The Sun -Vítejte v sankcemi zasaženém Rusku


Od  jednoho z kosířů  mi přišel link na  britský  The  Sun  a jeho článek o Rusku. Respektive  o cenách v  Rusku. Tak jak to tam jeho zpravodajové  našli v obchodech. Původně  jsem simyslel,  že  je to ideální  nádivka  do Nevtipu na tento den,  ale  ono to zarezonuje , aspoň doufám, i  jako  klasický  článek Kosy.

Neostýchejte se a račte  v doprovodu  britských intervjůků  navštívit  moskevskou sámošku! Na  férovku dodávám, že  článek vyšel před  ukrajinskou ofenzívou. Samozřejěm, že  to zchroupal můj překladač.

SANCS A LOT

Welcome to sanction-hit Russia, where prices are DOWN as Brits suffer from soaring inflation

HODNĚ SANKCÍ

Vítejte v sankcemi zasaženém Rusku, kde ceny klesají, protože Britové trpí prudce rostoucí inflací

VÍTEJTE v Rusku, které postihly sankce – kde jsou účty za topení a ceny paliva zlomkem těch v Británii.

Totéž platí pro jídlo Každý měsíc také klesají náklady na Vladimira Putina  takže  důvod  k veselí, jako by žádná válka nebyla.

Náklady na jídlo a energii v Rusku jsou zlomkem toho, co platí Britové. Credit: AFP
6
Vláda Vladimira Putina dotovala náklady na potraviny, aby zajistila, že Rusové nebudou postiženi sankcemi Credit: EPA
Britské účty za energii vzrostly o 80 procent ve srovnání s 10procentním nárůstem pro Rusy

6
Britské účty za energii vzrostly o 80 procent ve srovnání s 10procentním nárůstem pro Rusy

Poté Rusko v únoru napadlo Ukrajinu, Boris Johnson slíbil, že západní sankce „podloží ruskou ekonomiku“.

V březnu Liz Truss jako ministryně zahraničí oznámila 65 sankcí a zuřivě prohlásila: „ Putin by si neměl dělat iluze. Jsme jednotní s našimi spojenci a budeme nadále utahovat šroub na ruské ekonomice, abychom pomohli zajistit, že na Ukrajině neuspěje. Nebudou žádné úlevy.“

Ale po šesti měsících, kdy my  platíme cenu za invazi ochromující životních nákladů , jsou místní v Moskvě optimističtí.

Není se čemu divit. Navzdory tvrzením, že budou čelit vážnému nedostatku potravin, nakupující v Pirožce, ruské paralele  Tesca, nakládají do svých vozíků potraviny za poloviční cenu než my.

V srpnu ceny potravin ve Spojeném království vzrostly nejrychlejším tempem od ekonomického krachu v roce 2008 a ve srovnání s předchozím rokem vyskočily na 10,5 procenta.

V červenci se inflace potravin zrychlila na 9,3 procenta, protože válka na Ukrajině a následný růst cen krmiva, hnojiv, pšenice a rostlinných olejů vytvářely rostoucí tlak na ceny.

Zcela jiný obrázek je ale v Moskvě, kde od začátku roku ceny potravin klesly o 11,3 procenta.

ZEMĚ BOHATÁ HOTOVOSTI

Profesor Michael Clarke, specialista na strategii, vysvětlil, jak se Rusku podařilo tento trend zastavit, řekl: „Jejich vláda má právě teď hotovost na dotování potravin, a dokud budou mít peníze za ropu a energie, mohou pokračovat.

„Ale jaká bude cena energie příští rok, to si každý může domyslet. Od příštího roku to pro ně bude mnohem těžší.

„V určitém okamžiku se domnívám, že jejich ekonomika bude ve velmi špatném stavu, buď příští rok, nebo rok poté.

„To ale závisí na ceně energie.

„Rublu se daří, protože nutí lidi nakupovat a prodávat pouze pomocí rublu. To udrží měnu na chvíli silnou.“

6
Ruští nakupující stěží pociťují dopad finančních sankcí uvalených na zemi Credit: East2West

Ale hostující profesor na univerzitě v Exeteru varoval před nadcházejícími problémy a dodal: „Sankce byly vždy dlouhodobou politikou.

„Rusko je země bohatá na hotovost kvůli cenám energií a bude tomu tak pravděpodobně až do této doby v příštím roce.

„Ale sankce ovlivňují základní ekonomiku Ruska poměrně zásadním způsobem, takže ačkoli si toho lidé v Moskvě a Petrohradu ještě nevšimli, základní ekonomika je v háji.

„Když základní ekonomika začne praskat, rubl pravděpodobně propadne.“

Tom Tugendhat , předseda užšího výboru pro zahraniční věci, řekl, že to ukazuje, proč musí Západ zůstat jednotný a čelit Putinovi.

Pro The Sun v neděli řekl: „Putin vede fyzickou válku proti Ukrajině a ekonomickou válku proti nám ostatním.

„Využívá peníze, které britské domácnosti platí jako dodatečné náklady na palivo, k dotování cen v Rusku a drží nás všechny jako rukojmí své diktatury.

„Musíme mít jasno v tom, že se nebudeme klanět tyranii a spolupracovat, abychom zajistili, že ochráníme britské rodiny před tímto brutálním diktátorem.“

Ale na pultech obchodů se náklady na ruské základní potraviny jako  zelí propadly o 40 procent ve 25 regionech, s 33procentním poklesem v celé zemi.

Brambory klesly o 28 procent, červená řepa o 27 procent, hroznové víno o 16 procent, banány o 14 procent, rajčata o 14 procent, mrkev o 13 procent, hrušky o 11 procent a jablka o šest procent.

Některé věci zůstaly stejné, včetně nejoblíbenější ruské vodky Five Lakes, která stále stojí 379 rublů (5,40 liber) za 350ml láhev.V  ČR  stojí  stejně – pozn.vlk.

Mléko, vejce, čajové sáčky a cukr v poslední době také zlevňují, ale stojí více než před začátkem války.

Brambory stojí 43 pencí za kg  /v ČR  také/, jablka 1,86 liber za kg /v ČR o polovinu méně/ a bochník chleba 57 pencí /v ČR  dvojnásobek/ – zhruba poloviční cenu než ve Spojeném království. Některé zboží však stojí stejně, například mleté ​​hovězí maso za 8,50 GBP za kg  /v ČR  o necelých 100 Kč méně/.

Kromě zvýšených nákladů na potraviny jsme v Británii čelili rostoucím cenám pohonných hmot pro naše automobily.

6
Brity zasáhly rostoucí inflační náklady na účty za jídlo, benzín a energii Kredit: AFP
 

Dosáhli jsme rekordní ceny s bezolovnatým benzínem dosahujícím 1,91 liber za litr, zatímco v Rusku stojí 63 až 78 pencí za litr  /v ČR  2x  tolik/.

Trápí nás  také prudce rostoucí účty za energie . Ceny plynu byly vysoké již před válkou na Ukrajině, protože poptávka vzrostla po zrušení omezení Covidu.

Ceny ale po invazi prudce vzrostly, protože Rusko je jedním z největších světových producentů plynu.

Kontinentální Evropa je silně závislá na ruském plynu, což vede k obavám ze zimních výpadků proudu , přídělů a zavírání továren v Německu.

Pouze nepatrný zlomek britského plynu pochází přímo z Ruska, ale Spojené království se při výrobě elektřiny spoléhá více na plyn než evropští sousedé, protože má méně jaderné a obnovitelné energie.

V Rusku mají průměrný měsíční nárůst o deset procent, ale ve Spojeném království se očekává, že účty za energii vzrostou o 80 procent.

V Petrohradě – Putinově rodném městě – si řidič Igor Ivanov (34) a jeho manželka Anja (28), účetní, vydělávají 18 000 liber a žijí v bytě se dvěma pokoji.

Igor v neděli řekl The Sun: „Čelíme desetiprocentnímu nárůstu. Účty tedy stoupnou na zhruba 43 liber měsíčně. Nezmrzneme.“ /1300 korun za  energie  v dvoupokojáku??? Český  sen, řekl bych, pozn.vlk/

Je to sentiment, který opakuje prodavačka Táňa Sokolová.

Přestože žije ve městě, kde teploty klesají až k -35 °C, její platba za palivo bude 52,24 liber měsíčně za její jednopokojový byt.

Devětadvacetiletá Táňa v neděli řekla deníku The Sun: „Zaznamenala jsem nárůst o 16 procent, což znamená, že mé platby dosahují 52,24 liber.

„Není to víc než deset procent mého výdělku a teplou vodu máme do našich domovů 24 hodin denně, takže budu v pohodě.

„Nelíbí se mi Putinova válka. Ceny vzrostly a nás to ovlivnilo, ale letos v zimě bych měl zvládnout zaplatit své účty.“

Život pokračuje jako obvykle, noční kluby praskají ve  švech, bary jsou plné a výletní  lodě jsou přecpané davy.

ZTRACENÉ ÚSPORY

Ale Rusové dostávají své zprávy prostřednictvím státní televize, která říká, že Ukrajina je zaplavena nacisty a že Británie aktivně vyzbrojuje Ukrajinu.

Profesor Clarke dodal: „Lidé v Rusku nedostávají úplný příběh války, to je jisté.

„Lidé začínají chápat, že jim není sdělována úplná pravda. Když se díváte na jejich televizi, mají zapnuté šílence.“

„Věří, že válku vede Británie, my za ní stojíme a chtějí nás bombardovat.“

Existuje však několik malých známek, že sankce konečně zasahují.

Průzkum z tohoto týdne zjistil, že 80 procent Rusů přišlo o úspory od doby, kdy Putin vstoupil do války.

Každý pátý uvedl, že přišel téměř o všechny své úspory a osm procent zcela ztratilo svůj finanční polštář.

Některé západní zboží zcela zmizelo. Oligarchové si už nemohou kupovat luxusní vozy typu Rolls-Royce nebo Bentley.

16palcový MacBook Pro, který v den vypuknutí války stál 2 235 liber, je nyní 4 579 liber a cena skotské whisky se ztrojnásobila a je mnohem těžší ji sehnat.

Maria Kiselova, 33 let, učitelka ze Sibiře , říká, že zaznamenala zvýšení cen léků.

Pečlivě počítala své rubly a řekla: „Od začátku roku zdražily hygienické vložky o 55 procent.

„Největší bolest hlavy, doslova, je, že si nemůžu koupit Nurofen, prostě není k dostání. Pivo také zdražilo o devět procent.“

Naproti Kremlu přestaly obchodovat designérské značky Boss, Bulgari, Dior a Hermes. Ale mnohým je to jedno.

Slečna Moskva Anna Jankova, 24, řekla: „Samozřejmě je škoda, že některé společnosti odešly, ale ruští návrháři rychle obsadili jejich místa.“

Sofie (39), manželka milionáře a fanatického příznivce Putina, mezitím našla způsob, jak si z Velké Británie koupit značkové oblečení, které miluje.

Řekla: „Boris Johnson nás považoval za blázny. Jsme dost bohatí na to, abychom naše oblečení a parfémy dostávali z jiných zemí, dokonce i z těch, které údajně „zakazují“ Rusům nakupovat  v obchodech.

„Teď čekám na své nové oblečení v zásilce směrované přes Kazachstán, kterou mi koupil můj přítel v Londýně.“

Kdybych  měl dostatek času, doplnil bych  ten  britský článek, tak , kde jsou jmenované konkrétní položky  v britské měně, podle údajů z  českého staťáku za  srpen, aby bylo úplně jasno  i Fialovi, kdyby náhodou zavítal na Kusu,  jak si  stojí  běžný  Novák  v  naší sámošce proti  hloupému poloožralému  Ivanovi s  Pirožce. Nebo  pumpy. A nebo kolik  bude platit  za energie!!!

A baví mne  ti britští vědátoři, kteří predikují, jak se ta  ruská ekonomika, co se měla zhroutit  do prázdnin  nejpozději,  opravdu  zhroutí. V tomto čase za rok!  Na rozdíl od té britské/české/německé/evropské, která  projde  nadcházející  zimu nejspíš v rytmu  valčíku!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.