Proč to dopadlo, jak to dopadlo a trochu o tom, co bude dál


Trochu ze mne  ta  deka ze včerejšího večera  spadla. Ale  jen  trochu. Přemýšlel jsem, co bylo špatně. A přemýšlel hodně! Protože  to všechno mohlo dopadnout  úplně jinak. Stačilo docela  málo.

Když si rozdělíte konečné  výsledky v jednotlivých obvodech, kde  se Babiš  utkal  s  Pětihlavou saní na ty, kde to bylo více méně jasné  pro protikandidáty  jeho lidí, na ty kde sice  protivníci  měli  navrch, ale ne dramaticky, takže  to šlo  nějak  překlopit  ve  vítězství a  na  obvody, kde  se jedná o mimořádně  těsnou a  tudíž  zbytečnou a  tím více  bolestivou  prohru, dostanu  tenhle  výsledek

kde  uspět  nešlo typicky  třeba Jihlava, Krumlov, Beroun -celkem 4

kde uspět  šlo při souběhu  více  faktorů -5

kde přišla  zbytečná prohra doslova o pověstný  chlup – 6

Proto mi vycházelo  po prvním kole, že  Babiš  dá z 18 možností  7-8 mandátů.  Dal JEDEN!!!

Řekněme  si – proč?

Tuhle otázku  pořešil už včera  Tomáš  Holub  ze  Seznamu.cz.  Jeho  dobrý text  naleznete  zde. Stojí za přečtení. Našel  celkem 7 bodů proč Babiš pohořel.

Ano, šlo o souboj Babiše s okolním světem. Jen ANOšéf mohl porazit Pětihlavou  saň a Obludárium!  Jen on. A všichni to věděli. Především Fiala!

Nepřetisknu  Holuba. Vytáhnu jen oněch sedm důvodů prohry, jak je  specifikoval. To stačí:

1. Honil víc zajíců

2. Ignoroval nepsaná pravidla senátních voleb

3. Nepomohl tam, kde měli kandidáti ANO dobrou šanci

4. Zvolil špatné kandidáty

5. Neměl téma pro voliče jiných stran nebo nevoliče

6. Jeho marketing přehlížel regionální zvláštnosti

7. Agresivní kampaň motivovala druhou stranu

Ve většině se  s Holubem shoduji. Ale ne ve  všech.

Ano, šlo o souboj Babiše s okolním světem. Jen ANOšéf mohl porazit Pětihlavou  saň a Obludárium!  Jen on.

Nepřetisknu  Holuba. Vytáhnu jen oněch jeho  sedm důvodů prohry, jak je  specifikoval. To stačí:

1. Honil víc zajíců

V podstatě souhlas. Babiš skutečně  ty  volby  vyhlásil jako referendu o vládě a následně  ovšem naprostou většinu svého času  obětoval Jihlavu a Nagyovou. Takže   republikovou  kampaň ve výsledku  přeměnil na ohniskovou.  Chápu, porazit Vystrče  je  hrozně lákavý  cíl, ale …   ale  v podstatě  nereálný, jak si ukážeme v  dalším bodě.  Nehledě k tomu, že  Nagyová i přes  v podstatě  skvělý  výsledek, představovala  jasně  špatnou volbu. Vysvětlíme  si později proč k ní došlo, ačkoliv  to bylo totálně  špatně! Zejména z hlediska  onoho referenda o vládě!

2. Ignoroval nepsaná pravidla senátních voleb

Vystrč byl  jasnýma  velkým favoritem. Pro něj představovalo neúspěch už to, že  nedal mandát  hned  napoprvé.  A  Babiš  se  tady  angažoval naprosto nepřiměřeně  nadproporcionálně a  viděno prismatem konečných  čísel, těžce kontraproduktivně! Proč  tak  činil?  Protože Nagyová! A protože  soud!  Ta mimořádně  silná podpora  Vystrčově  soupeřce  nesouvisela  s jejími šancemi  nebo osobními kvalitami  Vystrče porazit, nýbrž  si – jak její samotnou kandidaturu, tak  Babišovu předvolební  angažovanost  na Jihlavsku  dovolím  označit  za tzv. držhubné a  speciální  druh  Babišova protiplnění vůči Nagyové, aby  vzala  vinu před soudem na sebe, což také učinila.   Takhle  se  hlavní smysl těchto voleb – referendum o premierignorovi a  Obludáriu vyhrát  nedalo!  Je mi líto, ale je to tak.

Už proto, jaký elektorát  hlasuje  v druhém kole senátek. Aby bylo jasno, nejsem generálem po bitvě, to držhubné pro Nagyovou jsem škrtnul  nejméně  třikrát  z mých předešlých doporučení k volbám a  následných analýz. Důvod  téhle  autocenzury?  Nezvýšit  sebeméně  šance  premierignora a  spol.

Babišovi  marketéři určitě  věděli,  že  zákon velkých čísel z 1. kola platí a nevěřím, že ten tah  s Nagyovou  a fokusaci  v posledním týdnu  na Jihlavu  svému šéfovi doporučovali. Spíše naopak. Ale držhubné je držhubné. Mlčení má svůj náklad.

3. Nepomohl tam, kde měli kandidáti ANO dobrou šanci

Bingo!!! Jeho štáb  si  nedal  práci, aby  reálně  zhodnotil, kde  se  krátký čas  jednoho týdně  mezi dvěma  koly a  dostupné lidské  kapacity  a finanční prostředky  dají  zúročit  nejlépe?  Nevěřím!  Má  opravdu  perfektní profíky.  A když  to vidí Holub  i já, tak že by oni ne??? Takže  přišly  téměř  nesmyslné prohry  typu Hodonín, Ostrava,  a ještě  4 další!!! Kdyby  to Babiš  s tím referendem o vládě myslel vážně, nemohl  marnit  čas a prostředky  v Jihlavě! On osobně  představoval ten nejtěžší kalibr v kampani!  Jenže a opět  – držhubné je držhubné! A  angažoval se tam, kde  se pro senátory  pro něj stačilo jen shýbnout.

4. Zvolil špatné kandidáty

Ano, zvolil  v některých obvodech špatné kandidáty!  Klasicky  Antl a Ostrava, Vokřál v Brně  nebo Váňa u nás  v Plzni. Antl a  žokej  sice  disponovali mediální známostí, ale  nikoliv  lokálně patriotickou. Kdokoliv  mi může předhodit  četníka…  Tomu opravdu  nerozumím, to máte pravdu. Tohle  je otázka na Brňáky. Třeba  mi nějaké vysvětlení pošle  kolega  Řezníček.

Nicméně  Holubovo  doporučení, že  sáhl i po špatných profesích – že  vyhrávají lékaři, starostové a  bývalí senátoři kulhá. Babiš  neuspěl  ani tam, kde  nasadil doktory, starosty a bývalé senátory!   V profesním složení  bych problém nehledal.  A tvrzení , že  lokální manažeři jsou chybou považuji za úlet. Primátor, kandidující  ve  svém,  navíc  levicovém městě  je  špatně??? Koho potom? Kdo je  víc mediálně známý?

5. Neměl téma pro voliče jiných stran nebo nevoliče

Speciálně  tyhle  volby  neměly  s nějakými tématy  co společného! Stačí se podívat na průzkumy, co si lidé myslí  o ekonomické  situaci, fungovaní státu a své finanční situace  a kdo za  to podle nich může a  v takovém případě  existovalo jen jediné správné  téma  voleb:

-referendum o vládě!!!!

Však  to vládní  galerie  silou mocí popírala a  její  nájemní  psáči  rovněž, co se  do nás  vešlo!!!  Přesto  většinově  naštvaný  volič  odmítl hnout  zadkem! A za mne, jak už  jste  četli dnes na Kose  jinde,  nedokázal zmobilizovat   a soustředit  ani ty, kteří hlasovali pro jeho lidi v prvním kole.  O  příznivcích  jiné opozice nemluvě!!!  Tihle, co  jednou  volili a podruhé už ne, Babišovi a nám všem prohráli tyto volby!   Zejména  ti co v úvodním  klání do senátu  vybrali  někoho  z bleděmodré kandidátky  a pak  absentovali!!!  Proč?  Protože   ZKRESLILI  skutečný potenciál  kandidáta  za  ANO!!!!  Nafoukli jej. Se všemi důsledky. Prostě  pochroumali volební kompas.

6. Jeho marketing přehlížel regionální zvláštnosti

S  tímhle  bodem vřele nesouhlasím!  Babiš  je prostě  fenomen  sídlišť, to se  ví  všeobecně! Aniž by k tomu potřeboval  rozdávat pivo nebo guláš!   Tam by Nagyová  vyhrála tak jako tak.  Jen holt  k senátkám chodí  o něco víc  těch  z rodinných  domků a vilek, než lidí z panelů. Z nerespektování regionálních vlastností bych vědu  nedělal. Tohle  je  falešný  důvod, dobrý jen k natažení textu. Kardinální  otázka  zní jinak  – jak pohnout  voliče, aby  vůbec  volili do senátu? Na  to nikdo zatím nenašel lék. Možná  by pomohlo, kdyby  nikoliv  první, ale  až druhé kolo  bylo spojeno s jinými volbami – obecními,  krajskými, parlamentními, kam chodí daleko více  lidí. Ale  až to druhé! Ať  holt  angažovaná menšina  vybere  finalisty  a líná většina pak vítěze.  Nebo senátky  organizovat jen jednokolově, kdy  vítěz  bere  vše. I kdyby  měl jen  jeden odevzdaný  hlas a  ostatní nulu. Jako je to v Británii.

7. Agresivní kampaň motivovala druhou stranu

Tohle  už není podivnost  jako předchozího bodu, nýbrž  úlet!! Tak agresivní  kampaň??? A od Babiše???? On rozbíjel mítinky  SPOLU?  Plus  další  nehoráznosti, o kterých jsem psal.

Já  bych   to viděl s tou agresivností přesně opačně!

Nyní  si  dáme  pár  bodů, které Petr Holub neviděl nebo pominul.

Začnu soudem ohledně  Čapího hnízda!!!

Tohle  fakt Fiala  Obludárium zmákli dokonale!!!!! Načasovali  to brilantně,protože  už při převzetí moci  tušili,  že jim půjde na podzim  o krk. Už  jste to ode mne  četli. A také to,  že  jsem předpokládal, že  si  tím Babišovi  advokáti poradí  a  odsunou technickými obstrukcemi  ten proces  za  druhé kolo voleb prezidenta! Takhle  to mělo  být!!! Ale umím si představit  důvody, kvůli kterým to nějak  nešlo.

Jenže  ten proces  rozhodně  nahrál  lidem kandidujícím za Pětihlavou saň a poškodil ty  od  Andreje!  Tvrdím, že  nebýt  toho soudu a denních  referencí sdělovadel  o tom,  co se dálo u soudu a kdo Babišovi a  Nagyové a jak přitížil, pak by  výsledek minimálně  těsných obvodů vyzněl opačně!  Část  těch  co  to dali triumfátorům  by  se  určitě  rozhodla opačně!

Při velmi malé účasti, kde rozhoduje jen pár  došlých, výsledek určují  filigránské detaily.  tohle  detail nebyl, natož  filigránský.

A  kraluje  měkký  volič. Pro toho  velmi platí slova  soud, kriminál, atd. atd. Proto to dopadlo černě!

Prostě  Čapák  ANOšéfa limituje  a vždycky  už limitovat  bude. Té zátěže  se prostě  nezbaví do konce  svého politického  angažmá!

Takže  si  dáme další bod, u něhož mne přehlédnutí Holubem dost překvapuje  – opět se odehrávalo tradiční  schéma  – všichni proti Babišovi! 

Tohle  v senátách funguje od prvého okamžiku, co se  ANO zjevilo na české politické scéně!  Vždycky  se osvědčilo. I tentokrát.  Nemá smysl  nad  tím brečet.  Tak to prostě  je. Chybu představuje  DEMOTIVACE  voličů  Okamury, Rajchla, Trikolory, ČSSD, KSČM a  dalších mimo Pětihlavou  saň. Zajímalo by mne, proč  došli k názoru,  že  podpora  lidí od  ANO NENÍ JEJICH VĚC?!

Už mi přišlo dost  mailů ve  smyslu…. Babiš  je stejný jako Fiala,  taky nás prodá Bruselu a Spojeným státům. Je jeden z nich…Už mne hloupost  takového uvažování nešokuje. Zvykl jsem si.  Tak  zaprodávání  Bruselu a USA  je  důvodem nejít  k volbám a vzít  sani senát???? A jak chcete,vy takto uvažující,  republiku poslat na novou  geopolitickou orbitu mimo vliv  Washingtonu a  Bruselu, když nejste ochotni  nic  udělat  pro oslabení  současné, stejně  šílené jako neschopné vlády!   To jako pojedete  hlasovat  do Ameriky a vyberete jí prezidenta, který  nás  uvolní ze  své sféry  vlivu?  Nebo si počkáte až  Tomio či Rajchl získají těch  51%  ve sněmovně?  A  při té příležitosti, či ještě před  tím, zařídíte  výměnu  15 soudců Ústavního soudu, který  by  takové vládě  rušil jeden zákon za  druhým  a ona  by jen bezmocně  přihlížela? Protože paragraf  se  dá ohnout  jakkoliv. Už  s tím máme  docela zkušenosti!

Babiš je jeden  z nich. Doopravdy. Tohle  lze  snadno dohledat na Kose posledních  8 let. Tedy v době, kdy  se  v Andym  většina  těch,  co jej dnes  odmítají  z  opozičních, doslova  viděla. A pro které je nyní zrádce, ba nepřítel.  Jenže  JEN BABIŠ je dnes  tím, kdo má kapacity je  vyhnat  ze  Strakovky.

Vedle  toho  – změnil se rámec, do nějž  je Babiš  jako politik zasazen!  Dnes  máme  co do činění  s  kolapsem aspoň nějakého omezením gigantických škod, valících se díky  neschopnosti a bigotnosti vlády  na naši zemi!

Ne,  Babiš  by  nedělal  jinou  zahraniční politiku než  Fiala. Zná svoje  limity. Nicméně  horlivost v jejím provádění  by  dostala úplně jinou intenzitu.  nejspíš  by se spojil, minimálně v některých aspektech s Viktorem Orbánem a nikoliv Morawieckím jak to  má  Signalista. Už proto, že součástí jeho imperia  jsou velké chemičky, které  bez  trochu dostupných a zaplatitelných energií  může  nabídnout k sešrotování!  My řešíme, zdali  zaplatíme  složenky. On  jestli přijde o majetek vůbec  nebo zda  se mu jen rozpadne  imperium, které tak dlouho budoval..   O desítky miliard.

Babiš  by také vyhlašoval sankce, ale při tom koukal, jak to zařídit, aby  nějaký plyn za přijatelnou cenu dorazil  odkudkoliv.A  s  cenou elektřiny  by  si určitě poradil!!
Babiš  NENÍ v  současné době  ani náhodou jeden z nich!  Fiala  nemá  koncern a  nezaměstnává desítky  tisíc  lidí!  Ti ho nezajímají. Babiše  ano. Ne kvůli vrozené filantropii, ale  kvůli tomu, aby jeho firmy  jely. Andrejovi opravdu není lhostejné, zda pracuje   Duslo Šala nebo Lovochemie.A vám by nemělo být jedno, jestli fungují nebo ne. Když  ano, pak je  jasné, že i my  se dostaneme k plynu a  za přijatelnou  cenu!!! Nestálo už  tahle jednoduchá zkratka  za námahu se zvednout z fotelu  a mazat  k volbám?

Ale  kampak na  fandy  světové revoluce?!  Kampak na  bludaře?!   Ti na just Bábu podpořit  nepůjdou!  Oni si přece nezdají!  Takže politické kolbiště a  senát  radši přenechají těm druhým – těm od  Všech proti Babišovi!

Dalším velkým fenomenem nevzpomenutým Holubem je  koalice SPOLU! Že  z ní,  stranicky  viděno, profitují především TOP na  09stupňů a  lidovci, kteří by  si bez hlasů ÓDĚS  nejspíše ani neškrtli, je sice pravda, ale nevýznamná.  Hlasy, dnes už podměrečných trpaslíků NEPROPADAJÍ. To je to oč tu běží. Jejich kandidáti si  navíc  ani nekonkurují, neberou si vzájemně  hlasy!! A nutí  je přijít i podruhé. Přece  nepustíme Babiše, když je tam „ten náš“, bez ohledu na  konkrétní dres.

Na  druhé straně  žádná sounáležitost nefunguje.  Zajímala  by odpověď na otázku  – došlo před volbami alespoň  k nějaké drobné, neformální a neoficiální schůzce  ANO -SPD či -KSČM nebo soc dem, kdy  by  ANO  nabídlo nějaká protiplnění  za podporu  jeho kandidujících v  druhém kole?  Tipnu si – ani náhodou!

Zbývá pár  řádek na téma  co dál?

Asi nezbude než  čekat jako příslovečná ovce,  až to dnešní triumfátoři dopracují tak daleko, že polezou krkem  i svým věrným. Už si to doma modelujem. Máme  v bytě  18 stupňů a  ještě  jsme nepustili  plynový kotel. Zkouším na vlastní kůži  ono šetření a ty  svetry. Abych  si osvojil budoucí pocity  široké veřejnosti. Trápí mne sice zimomřivost, ale i bez ní je  to pořádný  nářez!!! Připadán si jak na  Sibiři. Ale tam prý  řádí globální oteplouch, tak  tam klidně  asi bude  aspoň 18,5. Jde to pod kůži, to mi věřte.  Tak, že se  to naprosté většině líbit  nebude!  Kolegové tepláři, když  jsem pracoval na zkušebně  turbín, razili heslo – není tepelná pohoda? Není žádná pohoda!    Nechme nepohodu pracovat!  A  spolu  s ní i inflaci, rozvrat ekonomiky, sociálního systému a  státních financí. Nikoliv  proto, že bych patřil k zastáncům hesla  čím hůře tím lépe, prostě proto, že  stejně  nelze nic jiného dělat!

Neschopové a netáhla  z Obludária, v čele s ignorpremiantem se nyní cítí  vnitřně posíleni a ztratí  zábrany. Jakékoliv. Což  vygeneruje důsledky.  Bohužel především pro nás. Ale  ohledně politické kariery  pro ně.

Zvednou daně. To v prvním kole. Začnou  daní z nemovitostí.  Nejspíš  sáhnou i  daň z příjmu fyzických osob. Otázkou je, na kolik z těch, co dnes tuhle berni platí, v čase jejího zvýšení pořád  bude fungovat co by její plátce.  Nejspíš  se dočkáme ještě  dnes neexistujících daňových poplatků. Např  typu  uhlíkové daně.    Ale přijdou  další.

Spolu s omezováním všech  sociálních transferů. Kasa je prázdná a povinnost  kupovat tančíky, letadýlka, špendovat obnovu Ukrajiny jsme si uložili přece  vzorňácky  sami!

V tomto směru očekávám zejména

-jasnou a  velkou spoluúčast na  hrazení zdravotní péče

-změnu zákona o valorizaci důchodů.K výrazně horšímu, pochopitelně!

Určitě  zesílí boj proti fake  news  a mocenské prosazování  jediného správného názoru!

Tohle  vidím. Spoustu  dalšího „pěkného“  nikoliv.  O tomhle  rozhodlo druhé kolo senátek. A  NAŠE  nedostatečnost  dostat  lidi k urnám.  Pokud pochybujete, vzpomeňte  si na Síkelovo -strop na energie nepokryje  celou spotřebu, aby  to vzápětí, pod  tlakem nadcházejícího pátku a  soboty  – odvolal! Teď už  postrádá  důvod. A Obludárium s ním.

Co    s  tím?   Zatím nevládní  tmelí jen totální odpor  k Pětihlavé sani. Víme, proti čemu jsme. Nevíme ovšem PRO CO JSME!

ONI vědí, že když porazí Babiše, porazili  i ten zbytek za  ním. A to jim k udržení moci stačí – mít  více než Babiš! Klíčová podmínka. Protože  se pracuje s premisou,  že  Babikamura  nevznikne. Že  si  ji Andrej nelajzne.  Soudím, že je nejvyšší  čas hledat protiváhu, resp. protipojekt  SPOLU.

Babiš  by udělal dobře, kdyby okamžitě  vyvolal jednání, ale na férovku,  se zbytky  rozdrcené  ČSSD, Šlachtou  a  nejméně ještě  Trikolorou. Klíčová podmínka, pro něj asi dost obtížně  splnitelná zní – na férovku!  Což by mohlo vynést  něco mezi 8-10% navíc. Ty  jinak propadnou. Nevím, co s KSČM. Tohle  Babiš opravdu nedá. Existuje možnost  spojení posledních třešní s SPD  nebo Rajchlem?  Netuším….

Ale  je nejvyšší čas zkoumat  Babikamuru. Ne  na úrovni veřejných prohlášení a společných akcí, ale na bázi programového průniku a  priorit! V zákulisí. Tak aby se po příštích  volbách  a  vlastně už před nimi – neimprovizovalo!

Tady  u nás  v Plzni se babišáci v podstatě  hned  po oznámení předběžných  výsledků dohodli na  vládě nad  městem s Piráty a Stan,protože  se připravili dopředu. SPOLU  nestačila  ani mrknout. Pro senátky  a  obecní volby globálně nic takového neexistovalo.

Je potřeba  řešit  nikoliv  „blba“ občana, ale  kontraprojekt  na SPOLU! A  Babiš  si musí vydefinovat  sám sebe to, co asi tak reálně ještě v politice, za daného stavu věcí, dosáhne. Já  ho už  vidím na sestupné dráze. Ten soud  ho ničí a zničí.  Na jeho místě  bych  silně přemýšlel co dál!  Z frontmena  hnutí se přesunouut do pozice  takového Kaczinského v Polsku. Najít novou nosnou tvář.

To všechno, co jste právě  četli, způsobilo naši porážku včera. Ale především my  sami. My  jsme selhali. Nikoli Babiš. Kdybychom mu, VE VLASTNÍM ZÁJMU, poskytli svou účastí dostatečnou podporu, pak i přes všechny  chyby  by  Pětihlavá saň  částečně  zdechla.  Chybu hledejme především u sebe. Prohru způsobili především ti, co  volili jen  jednou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.