Úvodník dnešní Kosy – co mi zůstalo pod rukou v úterý


Ideální  termín pro  dva, respektive  tři články, z nichž  dva jsou sloučeny  do  jednoho,  bylo bezesporu úterý. Ale  to  se nedalo, protože  úterní Kosa si  zažila  celé dva  týdny  přesunů od  svého dokončení a ostatní dny  právě  skončeného týdne  na tom byly stejně.

Takže  až  dnes. Vůbec nepochybuji, že  vás  neohromím. Ale  v koutku duše  doufám, že příspěvkem, který  přebírám z  britského The  Sun přeci jen trochu  ano!!! To abyste věděli, jak dobře se  tu pod komandem prémovéhoigrnora máme.  Na rozdíl od  těch, co trpí v Putinlandu hlady.

Jednotícím tématem  téhle  Kosy  je inflace!

Je zajímavé, jak všichni  řeší jen její  část, která  se  týká  energií.  Jenže  ona  ta inflace  bují  všude, kam se člověk podívá. A  dobrý  český  lid  trpělivě přihlíží,  jak  mu  inflace požírá  úspory, tedy  těm, co ještě  nějaké  mají, jako by se nic  nedálo.  Je soustředěn na  elektriku a plyn. Netankuje jej ani trochu,  že  ČNB, aby  vyšla  vstříc politikářům,  při už trvalé  záporné bilanci   zahraničního obchodu,  kdy  daleko více platíme za dovozy  než inkasujeme  za vývozy,  spaluje své devizové  rezervy dech beroucím tempem. Jimiž prodává dolary a eura a nakupuje korunu, aby  její kurz podpořila. Už jsem o tom psal  nejméně  dvakrát.

A nejen  psal. Vsadil jsem si proti koruně. Ne moc, ne málo.  Ale  vsadil.  A  mohu prohrát. Uvidíme  v dubnu. Poslední údaj, ke kterému  jsem se dostal,  o tom, kolik  ČNB  už  vydala  ze svých  devizových rezerv na podporu  naší měny, říkal, že  už  prodala  celou  1/6. Ale  to  bylo před nějakým tím týdnem. Takže  dnes  to bude, viz posílení  Kč v začátku tohoto týdne už nejméně  1/5 a nepřekvapilo by mne, kdyby přesný  údaj  zněl 1/4.  To  už  by bylo na pováženou. Protože  před námi je konec  roku – hlavní sezona  dovozů.  Do promrhání 1/3 se  „celkem nic neděje“. Jakmile  bude Michl kolem 1/2 a válka na Ukrajině, se všemi dopady  bude pokračovat,  tak  jsem zvědav, co se  domácí měnou bude  dít!!! Tedy  spíše  bych to nechtěl zažít. A nikomu z nás nepřál.  Zejména, když by  došlo na krizové  scénáře  české ekonomiky – t.j. recesi a krachy  firem.

Ale  to  je  v  tomto okamžiku  jen jakési  tušení  mračen  na obzoru a dost možná za obzorem. Nicméně je  tady můžeme  mít  co by  dup! A při ignorantství  svaté  trojice – Fiala, Stanjura, Síkela nejspíš  ještě  rychleji.

Dnešní Kose  je JEN o INFLACI.  A dalším jejím markantem je  krátkost všech příspěvků. Jak už řečeno  – inflace  představovala  horké téma  v úterý… A  dnes už je další neděle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.