Inflace u nás a v Rusku


Staťák minulé pondělí  zveřejnil  údaje  o  srpnové inflaci.  A  mainstreamové  titulky  náležitě  komunikovaly  ani ten  pořád  strašidelnou  absolutní  výši, jako především to,  že  meziměsíčně  došlo k jejímu  poklesu. Ze  17,5%  na  17,2!!! Představte  si to štěstí!!! To úžasné štěstí.  A  to především proto, že poklesly  ceny  benzínu a motorové  nafty. Jinak šlo nahoru skoro všechno ostatní.  Ostatně, proč  bych to měl vykládat já, když  to sepsali  jiní a povolanější. Třeba taková Patria:

Inflace díky levnějším palivům v srpnu zpomalila, meziměsíčně na 0,4 procenta

Spotřebitelské ceny se v tuzemsku v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, méně, než se na trzích čekalo. Nejvíce do nich promlouvaly levnější pohonné hmoty. Vyplývá to z dnešního oznámení českého statistického úřadu. Analytici v průzkumu agentury Bloomberg předpokládali zpomalení meziměsíční inflace na 0,8 procenta z červencové hladiny 1,3 procenta. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v srpnu o 17,2 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červenci.

„Největší vliv na změnu cenové hladiny měly v srpnu ceny pohonných hmot. Díky výraznému meziměsíčnímu poklesu o téměř 10 % byly jejich ceny nejníže od letošního února. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 42 korun za litr a nafta za necelých 44 korun za litr,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ufff!!! To jsem si vydechl. Vedeme  to skvěle!!! Opravdu skvěle!  Držíme  se  přes  17%  meziročně!!! Paráda!!! Paráda!!!

To  v  takovém  Rusku, tak tam to musí být jedna  velká katastrofa!  Ta jejich inflace!  I  o tom píše  Patria. Takže  si to dáme  také! Co říkáte?

Inflace v Rusku zpomalila na 14,3%, HDP ve čtvrtletí klesl

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zpomalilo na 14,3 procenta z 15,1 procenta v předchozím měsíci. Meziměsíčně ceny klesly za pomoci stabilního kurzu rublu a slabé poptávky. Ruská ekonomika pak ve druhém čtvrtletí podle revidovaných údajů klesla o 4,1 procenta, předběžný údaj počítal s poklesem o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Nejnovější údaje tak poskytují ruské centrální bance prostor pro další snižování úrokových sazeb, upozornila agentura Reuters.

Inflace prudce zrychlila po zahájení invaze na Ukrajinu koncem února. Ruská akce vyvolala rozsáhlé západní sankce a narušení logistických řetězců. Později však začala znovu zpomalovat.

Srpnová inflace je v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters. Cílem centrální banky je inflace na úrovni čtyř procent. Loni v srpnu inflace činila 6,68 procenta.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,5 procenta. V červenci klesly o 0,39 procenta. To kontrastuje s březnovým meziměsíčním růstem o 7,61 procenta, který byl nejvyšší od ledna 1999.

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 3,5 procenta. Za celé první pololetí se však podle údajů statistického úřadu hrubý domácí produkt snížil o 0,4 procenta.

Největší meziroční propad ve druhém čtvrtletí zaznamenaly maloobchodní a velkoobchodní tržby spolu s opravami vozidel, a to o 14,1 procenta. Zpracovatelský průmysl klesl o čtyři procenta a těžba nerostných surovin o 0,8 procenta. Stavební sektor však vzrostl o 3,4 procenta, uvedl Rosstat.

Pomalejší inflace může otevřít centrální bance dveře ke snížení základní úrokové sazby v příštím týdnu. Levnější úvěry by mohly zbrzdit pokles ekonomiky. Analytici očekávají, že centrální banka 16. září sníží základní sazbu na 7,5 procenta z nynějších osmi procent.

Vysoká inflace je již několik let hlavní obavou domácností, protože snižuje životní úroveň. Letos jejich situaci ještě zhorší ekonomická recese.

Ruské úřady v poslední době zlepšují odhady letošního vývoje domácí ekonomiky a tvrdí, že západní sankce mají na ruské hospodářství menší dopad, než se předpokládalo. Ruský ministr hospodářství Maxim Rešetnikov v úterý předpověděl, že HDP Ruska letos klesne o 2,9 procenta. Ještě v srpnu jeho ministerstvo předpokládalo propad o 4,2 procenta. Prezident Vladimir Putin o den později prohlásil, že ekonomika letos klesne zhruba o dvě procenta, nebo o něco výrazněji.

Takže  si to shrneme:

-inflace  je  v sankcionovaném Rusku, podle Patrie  nižší o skoro 3%  absolutně, což je  skoro 20% poměrové!!!! Opakuji – v sankcionovaném Rusku!!! Oproti  Česku, které ty  sankce uvaluje!!!

-Ruský  HDP  klesl, což je bez debat!  Kolik ovšem z toho poklesu  dělají  stopnuté prodeje  západního zboží typu Mercedesy, Rolls  Royce, značková  západní kosmetika, značkové  hadříky,  Mac Burgery a  další zcela opravdu ale opravdu nezbytné zboží, bez kterého se nikdo nikdy neobejde?  Nebagatelizuji  dopad  sankcí  na Rusko.  Jako to dělají  ti vždycky  a jedině  správní  s  tím jak dopadá to, co vyhlásili , na  naše hlavy. Prý musíme trpět  kvůli vyššímu cíli!!

Klesající inflace  umožnila  Ruské  centrální bance  snížit úrokovou míru  na  aktuální hodnotu ČNB!!!  Přes ty  sankce!!! V Rusku i  Česku je nyní  repo na 7,5%!!!!

Ten Fiala, to vám je  ale pašák!!!  Toho nám opravdu musí  závidět  celý  svět!!!  A  Síkelu se  Stanjurou taky!!!  Co tihle  tři by v Rusku všechno dokázali, kdyby  to tam měli na povel!!!! Ze  Zimbabwe  by  se na ně nejspíš  jezdili z úžasem koukat,  jak  tu inflaci dokázali  během pár  dní vyhnat na  nějakých 10 000 %. To  nedokázali ani tihle  světoví inflační rekordmani!!! Ale  já  Fialovi  věřím! On by to v  Rusku schaffnul!! On ano!  Když  v Česku  dává 17,2 a  v  Rusku mají 15,3, pak  neexistuje, že by zklamal!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.