V rozporu s přáním Západu OPEC a Rusko dohodly velké omezením těžby ropy


Co že jsme se  to dozvěděli  včera  jako hlavní zprávu  z tuzemských  sdělovadel? No přece, že  české předsednictví dosáhlo úžasného úspěchu –  odsouhlasení  8. balíků sankcí proti Rusku. Tou hlavní  z nich je  zastropování cen na  ruské vývozy  ropy! Jednomyslný  souhlas, obrovský  úspěch!  To vše doplněno  ještě o to,  že si Evropa  zakázala  dovoz ruských  železářských a ocelářských výrobků  a  ruského dřeva  a výrobků z něj….. Moc mne zajímá,  čím evropský průmysl tu ruskou ocel nahradí. když už vypadla  ukrajinská produkce. Jen ta  tvořila  1/10 celkové spotřeby.  K tomu výpadek ruského železa… Dobře  to dělají v tom Bruselu. A  ti  z  vás, kdo topíte peletami a radujete se, jak jste ve vatě proti nám  plynárníkům,  tak vám sděluji,  že  největším hráčem na evropském trhu topných pelet  je právě  Rusko….

Ale  zpět k New York Times a  jeho článku  o OPEC+, Rusku a  čerstvé dohodě  o dramatickém snížení těžby  ropy.

In a rebuke to the West, OPEC and Russia agree to a big cut in oil production.

Překladač  to vypustil takhle:

V rozporu s přáním Západu OPEC a Rusko dohodly velké omezením těžby ropy

Saúdská Arábie a Rusko, jednající jako vůdci energetického kartelu OPEC Plus, se ve středu dohodly na největším snížení produkce za více než dva roky ve snaze zvýšit ceny, čímž čelily snahám Spojených států a Evropy udusit masivní příjmy, které Moskva inkasuje z prodeje ropy.

Prezident Biden a evropští lídři naléhali na větší produkci ropy, aby snížili ceny benzínu a potrestali Moskvu za její agresi na Ukrajině. Rusko bylo obviněno z použití energie jako zbraně proti zemím, které se staví proti jeho invazi na Ukrajinu.

„Toto absolutně nechce Bílý dům a je to přesně to, co chce Rusko,“ řekl Bill Farren-Price, vedoucí makro analýzy ropy a plynu ve výzkumné firmě Enverus. Saúdská Arábie se podle něj také dostává na diplomatický „kolizní kurz“ se Spojenými státy.

Snížení o dva miliony barelů denně představuje asi 2 procenta celosvětové produkce ropy.

Snížením produkce se OPEC Plus také snažil dát energetickým trhům jasnou zprávu o soudržnosti skupiny během ukrajinské války a její ochotě rychle jednat na obranu vysokých cen, říkají analytici.

Na tiskové konferenci po schůzce saúdský ministr pro ropu, princ Abdulaziz bin Salmán, řekl, že OPEC Plus jedná v době příznaků poklesu světové ekonomiky, který může způsobit oslabení poptávky po ropě a pokles cen.

„Raději jednáme  preventivně, než abychom litovali,“ řekl.

Zdálo se, že to mělo kýžený výsledek: Cena ropy Brent, která se během léta propadla, po jednání vzrostla o více než 1,5 procenta, čímž prodloužila zisky z posledních dnů a vrátila ceny na úroveň naposledy zaznamenanou v polovině září.

V reakci na to představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že prezident nařídí ministerstvu energetiky, aby v listopadu uvolnilo dalších 10 milionů barelů ropy ze strategických ropných rezerv. Začátkem tohoto týdne řekla tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre novinářům, že administrativa neplánuje pokračovat v uvolňování  rezerv  poté, co šestiměsíční úsilí mimořádně dodat trhům  1 milion barelů denně vypršelo, jak bylo naplánováno na konci tohoto měsíce. před zasedáním OPEC Plus Evropská unie prosadila plán na omezení ceny ruské ropy v koordinaci se skupinou G7 a dalšími.

Středeční schůzka se poprvé od března 2020 konala osobně v sídle OPEC ve Vídni – což je známka významu tohoto oznámení. Mezi účastníky byl i ruský vicepremiér Alexander Novak, který sehrál klíčovou roli při podpoře spolupráce s dalšími významnými zeměmi produkujícími ropu.

Přítomnost pana Novaka, na kterého se vztahují americké sankce, by je pro úředníky v EU ostudou, když jejich občané čelí kruté zimě kvůli vyšším cenám energií souvisejícím s ruskou válkou na Ukrajině.

Snížení produkce ze strany OPEC Plus znamená zásadní obrat v přístupu 23členné skupiny. Po hlubokém snížení produkce v prvních dnech pandemie skupina postupně obnovila výrobu během následujících dvou let. Nedávno však princ Abdulaziz, který s Novakem předsedá OPEC Plus, začal měnit směr skupiny, když se ceny dostaly pod tlak.

Minulý měsíc skupina signalizovala obavy o pozice trhů nominálním snížením o 100 000 barelů denně. Když trhy nad tímto krokem pokrčily rameny a ceny ropy klesly pod 80 dolarů za barel za ropu Brent, takto mezinárodní benchmark, zdá se, že Saúdové se rozhodli, že je zapotřebí mnohem razatnějšího signálu.

Analytici uvedli, že rostoucí intervence na trzích ze strany Washingtonu a Evropské unie, jako je krok ke stanovení cenového stropu pro ruskou ropu, mohou tlačit OPEC Plus k agresivnějším krokům. Rusko chce vyšší cenu, aby vyrovnalo prudké slevy, které muselo poskytnout při prodeji své ropy.

Někteří producenti ropy mohou cenový strop považovat za precedens, který „může být pokusem snížit ceny obecněji,“ řekl Richard Bronze, šéf geopolitiky výzkumné firmy Energy Aspects. Takové obavy mohou vysvětlit, proč je OPEC Plus „ochotný udělat tak velký krok a krok, který bude ve Washingtonu tak nepopulární,“ dodal.

Na tiskové konferenci princ Abdulaziz popřel jakoukoli tajnou dohodu s Ruskem a vylíčil OPEC Plus jako „skupinu bratrů“, která má zájem pouze o zachování stability trhů. „Kde je akt agrese?“ zeptal se.

V jednu chvíli nařídil asistentovi, aby zobrazil graf ukazující, že ropa od ledna, před ruskou invazí na Ukrajinu, zdražila pouze o jednociferné procento, zatímco ceny jiných energetických zdrojů, jako je zemní plyn v Evropě a uhlí, se zvýšily  daleko více.

V tlaku na vyšší ceny ropy může Kreml využívat de facto vůdce OPEC, Saúdskou Arábii, jejíž ministři chtějí budoucí spolupráci Moskvy v energetických záležitostech, k tomu, aby bylo pro Západ nákladnější přijmout opatření proti Rusku.

„V rozsahu, v jakém ceny porostou, bude pro Evropu mnohem obtížnější pokračovat v prosincových sankcích proti ruské ropě,“ řekl Bhushan Bahree, výkonný ředitel S&P Global Commodity Insights.

Že ten boj  o cen y  ropy, respektive  velikost produkce  hlavních produkčních států se vede opravdu tvrdě  a Biden a jeho  administrativa  tlačí, zejména  na země  z Arabského poloostrova mimořádně tvrdě  svědčí další  text  NYT  na toto téma ze včerejška:

The Biden administration has pushed oil producers to keep production levels high.

opět překladač v akci

Bidenova administrativa tlačila na producenty ropy, aby udrželi úroveň produkce na vysoké úrovni.

Představitelé Bidenovy administrativy strávili více než týden tvrdých  diskusí se svými protějšky ze zemí produkujících ropu na Blízkém východě ve snaze minimalizovat omezení těžby skupinou OPEC Plus, kterou vede Saúdská Arábie, ve snaze zabránit růstu světových cen ropy. drasticky.

Ve středu OPEC Plus oznámil snížení těžby o dva miliony barelů denně .

Konkrétně to, před posledním zasedáním OPEC Plus, zahrnovalo kontakt nejvyšších představitelů ministerstva zahraničí, ministerstva financí a Rady národní bezpečnosti. Úředníci obeznámení s výzvami tvrdí, že toto úsilí nebylo odklonem od snah administrativy za poslední rok tlačit producenty ropy k udržení vysoké úrovně produkce po ruské invazi na Ukrajinu, která rozvířila světové trhy.

„Vždy mluvíme se všemi výrobci a spotřebiteli, včetně partnerů OPEC Plus,“ řekla Adrienne Watson, mluvčí Národní bezpečnostní rady. „To je případ po celá desetiletí a napříč administrativami obou stran, včetně této.“ Bylo nám jasné, že dodávky energie by měly uspokojit poptávku, aby podpořily ekonomický růst a nižší ceny pro spotřebitele po celém světě, a budeme o tom s našimi partnery i nadále mluvit.“

Představitelé americké  administrativy připomínali svým protějškům, že Spojené státy plánují v blízké budoucnosti zvýšit globální poptávku po ropě nákupem ropy za pevné ceny, aby doplnily národní strategické zásoby ropy. Pan Biden začal v březnu uvolňovat z rezervy jeden milion barelů denně ve snaze zvýšit dodávky ropy a omezit ceny. Karine Jean-Pierre, tisková tajemnice Bílého domu, tento týden novinářům řekla, že administrativa nemá v plánu pokračovat ve zveřejňování po konci měsíce, kdy je plánováno ukončení úsilí.

Doplnění rezervy by nakonec mohlo pomoci stabilizovat poptávku po ropě a příjmy  pro velké země produkující ropu. Ministerstvo energetiky letos v létě navrhlo nařízení , které by vládě umožnilo v budoucnu uzavírat smlouvy na doplnění rezervy za pevné ceny. Toto úsilí by mohlo pomoci zvýšit produkci ropy, říkají úředníci administrativy, protože by producentům ropy poskytlo jistotu, že budou schopni prodávat ropu za stanovenou cenu, i když světové ceny ropy znovu klesnou.

Diskuse – a rozhodnutí světových producentů ropy – přicházejí v křehké době pro globální trhy s ropou a pro domácí politické kalkulace pana Bidena. Po poklesu v létě začaly globální ceny ropy opět růst. Stejně tak ceny benzínu ve Spojených státech, které tlumí to, co bylo v posledních měsících oblíbeným bodem vychloubání pana Bidena.

Ale jak centrální banky po celém světě agresivně zvyšují úrokové sazby, aby udusily vysokou inflaci, narůstají obavy z globální recese. To by mohlo oslabit poptávku po ropě a způsobit pád cen, což by poškodilo velké producenty ropy. Naopak, ceny by mohly na konci roku stoupnout, pokud nové kolo evropských sankcí srazí každý den miliony barelů ruské ropy z globálního trhu – což je důvod, proč úředníci administrativy a jejich spojenci prosadili nevyzkoušený plán, který umožní ruské ropě nadále proudit na trh, ale prodávány pouze za sníženou cenu.

Biden prostě  chce  zabít několik much jednou ranou!  Má před poločasovými volbami. K tomu vysokou inflaci, likvidující  šance  Demokratické strany. Na jednu stranu  se mu podařilo jakž takž  srazit  ceny  benzínu, na které jsou  američtí voliči mimořádně  citliví, na  straně  druhé v podstatě  na to vynaložil prý snad  až  4/5 amerických strategických rezerv.

Tyto rezervy potřebuje  akutně  doplnit a vysoké ceny  nejsou právě  to, co by rád  viděl. Ale především chce za každou cenu  udržet  vysokou produkci  ropy na světových trzích, protože počítá s  tím, že  až 5.12. bude slavnostně vyhlášen ten  úžasný cenový dekl na ruskou ropu tak hrozí zcela  reálné nebezpečí, že prostě  Rusko na trh nedodá nic a svět bude mít problém. Někde jsem zachytil informaci, že  saudská  státní ropná společnost  Aramco varovala  západní země,  že  bez Ruska prostě  ropy  bude víc než málo. Proto Biden a jeho poskoci cestovali na Blízký  východ a  tlačili především na  Saudy  a celý OPEC.  Jenže  ti reagovali, jak reagovali  – sebrali světu  2%  z celku. Připoměňme  si  že  ropná  šok z roku 1973 způsobilo  5%, o něž tehdy  arabští producenti  pokrátili svoje  dodávky  světovým odběratelům.  A nyní tohle. Že  by  Bílý dům  začal vysílat – Houstone, máme problém?  Nebo  že by  začaly  žhavit spojovací linky  příslušná americké  velitelství  ve  Středomoří,  na Blízkém východě a a  v Indickém oceánu?

Uvidíme. V každém případě  zopakuji to, co jsme napsal hned  v první reakci na ten nápad s tím cenovým deklem – země OPEC +   si velmi dobře  uvědomují,  že když si dnes nechají vnutit  představy a přání  Washingtonu,  zítra  nebo kdykoliv jindy  ten cenový dekl může  být Západem uplatněn na ně samé….

Konec konců – dospěl k témuž  i NYT. Viz  výše.

Nepochybuji,  že  nyní Biden a spol. výrazně přitvrdí. Ten vývoj bude hodně zajímavý.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.