebo papírenský  průmysl, jak  potravináři, jak… jak..jak… A přežijí vůbec? Když  ne  nebo jen  částečně, kolik  nezaměstnaných přibude?  Jak  velkými kompenzacemi  ohledně udržení zaměstnanosti  bude potřeba je napříč těžce  zadluženou   Evropou platit? Jak  obrovské lití  dalších  vrtulníkových  peněz  ovlivní inflaci?????

Kvůli tomu všemu a  řadě  dalšího se ptám na evropské obdoby  té ruské studie!!!!! Protože  Rusové ji, podle Bloombergu mají.  O nějaké evropské, německé, české, atd.  nikdo nic  neslyšel.  Ani Bloomberg!

Tohle  mne  děsí a napadlo jako první, když  jsem  ten  text  americké agentury  dočetl.

Ale  ještě přidám pár komentů k  těm  Bloombergem vypíchnutým  ruských zasažených oborů.

Ohledně leteckého parku a  silniční. lodní a další  dopravy  není o čem diskutovat . Netuším   jak si Rusko poradí  s opravami své  flotily  Airbusů a  Boeingů. Šedé a  černé dovozy  všechno nezvládnou. Ne  u mnoha stovek letadel.

Podobně  to bude  u řady  technologií. Ale  tam  už  si poradí lépe.

Kriticky  nevidím situaci  u  strojního parku, s  výjimkou  speciálních záležitostí. Že kryjí svou potřebu obráběcích strojů  z 30%???  jednak  tady leccos  dostanou z Číny a jednak  – přijde li celosvětová  recese a  udrží li se vysoké ceny  energií, pak řada firem  – západních, prostě  zavře.   jejich vybavení bude  na sekundárním trhu za  babku. A ten se  sakra těžce kontroluje! Tady bych problém  zas  až neviděl!

Suroviny pro výrobu léků? 80%  dovoz?  No tak to je situace Ruska  srovnatelná se  Západem. Ten je na  tom obdobně. Suroviny pro svůj  farmaprůmysl dováží  v podobném procentu z Číny  a Indie!!!  A pokud  oni dovezou ruské energie, rádi zaplatí touhle komoditou!

A  tohle

Zemědělství: Plně zasaženo 99 % produkce drůbeže a 30 % produkce holštýnského mléčného skotu – závisí na dovozu. Semena základních potravin, jako je cukrová řepa a brambory, se také většinou dovážejí ze zahraničí, stejně jako rybí krmiva a aminokyseliny.

plus

Dokonce i v zemědělském sektoru, kde Kreml vychvaloval své snahy o nahrazení zahraničních dodávek, by podle zprávy mohla závislost na klíčových vstupech přinutit Rusy ke snížení spotřeby potravin, protože zásoby se zmenšují.

fakt míní  u Bloombergu  vážně?

Tak zasaženo je  99%  chovu drůbeže?   Škoda, že nejsou  ty detaily!  Mám tomu rozumět tak,  že  v Rusku do rozpadu  SSSR  neznali slepice  nebo je neuměli chovat? Tady  bez nějakého upřesnění  to vypadá  jako groteska. Holštýnský skot  je jiná káva. Tady jde  asi o genetický materiál.A  stejné je  to se semeny,  která  jsou  v podstatě  oligopolu několika  málo západních/amerických  firem.

Ale  byli jste  někdy  nakupovat  třeba  drůbeží  v hypermáku?  Zkuste  příště  třeba  drůbeží játra!  Myslím,  že  první, které vezmete  do ruky budou nejspíš  z Brazílie… Protože  to  je  snad největší současný  exportér  drůbežího masa. Takže  musí mít  když ne  dostatek, tak nadbytek  genetického materiálu. A  s Ruskem čile obchoduje  v energiích!  Za mne  No Problem. Ten skot  nevím.  Do zemědělství se nepletu. Ale   krávy nejsou  špičkové technologie  a určitě  se cesty  najdou. U semen  také!!!

Ale    tohle….. kde Kreml vychvaloval své snahy o nahrazení zahraničních dodávek, by podle zprávy mohla závislost na klíčových vstupech přinutit Rusy ke snížení spotřeby potravin, protože zásoby se zmenšují, to je jak  z nějaké šmíry!  On jako někdo na  Západě plánuje,  že  Rusku sníží klíčové vstupy  k výrobě  potravin, tak  jich bude mít nedostatek a lidé budou v nějakém stavu polohladu???!!!

Jestli si s tím někdo zahrává,  tak  chce  zcela  určitě  vyvolat  hladomor!!!  Nejspíš  neví, že  Rusko je největší  vývozce  potravinářského obilí  na planetě  že pokud by  trochu, opravdu jen trochu omezilo svoje  exporty  nastane  obrovský malér. Potravinová bilance světa  je  křehká! Tuším, že  se vyrábí jen asi o 3%  více než spotřebovává!!    Stačí nějaká  větší  neúroda  nebo výpadek hlavního dodavatele  a neštěstí je hotovo. Na  planetární  úrovni!  Jak asi  by  Rusko na  takové restrikce odpovědělo?!!! A proud  hladových  Afričanů a  Asiatů  rozhodně  Rusko útokem nevezme!!! Totéž ostatně platí pro ta  semena! Nebudou semena? Svět bude mít hlad! Krátká a jasná  rovnice. A podobně  to může  klidně fungovat s  tím skotem.

A to nemluvím o  umělých hnojivech!!!  Co když  Rusové  řeknou  – hnojiva jen pro přátele?!!! Nejspíš zase hladomor!

Takže  – věřím, že ta  zpráva  existuje i  tomu, že  se k  ní Bloomberg  dostal.   Ale na základě  toho, co nám z ní  předložil  ji rozhodně  nečtu černobíle  a  už  vůbec ne  stejně  jako český  vítězný mainstream.

Protože  schází  řada  naprosto důležitých detailů. Ale nepopírám její vyznění, že  to Rusko v mnohém bude mít  těžké. Sakra  těžké!  Jenže oni vědí,  že  v lednu mrznout nebudou a jejich továrny  kvůli energiím  nezkolabují!  Kdo má  u nás  tuhle jistotu? A jak  říkám  – velmi by mne zajímalo, jestli má někdo na celém kolektivním Západě  podobnou studii. Podle  toho , jak chaoticky  se  řeší  energie  v  EU na doslova poslední  chvíli, bych řekl, že  ne!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.