Ukrajinci v ulicích Plzně očima pochůzkáře


Před pár  dny  mi do mailové schránky  dorazil  kousek, nad kterým  jsem by  jistý čas  v rozpacích. Kvůli ničemu menšímu  než tomu,  zda  mám  odesilatele kontaktovat, že  bych  část toho mailu pustil na sklo v některém  vydání  Kosy  nebo  jestli mu jen poděkovat  a nechat  to být.

To uvažování  nebylo determinováno  nějakou  vadou  ve sdělení, ale  zkrátka úvahou jestli bych autora  nevystavil nějakému eventuálnímu  postihu, což  bych zatraceně  nerad. Už proto,  že  zvěsti se  stejným obsahem se  ke  mně  donesli i  z  jiných zdrojů.

Jaké zvěsti?  Inu  o tom , jak to máme  s  ukrajinskými migranty  u nás  ve statutárním městysu. Plzeň, podle  dostupných statistik  jich totiž  hostí  ve  svých zdech, vedle Karlových  Varů nejvíce, přepočteno na počet obyvatel.

A autor  následujících  řádků tomu  soužití  dodává  konkrétní obrysy.  Dělá totiž  pochůzkáře. Je denně  v ulicích, kde řečeno  tou správnou terminologiím  bez jakékoliv  ironie – pomáhá a chrání. A ohledně Ukrajinců mi napsal a já  přetiskuji  /snad se na mne  nebude zlobit/, toto:

Aktuálně bych rád přidal svůj postřeh ve věci Ukrajinských migrantů – „uprchlíků“ na našem území, konkrétně v Plzni. Desátým rokem pracuji jako pochůzkář v Plzni a v uniformě jsem strávil téměř polovinu svého života 😊.  Vlkovi, jako Plzeňákovi, určitě nemusím popisovat, jak to aktuálně vypadá v sadovém okruhu, kdy jsou parky v obležení skupinek mladých Ukrajinců a například v „Mlýnské strouze“ nenajdete od odpoledne volnou lavičku. Kašny na náměstí jsou v noci obklopeny skupinkami, jak jinak než opět Ukrajinců, kteří si zde zřídili nálevnu pod širým nebem a lijí zde do sebe vodku a další alkohol. Okolí Boleveckých rybníků vč. přilehlých parků a odpočinkových zón též obsadili skupinky Ukrajinců, kteří zde s rodinami tráví celé dny, rozdělávají si zde ohně, vaří, odhazují odpadky a nerespektují zde snad žádná daná pravidla. Noční směny jsou nyní ve znamení řešení podnapilých Ukrajinců, kteří se na benzínkách rozčilují že jim obsluha nechce prodat další alkohol – jelikož jsou již hodně pod vlivem, a na místě se dopouští výtržností. Případně ty, kteří to již s alkoholem notně přehnali, převážíme na záchytku, nebo těm, kteří někde zakopnou o chodník a „rozbijou se“ zajišťujeme první pomoc a voláme záchranku. S výše uvedeným souvisí jejich vzájemné pošťuchování, potyčky a napadání, případně další narušování veřejného pořádku spočívající ve znečišťování veřejných prostranství a objektů, které je pro nás již jen takovým bonbónkem na závěr.

Nechci házet Ukrajince do jednoho pytle, na začátku téhle „migrační“ vlny jsem v ulicích Plzně vídal i hodně „vyděšených“ maminek s dětmi a kočárky, ale i starších lidí, na kterých bylo vidět že k nám dorazili ve chvatu a jen s tím málem co zvládli pobrat. Tito lidé byli neskutečně skromní a vděční za jakoukoliv pomoc či vlídné slovo. Ale nějak jsem tyhle lidi přestal potkávat v ulicích, a naopak mě přijde že ti co zůstali, si z Plzně udělali rekreační destinaci a večery v parcích pojali jako jednu velkou párty. Když tahle migrační vlna začala, a v Jagellonského ulici stály před Odborem azylové a migrační politiky fronty o 200–300 lidech, kteří zde čekali ve frontě, kolikrát dlouhé hodiny v zimě, dešti a někteří s malými dětmi, či kojenci v náručích. Překvapilo mě, jak někteří byli k sobě bezohlední a neohleduplní. Většině chyběla jakákoliv ochota pustit před sebe a přednostně odbavit rodiče s dětmi a o místo ve frontě se tam byli schopni pohádat pomalu do krve. Nebýt tam naší trvalé přítomnosti, kolikrát by zde došlo i k fyzické konfrontaci a vzpomínám na to, jak jsme tyto děti nechávali alespoň chvilku se ohřát v našem služebním vozidle.

Nedávno jsem byl též řešit krádež v obchodním centru, kde žena z UKR odcizila v obchodě s kosmetikou nějaké rtěnky a řasenky. Paradoxem bylo, že tato žena, kterou jsme následně řešili, měla na sobě značkové oblečení a z kabelky zn. „Prada“ při kontrole vyndala kromě dokladů též 8 balíčků se 100 USD bankovkami (v každém balíčku po 1000 dolarech), dále techničák od rok starého Land Roveru Discovery, ale nakonec mimo jiné i potvrzení o obdržení 5000,- Kč dávky hmotné nouze. Tady je asi něco špatně nemyslíte? Za sebe mohu říci, že nepatřím k těm, kteří se řídí interním doporučením: „být k ukrajinským spoluobčanům shovívavý“, ale naopak je řeším s plnou parádou, padni, komu padni, ať v dopravě nebo při narušení veřejného pořádku. A naštěstí nejednám takto jako jediný, ale je nás podobně smýšlejících a jednajících více, … i když aktuální situace na  služebnách  v Plzni je teď hodně špatná.          

Ještě z doby před konfliktem na UKR, vím, že pokud jsme řešili případy napadení nebo potyčky kde se tahaly nože, opět to byli v 90 % Ukrajinci. Při zjištění vážné trestné činnosti spáchané cizinci, zde opět spolehlivě převažují Ukrajinci. Mají to zkrátka asi v hlavě nastavený trochu jinak a ztrácejí zábrany mnohem rychleji. Ona už samotná komunikace s těmito osobami je jiná a problematičtější než s Němci, Slováky, Poláky, Rumuny či Bulhary … nerespektují policii, naše zákony a vědí že za běžné přestupky, pokud nezaplatí na místě, jsou defacto nepostižitelní a následně nedohledatelní.  A tohle tady teď máme v obrovském počtu a domnívám se, že do budoucna máme zaděláno na hodně velký problém !!!

Výše uvedeným jsem chtěl jen shrnout situaci týkající ukrajinské migrace z pohledu policisty v ulicích Plzně.

Takže  tolik  ten,  co zajišťuje  jakýs  takýs  pořádek  v  ulicích mého města…  Není to zrovna  radostné  čtení.

Aby bylo jasno,  ani on ani já  nehodláme  Ukrajincům nasazovat  sebeméně psí  hlavu. Ale  nelze  před problémy, kterou s sebou  takhle  velká  migrační vlna nutně přináší, zavírat oči. A pokud  existuje úřední pokyn, nejspíše  v  ústní formě  „být k ukrajinským spoluobčanům shovívavý“, pak  jde  o skandální  dvojí  výklad  zákona!  Ten buď  platí vždycky  a pro všechny  stejně nebo to není zákon  nýbrž  výběrová zvůle. O  tomhle je  řeč. O tomhle  je  ten mail.Především.

  

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.