Ráj z pekla anděl neudělá -polemika s vlkem


napsal Kopelman

Týden před volbami se nás v práci sešlo sedm kolegů, co spolu mluvíme. Naše bývalá a ještě mladá kolegyně nás navštívila, aby nás pohostila u příležitosti svých narozenin. Na tom by nebylo nic mimořádného, kdyby… Tato mladá žena je totiž naprostým opakem hlavního proudu své generace. O všechno se zajímá, šíří osvětu ve svém okolí a čte většinu těch informačních webů, na kterých se píše o problémech už v době, když s nimi ještě jde něco dělat. Tedy v době kdy informace ještě byla dezinformací, podobně jako když Mrtvé moře bylo ještě Nemocné.

Když se mě kolegyně po svém proslovu víry o síle probuzených a pražské demonstrace zeptala na to, jak si myslím, že dopadnou volby, odpověděl jsem jí, že blbě. Z nesdílení její víry v obrat k lepším zítřkům byla v šoku a v hlubokém nesouhlasu s mým cynismem. Životní zkušenost je nepřenositelná. Za posledních více jak 30 let jsem jen jednou volil vítěze voleb, Paroubkovu ČSSD. Ano, byla to ta slavná a největší nevýhra v dějinách demokratického Česka.

Šokovaná kolegyně argumentovala, že její snažení a síla všech ostatních probuzených přece musí vést k přesvědčení ostatních a uzdravení nemocné společnosti. Odpověděl jsem jí, že pro ni osobně vidím velkou naději v tom, že cílevědomě směřuje k osobnímu traumatu. Její reakce byla hluboce lidská, totiž odmítavá. Schopnost a ochota rozpoznat a pochopit prameny jednání svého já je dána jen malému počtu silných jedinců, kteří dokázali prolomit zdi svého ega.

Proč o této příhodě píšu? Vedly mě k tomu vlkovy apely na nevolbu anti-Spolu kandidátů na senátory a doporučení Ano-šéfe kandidátů.

S vlkovou diagnózou stavu společnosti a státu se ztotožňuji, s volbou terapie nikoliv. Proč? Jsem přesvědčen, že nemoc, která metastázuje celou společností a všemi obory činností, se jmenuje „Nehledejme příčiny, řešme následky“. Zdravotnictví nezkoumá příčiny nemocí, přijalo řešení farmaceutického průmyslu. Stát rezignoval na fakt, že energie a jejich distribuce jsou veřejným statkem, přijal řešení finančního průmyslu. Naši spoluobčané jsou hrdi, že jsme se stali nepřáteli Ruska, přijali řešení se stát ještě agresivnějšími nepřáteli.

Na začátku roku 2015 jsem v blogu Pohádka o oligarchovi, který chtěl odstranit bídu napsal něco, co v diskusi vyvolalo velký spor: „… politici by se museli pustit do hledání skutečného systémového řešení, tedy nikoliv pouze kosmetického, které by vytvořilo nová paradigmata v oblastech peněžního systému, vlastnických práv, životní náplně a mnoha dalších. Do té doby nebudeme léčit příčiny, ale pouze tlumit následky. Podobně jako si lecjaká nešťastná matka myslí, že pomáhá svému synovi gamblerovi tím, že za něj platí dluhy. Ve skutečnosti mu škodí, protože oddaluje jeho padnutí „na hubu“, které jediné může vést k nápravě. Správně pracuje naše tělo při nemoci, když nás natolik zneschopní, že jsme nuceni se zastavit, ulehnout a poskytnout mu tak klid k léčbě.“.

Milí spoluobčané, člověk má každý den vykonat dobrý skutek. Splnit přání druhým je právě takovým. V mém volebním obvodě č. 55 postoupil do druhého kola vzor ctností z ODS, podnikatel, ředitel pražské příspěvkové organizace a četník v jednom. Uvedením jména bych urazil vaši inteligenci. Proti němu bude v klání stát ředitel tišnovské nemocnice z ANO. Kdo jsem já, abych vám, milí spoluobčané, vymlouval vaše přesvědčení o nejlepších možných časech, do kterých náš stát SPOLU vede? Budiž vám splněno, zvolím četníka. Jedině tak posílím naději k uzdravení. Uzdravení je proces, jehož spouštěčem je prožité trauma, nic jiného. Bez prožití traumatu cesta k uzdravení nevede. Ráj z pekla anděl neudělá.

 

Vlkův  dodatek:

Píši jej vysloveně  nerad.  Ne protože  už je  těsně před půlnocí a j v podstatě  už k smrti unavený musím  sáhnout  do  uzavřeného čísla  Kosy, jakkoliv  je mi  docela obtížné. Nýbrž proto,  že  si Kopelmana  vážím  a  vím, že když přidám dodatek, mám proti němu nefér výhodu.

Ale nejde  to jinak,  samostatný  článek už  opravdu  nedám. Takže  ten  ne  zrovna  košer  dodatek.

Kopelman mi vyčítá,  že  patřím k těm  co jaksi řeší   následky, nikoliv  příčiny. Doznávám dobrovolně, že má pravdu. Ale tady můj souhlas   končí. 

Položím jednoduchou  otázku, na níž ovšem neznám odpověď. tedy rozumnou

-jak léčit  ty příčiny? A  Hned  dodám druhou –  za  cenu změny  společenského řádu? Takže i třetí – a jaký bude  ten nový správný? A  čtvrtou  – a jak to provést  bez  potoků krve  a hekatomb mrtvých? 

Jestliže nedostanu  akceptovatelné odpovědi na tyto čtyři  dotazy,  pak  přes  veškerou nedokonalost  svého postoje, kterých si jsem vědom, zůstanu  u své léčby následků. Mám rád  praktické  příklady.  jsme v podstatě  v situaci  člověka, co jede  ve stařičkém  rozbitém a rozhrkaném autě. Které se může kdykoliv rozpadnout.    A flikujeme ho, jak se  dá. Nemáme na nové. Je  špatné v něm jet?  A  špatné  to auto  řídit, abychom nenarazili do nejbližší zdi nebo  nesjeli do propasti po straně  silnice, když  zrovna  řízení není úplně  přesné Kopelmane?  Já soudím, že  ano.  Protože  si tím zachráníme  život.

S posledním odstavce je  to složitější. V  rozboru  výsledků prvního kola senátek  jsme se  podivoval, jak v  Šalingradu  mohl  uspět  modropták z Prahy  a porazit  MÍSTNÍHO doktora. Už  vzhledem ke  známé  rivalitě  Brna  a Prahy.   A nyní  čtu , od  člověka, jehož  hodnotový  systém  se  velmi shoduje  s tím mým,  že  bude  v druhém kole  podporovat  toho člověka   z Práglu,  kašírovaného  filmového četníka i ve finále. Jeho právo, jeho volba.  Ten kašírovaný  četník bud e zastupovat Kopelmana, nikoliv  vlka. Nicméně  nikdy  nepochopím, jak  tahle  volba  posílí naději k uzdravení. Bez jakékoliv  jízlivost a ironie!  Tím, že posílíme  zlo a posílíme  Fialu a  Pětihlavou saň? Nechápu, nerozumím!  A  to nemluvím, že  ten  vzor ctností z ODS už  v senátu působil!  V dobách  té  nejtvrdší a nejhorší  vlády  ÓDĚS! Kdy  už  nakonec  lezl na nervy  i Pražákům, takže jej odvolili. Tudíž  to zkouší v  Brně.

A  skončím opět  otázkou:

Kopelmane,  jste  si jistý, že   ráj z pekla anděl neudělá? A znovu přidám další –  a kdo tedy  ano, když ne  anděl? A ještě  další  -proč  jste tedy šel volit?  Aby bylo hůře? Nevěřím!

V plné úctě

vlk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Kopelmanův zdrojový kód se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.