Čeští statistici uměle snížili inflaci a Fialova vláda díky tomu ušetří miliardy, které by jinak musela vyplatit střadatelům z řad držitelů protiinflačních dluhopisů


Když  v kotrmelcích skončila  famiglia  Topol -Kalousek a  po ní  Nečas-Kalouskova  famíglia,  byl jsem přesvědčen,  že  to nejhorší má tahle země  za sebou. Že  hůře  snad už  být  ani nemůže….. Není to tak dávno…. A přece  dnes mohu  jen tlouci  hlavou  o zeď, jak naivní jsem před těmi cca  deseti roky byl. Na  druhou stranu, kdo tehdy  tušil cokoliv  o Pětihlavé sani?? O Fialovi, Stanjurovi, Pekarové -Adamové. Síkelovi, Černochové, Lipavském, Langšádlové, Bekovi a podobných  géniích  podprůměrnosti, servility  a  rozvratu?

A také  o tom, jakou „morálkou“, vedle své naprosté neschopností  disponují… Tihle  čistí a ještě  čistší. Jestliže  Klaus se Zemanem založili  tenhle  stát  jako raubířský spolek,  tak Topol, Kalousek a Nečas  v něho udělali  naprostý Klondyke pro sebe  a pár  vyvolených, pak  Fialoví Petrovští se  rozhodli  už přímo oškubat   jednotlivé občany. Právě  slyším v  televizi,  že se vládní strany  dohodly  na pomalejším růstu důchodů….. Takže  vážení  spolupostižení –  máme pech!  Peníze   pro Ukrajinu a  zbrojení budou!  To už jsme si řekli včera.  Prachy pro důchodce nikoliv! Půjdeme na náměstí????

Hlavně  že si si tihle  spořílci a  šetřílci sami právě hodně  přidali. Od Nového roku! To aby  dlouho nečekali.Viz:

Platy politiků mohou od ledna vzrůst až o desítky tisíc, zmrazení bere zasvé

Nepochybně  od  těch, co prachy pro sebe a Ukrajinu vždycky  najdou a pro ty, co poctivě platili daně  a vybudovali tenhle stát se jim jaksi nedostávají, uslyšíme  opět  nabádavé a moudré  řeči,  že občan musí myslet na  stáří už v produktivním věku a nespoléhat jen na  státní důchod. Že má  investovat!

Tím si jsem jistý.  Zase  to do nás  budou hustit, ve  smyslu,  že se především  musíme postarat my!!!!  Že na  sebe máme  vzít  to  riziko!

Takže  si dnes popíšeme,  co s námi, kteří se o to snažili a snaží, provedl Fiala a  další členové loupežnického spolku, co si říkají  zcela nepatřičně  -vláda!

Začnu  tím, co  už  jste to  četli! Opakuji – kolikrát  nás  tihle vyzývali, abychom  sebrali odvahu a  pokud máme nějaké volné peníze,nebáli se investovat!  Kdo  do toho šel a včas  nevycouval, když  se  na jaře začaly hroutit  burzy, splakal nad  výdělkem. Nyní  to vypadá, že  by snad nejhorší mohlo být za námi. Není to zdaleka  jisté a propady ještě přijdou, ale trhy jsou  už netrpělivé jak  sáňky v létě. A už už se třesou  na další rally.

Ale pokud jedete  českou burzu, pak víte, že  tam obchoduje  o „ohromujícím“ počtem celkem 11 titulů na hlavním trhu. Z toho jsou  3 zahraniční…  Řekněme českých 8. Celkově  z těch 11 má opravdu smysl se zabývat  celkem třemi…  Se zavřením jednoho oka pěti. A když  člověk se  zcela oslepí, pak osmi….

Prostě  bída, naprostá  bída. Jenže  je tu bída  daleko větší –  co provede  tenhle spolek  těm, kteří na tuhle zoufale ořezanou burzu vyrazí se  svými  penězi, aby poslechli  „moudrou“  pseudovládu?  Na všechny relevantní tituly  pověsí nyní  tu daň  z  nezasloužených  zisků!!!  Jinými slovy  – okrade investory, co vzali starost o sebe  a své stáří vážně, poslechli jejich řeči. Prostě je okrade!!!  Zejména  ty  na  ČEZu.

Tohle je na žalobu.  Doufám, že někdo, kdo  drží podstatnější balík akcií než já pár těch svých kousků ,  podá  na Fialu, Stanjuru a ty ostatní žalobu. Okamžitě  se k němu  připojím!!!  A jestli ta situace  nastane, rád to na Kose rozmáznu a  vyzvu  všechny, kterých se  to bude týkat, aby se připojili!

Ale  to není všechno!

Je tu ještě  něco dalšího!  Mnohem drzejšího, ba  až neuvěřitelně sprostého. Tedy pokud má pravdu takový Lukáš  Kovanda!  A já nepochybuji, že  ano! Také  vás  zaskočila zpráva  Staťáku  o inflaci  v říjnu?  Kdy náhle  a zcela  nečekaně  spadla  o celou  jednu  šestinu!!!!! Během  pouhých 31 dnů!!!!! Z 18%  na  15, ačkoliv  analytici čekali nejméně  17,9?

Mně  doslova spadla  brada!  A vzápětí Kovanda napsal  koment, s kterým bezvýhradně souhlasím!  A kdyby ho nevydal on,  četli byste nejspíš něco velmi podobného z mojí produkce. Takhle  mi ušetřil práci. Takže  si dáme Kovandu:

Čeští statistici uměle snížili inflaci a Fialova vláda díky tomu ušetří miliardy, které by jinak musela vyplatit střadatelům z řad držitelů protiinflačních dluhopisů

Říjnová inflace v Česku opět takřka všechny zaskočila. Tentokrát ovšem tím, jak je nízká. Vykázala v meziročním vyjádření nárůst pouze 15,1 procenta. Přitom analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem 17,9 procenta. Česká národní banka pak počítala s hodnotou 17,4 procenta. Jediné ministerstvo financí s plus minus takovou inflací počítalo, poněvadž předpokládalo meziroční nárůst hladiny spotřebitelských cen pouze ve výši 15,3 procenta.

Nebývalý rozdíl v převážné většině odhadů inflace a v její skutečné hodnotě je do značné míry dán metodikou, jakou Český statistický úřad zvolil k zachycení dopadu zavedení energetického Úsporného tarifu a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Takže v říjnu díky zavedení obou opatření statisticky poklesla cena elektřiny meziročně o zhruba 38 procent, zatímco nebýt těchto opatření naopak by její cena rostla o přibližně 35 procent. Jestliže by na tato opatření nedošlo, říjnová meziroční inflace by činila nikoli 15,1 procenta, ale 18,6 procenta. A pokud by ČSÚ zvolil jinou metodiku zachycení dopadu zavedení uvedených opatření, byla by inflace docela pravděpodobně někdy v pásmu mezi hodnotami 15,1 a 18,6 procenta.

ČSÚ přitom zvolením metodiky výpočtu říjnové inflace nejen navozuje iluzi, že v Česku je inflace nižší, než jaká ve skutečnosti je, ale navíc a dost možná zejména ušetří státu opravdu hodně peněz. Držitelé protiinflačních spořících dluhopisů vlády ČR se totiž dočkají úroku jen kolem patnácti procent, namísto úroku až kolem devatenácti procent, jenž jim měl náležet nebýt zmíněné vládní úlevy od drahých energií a souvisejících statistických úprav. Výnos na protiinflačních dluhopisech se totiž bude odvíjet právě od říjnové inflace. Ke smůle držitelů těchto dluhopisů je říjnová inflace nejnižší od letošního dubna. Vždyť ještě zářijová inflace vykázala hodnotu rovných osmnácti procent.

Čeští statistici tak Fialově vládě zvolením metodiky ušetří stovky milionů korun až miliardy, které by jinak musela vyplatit střadatelům z řad protiinflačních spořících dluhopisů – Dluhopisů Republiky. V loňské, zatím poslední emisi jich vláda prodala za 41,1 miliardy korun. Nabízela je od 20. září do 23. prosince. Držitelé těchto dluhopisů se tedy za letošní rok dočkají úroku nikoli kolem až devatenácti procent, ale jen kolem patnácti procent. To znamená, že stát jen na této emisi na úrocích ušetří v letošním roce zhruba 1,6 miliardy korun. Celkově ale bude jeho úspora v miliardách, jelikož uměle snížená inflace poníží postupně úrok také na Dluhopisech Republiky z dalších emisí.

Přitom dovedeme-li použitou metodiku ČSÚ do extrému, tak pokud bychom odevzdali všechny své peníze vládě a ta za nás udělala veškeré naše nákupy (jako za nás teď platí poplatek za obnovitelné, resp. podporované zdroje), spotřebitelská inflace bude nulová. Jenže inflační tlaky v ekonomice přece nemizí s tím, že se změní postava kupujícího!

Ve zbývajících dvou měsících roku zřejmě dojde opět na navýšení inflace, ovšem inflace by již neměla dosáhnout úrovně dvaceti procent. V příštím roce bude inflace postupně klesat. Za celý letošní rok dosáhne průměrně úrovně kolem patnácti procent, v příštím roce kolem deseti procent.

Nově zveřejněná čísla k říjnové inflaci dále snižují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v podání České národní banky. Koruna proto v reakci na zveřejnění oslabila. Část českých i mezinárodních investorů si tuzemskou měnu nakupovala s vyhlídkou, že ještě existuje nemalá šance na zvednutí úroků, a tedy zvýšení atraktivity koruny a korunových aktiv coby výhodného „úložiště“ volných peněz. Tato vyhlídka se nyní dále zatemňuje.

Tolik Lukáš  Kovanda! Možná, že  si řeknete – třeba je zaujatý,  že už není členem NERVu nebo kdo ví proč. Tak si  dáme  jeho kolegu Michala  Skořepu  z  analytického útvaru České spořitelny.

Ten napsal  na  stejné téma  článek

ČSÚ včera zaskočil všechny včetně ČNB

Je sice krátký , ale vytáhnu z něj jen to nejpodstatnější:

Meziroční inflace spotřebitelských cen za září činila 15,1 %. To bylo hluboko pod tržním očekáváním (18,0 %) i pod očekáváním České národní banky (17,4 %). 

Hlavním důvodem takových rozdílů bylo všeobecně nečekané rozhodnutí ČSÚ pojímat „úsporný tarif“ (fakticky částka 3 500 Kč resp. 2 000 Kč věnovaná vládou těm lidem, na které jsou napsány elektroměry) jako snížení ceny elektřiny.

Je tady jisté podezření, že jeden prognostický tým toto rozhodnutí přece jen čekal: ten, který pracuje pro ministerstvo financí. Jen dva dny stará prognóza MF totiž čeká pro poslední letošní čtvrtletí inflaci jen lehce nad 15 %. Skoro to působí tak, že MF ČR má v ČSÚ lepší kontakty než ČNB.

Objevila se dokonce domněnka, že si MF postup ČSÚ samo objednalo. Právě podle inflace v říjnu se totiž počítá výnos poslední, objemově největší emise protiinflačních státních dluhopisů; takže čím nižší říjnová inflace, tím nižší náklady státu na úročení těchto dluhopisů. Jistě jde ale jen o sprostou pomluvu (MF už se oficiálně ohradilo).

ČSÚ ve své doprovodné poznámce zdůrazňuje, že jeho postup je v souladu s celoevropsky harmonizovanou metodikou schválenou na půdě Eurostatu: posílá-li vláda domácnostem nějaké peníze v souvislosti s útratou domácností na konkrétní položku spotřebního koše, podle této metodiky je třeba to chápat jako de facto snížení ceny této položky.

Je trochu škoda, že ČSÚ tuto svou interpretaci nezveřejnil už ve chvíli (tedy na konci srpna), kdy bylo o podobě úsporného tarifu rozhodnuto. Prognostici v ČNB i leckde jinde by mu za takovou dopřednou informaci byli jistě vděčni (i když odhadnout předem konkrétní rozsah, v jakém podle ČSÚ dopadá tarif na cenu elektřiny, by i tak bylo obtížné).

Kdyby ČSÚ cenu elektřiny o efekt vládních kroků (vedle úsporného tarifu ještě odpuštění poplatku na POZE) neupravil, inflace by činila 18,6 % (v září to bylo pouze 18 %).

Celkově se naplňuje obava, že vládní zásahy do cen a nepřímých daní vytvářejí ve vývoji inflace slušný maglajs.

Skořepa  si netroufl  na  tak přímočaré vyjádření  jako Kovanda. Nemůže  si totiž  být  jistý  tím, že  se takový Síkela jednoho dne zase  neobjeví ve  Spořce a  pak by  vylítl z práce  ještě  rychleji než příslovečný  čert z elektriky. Ale  konstatuje, byť decentní formou, to samé co Kovanda!

Zkrátka, že  vláda  hypnotizovala   Staťák, aby upravil vhodným způsobem metodiku  výpočtu  říjnové inflace, aby  ušetřila na  výplatě  kuponů z  Protiinflačních dluhopisů republiky. Které  si   nakoupili  v závěru loňského roku ti, co čekali od  Fialy a jeho squadry předvídavě, ohledně inflace, jen to nejhorší!!!  A  snažili se ochránit  svoje  těžce vydělané peníze. Místo toho byli nyní okradeni! Brutálně okradeni. Uměle  sníženou inflací!

Pamatujete  na heslo, kterým se  ODS a  vůbec  česká lumpenpravice oháněly při restitucích a  to jak těch „obyčejných“  tak  církevních ? Připomenu ho  –

                             co bylo ukradeno, musí být vráceno!!!!

To říkali ti, co dnes  sami nestydatě  loví  v  cizích kapsách. Ovšem za  to nám  dávají jistotu –

                   z toho, co my  zhaftneme, už nikdy nic nevrátíme!!!!

Těm, co  říkají  eventuálně  — dobře  došlo na zbohatlíky, co maj na burzu nebo nějaké dluhopisy, já mám jiné starosti, připomínám to, co právě zní  v Televizních novinách  – že  se vládní strany  dohodly  na pomalejším růstu důchodů!  A také to, co jste včera  četli o plánech NERVu, vlastně  vlády, kde  a  na  čem doslova  vorvat kompletně  všechny  vrstvy  obyvatelstva! Tohle je  totéž.

Zkrátka  poslechnete  lumpenpravici a  zkusíte  se  aktivně zajistit. Jdete na burzu a  dobře odhadnete  situaci.  Jste následně okradeni. Prý  daní z nezasloužených zisků…..

Nejdete na burzu a poslechnete  výzvu státu, abyste  mu půjčili svoje peníze  za předem dohodnutých podmínek na  krytí jeho dluhů a koupíte od něj jeho dluhopisy, jako tu nejjistější investici?  Pokud si  Kovanda  se  Skořepou nevymýšlí, pak jste okradeni  tímtéž státem opět! Tím, že  si vytvoří  NĚJAKÝM ZÁHADNÝM ZPŮSOBEM pro sebe příznivá  čísla, podle  kterých vám ne/zaplatí, co je povinen a k čemu se zavázal!!!!

A kdo investoval třeba  do nemovitostí, tak toho stejný  stát  už  brzo podojí také. O důchodcích a  důchodech už  byla  řeč… Hlavně  aby  zbylo na  jejich platy, Ukrajinu,  flintičky, dělíčka, tančíky a letadýlka. A také na  kšefty pro kámoše!   

Takovouhle  vládu máme!!!!

Jen ještě dodám, že  to oholení burziánů a  lidí, co věřili státu ohledně  jeho vlastních dluhových závazků,  že podle mého odhadu  týká tak max. 250 000 voličů. S rodinnými příslušníky  dejme tomu  400 000- Dodávám ovšem, že  v převážné většině jde  o  voliče  co to naházeli  Pětihlavé sani. Takže  teď  mají  zásadní důvod přemýšlet, komu  že  to hodí příště. Jejich heslem dosud  bylo, že  hlavně  ne nějaké levici. Socan, že je nepřítel lidstva. Neagituji pro oranžové. Ti už jsou podle mne  definitivně  mrtví. Komunisté  také. Ale ona se nějaká skutečná levice  časem objeví. Jen doufám, že  ne nějaká tzv. moderní. Typu gender, 65 pohlaví, LGBT a podobně. Prostě  levice s  klasickými tématy.  Ale s naprostou jistotou lze  konstatovat,  že  žádná  soc dem vláda, a to ani ta, co se  druhdy opírala o komunistickou podporu ve sněmovně, s níž disponovala  většinou 111 hlasů, nikdy  ani ve zlém snu nepomyslela na podobnou nestydatost, s jakou přišlo Fialovo  Obludárium. Takhle  zhovadile si počíná PRAVICOVÁ  vláda!!!

Jakže  se to kdysi posmívali  modráci socanům?  Takhle – kudy chodil, tudy krad, sociální demokrat? To vykřikovali  ti, co stály  za  Klausovou privatizací, prosím!!!

Takže  dnes  to se  Fialou a Stanjurou máme  jak? Že by  inovovaný posměšek  – kudy  chodil, tudy krad, ten  správný občanský  demokrat?!

Nepůjdu tak daleko jako příslušníci ptákostrany.  Znám pár opravdu slušných. Věřte, že i takoví v  ODS ještě pořád    existují. A  rozhodně  si je netroufám takhle  urazit! Jakkoliv  se jim opravdu divím, že  v něčem takovém zůstávají….

Ale  co si pomyslet, když  Stanjura v podstatě  bezostyšně  v OVM přiznal, jak že to stou  říjnovou inflací bylo:

Inflace v České republice může ještě v meziročním srovnání v příštích dvou měsících růst. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo nepředpokládá, že aktuální říjnový pokles meziroční míry inflace na 15 procent znamená bod obratu. 

Stanjura  chce příští rok představit opatření, která by strukturální schodek od roku 2024 snížila o jedno procento HDP, tedy asi o 70 miliard korun. „Určitě navrhnu zrušení mnoha daňových výjimek,“ řekl.

Tady  nás  sejmou úplně  všechny!

Ovšem  český bulda je prostě  bulda! Ten si potřebuje  velmi  natlouci  cifrplát, aby pochopil, která  bije!

Jinak by  totiž, v  době  pustošení země  Pětihlavou saní  nemohlo nastat  tohle:

Téměř dvě třetiny Čechů očekávají, že se jejich finanční situace do roka zlepší

Celkem 64 % Čechů v produktivním věku očekává, že se jejich finanční situace do roka změní k lepšímu. Necelá pětina se naopak bojí, že se zhorší. Zbylých 17 % se domnívá, že se nezmění. Slováci jsou jen o kousek méně optimističtí, zlepšení finanční situace očekává 57 % z nich. Se zhoršením situace pak počítá 19 % Slováků, tedy stejný podíl jako v případě Čechů. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Patron GO mezi lidmi v produktivním věku (18–50 let).

průzkum Parton GO

Nechápu ten optimismus!!!  Na základě  čeho se příští rok ta  finanční situace  asi tak zlepší, lidičkové???????? Pod  Fialou a Obludáriem????

Ale nejsem sám, kdo se z toho per plex!

„Překvapuje mě, že Češi a Slováci jsou i uprostřed nejhorší ekonomické situace za několik desítek let optimističtí a čekají, že do roka bude líp. Optimismus vítám, ale zároveň by si měli dávat pozor, ať je všudypřítomné zdražování nepřekvapí. Důležité je smysluplně se starat o správu svých financí. Nenechávat nic náhodě a pečlivě si hlídat všechny splátky, abych nepřeplácel a hledat možnosti, jak ušetřit,“ myslí si Lukáš Vršecký, šéf firmy Patron GO, která se zabývá správou financí.

Souhlasím se  šéfvýzkumníkem Vršeckým!!! Čekat  zlepšení  finanční situace, když  letíme  do recese a  bují inflace????

Ale  ta  jeho další věta – důležité je smysluplně se starat o správu svých financí…. tak ta v zemi kde  vládne  Fialova  Pětiblábolice  je  nesplnitelná!!! Tady můžete  finance spravovat , jak chcete! Stejně  vás oberou!

Nezbývá, než se zařídit  jako Křetínský.  Přijmout ještě větší riziko a  s těmi pár penězi nebo alespoň jejich zlomkem, co snesou vystavení riziku, že o ně  přijdete,  prostě  vyrazit  někam pryč z téhle země!!! Někam, kde se můžete  spolehnout, že  tam závazky platí. A holt podporovat cizí ekonomiky. Proti té české. Zajímavé  investiční příležitosti jsou určitě  v Číně. Takový  China Mobile, tak okolo toho už kroužím hodně  dlouho. Jenže  vím já, kdy  Bidena napadne zvýšit  úroveň ekonomické  války  s Pekingem a Čína  oplátkou vyvlastní  západní investory?

Ale  to je  na nějaký jiný  článek…

Pro dnešek stačí. Základním heslem je, že když se rozhodnete  v Česku  odpovědně zkoušet  zajistit  rodinné finance, pak budete  za tuhle zpozdilost po zásluze okradeni. těmi, co vás k tomu svými řečmi  nabádají! Už  aby  vládu  kvůli ČEZu a té dani z  neopodstatněných zisků někdo zažaloval!  Rád  se bez váhání připojím!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.