Fiala a jeho projev, kosíř Jára a zákon!


Fiala, letos  už dokonce potřetí, předstoupil v hlavním vysílacím čase  před televizní kamery  a držel řeč!

Prý nám  cosi nutného, co nesnese odklad musel říci.  Mně tedy nikoliv.  Já dal přednost  Viktorce, která ve  stejném  čase prováděla  demolici jakých  podivných kopáčů z Prahy. Správně mne napadlo,  že Viktorka a  její mač  představují daleko větší hodnotu a také pravdu než to, co mi  sdělí  nějaký Fiala. Ale nehodlám vás  dál  nudit  popisem svých radostí.  Pojďme na ten prý neodkladný, prý pro každého z nás  zásadní  projev  premierignora  Fialy. Já  si  ho následně  pochopitelně  přečetl  v  plné  verzi. Samozřejmě, že jej nabídnu také vám. Ostatně  není dlouhý, takže budete  trpět  jen chvilinku.

Mimořádný projev předsedy vlády Petra Fialy

Vážení spoluobčané, dobrý večer,

využívám v tomto roce už potřetí této mimořádné příležitosti promluvit k vám prostřednictvím televizních obrazovek.

Pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují a spolu s blížící se topnou sezónou mnozí z vás mohou podlehnout pochybnostem, zda nastávající zimu zvládnou.

Rád bych proto dnes osobně tyto obavy zmírnil a zároveň se na vás obrátil i s jednou důležitou prosbou.

Vláda tento týden přistoupila k mimořádnému rozhodnutí a zastropovala ceny energií pro domácnosti, pro živnostníky a malé a střední firmy. Ale také pro poskytovatele veřejných služeb, jako jsou nemocnice, školy nebo sociální ústavy. Zároveň jsme zajistili i pomoc s drahými energiemi pro velké průmyslové a energeticky náročné firmy.

Bezprostředním důvodem byl raketový nárůst cen elektřiny na konci srpna, který šokoval prakticky celou Evropu.

Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě.

Tato situace státy Evropské unie nejen šokovala, ale hlavně spojila. A díky tomu nyní společně pracujeme na tom, jak krizi co nejlépe vyřešit.

Rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché. Stát musí totiž tento rozdíl v cenách doplatit distributorům energií ze státního rozpočtu. Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi. Zadlužování státu je totiž jednou z příčin inflace, tedy drahoty, které rovněž nyní čelíme.

Proto chceme, aby se zastropování cen energií zaplatilo ze zvýšené dividendy plynoucí z podílu ve státem vlastněných společnostech, včetně společnosti ČEZ. A také z mimořádných zisků, které mají některé firmy profitující ze současné energetické krize a z drahoty.

Jsem přesvědčen, že zvolená hranice zastropování cen elektřiny a plynu dává každému z vás jistotu, že zvládnete tuto zimu i celou topnou sezónu. A navíc to není jediná pomoc od státu, která je vám k dispozici.

Tento týden začala masivní vládní informační kampaň, jejímž cílem je seznámit všechny, kteří by to mohli v dalších měsících potřebovat, s programem sociální pomoci, který se jmenuje Deštník proti drahotě. Jde o cílenou pomoc pro ty z vás, kteří se vlivem cen energií nebo inflace a rostoucích životních nákladů dostanou do složité ekonomické situace. Prosím vás, využijte této informační kampaně a podívejte se, zdali se zrovna vás nemůže tato pomoc týkat. Jsme v mimořádné situaci a ostych tady není na místě.

Zastropování cen energií a Deštník proti drahotě, to jsou naše dvě hlavní opatření, jak zvládnout tuto zimu s co nejmenšími obtížemi. To samo o sobě ale nezmění příčinu našich problémů, kterou je energetická závislost na Rusku.

Říkám to opakovaně a musím to zopakovat i nyní. Není žádná jednoduchá cesta. Není žádná jednoduchá cesta, jak tento problém rychle vyřešit. Změnit českou energetiku, vybudovat novou infrastrukturu, to trvá dlouhé měsíce a roky. Proto na tom usilovně pracujeme. Pracujeme na tom prakticky už od tohoto jara.

Asi už víte, že jsme zvládli pro naši republiku zajistit dostatek plynu pro případ, že Rusko dodávky zcela zastaví. Máme téměř plné zásobníky, nakoupili jsme vlastní železnou rezervu zemního plynu a minulý týden jsme v Nizozemsku otevřeli nový LNG terminál, který pokryje až třetinu naší roční spotřeby.

Zároveň intenzivně pracujeme na výstavbě nových plynovodů a ropovodů. Spustili jsme dostavbu Dukovan bez účasti Rusů a Číňanů. A urychlujeme výstavbu nových zdrojů energií, jako jsou například moderní fotovoltaické elektrárny.

Děláme, co můžeme, aby se Česká republika stala co nejdříve energeticky suverénním státem. To je jediná cesta, jak se z nebezpečí energetické krize opravdu a definitivně dostat.

Kus odpovědnosti za to, jak se nám to povede, ale leží i na každém z nás. A já bych si vás proto nyní dovolil o něco požádat.

To, že máme zajištěny zásoby plynu a že jsme zastropovali ceny energií, totiž v žádném případě neznamená, že nyní můžeme polevit. Naopak! Vláda, státní organizace, firmy, ale i domácnosti by se měly právě v následujících týdnech a měsících o to více zamýšlet nad tím, zdali s energiemi hospodaří správně, kde mohou ušetřit nebo alespoň jak s nimi neplýtvat.

Rozumné hospodaření s plynem i elektřinou ze strany každého z nás totiž bude mít tuto zimu hned tři různé, ale velmi pozitivní a potřebné efekty. Za prvé, budeme tím šetřit vlastní peníze. Za druhé, budeme šetřit i naše společné peníze ve státním rozpočtu, a tedy společně tak bojovat proti inflaci. A za třetí, budeme tak pomáhat i našemu průmyslu a celé naší ekonomice.

Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem.

Vážení přátelé, tento rok není a nebude jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme.

Děkuji vám za pozornost a přeji vám příjemný nedělní večer.

Petr Fiala
předseda vlády ČR

To je, co???!!! Představte si – tohle nám prémiový ignorant nutně musel  sdělit  v neděli večer!!!! To nemohlo počkat!!!!

Možná  si říkáte – má na něco vůbec  takového právo?  Nebo  vládě zobou všechny velké  televize  z ruky? Nepochybuji, že  b je správně. Ale on má  na něco takového právo  ZE  ZÁKONA!!!

Viz zákon o rozhlasovém a televizním vysílání 231/2001 Sb., který v § 32 odst. 1 písm. k) umožňuje státnímu orgánu vyžádat si relaci. V tu chvíli je provozovatel vysílání  povinen…

….poskytnout v naléhavém veřejném zájmu státním orgánům a orgánům územní samosprávy na jejich žádost nezbytný vysílací čas pro důležitá a neodkladná oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu, stavu kybernetického nebezpečí, nebo opatření na ochranu veřejného zdraví a zajistit, aby tato oznámení nebo opatření byla zpřístupněna rovněž osobám se sluchovým postižením a osobám se zrakovým postižením; odpovědnost za obsah těchto oznámení má osoba, které byl vysílací čas poskytnut,

Máte  dojem,  že  to, co Fiala, podle  dikce  tohoto  zákona poslal do éteru naplňuje  veřejný zájem? Že  šlo o  vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu, stavu kybernetického nebezpečí, nebo opatření na ochranu veřejného zdraví?

Pokud soudíte, stejně jako já,  že  ani nějakou podivnou náhodou, pak je  zcela  jasné,  že  máme premiera, který, dosud  bezprecedentním způsobem  ZNEUŹIL  zákon!!!  ZNEUŽIL je klíčové slovo!!!

Jakékoliv  další  zkoumání toho „neodkladného“ blábolu je zcela  zbytečné.A nic  na tom nezmění  nadšené  hýkání  jak  vládních papalášů, hovořících o  státnické  řeči či jejich mainstreamových  pochlebovačů!  A  zrovna tak nepřiměřené je  jakékoliv  bušení do Fialy  a jeho  mudrování  ze  strany opozice! Tedy Babiše a Okamury. Ano, jejich námitky  seděly.  O tom žádná,  jenže  primární alespoň pro mne a  předpokládám, že  i pro vás je  to, že  Fiala, jak  už  řečeno a  doloženo – zneužil zákon!!! Nic více , nic méně. Tohle  je k.o. kritérium!  Jen žádná sazba  na to nepamatuje!

Pokud náhodou  sem  chodí nějaký  příznivec  Pětihlavé  saně  neslužebně  trpět a  nyní mu to nevoní, co právě  četl, pak mu  vzkazuji,  že vůči  premierignorovi  uplatňuji stejný metr jaký  jsem užíval a užívám vůči Klausovi, Zemanovi  a Babišovi! Zákon je zákon, nikoliv  trhací  kalendář nebo plastelína! U  Fialy  je to o  to  horší,  že přesně  tohle  vyčítal v opozici expremierovi a  prezidentovi. Za sebe  dodávám  – právem! V neděli ukázal, že  si  s nimi v ničem nezadá!

A proč to všechno? Protože  VOLBY!!!!

Fiala  si nenašel čas, aby  se v diskusi postavil Babišovi s Okamurou, ale ZBABĚLE se zneužitím zákona  si vyhradil  exkluzivní vysílací  čas, se  zajištěnou maximální sledovaností,  aby provozoval nerušenou  volební agitaci a vyhnul se pro něj nepříjemné konfrontaci s  fakty!  Protože nic  jiného ta  exhibice  před kamerami všech  velkých TV  nepředstavovala!

Šlo  o to, v poslední  chvíli před  otevřením volebních místností  se voličům připomenout,  zkusit  je  ještě přesvědčit, že  tahle pseudovláda pro ně něco  užitečného dělá a  že jí nejsou úplně  ukradení!

Proto hlášky  typu

-plynu je  dost

-elektřiny je dost

-ceny  jsou zastropované a tedy mírné

-za  všechno může  Putin

v tom případě nechápu například

-proč  současně vyzývá   k šetření  energiemi, když  je jich dost, i kdyby  se Rusko na hlavu postavilo

-proč lidi nabádá, aby  se nebáli!!!!  přihlásit se o sociální dávky, jestliže  nedokáží poplatit  účty  za energie

-proč  lidem vůbec  vysvětluje, že  když  budou energiemi šetřit, pak  současně  spoří  i svoje peníze a  také ty  státní

-netuším, proč klame  národ  tvrzením, že  na  zastropování cen  prý stačí  130 miliard. Není to , ani náhodou pravda  viz

Zastropování cen energií a kalkulačka

Bude  to stát  daleko  více a pro firemní sektor se neudělalo  v podstatě  vůbec nic!!!! Netuším, jak  zejména  klíčový průmysl  tohle ustojí. A to i  v případě, že  nebude muset, kvůli  energetickému přídělovému hospodářství  omezovat  výrobu. Podle mého nejpoctivějšího přesvědčení  ty  ceny s nimiž se bude potýkat, neustojí.

V podstatě  není problém roztrhat  každou  větu Fialova  blábolení. Ale proč  bych mrhal vaším a svým časem? Zejména  když mi  napsal  kosíř  Jára. Který  vše popsal , na konkrétním příkladu zcela  lapidárně. Z jeho mailu vyjímám:

K tomu plynu: zatím sem se dověděl že musím platit za plynoměr i kdyby žádnej plyn nebyl, zda i zálohy za plyn a distribuci i případně neexistujícího zboží, to netuším. Zdá se, že podle informací jo i kdyby mi nikdy nic nedodávali!!

Pokud po „zastropování“ zvednou cenu 4x než byla za fixace před rokem, bude matce chybět i jen na plyn 5000 měsíčně a to už nebude důchod stačit ani  na zálohy na plyn a na VUBEC NIC JINYHO. Mě taky ne. 

Otázkou je zda vubec beztrestně jde zrušit smlouvu a odpojit se od Innogy?! Odmítají odpovědět na Čím pak topit? No sehnat někde kamna, pálit starej nábytek, petky, pneumatiky, vše co hoří, pokácet stromy na zahradě, pokácet stromy na ulici a v parku… co jinýho ???

A ted ty vylepšení: nedostanete od sociálky na přispěvek na bydlení ani korunu pač máte „příjem“10000 a to vám musí stačit (a nezbylo by na úkáčka a morgoše a na zakázky na americký lítající šrot a zelenýmu koksákovi na koks a žoldáky ). Takže jdete pod most. Počítám že tohle se u nás bude týkat milionů lidí!(asi 300000 důchodců a dalších 1500000 lidí je prý pod hranicí chudoby ale stát jim NIC nedá – teda pokud nejsou určitou specifickou  částí populace  nebo úkáčka.

A ted: když už byste nějak třeba z úspor (ale kdo je má??) ty zálohy platilil, tak i když budete šetřit tak dopadnete JEŠTĚ huř! Protože vy prokrmujete  Innogy a do příštího léta bude inflace tak 50-100% takže vám vrátí přeplatek, ale ten bude mít tak poloviční kupní sílu jako dnes! Innogy se teda pěkně 
napakovalo zatím co vy jste v prdeli a budete ještě jednou: vrátí vám dejme tomu 21000 co ale bude v reálu tak jako 11000 dnes. To sociálku nezajímá. Máte příjem 21000? Máte! Norma na Brno je 7000 na měsíc takže vám příští čtvrtrok  nedáme NIC a NASERTE SI ! 

Doufám, že následky si dovedete spočítat: nebudete mít na VUBEC NIC! Takže hurá pod most! V takovým případě je lepší zabít nějakýho politika pač pak se o  vás bude muset starat stát (majetek předtím na někoho převedete).

Ten mail není učesaný, nýbrž velmi syrový. A přišel mi ještě před  tím  Filovým  sebevychvalováním.  Od  člověka, který  zcela  evidentně  narazil na dno.  Tohle je  , Fialo, reálný  život.  Který ty  neznáš  ani z rychlíku!

Kvůli tomu všemu bylo třeba  se k tomu nedělnímu  Fialovskému extempore  vrátit.

Protože  v pátek a v sobotu existuje  možnost, jak mu to vrátit!  Ostatně  – středa, čtvrtek a pátek bude  Kosa  věnována  jen a jen volbám!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.