Už to na nás chystají! My jim to žereme!


Po posledních parlamentních volbách jsem opakovaně psal, abychom se připravili na  tvrdý nálet  vítězných asociálů  na  naše peněženky. Že nás těžce   vezmou u huby, jak by řekla moje  babička. A to nikdo nic netušil o nějaké  válce na Ukrajině.

Jenže  ono to zatím v podstatě nepřišlo… Proč? No protože  hned  vzápětí následovaly  přece  obecní volby a také ty  do senátu. A šlo především o  obce, respektive zastupitelstva  velkých měst.  A kdyby  Pětiblábolice sáhla před nimi lidem do kapes pak i Fialovi  bylo jasné, jak by  ty volby  asi dopadly  a co by  vnitrostranicky  následovalo,  kdyby  podstatná  část vybraných straníků, zejména  v těch největších  městech přišla o své  kšefty a pašalíky. Takže letos nic. Ono nic není úplně přesné, ale z hlediska  systémového asociálního přístupu  k populaci – nic. Zatím!  Ale počkejte na  fukejř v tomto směru příští rok!!!!!

V lednu si  zvolíme  někoho na Hrad a pak to začne! Protože  zkrátka  další  volby  se budou konat  až  za  roka  tři čtvrtě!!! Ideální čas  na provádění  vládních lotrovin. A oni ho nepropásnou!

Co že na nás  chystají?  Oni nic, oni muzikanti!  Při vládě  existuje  těleso zvané NERV  -Národní ekonomická rada  vlády. Většina  z vás  ví,  že  tomu tak je, ale nepochybně  nezaznamenala skoro žádnou  mediální, natož  reálnou činnost tohoto poradenského orgánu. Jen se sem tam ozval, vydal nějaké prohlášení, které okamžitě  zapadlo prachem. Fakticky jako by  NERV  neexistoval a  byl bez nervu.

Pořádně  o něm začalo být slyšet až v úplně poslední době. Vláda ho totiž zaúkolovala – požádala, aby  vytvořil systém opatření, jimiž  by  se  v rozpočtu šetřilo nejméně  200 miliard korun. Dodávám, že jde  asi tak o max.10% rozpočtu. Každý  z nás, vlivem Fialovy  inflace přišel od jeho nástupu k moci  už o víc.  A  vyjít s  tím zkrátka musí! I bez NERVU.

Ten si ovšem sednul, popřemýšlel, podumal a  návrh opravdu vypracoval.  Velmi rozsáhlý.  A  Fialova  vláda  jej nyní  salámovou metodou, se  svými dalšími extranápady  předkládá veřejnosti. A testuje, na co  uslyšíme a na co ne. A nejspíše  se  podle toho  po Novém roce zařídí,  aby nás podojila  především tam, kde  si myslí, že narazí nejméně. A nepochybně  tak učiní pod  heslem  –  to nám  doporučili odborníci z NERVU, to oni, to ne my!  A tomu odpovídá  náhlá  mediální  aktivita  kolem NERVu a  jeho  jednotlivých členů, zejména  vrchního NERVA – bývalého viceguvernéra ČNB  příkladného asociála  Hampla.

Abych  dlouho nezdržoval – na  Seznamu.cz ne tak zas  dávno vyšel  souhrnný  materiál prezentující  jednotlivé návrhy  NERVních hlav a ke každému je připojena  anketa, jak se k tomu konkrétnímu bodu postavili čtenáři  Novinek.cz…… Je to velmi zajímavé a poučné čtení.  Článek jsem se  rozhodl převzít. V  anketě  nebudete moci hlasovat. Dokázal bych  dát  svou anketu na místo těch Seznamáckých a  velmi by mne  zajímalo, jestli by jejich výsledek u kosířů vyzněl jinak. Ale vzhledem k rozsáhlosti, bych na článku strávil minimálně o tři hodiny  více a  já je  momentálně k dispozici nemám. Takže  to servíruji bez možnosti účastnit se  anket,  ale přidám vždycky k příslušného bodu  svůj komentář.

Utahování opasků? Hlasujte, jak byste se postavili k jednotlivým návrhům NERV

Národní ekonomická rada vlády (NERV) vydala balík doporučení, jakými kroky by mohl kabinet zlepšit hospodaření státu a jeho vyhlídky. Experti poukazují na to, že stávající trend je neudržitelný, vláda však zvažuje i politické hledisko často nepopulárních kroků. Novinky nabízejí čtenářům přehled doporučení NERV a možnost hlasovat v anketě, jak by o nich sami rozhodli.

Vlkův  vstup:

znovu připomínám, že  na Kose  to nepůjde!

Návrhy na snížení výdajů veřejných rozpočtů

Návrat slev na jízdném do stavu před Babišem

Podle NERV bylo zavedení slevy na jízdném vládou Andreje Babiše v roce 2018 populistickým krokem, který nakonec podpořil spíše dopravní odvětví než dané skupiny obyvatel. Navrhuje návrat před tento stav: cesty pro děti do 6 let zdarma a senioři nad 70 let s výraznou slevou.

Úspora: 3,3 miliardy korun ročně.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na zrušení slev na jízdném zavedených vládou Andreje Babiše v roce 2018?
Byl/a bych pro.
62,4 %
Nemám jasné stanovisko.
4,3 %
Byl/a bych proti.
33,3 %
Celkem hlasovalo 17610 čtenářů.
Vlkův koment:
Většina  tyhle  slevy nevyužívá, většina  je tedy  PRO. Ostatně, tohle  se opakuje skoro u všech bodů. Názory  veřejnosti jsou podle klíče  – já to využívám/ nevyužívám a  nic jiného mne nezajímá.  A protože  je to sleva  jen pro študáky a  důchodce, tak pryč s ní! Za  sebe  říkám, že  ač patřím do obmyšlené skupiny, uměl bych bez té slevy  žít. Ale co rodiny, kde jejich potomci  jezdí do škol? Utáhnou to dnes  v době nehorázné  drahoty? A zachrání rozpočet nějaké 3 miliardy?

Zrušení státní podpory stavebního spoření

Státní podpora stavebního spoření se podle NERV zaváděla před třiceti lety ve zcela jiné situaci, než je teď (nedostatek úspor, dlouhodobých vkladů, kapitálu a neexistence hypoték), postupem času se z tohoto produktu stalo státem dotované běžné spoření. Nejedná se o úplné zrušení stavebního spoření, pouze o zrušení jeho státní podpory.

Úspora: 4,2 miliardy korun ročně.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na zrušení stavebního spoření dotovaného státem?
Byl/a bych pro.
52 %
Nemám jasné stanovisko.
6,7 %
Byl/a bych proti.
41,3 %
Celkem hlasovalo 17010 čtenářů.
Vlkův koment:
Totéž  jako u slevy na  jízdném – kdo má stavebko  je  proti, kdo ne, chce  být  šetřivým státním hospodářem!!!! Prý přežitý  produkt…. Zvláštní,  že  to píší v době, kdy jdou  úroky z hypotéčních úvěrů strmě vzhůru!!!! A  stavebko je jednou z  cest , jak se těm stoupajícím stavbám vyhnout nebo částečně vyhnout!  Vedle toho se počítá  do části pořizovací ceny, jako vlastní prostředky kupujícího. Konec  státní podpory  = konec stavebního spoření. V době, kdy  už je vlastní bydlení  nedostupné i pro střední třídu!!! Úspora doslova za všechny prachy! Naše! Na Ukrajině  tyhle prachy  rádi přijmou!

Zeštíhlení veřejné správy

Snížení nákladů a zvýšení efektivity veřejné správy lze podle NERV docílit třemi kroky:

1. Plošné snížení počtu zaměstnanců v ústředních orgánech veřejné správy o 6 % (na tom se již vláda dohodla).

2. Revize míst a agend ústředních orgánů státu.

3. Slučování agend a optimalizace počtu zaměstnanců.

Úspora: 15 miliard korun ročně.

NERV také navrhuje reformu desítek výzkumných ústavů spadajících pod ministerstva.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na snížení nákladů a zvýšení efektivity veřejné správy?
Byl/a bych pro.
94,8 %
Nemám jasné stanovisko.
2,6 %
Byl/a bych proti.
2,6 %
Celkem hlasovalo 17707 čtenářů.

 

Vlkův koment:
Tak tady  byl názor veřejnosti  jasný předem!!! Státní ouřadové jsou  tou žábou na prameni, co dusí naše  veřejné finance!!! Prostě jsou to pijavice, co ráno  zajdou  do ouřadu , posadí svůj tlustý  zadek na ouřední sesli, vytáhnou noviny  nebo pletení, uvaří si  kafe, zapálí cígo a  zbytek pracovní doby  se více méně, ale spíše  více  – jen válí….. Takhle  vidí  běžný našinec  typického státního úředníka. Neříkám, že takoví nejsou. Já s nimi nyní zas  až tak často nepřijdu do styku, ale když ano, mám povětšinou jen kladné zkušenosti. A víte kolik  má stát těch  pijavic  – tedy skutečných státních úředníků? 77 000. Ne nevypadla mi nula! 77 000! Opravdu si myslíte, že je to naddimenzovaný počet? Já ne.  Ale  zaměstnanců státu je  přes půl milionu….  Jenže  to jsou  učitelé, vojáci, policisté, atd.atd. A k tomu se  dostaneme  dále!! A to slučování agend? A jejich revize? Není to takhle náhodou pracovní povinnost každého ministra přesně  tohle, po dobu  co je ve funkci provozovat?  Nebyli  speciálně Piráti těmi, co přesně tohle hlásali , dokud  fungovali jako opozice?  A  co v té oblasti, s onou svatou digitalizací státní správy  dokázali????? Velké nic, když to napíši slušně! Takže z toho nakonec  zůstane jen a pouze  plošné snížení, Třeba o těch 6%.  Myslíte si, že  vaše firma  bude fungovat lépe a výkonněji, když propustí plošně každého šestnáctého  zaměstnance???? Mně to připomíná tzv. decimaci.  To ve  starém Římě,  když nějaká vojenská jednotka selhala, byla podrobena  decimaci. Každý desátý člen jednotky byl popraven.    Už se těším, jak se  prodlouží  čekací doby, až člověk nějaký ten ouřad bude potřebovat!Budete  rádi čekat na  státních úřadech, až tak půjdete něco vyřizovat?  Co myslíte, zmizí spíše  lidé  z výkonných postů typu Pracáky nebo ti ze všelijakých  vládních rad pro inkluze, greendealy a podobně?

Revize samosprávy a nákladů na ni

„ČR má dlouhodobě neobyčejně zbytnělý sektor samospráv a místních vlád, který téměř nemá srovnání se zbytkem Evropy. Má dle počtu obyvatel nejmenší průměrnou velikost obce ze všech zemí EU (cca 1700), celkový počet obcí je naopak zcela extrémní (6254) a s výjimkou Slovenska a Francie nevídaný,“ píše NERV.

Dodává, že ČR má disproporční počet lokálních politiků (přes 60 tisíc) a nadprůměrné výdaje na samosprávu v poměru k celkovým výdajům vládního sektoru (30 procent).

Navrhuje přijmout opatření, která budou motivovat obce ke slučování a přenášení činností na obce s rozšířenou působností, a zrušení obcí, kde alespoň ve dvou volbách za sebou nebyla žádná kandidátka.

Úspora: cca 10 miliard korun ročně při výrazné redukci obcí do 1000 obyvatel.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na omezení počtu obcí a nákladů na ně?
Byl/a bych pro.
73,5 %
Nemám jasné stanovisko.
10,5 %
Byl/a bych proti.
16 %
Celkem hlasovalo 16494 čtenářů.
Vlkův koment:
Na tomhle a si něco bude. Ano,  žiji  ve  statutárním městysu a  tady nám určitě nic nezruší. Ale  bavím se tím, jak politici a zejména občané jsou pro!!! Jak by ne, velká města a obce s rozšířenou  působností to netrápí. A co je mi po nějaké Horní Dolní?  Že tam třeba  už  přišli o hospodu, školu, krám a poštu?  A ted  podle NERVU i o radnici?! No bóže!  Horní Dolní!  Zvláštní ovšem je, že  většina  z těch co jsou nyní tak radikálně pro, se stavěla na zadní, když  Babiš s Dostálovou prosadili nový stavební zákon, který  centralizoval obecní stavební úřady  do jednoho centrálního. Kvůli úspoře. S přesně stejným odůvodněním!  Pětihlavá saň se na  tom tenkrát cvičila, občanské iniciativy  jak by smet, NERV ani nepípnul. A  to šlo „jen “  o stavební úřady obcí. Nyní jde o celé radnice! ? Tam  kde  už dnes se  žije  velmi těžce. Tak jim to ještě ztížíme!  Co je nám do nějakých buranů z pralesa! Ale jak říkám – něco na  tom je.

Snížení počtu vězňů

Naše země má jednu z největších vězeňských populací v EU. NERV navrhuje snížení počtu vězňů ze 179 na 100 vězňů na 100 tisíc obyvatel. Toho by mělo být docíleno revizí trestní politiky pomocí např. zavedení náramků pro domácí vězně, dekriminalizace některých trestných činů, změny trestních sazeb, revize či zrušení speciálních skutkových podstat pro recidivisty.

Úspora: cca 3 miliardy korun ročně. Česko má třetí největší populaci v EU, zaplatí za ni 10 miliard ročně.

Anketa

Měl by se stát snažit o snížení počtu vězňů?
Byl/a bych pro.
21,6 %
Nemám jasné stanovisko.
11,6 %
Byl/a bych proti.
66,8 %
Celkem hlasovalo 16726 čtenářů.

Vlkův koment:

Takže kriminálníky  v ulicích nechceme!  Ať sedí, až  zčernají!  Říká  bodrý český občan. Státní ouřady také nechceme! U těch kriminálníků tomu rozumím. Ale vadí mi,  že  státní úředník je jim u občanů postaven  na roveň. Jen mám  občas  takový  vtíravý dojem,  že v  těch kriminálech sedí úplně  jiná sorta, než by tam sedět měla….

Redukce počtu policistů

ČR má také vyšší počet policistů na 100 tisíc obyvatel (376) oproti evropskému průměru (332). NERV upozorňuje, že počet policistů připomíná spíše „high-policing“ země na jihu Evropy (Kypr, Řecko, Chorvatsko, Malta) než země střední a severní Evropy. Navrhuje snížit počet policistů o cca tři tisíce.

Úspora: cca 3 miliardy korun ročně, pokud by se braly v úvahu i výsluhy.

Anketa

Měl by se snížit počet policistů?
Byl/a bych pro.
23,1 %
Nemám jasné stanovisko.
6,6 %
Byl/a bych proti.
70,3 %
Celkem hlasovalo 17058 čtenářů.
Vlkův  koment:
Kriminálníky  v  ulicích nechceme, policajty  ano. Nedivím se. Mám to stejně. Ale tady vás uklidním!  nevěřím, že  speciálně  Fiala a Obludárium si dovolí redukci policejních stavů. Zejména ne  v situaci, kdy  netuší, jak přežije, až  lidé konečně pochopí, co a  jak a vyrazí do ulic!!!  Kdepak, oni plošně  škrtnou státní úředníky.  Že lidem se zhorší dostupnost státních služeb? Nezajímá!  Ale  ti policajti chrání hlavně  je…. Tady se  škrtat nebude! A lid  cajty také chce, takže není co řešit.

Zrušení/nezavádění výchovného

Od ledna 2023 by se měly starobní důchody navýšit o 500 korun za jedno vychované dítě. NERV konstatuje, že tento bonus je nekoncepční a obsahuje spoustu nedořešených problémů, např. přidělení bonusu vdovcům, kteří dítě převážně nevychovávali.

„Ve špatné situaci současných veřejných financí jde o jednu z největších nových výdajových položek, proti které vláda nenašla adekvátní příjmy či snížení výdajů na straně druhé,“ uzavírá.

Úspora: 19 miliard korun ročně.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na zrušení výchovného?
Byl/a bych pro.
34,3 %
Nemám jasné stanovisko.
8,3 %
Byl/a bych proti.
57,4 %
Celkem hlasovalo 16808 čtenářů.
Vlkův koment:
Ano, tohle by  dávalo smysl. A to řežu do vlastního. Republika a její  finance  skutečně nejsou v takovém stavu, aby  si takovýhle výdaj mohly  dovolit!  Jenže tohle  představuje hlavní  volební chyták lidovců!!! Takže  Hample  a ostatní NERVové  – tudy vlak nejede. Ne  měsíc před  zavedením výchovného. A  uvažme, co  by tomu asi tak řekli obyvatelé  Chánova, že? ???  A bodrý  český občan, vlastně občanka se už těší na Jurečkovo pětikilo za každé vychované dítě!!!  Za sebe  říkám, že  by mi větší smysl dávalo něco jiného z lidovecké kuchyně  – 1%  z daní pracujících dětí na  důchody  svých rodičů. Kolik procent populace bere  50 000a víc měsíčně? První bod, kde s NERVem souzním.

Zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku

Doba mateřské/rodičovské dovolené a doba poskytování rodičovského příspěvku v ČR patří k nejdelším v EU. NERV navrhuje zkrácení doby poskytování příspěvku o jeden rok při současném snižování administrativní zátěže pro poskytovatele jeslí, dětských skupin a školek, aby zejména zaměstnavatelé mohli podpořit pracovníky touto cestou.„Jedná se tak o postupné odstátňování finanční stránky péče o dítě a přenos do standardnějších nestátních parametrů,“ uvádí.

Úspora: 5-7 miliard korun ročně.

Anketa

Měla by se zkrátit doba poskytování rodičovského příspěvku?
Byl/a bych pro.
35,4 %
Nemám jasné stanovisko.
8,4 %
Byl/a bych proti.
56,2 %
Celkem hlasovalo 16641 čtenářů.
Vlkův komenzt:
Když náhodou v sociální oblasti má Česko něco dobře a lépe než  zbytek EU, pak je podle  vládních asociálů i NERVu potřeba  s tím něco rychle  udělat, abychom v tom kladném slova  smyslu nevyčnívali z davu! Co by si  o nás  naši spojenci pomysleli, že?  Národ má jasno  – žádné krácení! Protože tomuhle  každý rozumí a  každý má někoho v rodině, kdo čerpá rodičovskou… Ale zdá se, že o tohle se  svede  velký  boj  mezi jednotlivými hlavami Pětihlavé saně! Ta  modrá, konkrétně Stanjura  chce poslechnout NERV a  redukovat,  lidovec  Jurečka  chce  valorizovat. Bartoš  také. Takže  uvidíme. Těším se, jak se budou vzájemně požírat! Nicméně, celá  Pětiblábolice neustále  mele o tragické demografii a nízké porodnosti. Jak s ní chtějí někam pohnout, když  zkrátí rodičovskou?  Ale odpovědí nás obtěžovat nebudou.

Snížení podpory v nezaměstnanosti

Ač máme velmi nízkou nezaměstnanost, také doba podpory v nezaměstnanosti je u nás jedna z nejdelších. NERV navrhuje snížení délky podpory o 1-2 měsíce, snížení podpory v nezaměstnanosti o 5 procent a přesun odpovědnosti na stranu zaměstnavatele tak, aby byla možnost prodloužit odstupné z nynějších tří měsíců s přihlédnutím k pobírání podpory (pokud bude kurzarbeit, mohlo by se to propojit).Jurečka chce snížit podporu v nezaměstnanosti. Lidé si mají hledat práci rychleji

Úspora: neuvedena.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na snížení podpory v nezaměstnanosti?
Byl/a bych pro.
66,8 %
Nemám jasné stanovisko.
7,3 %
Byl/a bych proti.
25,9 %
Celkem hlasovalo 16763 čtenářů.
Vlkův koment:
Tak tohle je pro mne  ten největší nářez z téhle  ankety!!! Úplně největší!!! Ekonomika jde do recese. Naprostá většina  firem hlásí,  že bude  snižovat  stavy. Některé, že vůbec zavřou nebo odejdou z fialového Blbolandu. Navíc na trhu práce prý nyní máme  ještě  150 000 Ukrajinců.  A NERV do toho přichází s nápadem zkrátit podporu v nezaměstnanosti!  Podle Jurečky  prý stačí, kdy ti, které  nezaměstnanost postihne, budou práci hledat rychleji…. A podle  bodrých spoluobčanů, jejich většiny? Také!!!! To se  vážně  těch 66% nebojí,  že na pracáku skončí někdy i oni?! Prostě přežívá ono věčné  – nezaměstnaní jsou jen lemplové, co nechtějí dělat….Uvidíme do roka  a do dne! Tohle  Obludárium určitě  prosadí!  A všimli jste, že nikdo není schopen vyčíslit, kolik jako stát ušetří??? Ale hlavně, že se podpora zkrátí! I když nevíme, k čemu to bude  dobré…

Snížení zemědělských dotací

Další doporučení míří na snížení neinvestičních dotací v zemědělství. Jedná se zejména o omezení financování lesního hospodářství, zejména pro Lesy ČR s ohledem na rostoucí ceny dřeva.

Úspora: asi 600 milionů korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na snížení neinvestičních dotací do zemědělství?
Byl/a bych pro.
61,2 %
Nemám jasné stanovisko.
12,4 %
Byl/a bych proti.
26,4 %
Celkem hlasovalo 16166 čtenářů.
Vlkův koment:
Je li to na lesnictví, nejsem kompetentní to komentovat. Kdysi mi procházela  rukama  1/3 celkového obchodu s dřevem v téhle zemi. Ale dávno již tomu. Takže  netuším. Ale úspora 600 miliónů, když se má celkově  ušetřit  200 miliard????? Takže  0,3%????  To myslí NERV  vážně?  To není pod jejich rozlišovací schopnost??? Já ti Blážo nevím….

Snížení výdajů důchodového systému

NERV také navrhuje opatření týkající se důchodového systému, která může na rozdíl od systémových změn realizovat již současná vláda, a to:

1. Zachovat tempo pravidelných valorizací důchodů zohledňujících inflaci, ale snížit zohlednění růstu reálných mezd z 1/2 na 1/3, jako tomu bylo do roku 2017.

2. V rámci valorizace zohlednit symetrii růstu a poklesu reálných mezd – tedy aby v případě poklesu reálných mezd se následující růst začal do důchodů promítat až poté, co byl pokles kompenzován růstem.

3. Výrazně snížit možnosti a motivace odchodů do předčasného důchodu a redukovat je.

4. Začít opět automaticky zvyšovat zákonný věk odchodu do důchodu na základě zvyšování doby dožití.

5. Zvýhodnit veřejnou podporu pojistného charakteru spoření ve III. pilíři.

Poslanci odklepli nižší důchody pro komunistické prominenty a dřívější penze pro záchranáře

Úspora: neuvedena.

Anketa

Jak se stavíte k návrhům na snížení výdajů důchodového systému?
Byl/a bych pro.
20,3 %
Nemám jasné stanovisko.
6,9 %
Byl/a bych proti.
72,8 %
Celkem hlasovalo 16741 čtenářů.

Vlkův koment:

Konečně  jsme u jádra pudla!!!!! Svatý  grál všech  úspor!  Vorvat důchody!  Jak že  se to říkalo kdysi? Takhle  – dědeček a  babička, ujídají chlebíčka, až  z nich budou kosti, bude  chleba  dosti!!! NERV odezíral vládě  ze  rtů!! Uvidíme, co příští rok ve sněmovně. Prý předloží  důchodovou deformu. Vlastně  reformu. Což znamená reálné snížení vyplácených důchodů!! Bez ohledu, jak ta  deforma  konkrítně  vypadne. O to běží. Krok krajně nepopulární, schopný toho, kdo to prosadí poslat na politický hřbitov. Proto o tom všechny  vlády  30 let jen žvanily, ale  žádná s tím nehnula. Tahle je poslední, která  ten manévr  ještě může zopakovat. Ta další už nikoliv. Té už dojde  čas. Všimli jste si,  že opět  ani náznak úspor? Určitě by přišla  výmluva, že záleží  na konkrétních parametrech. Jenže  asociál Hampl by  rád  sáhl i do současných důchodů. Na to Pětihlavka koule mít nebude.  Ale lidé nezklamali  – důchod se týká všech.Takže  4/5 jsou jasně proti….  Jsem na to moc zvědav.  Ale rozhodně  nic dobrého čekat nelze!  Od  Fialy, co nám nikdy nebude lhát a Obludária v žádném případě!!! Ti, kdyby mohli, tak vy  si dali nejradši další, velmi tvrdou  mutaci  covidu, nejlépe takovou, která by skolila nejméně   každého druhého  příživníka nad  65, co  bere penzi!

Návrhy na zvýšení příjmů veřejných rozpočtů

Zvýšení poplatku za těžbu nerostů

NERV upozorňuje, že poplatky za dobývání nerostných surovin se v ČR šest let neměnily bez ohledu na dramatické změny tržních cen. Navíc jsou stanoveny absolutní částkou. Rada tedy navrhuje stanovení procentuální sazby v maximální výši 10 procent za jednotku.

Výnos: v řádu jednotek miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na zvýšení poplatku za těžbu nerostů?
Byl/a bych pro.
92 %
Nemám jasné stanovisko.
5,4 %
Byl/a bych proti.
2,6 %
Celkem hlasovalo 16137 čtenářů.
Vlkův koment:
Na  tohle nemám jasný názor. Kdysi, když jsem před  volbami  2017 psal seriál o lithiu jsem na tohle téma  narazil. Ale  nijak zásadně. Je li poplatek nízký, pak zvednout. S  rozpočtem to rozhodně  nijak nezatřese. Ale  velmi se bojím, že to, co  stát  dostane,nakonec  my jako spotřebitelé  dvakrát  tolik v nějakých cenách  výrobků zaplatíme… Ale jde o drobné…

Zpoplatnění vysokých škol

Ekonomové také navrhují zavést školné na veřejných vysokých školách, popř. pravidelný fixní poplatek. Tomu by ale mělo předcházet zavedení vratných studentských grantů na živobytí a úhradu školného. Výnos ze školného by měl pak sloužit vysoké škole na úhradu provozu a rozvoje, což by ulehčilo veřejným rozpočtům.

Zároveň by školné bylo prostředkem k dosažení větší efektivity studia: Češi studují vysoké školy velmi dlouho a míra neúspěšnosti na vysokých školách je v ČR extrémně vysoká. Zkrácení doby studia a snížení neúspěšnosti by podle NERV zrychlilo příchod lidí na trh práce a zvýšilo objem vybraných daní a pojistného.

Výnos: neuveden.

Anketa

Mělo by se na vysokých školách zavést školné?
Byl/a bych pro.
65,2 %
Nemám jasné stanovisko.
5,9 %
Byl/a bych proti.
28,9 %
Celkem hlasovalo 16955 čtenářů.

Vlkův koment:

Druhý velký nářez pro mne!!! Tak  studium na  VŠ  by se mělo zpoplatnit??? A  národ s  tím, dokonce  2/3 souhlasí????  A  proč lidičky????? To nás  vytrhne???  Vážně?  Nezdá se vám, že to výrazně  ztíží přístup  dětí z mnohých rodin ke  studiu?  Máme opravdu v  našich podmínkách a 10 milionech obyvatel tolik talentů,  že si můžeme kvůli financím o ně přicházet?  Navíc  – nikdo není schopen  vyčíslit  úsporu!!!!  Ale zavést placení školného!!!  Prý to urychlí studium….A  vratné studentské granty? Tedy  půjčky? Jako u našeho vzoru v JúEsEj?  Nebylo takhle náhodou  teď Bidenovým volebním trumfem, že odpustil řadě studentům zbylé nesplacené  části  vysokoškolských půjček a že mu to minimálně neprohrálo volby????      Nechápu totální zpozdilost  jak těch, co to navrhují , kteří navíc  všichni kdysi vystudovali na  státní útraty, ale především těch, co s touhle  šíleností  souzní!!!!

Co takhle podumat, v souvislosti  s vš  studiem o úplně jiných modalitách?  Například  o tom,  že  pokud někdo nebude  do  X let věku  přispívat Y  let  odvody  ze  své práce přispívat do českého státního rozpočtu a důchodového a zdravotního systému,  uhradí státu  veškeré výdaje na své VŠ  vzdělání? Míním tím například  lékaře, kteří po vystudování v Česku zmizí  okamžitě za hranice za vyššími platy, totéž IT a  řada  dalších oborů. Ale to není všechno  – má se udělat optimalizace státní správy. Co takhle optimalizace  studijních oborů?  K čemu republika potřebuje  všelijaké studenty kulturní antropologie, genderu, různých  sociálních pavěd, atd.atd? Když nemá  dost učitelů, pečovatelů, záchranářů a podobně?  Za největší zhovadilost  považuji  to, že na  vysokou dnes může v podstatě  každý, kdo jde okolo. Bez ohledu na předpoklady. Žádný  div, že potom  z universit  vycházejí  nedovzdělanci a  polointeligenti typu  Lipavský nebo Svetrová- Dvousvetrová a  že  třeba  parádní disciplinou nedávno ještě  „velké naděje“ české politiky  představoval jistý Feri,  bylo dostat  studentky  do postele. Zejména proti jejich vůli…. A když se podívám  na  další hvězdy  českého vysokého školství  typu Richterová, Langšádlová,  Černochová…….

Tady  jsou  úspory, nikoliv v zavedení školného

Zrušení nadbytečných finančních institucí státu

NERV navrhuje zrušení České exportní banky (ČEB) a její začlenění do Národní rozvojové banky (NRB). Činnost obou se totiž částečně překrývá a stát zbytečně vydržuje dvě instituce.

Výnos: cca 7,5 miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte ke sloučení ČEB a NRB?
Byl/a bych pro.
94,8 %
Nemám jasné stanovisko.
4,4 %
Byl/a bych proti.
0,8 %
Celkem hlasovalo 16505 čtenářů.
Vlkův  koment:
Opět , národ netuší o co jde, takže  je  pro. Já jen  zběžně. A  více u ČEB  než u NRB. Nicméně – budiž. Ale musím se zeptat – konkrétně finančního podgenia Stanjury  – je li to taková bomba, z které kápne  více než 2x  tolik co ze  zrušení jízdného, proč  už to dávno nezrušil???!!!! Kdo nebo co mu bránilo? Kdybych měl hádat, pak zejména  to, že v dozorčích radách a dalších orgánech  zmíněných institucí  je spousta prima korýtek pro zasloužilé a potřebné  kámoše  vládních stran… Ale třeba  s epletu…

Privatizace

Stát vlastní velké množství firem, jejich privatizaci ale brání řada překážek. Některé jsou v současnosti strategické (ČEZ, ČEPRO), nesou právní vadu (Budvar), jsou těžko zpeněžitelné (Česká pošta) nebo nezpeněžitelné (Horská služba). Rada tedy navrhuje zejména spojování firem, prodej minoritních akcií a zejména privatizaci nemovitého majetku státu.

Výnos: miliardy korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhům na privatizaci státního majetku?
Byl/a bych pro.
9,9 %
Nemám jasné stanovisko.
8,6 %
Byl/a bych proti.
81,5 %
Celkem hlasovalo 16504 čtenářů
Vlkův koment:.
NA  tohle by  TAHLE  vláda určitě  slyšela. Ostatně yntelygentka  ve  dvousvetrech  už  onehdá požadovala privatizaci Budvaru. Na to  tihle  jsou vysazení! Jenže  národ, po zkušenostech  s privatizac,í  má jasno : privatizace= krádež ve velkém. Takže na to neslyší. Ale něco prodají. Především sami sobě  a svým známým… O tom žádná. Lidí se ptát nebudou. Privatizace oni  nesmírně  rádi!!! To zas jo!

Znovuzavedení karenční doby během nemoci

Karenční doba během nemoci je doba, kdy zaměstnanec nepobírá nemocenskou. Do roku 2019 šlo o první tři dny nemoci. NERV navrhuje její znovuzavedení v délce jeden až tři dny.

Výnos: neuveden.

Anketa

Měla by se znovu zavést karenční doba v případě nemoci zaměstnance?
Byl/a bych proti.
68,2 %
Nemám jasné stanovisko.
4,9 %
Byl/a bych pro.
26,9 %
Celkem hlasovalo 16322 čtenářů.
Vlkův koment:
Další svatý  grál, vedle privatizace,  zkrouhnutí důchodů,  školného    a zavedení placeného zdravotnictví  všech  českých pravověrných asociálů!!! Placení první tři dny  nemoci je jejich kardinální úspora?  Že  přecházení nemocí vede  k těžkým zdravotním problémům? Nezajímá!  Když ve středověku  byla robotní povinnost, tak se také nikdo neválel!!! Robotu na  vás holoto!!! Klasicky  – výnos neuveden. Ale  jsem si jist, že náklady pro zdravotnictví by se vyčíslit  daly poměrně  snadno. Kdyby  byl zájem. Nebude. Ale u lidí je to propadák.Jak by ne, nemocenská se týká všech…Zřejmě na rozdíl od nezaměstnanosti…Nicméně  – naprosto mi uniká, jaké že  úspory  docílí stát zrušením karenční lhůty, když ji platí zaměstnavatelé!!!  Tak to by mi měl někdo vysvětlit!

Zdražení dopravy

NERV navrhuje zvýšení ceny dálničních známek o 50 až 100 procent a přesun na koncesní systém provozování dálnic (mýtné).

Výnos: desítky miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhům na zdražení dopravy?
Byl/a bych pro.
24 %
Nemám jasné stanovisko.
6,5 %
Byl/a bych proti.
69,5 %
Celkem hlasovalo 16490 čtenářů.
Vlkův koment:
Tak on  se zdá NERVu  poplatek za  dálniční známku jako malý???? A chce  ho zvednout o 50 až  100%????  No tak  to jo!!!! To jo!!! Vláda nejspíše po téhle možnosti sáhne. A  vysvětlí nám to inflací a  nutností valorizovat.  Zejména , když si  ještě pamatujeme, jak dopadl jeden  velký  přesun americké armády  z Německa na  východ,  jak uvázl v  tzv. Ťokově  soutěsce před  Šalingradem…. Na modernizaci, aby se  to neopakovalo, nám opravdu nesmí být líto peněz! Odpor  veřejnosti je nezastaví. Tohel zažijeme  ještě do dovolených!

Zrušení školkovného

Jde o zrušení roční slevy na dani z příjmu fyzických osob ve výši výdajů na poplatky za školku. NERV v doporučení říká, že tuto slevu mohou v současnosti odečítat jen vysokopříjmoví rodiče, kteří díky slevě na dani žádné školkovné ani nehradí.

Výnos: desítky milionů korun.

Anketa

Mělo by se zrušit školkovné?
Byl/a bych pro.
71 %
Nemám jasné stanovisko.
9,1 %
Byl/a bych proti.
19,9 %
Celkem hlasovalo 15818 čtenářů.
Vlkův koment:
DESÍTKY MILIONU Kč  to vynese???  A to je doporučení speciálního orgánu jak ušetřit/získat 200 miliard? Tak to  zírám. Na názor  bodrých spoluobčanů nikoliv!  Já neušetřím, tak ať chcípne koza  tomu, kdo ano!

Snížení počtu osob v exekuci

Snížením počtu osob v exekuci by mělo dojít ke zvýšení oficiálně přiznané zaměstnanosti a tím ke zvýšení vybraných daní včetně pojistného.

Milostivé léto i na dluhy pojistného

Výnos: neuveden.

Anketa

Měl by se stát snažit o snížení počtu osob v exekuci?
Byl/a bych pro.
71,7 %
Nemám jasné stanovisko.
15,2 %
Byl/a bych proti.
13,1 %
Celkem hlasovalo 15354 čtenářů.

Vlkův koment:
Nic není jen  dobré nebo špatné. Lidé si určitě zaslouží  novou šanci.  Ale zároveň to obrovsky posiluje  pozici  dlužníka  a  oslabuje  věřitele.  Ale uznávám, že mnozí  půjčující se chovají  jako hnusné pijavice. Tady, zcela  výjimečně, patřím k těm, co nemají názor.  Spíš  bych to nechal  případ od případu.  Ale  rozhodně  bych nedával  TŘETÍ ŠANCI.

Lepší dostupnost školek a jeslí

„Česko vykazuje extrémně vysoký propad zaměstnanosti žen v době rodičovství včetně vysokého podílu solidně vzdělaných žen mezi nimi. Je to primárně způsobeno dlouhodobě přetrvávající místní nedostupností služeb předškolní péče a výchovy v řadě lokalit, namnoze tam, kde je vysoká koncentrace vzdělaných matek,“ uvádí NERV.

Nízká zaměstnanost matek snižuje daňové výnosy, někdy zvyšuje vyplacené sociální dávky, nemožnost zaměstnání jim také stěžuje návrat na trh práce. NERV navrhuje přijmout opatření, která by zlepšila dostupnost předškolních zařízení.

Výnos: neuveden.

Anketa

Měl by se stát snažit o lepší dostupnost předškolních zařízení?
Byl/a bych pro.
93,6 %
Nemám jasné stanovisko.
4,1 %
Byl/a bych proti.
2,3 %
Celkem hlasovalo 15691 čtenářů.
Vlkův koment:
Není  tohle  takhle náhodou opět  jen zcela  základní a  triviální povinnost vlády?  To jí to musí někdo připomínat??? A  nemohu se nezeptat  – jak to,  že komunisti tohle  všechno  uměli bezpečně naplánovat a zařídit?  A  kam se ztratily  jimi vybudované  školky  a další předškolní zařízení????  Které  obsloužily  daleko větší počty Husákových dětí  než je  dětí dnešních??, Copak se  s nimi stalo? Já osobně  mám v okruhu  max. 500 metrů nejméně  dvě, které  byly zprivatizovány. Členy ODS, dodávám. To pak opravdu být nemohou….  Ale  jestliže  byly  dostatečné  kapacity  v roce 1980, pak by musely  zvládnout  snadno i  ročníky současných dětí!!! Týká se to především větších měst. Kde  jsou ty  vzdělané  matky, toužícímermo mocí  po sebeuplatnění v hokně….

Vyšší zdanění příjmů fyzických osob

Ekonomové z NERV navrhují daňovou záplatu superhrubé mzdy, jejíž zrušení udělalo do rozpočtu manko asi 100 miliard korun. Základní sazba z daně z příjmů by se zvýšila z 15 na 19 procent.

Výnos: přes 100 miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na zvýšení daně z příjmů fyzických osob na 19 procent?
Byl/a bych pro.
31,6 %
Nemám jasné stanovisko.
5,8 %
Byl/a bych proti.
62,6 %
Celkem hlasovalo 16012 čtenářů.
Vlkův  koment:
Tak tohle je pro mne doslova  rána  do hlavy!!!!  Tady  hořce lituji,  že  jsee si nedal práci s  vlastní  anketou!!! Jestli někde  s NERVEm zcela bezvýhradně  souhlasím, je to v tomhle bodě. Daňovou sazbu 15%  při odstranění superhrubé mzdy, společné to dílo Babiše a ODS a  také ještě Okamury, považuji dodnes  za  zločin a  atentát na  české státní finance!!! Obludárium hledá  úspory nebo nové příjmy ve  výši 200 miliard korun. Tady je hned  celá polovina, respektive vlivem inflace  daleko více!!!! A bodrý česká lid, alespoň v anketě,  je zásadně proti….Tak holt  zaplatí jinde!!  Krvavě!  Ať si každý, kdo se mnou nesouhlasí, projde ten článek Seznamu ještě jednou!!! Aby věděl, co se na něj za to přivalí!!!! Tohle  byl opravdu zločin. Bandy zcela neodpovědných politiků. V čele s Babišem.
A ještě něco. Bodrý čeký  lid neumí počítatat!!! Kdo pak vyrejžoval na  snížení daní FO  zdaleka  nejvíce?  Obyčrjní lidé  nebo zejména  10%  těch nejlépe placenýchv  téhle zemi???
Pokdu se dobře pamatuji na  výpočty, pak spodní dva decily, tedy  20%  těch snejnižšími mzdami  neušetřili ani halíř. Průměrný  hrubý plat  byl tenkrát  asi 30 000. Čtyři procenta  tedy poředstavovala  1200 kčak navíc. OK. Ale lidé z nejvyššího decilu,  který začínal, dejme  tomu na  100 000?  Tak těm Fiala s Babišem darovali každý měsíc  celé  4 000!  Ale  národ většinově  dí -PONECHAT!!! Tak jo…. Fiala a spol. rádi vyhoví. Aby nemuseli přiznat,  že  mají v mozku totální díru a  v kase tím pádem  také.

Revize sazeb spotřební daně

Podle NERV by se sazby spotřebních daní neměly měnit jednorázovým opatřením, nýbrž by se mělo přistoupit k revizi daní za jednotlivé produkty. Upozorňuje, že za posledních deset let se sazby nominálně nezvýšily, nebo dokonce klesaly.

Revizi daní navrhují u následujících produktů: minerální oleje, líh, pivo, víno, tabák a tabákové výrobky. Navrhují také zvážit legalizaci trhu s konopím.

Výnos: desítky miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte k návrhům na revizi spotřební daně?
Byl/a bych pro.
77,6 %
Nemám jasné stanovisko.
7,8 %
Byl/a bych proti.
14,6 %
Celkem hlasovalo 15222 čtenářů.
Vlkův koment:
Tradiční finta- zdražme  cíga, chlast  a  podobně!!!  Postižení s  tím přece mohou přestat!   Vy ,co tohle zastáváte, všimli jste si,  že  se také zdraží benzín, motorová  nafta a podobně? Také se  vám to bude líbit? Zdá se vám, že PHM nejsou  dost drahé? A jejich cena  se promítá do úplně všeho. Tak  proto zvedněte  ruku!  Nestyďte  se! Joa nezapomeňte  na doporučení NERVU – povolit  smažkám marjánku!!! A  buďte si jistí,  že to jen posílí snahy o pašování cigaret ze zahraničí a výrobu  utrejchů po domácku v lavóru!

Zrušení slevy na nepracující manželku či manžela

Slevu ve výši 24 840 Kč na nepracující manželku či manžela uplatňuje asi 200 tisíc poplatníků, jejichž manžel či manželka mají příjmy nižší než 68 tisíc korun ročně. Rada ji navrhuje zrušit.

„Tato sleva odrazuje druhého člena domácnosti od participace na trhu práce, zejména demotivuje matky od návratu na trh práce po rodičovské dovolené. Návratem do práce totiž druhý partner ztrácí právě tuto slevu,“ píše NERV.

„Zároveň ji nemůže využít část domácností se skutečně nízkými příjmy, kde by měla hlavní sociální význam. K prorodinné politice lze využít jiné, lépe cílené nástroje,“ doplňuje.

Rozpočtový přínos: 4,7 miliard korun.

Anketa

Měl by stát zrušit slevu na nepracujícího manžela či manželku?
Byl/a bych pro.
78,1 %
Nemám jasné stanovisko.
5,9 %
Byl/a bych proti.
16 %
Celkem hlasovalo 15476 čtenářů.
Vlkův koment:
Totéž jako u školkovného – já to nemám, tak ať to nemá  nikdo. Neříkám, že je  to špatně, ale  ta  argumentace….  To je  tedy  jako prokopnout buben! On někdo kvůli necelým 25 tisícům, které získá, nejde do práce??? Vážně? Dneska? Tak to asi žiji v úplně jiném světě!!!! Zejména, když slyším, že nejsou ty  školky, co za komoušů byly…

Upuštění od rozšíření paušální daně

Ekonomové také doporučují zabránit rozšíření paušální daně, které by výrazně snížilo daně některým skupinám OSVČ a které nyní prochází legislativním procesem.

„Návrh by výrazně snížil daně (vč. pojistných) vybraným skupinám OSVČ s tržbami mezi 1 a 2 miliony Kč, a to zejména OSVČ, kteří si mohou uplatnit paušální výdaje 60 %. Snížení daní pro tuto nejpočetnější skupinu se pohybuje mezi 45 a 110 tisíci Kč ročně na poplatníka,“ uvádí NERV. Dodává, že z rozpočtového hlediska opatření nedává smysl a prohlubuje již velmi vysoké rozdíly ve zdanění OSVČ a zaměstnanců.

Rozpočtový přínos: 0,6 až 1 miliarda korun.

Limit pro registraci plátců DPH se zvýší na dva miliony korun

Anketa

Mělo by se zabránit rozšíření paušální daně, které zvýhodňuje některé skupiny OSVČ?
Byl/a bych pro.
69,9 %
Nemám jasné stanovisko.
13,5 %
Byl/a bych proti.
16,6 %
Celkem hlasovalo 14828 čtenářů.

Vlkův koment:

Tady se shodnu jak s NERVem , tak s  hlasujícími! Obludárium si kupuje  specifickou  skupinu  voličů  – malé živnostníky. Jsou  prostě  daňově  těžce privilegovaní proti  zaměstnancům.  Čerpají  sociální platby , ale nepřispívají  svým příslušným podílem do systému. Vláda  jim  dala  zrušením EET už navíc obrovský benefit. A  nyní  rozšířila  pásmo, kdy  neplatí DPH. Prostě  máme  cca 1 miliion živnostníků, takže  jde  až o 2 miliony  voličů. Proč  si je nekoupit?

Omezení/zrušení daňových výjimek a úlev

Celková výše daňových výjimek dělá přibližně 209 miliard korun. „Daňové výjimky obecně zmenšují základ daně, vyžadují vyšší daňové sazby, podporují daňovou optimalizaci a mohou mít i sporné distribuční dopady,“ píše NERV. Navrhuje tedy revizi a případné zrušení či omezení výjimek.

Rozpočtový přínos: jednotky až dolní desítky miliard korun.

Anketa

Jak se stavíte k případnému zrušení či omezení daňových výjimek?
Byl/a bych pro.
84 %
Nemám jasné stanovisko.
8,5 %
Byl/a bych proti.
7,5 %
Celkem hlasovalo 14846 čtenářů.
Vlkův koment:
Dobří občané  naprosto netuší o čem vlastně hlasovali v té anketě!!!  Skutečně  jsou pro zrušení  daňově  zvýhodněných stravenek nebo pro odečet  zaplacených úroků z hypoték od  daní?  A řady  dalších   podobných, že  84% má jasno  – zrušit!!!
Chtěl bych vidět ten šrumec, kdyby  k tomu došlo!! Prostě  klasika – česká zejména! Netuším ani náznakem vo co go, ale mám silný  názor! Pak se nelze  divit  tomu, že  Zeman sedí 10 let na Hradě a  že nám vládne  Fiala a Pětihlavá saň! Hlavně mít  ten silný  názora  spíš e čím silnější, čím méně  tomu rozumím! Hlavně, že se kde kdo dožaduje  rozhodování v referendech!!!!

Revize snížených sazeb DPH

Snížené sazby DPH ve výši 15 a 10 procent se vztahují zejména na zboží a služby, které mají naplnit základní potřeby obyvatel a usnadnit situaci nízkopříjmovým skupinám.

NERV upozorňuje, že se ale jedná o plošné zvýhodnění bez ohledu na ekonomickou situaci jednotlivých skupin obyvatel (např. nízké DPH na potraviny pro vyšší příjmové skupiny) a navíc se změny DPH nepromítají dlouhodobě do cen. Zároveň se tam řadí i služby, které nelze považovat za základní potřeby nebo je neužívají sociálně ohrožené skupiny.

Rada tedy navrhuje revizi všech položek a jejich přeřazení do základní 21procentní sazby nebo přesun do vyšší sazby.

Výnos: neuveden.

Anketa

Jak se stavíte k návrhu na revizi snížených sazeb DPH?
Byl/a bych pro.
64,6 %
Nemám jasné stanovisko.
10,7 %
Byl/a bych proti.
24,7 %
Celkem hlasovalo 14491 čtenářů.
Vlkův  koment:
Asi jsem se ocitl v nějakém šíleném paralelním světě!!!!  Všude  slyším, jak lidé nadávají  na drahotu, zejména u energií a potravin, ale když jde o tuhle  anketu, tak si 2/3  respondentů přejí  za obojí a  řadu dalšího platit  ještě o dost  více!!!!  Ať se klidně zvýší  DPH!!!! A s tímhle nápadem mohou přijít  jen  extrovní asociálové. Teď  už  vím, že  je jich plný NERV!!! Dolních 10 000 000 milionů je  evidentně nezajímá! Ale  že  to nezajímá  ani  těch 10 000 000?  Tak to je  na okamžité vystěhování ze země!!!!

Zvýšení daně z nemovitých věcí

Ekonomové také navrhují zvýšit daň z nemovitých věcí, která se nyní vypočítává na základě místních koeficientů.

Výnos: miliardy korun.

Anketa

Měla by se zvýšit daň z nemovitých věcí?
Byl/a bych pro.
15,1 %
Nemám jasné stanovisko.
3,6 %
Byl/a bych proti.
81,3 %
Celkem hlasovalo 15597 čtenářů.
Vlkův koment:
Tak tohle je jednoznačné!!! Daň z nemovitostí se zvedne. Čekám, že  už na jaře. Jde o  obecní daň a  právě máme po volbách!!!  Čekal jsme to už dříve, hned jak Fiala  nastoupil, ale  neměl koule  to risknout. Důvody jsem zmínil už v úvodu!  Ale  ono to přijde  už na jaře!  To víte,  válka  na Ukrajině, jak jinak!!!  Národ  dani z nemovitostí  rozumí. A  zvednutí nechce. Ale bude mu to houby platné!  Tady záchrana není.  Co jsme si zvolili, to budeme  krvavě  platit.A krvavé budou i osudy nešťastníků, co na tu daň mít  nebudou..Ale to nikoho zajímat nebude!
Takže tohle doporučuje  NERV. Nepochybuji , že Fiala, co nám nebude lhát, finanční podgenius  Stanjura a  všichni z Obludária, zaštítěni  NERVEm – jak nedat na rady odborníků, že? , mnohé z toho navrženého  použijí!  Je přece nutné se  chovat s péčí  řádného hospodáře!!!
Je zajímavé,  že odborníky poslouchají jen tehdy, když je potřeba  vorvat  občana. Když odborníci navrhují nějaký občanský benefit, to je  ticho po pěšině nebo slyšíme  řev o populismu.
Pokud hledáte  jednoduché recepty, jak  ušetřit  haldu peněz, které se nabízejí sami od sebe, například
-odříznutí různých k ničemu neziskovek, od  státního rozpočtu, které slouží jen k vymývání hlav
-konec  financování  Ukrajiny a Ukrajinců
-odložení  armádních nákupů flintiček, tančíků, dělíček, obrněnců a letadýlek  a omezení misí  českých  soldátů v zahraničí, na dobu, až  si to republika bude moci dovolit .což jsou dohromady  stamiliardy korun OKAMŽITÝCH úspor, tak to budete   hledat  marně. Na tohle  Hampl a jeho kolegové odvahu nenašli. Všichni víme proč!!!! Fiala a Obludárium by stejně neposlechli  – opět, všichni víme proč!
Tohle lze  vyřešit  jen  v ulicích a na náměstích. Ale když národ nechce napravit  zvrhlost a zločin se zrušením superhrubé, když je pro přeřazení potravina  energií do vyšší sazby  DPH, když  je pro dražší PHM, když chce placené studium, když  chce  snížit podporu v nezaměstnanosti, zkrátit mateřskou, a pod.  pak  je  řešení v ulicích jen iluzí! Máme, co si zasloužíme!
Baví mne  různé alternativní mudrování o  tom, kdo jako z  neoficiálních  vůdců je  ten pravý,  za kým se  sešikovat, koho jednotně podpořit a tak podobně…. A o tom, jak sjednocená  alternativa  pohne  Českem a  zvolí  toho správného a  správné!! A pořád znovu a znovu se  v tom patlá.  Jak ten Jindra je lepší než  Pepa, a Pepa lepší  Franta, ale  za úvahu stojí i třeba Klára nebo Tamara a  tak podobně.
Podle  sladkých  řečiček někde  za bukem nebo u  gáblíku  či  sklenice.
Sranda  věc.  Nevěřím nikomu.  Tenhle seznam od NERVu je pro mne  prubířským kamenem!!!!  Na  řeči  kašlu.  Nezajímají mne. Ale  od  těch, co nejsou u koryt a chtějí můj hlas bych pro sebe a především pro vás, chtěl slyšet názor  dotyčného na  sanaci veřejných financí. A to  pěkně bod po bodu!!! Bez gáblíku a  bez  sklenice. Nanejvýš pramenité vody!
Ať předvedou svou erudici.  A  pište  si , že bych jim tvrdě oponoval,a bych se dostal na dřeň jejich  charakteru, vědomostí a schopností. Ani ne tak pro sebe. Já  už  dohrál,  dny  mám spočítané. Více méně. Ale  pro svého syna, jeho děti a také pro vás!
Tohle se na  žádném Václaváku nedozvíte.  Tam lze jen upustit  páru!  Tak jako v  89!!!
Po  33 létech jsme  ve větším marasmu  než tenkrát! Ale můžeme  si za  to sami!  Viz  anketa  bodrého českého lidu k nápadům NERVu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.