CNBN – USA zvažují sankce vůči Číně, mají odradit od akce Tchaj-wanu; Tchaj-wan tlačí EU


Zdá se,  že kolektivní Západ  už totálně propadl  sankčnímu zešílení! Alespoň  pokud  jsou  relevantní  informace  jednoho  z největších amerických politických informačních kanálu  – CNBN!

Takže ono už nestačí těmhle  sankcionovat Rusko a doslova  energeticky  rozvrátit  svět!  Oni  teď  spekulují nad vyhlášením  sankcí Číně. Asi chtějí  doslova  paralyzovat  světovou ekonomiku!  Ohledně  nafty a plynu  ani náhodou západní papaláši  netušili, co si protiruskými sankcemi způsobili! Tedy  s výjimkou RANDu a těch, co četli jeho analytický  výstup  z 25.2.2022.

A nyní, evidentně pro velký  úspěch si totéž  zřejmě  hodlají zopakovat s ČLR!  Geniální nápad!

Nejlépe  vám ho  popíše  originální  text  CNBN pod názvem:

U.S. considers China sanctions to deter Taiwan action; Taiwan presses EU

podle překladače

USA zvažují sankce vůči Číně, mají odradit od akce Tchaj-wanu; Tchaj-wan tlačí EU

Klíčové body
  • Spojené státy zvažují možnosti zavedení sankčního balíčku proti Číně, aby ji odradily od invaze na Tchaj-wan.
  • Jednání ve Washingtonu a Tchaj-peji o odděleném lobování u vyslanců EU jsou odpovědí na obavy z čínské invaze, které narostly s eskalací vojenského napětí v Tchajwanském průlivu.
  • Představa o sankcích vůči druhé největší světové ekonomice a jednom z největších článků globálního dodavatelského řetězce vyvolává otázky o jejich  proveditelnosti.

Spojené státy zvažují možnosti zavedení sankčního balíčku proti Číně, aby ji odradily od invaze na Tchaj-wan, přičemž Evropská unie se podle zdrojů obeznámených s diskusemi dostala pod diplomatický tlak z Tchaj-peje, aby učinila totéž.

Zdroje uvedly, že separátní lobování ve Washingtonu a Taipei u vyslanců EU je  v rané fázi –  jako reakce na obavy z čínské invaze, které narůstaly, když vojenské napětí eskalovalo v Tchajwanském průlivu.

V obou případech je myšlenkou přijmout sankce nad rámec opatření již přijatých na Západě, aby se omezil určitý obchod a investice s Čínou do citlivých technologií, jako jsou počítačové čipy a telekomunikační zařízení.

Zdroje neuvedly žádné podrobnosti o tom, co se zvažuje, ale představa o sankcích vůči druhé největší světové ekonomice a jednom z největších článků globálního dodavatelského řetězce vyvolává otázky ohledně jejich proveditelnosti.

„Potenciální uvalení sankcí na Čínu je mnohem složitější cvičení než sankce na Rusko, vzhledem k rozsáhlému propojení  USA a jejich spojenců s čínskou ekonomikou,“ řekl Nazak Nikakhtar, bývalý vysoký úředník amerického ministerstva obchodu.

Čína si nárokuje Tchaj-wan jako své vlastní území a minulý měsíc odpálila rakety přes ostrov a vypustila  válečné lodě přes jejich neoficiální námořní hranici poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-pej, což Peking považoval za provokaci.

Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil, že znovu sjednotí demokraticky spravovaný Tchaj-wan s pevninou, a nevyloučil použití síly. Příští měsíc si na sjezdu komunistické strany má zajistit třetí, pětileté funkční období.

Ve Washingtonu úředníci zvažují možnosti případného balíčku sankcí proti Číně, aby odradili Si Ťin-pchinga od pokusu o invazi na Tchaj-wan, uvedl americký úředník a úředník ze země v úzké spolupráci s Washingtonem.

Americké rozhovory o sankcích začaly poté, co Rusko v únoru napadlo Ukrajinu, ale po čínské reakci na Pelosiovu návštěvu nabyly nové naléhavosti, uvedly dva zdroje.

Spojené státy, podporované spojenci z NATO, přijaly podobný přístup k Rusku v lednu s hrozbou blíže nespecifikovaných sankcí, ale ruského prezidenta Vladimira Putina to neodradilo od zahájení invaze na Ukrajinu.

Bílý dům se soustředí na to, aby se země dostaly na stejnou vlnu, včetně koordinace mezi Evropou a Asií a aby se vyhnul provokování Pekingu, uvedl neamerický představitel.

Bílý dům to odmítl komentovat.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že diskutovalo o nedávných čínských válečných hrách a „velkých výzvách“, které Čína představuje pro Tchaj-wan a region, se Spojenými státy, Evropou a dalšími podobně smýšlejícími partnery, ale podrobnosti nezveřejnilo.

Čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovalo.

Tchaj-wanské hrací prostor  směrem  do Evropy

Tchaj-wan již zahájil sankce s evropskými představiteli po ruské invazi na Ukrajinu, ale nedávná vojenská cvičení Číny přitvrdila pozici Tchaj-wanu, řeklo agentuře Reuters šest zdrojů informovaných o diskusích mezi Tchaj-wanem a Evropou.

Výzvy nejvyšších tchajwanských představitelů k přípravám na sankce v posledních týdnech zesílily. Nedávná čínská bílá kniha, která odvolala slib, že nepošle na Tchaj-wan vojáky ani správce, pokud Peking převezme kontrolu nad ostrovem, vyvolala zdvojnásobení jejich úsilí vůči Evropě.

Tchaj-wan nežádal o nic konkrétního, pouze aby Evropa naplánovala, jaké kroky může podniknout, pokud Čína zaútočí, uvedl jeden zdroj informovaný o diskusích a požádal Evropu, aby Čínu soukromě varovala, že bude čelit následkům.

Představitelé EU se zatím vyhýbají uvalování tvrdých sankcí na Čínu kvůli otázkám lidských práv, protože země hraje pro ekonomiku bloku mnohem větší roli než Rusko, řekl další člověk obeznámený s touto záležitostí.

Evropské sankce by vyžadovaly souhlas všech 27 členských zemí, což je často těžko uchopitelné; konsensus byl náročný  i při izolaci Ruska po jeho invazi na Ukrajinu, částečně proto, že jeho plyn byl pro Německo kritický.

Celá Evropa, s výjimkou Vatikánu, má formální diplomatické vztahy s Pekingem, ale ne Tchaj-pej, ačkoli Tchajwanští a evropští představitelé mají od začátku čínských vojenských cvičení rozsáhlé soukromé kontakty, říkají zdroje.

Německo, ekonomický motor bloku, je podle jiného úředníka obeznámeného s diskusí, „opatrné“. “Nemyslím si, že  konflikt Rusko-Ukrajina zásadně změnila způsob, jakým vidí svůj vztah s Čínou.”

V německé vládě ale narůstají obavy z jejich ekonomické závislosti na Číně, ministr hospodářství v úterý slíbil novou obchodní politiku a „už žádnou naivitu“.

Mluvčí německého kancléře Olafa Scholze to odmítl komentovat.

No řekněte  – nejsou to cukrouši???  A  úžasné hlavy??? Nejdříve  dosáhnou  úspěšně  vyhlídky  na  energetickou zimu a odchod  mnoha  odvětví z kontinentu kvůli    energetické náročnosti, což  v budoucnu bude mít naprosto nedozírné  důsledky na  pozici Evropy  jako industriální zóny a  teď  si navíc  zahrávají s myšlenkou, že  zničí  i ty zbytky průmyslu, co v Evropě  ještě zůstanou!!!!

Protože  Washington  to prostě takhle  chce! O nějaký Tchajwan a jeho demokracii  nejde ani omylem!  Formosa  je prostě  nepotopitelná  letadlová  loď, zaparkovaná  80 km  od  Čínského pobřeží!!! A  k tomu  výlučný  výrobce  čipů na planetě!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.