Už i ty Brute? Vlastně už i vy Hospodářské noviny?


Někdy od  března,  nejpozději od  tzv. druhého sankčního balíčku bubnuji na Kose, že se na nás  řítí obrovská  ekonomická katastrofa!!! Superdrahé energie,  nedostatek  základních  materiálů, inflace, vedoucí  ke zvyšování úrokových  sazeb a to všechno napříč  naším hlavním exportním teritoriem  -EU prostě  nemůže  skončit jinak  než  pořádnou hospodářskou depresí. Se všemi jejími průvodními jevy – zejména nezaměstnaností a tím pádem ve výsledku rozvratem státních financí.

Když to píše  jakýsi maličký  blog,  nic se neděje.  Jenže  na  stejnou notu se už ozývají i Hospodářské noviny!!! A to už je na pováženou! Ten co vysílá  furt ty  silné signály by  udělal sakra  dobře, kdyby  sám jeden  zaregistroval. Ten, co mu  včera  vyslala Julie Hrstková z redakce  HN v  článku

Politici hýří optimismem, průmysl se chystá na katastrofu

Všichni se bojí prolomit tabu a jen tak mezi sebou brblají. Stále je ve vzduchu takový pocit, že se něco přece musí stát, že nikdo nedopustí, aby průmysl zkrachoval, že přijde ještě další pomoc. A všichni se bojí ozvat, protože si říkají, že kdyby vystoupili veřejně, tak by třeba pomoc nedostali. A mezitím rozbíhají přípravy na přesun kapacit.

Situaci v průmyslu těmito slovy popisuje víc majitelů továren, zatím se ale do veřejného prostoru nikdo s nadšením nehlásí.

Statistické údaje přitom žádné katastrofě nenasvědčují. Nezaměstnanost zůstává nízká, průmysl sice zpomalil růst, produkce aut ale roste a ze slov politiků, kde je hlavním mottem „nenecháme nikoho padnout“, se zdá, že jsou všechny problémy za námi.

Páteční opatření, na kterých se dohodli unijní ministři pro energetiku, zatím veřejně zkritizoval jen prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který je považuje za velmi obecná a neřešící potíže českého průmyslu a velkých podniků. Na statistické úrovni pak o skutečné náladě nejvíc vypovídá předstihový ukazatel PMI (tzv. index nákupních manažerů), který se v září propadl v Česku (a dalších středoevropských zemích) daleko víc než v eurozóně. Důvodem byla oslabující poptávka v kombinaci s prudce rostoucími náklady. Vysoká poptávka po zaměstnancích pak nesouvisí s novou výrobou, ale snahou dokončit rozpracované zakázky.

Ve skutečnosti průmysl začal mít problémy už na jaře, kdy bylo jasné, že ceny surovin, především energií, prudce rostou a současně rostou náklady na mzdy a inflace. A současně zahraniční odběratelé nechtějí ani slyšet o zvyšování cen stanovených v mnohaletých smlouvách. Mnoho podniků tak po inflačním nárazu z jara dodnes drží jen to, že mají zafixovanou cenu elektřiny, bohužel značná část ji má napevno pouze do konce roku.

Představa, že se čeští majitelé budou snažit udržet výrobu za každou cenu, je naprosto lichá. Vedle zvažovaných přesunů výroby do již existujících závodů v zahraničí (např. Polsko, Balkán, či dokonce USA) se čeští majitelé firem nerozpakují mluvit o tom, že továrnu zavřou, zaměstnance propustí a továrny pronajmou. To vše samozřejmě sdělují neveřejně. Aspoň zatím.

Problémem je plyn a jeho nedostatek a také elektřina a její ceny a také nedostatek. Vláda zatím určila maximální ceny, dosud ještě nevydala nařízení, ve kterém by stanovila konkrétní podrobnosti. Na ty by podle informací resortu průmyslu mělo dojít ve středu.

Firmy vládě vyčítají fakt, že pomoc je nedostatečná a přichází pomalu. To, že vládní politici hovoří s oblibou o úsporách, jim náladu nezlepšuje. Stáhnout kohoutky umí i bez dobrých rad. Kdo mohl předělat výrobu ze zemního plynu na LPG, udělal to. Nicméně kromě toho, že jde o drahé řešení, není vhodné pro všechny. Ceny energií po skončení fixace fungují víc než strašidlo ve skříni na malé děti. Firmy, kterým přišly násobně vyšší částky za energie už nyní, zvažují, jestli zavřít hned, nebo ještě chvíli jet z podstaty.

Na pozadí se pak objevují zprávy ze zahraničí. Nejdřív to byl Volkswagen, který pro agenturu Bloomberg potvrdil, že přesune závody ze střední Evropy do jihozápadní, pokud nastane nedostatek plynu. Teď pro agenturu Reuters uvedli provozovatelé mobilních sítí, že pokud dojde k nedostatku energie, nebude v provozu ani internet, ani telefony. Což se vzhledem k závislosti lidstva na mobilních přístrojích dá srovnat s koncem světa. O kterém by se lidstvo kvůli nepřístupnosti sociálních sítí navíc ani nedozvědělo.

Neveřejné zprávy z českého průmyslu i veřejné varování analytiků a zahraničních firem mají hodně daleko k optimistické rétorice vládních politiků. Na rozdíl od domácností, kde se dají výpadky tepla skutečně nahradit větším počtem svetrů, pro průmysl jsou tyto „dobré“ rady platné asi jako permanentní tiskové konference politiků, kteří se tváří sebejistě, nicméně k řešení situace mají stále daleko.

No hlavně  že  Fiala, Síkela a  český  volič  jsou v klidu! Dlouhodobě!  A že Rakušan  nám sděluje,  že  nemáme na náměstích naletět při demonstracích….

Tak paní Julie  Hrstková, koukejte se uklidnit, jinak se také může  stát, že  si Vás a  vašeho rozvracení  naší země, která má přece  plynu  dost a dost, Fiala  se  Síkelou by nám přece  nelhali, že?,  všimne  buď  Igor Stříž nebo statečný plukovník Koudelka nebo dokonce  oba. A to bych Vám nepřál. Protože  jste  evidentně  dáma  s funkčním mozkem v hlavě. Na  rozdíl od… no jmenovat radši nebudu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.