Fotbalové mistrovství světa v Kataru – proč a komu zapáchá, podle webu Strana.ua


Být normální časy prožíval bych  nyní předčasné Vánoce! Mistrovství světa  ve  fotbalu by  více než bohatě pro vlka nahradilo Ježíška, Dědu Mráze i Santu, Per Noela  a všech kdo nosí  dárky a rozdávají radost.  Zkrátka a dobře, protože  jsem neustále  hodný až nejhodnější /pstt- musím to psát potichu,a by to neslyšela  moje dobrá žena!/  FIFA by  mne obdarovala  záplavou těch nejlepších fotbálků, co si jen lze vymyslet. Protože  v neděli začalo mistrovství světa!  Pro mne  vždycky  svátek a radost největší…

Takhle  to je, spíše  bylo u vlka  nastavené. Píši to v pondělí ráno. Konstatuji, že  mi uniklo jak zahájení tak úvodní mač a  s těmi dalšími to dopadne  v naprosté většině případů stejně.

Sport a fotbálek zvláště  představoval za komoušů jediný, či jeden z mála povolených zdrojů  vzrůša a  a  svobodného vyjadřování  sympatií či antipatií. Po převratu, tahle nutnost odpadla, ale s tím, jak se obrací listy  kalendáře, se  fotbal pro mne  stal únikem z všední reality. Do světa,, kde  rozhoduje  schopnost, umění, taktika  a který nabídne  docela  často zážitek výjimečných schopností  někoho.

Zkrátka – kdo umí, ten umí a vyhrává, kdo neumí, jen čumí.

Na rozdíl od  politiky. U té  platí stále  více, že  čím větší dutohlav a neumětel, ovšem hlásající jediné přípustné a správné pravdy, tím větší lumen.

Prostě  fotbálek je únik před  blbostí, tupostí a pokřiveností světa a hodnot někam, kde pořád ještě  platí hierarchie  hodnot a schopností.

Ale obávám se,  že  skončil  i tenhle  ostrůvek, spíše ostrůveček pozitivní deviace. Teď  s  tím mistrovstvím v Kataru.

A nejspíš  to u mne dopadne  tak, že  bude zázrak, když vůbec nějaký špíl  uvidím. Původně  jsem chtěl napsat, že proto,  že v prostě nemám čas!! V téhle dynamické, ba  šílení době se toho, na mne valí tolik, že prostě  fotbal půjde stranou!!! Vedle Ukrajiny, kulturního, hodnotového, energetického a  finančního bankrotu  Evropy, naprosté neodpovědnosti  evropských/českých politických elit  je  nějaký  fotbal opravdu  blbinkou a banalitou. Která musí počkat kvůli závažnějším věcem.

Takže  jsem si říkal, že k zahájení prostě  žádný článek nedám.Proč také. Jenže po pondělním ranním juknutí na  web Strana.ua je  všechno jinak!!!! Úplně jinak!!!

Tamní redakce  zase, alespoň pro mne  obrovsky zabodovala, když  vydala vlastní koment k tomuto MS. Ten musí na Kosu!!

Запах газа. Почему на Западе развернулась кампания за бойкот Чемпионата мира по футболу в Катаре

podle překladače

Zápach plynu. Proč se na Západě vede kampaň za bojkot mistrovství světa v Kataru?

Zahájení mistrovství světa ve fotbale v Kataru, které dnes začíná, se odehrává na pozadí velké mediální kampaně na Západě s cílem zdiskreditovat tuto zemi.

Západní média obviňují Katar z vykořisťování migrujících pracovníků (údajně při výstavbě stadionů a dalších zařízení zemřely tisíce zahraničních  pracovníků, ačkoli pro to neexistují žádné důkazy), dále z porušování práv žen a LGBT komunit, problémů s demokracií, a škodlivý vliv na prostředí prostřednictvím  supervýkonných klimatizací na stadionech.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Katar se údajně podílel na uplácení delegátů FIFA, aby získal hlasy, což Dauhá (hlavní město Kataru) a FIFA důrazně popírají.

V řadě evropských zemí obecně volají po bojkotu šampionátu. Zejména v Německu, Španělsku a Francii. V těchto zemích řada měst odmítla promítat zápasy mistrovství světa.

Katar zase obvinil odpůrce z dvojího metru. Diví se, že Západ volá po bojkotu, ale zároveň chtějí koupit jejich plyn.

Katar, jeden z největších světových producentů zemního plynu, zajišťuje téměř čtvrtinu celkového evropského dovozu LNG.

„Vadí nám dvojí metr,“ řekl listu Frankfurter Allgemeine Zeitung šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani. Dodal, že za 12 let od rozhodnutí vybrat Katar jako pořadatele mistrovství světa je proti němu vedena systematická kampaň, které podle něj žádná jiná země nečelila.

„Je ironií, že takový tón zaznívá v zemích v Evropě, které si říkají liberální demokracie. Vypadá to velmi arogantně, až rasisticky,“ řekl deníku.

Přišli na to, proč svět napadl Katar a jaké je pozadí tažení proti této bohaté arabské zemi.

„Temná hra“

I přes bojkot dorazila na šampionát většina národních týmů a jako první mimochodem dorazil tým USA. Kapitáni týmů Anglie a Walesu přitom například souhlasili s nošením speciální pásky, která propaguje práva gayů.

Zahájení fotbalového festivalu kritizuje světový tisk. Obálky předních novin vyšly s ničivými titulky, jako třeba:.

Jak politika a lidská práva prorazily mistrovství světa ve fotbale v Kataru „Světový pohár. Ošklivý malý Katar,“ ozývá Liberation. Na sociálních sítích se začaly objevovat krvavé karikatury a účty Bojkot Kataru („Boycott Qatar“).

„Temná hra,“ píše Der Standard. L’Identita tvrdí: „Svět je proti Kataru“. Některé publikace změnily cenu za vítězství v šampionátu a nahradily zeměkouli lebkou.

 

Projevy proti turnaji se dostaly i na fotbalové tribuny – fanoušci v různých zemích v posledních kolech vyvěsili na sektor různé transparenty, jejichž poselství je stejné: bojkotovat mistrovství světa v Kataru.

Jeden z bojovníků za bojkot, Stefan Schirmer, řekl Euronews, že je „společně s dalšími dobrovolníky zapojenými do kampaně ke zvýšení povědomí veřejnosti o kontroverzním rozhodnutí udělit mistrovství světa ve fotbale Kataru“.

Vlna protestů je nejvíce cítit v Německu, některé místní bary odmítají promítat zápasy mistrovství světa a fanoušci různých bundesligových klubů využívají k vyjádření svého postoje finálové zápasy před začátkem mistrovství světa.

Světová média zasáhla Katar kvůli politice a „porušování lidských práv“

V Dortmundu fanoušci na tribuně rozvinuli transparent s nápisem „Boycott Qatar 2022“ vedle mnoha malých plakátů, z nichž jeden hlásal „více mrtvých než minut hraní“.

Fanoušci „Borussie“ vyvěsili transparent s nápisem „FIFA – mafie“. Fanoušci Hannoveru šli ještě dále a tvrdí, že německý národní tým má „krev na kopačkách“.

„To, co vidíte na stadionech, je jen to nejúžasnější prohlášení fanoušků, že nepotřebují toto zločinné mistrovství světa,“ řekl jeden z představitelů protestního hnutí.

Stadiony v Německu bojkotují šampionát v Kataru

Pořádání mistrovství světa v Kataru si vyžádalo stavbu sedmi stadionů a rekonstrukci osmého.

„Země také potřebovala celou síť silnic a železnic, které by převážely fanoušky mezi arénami a desítkami hotelů, které by je mohly ubytovat – nic menšího než zcela překreslenou zemi, která se zvedá z písku jako součást projektu budování národa za 220 miliard dolarů. K tomu, Katar najal statisíce migrujících pracovníků z nejchudších koutů světa, čímž posílil počet obyvatel země, který jen za poslední rok vzrostl o 13,2 procenta, a přinesl kontrolu nad zacházením s pracovníky, jejich právy a životními podmínkami. Mnoho tisíc dalších se vrátilo domů nemocných, zraněných nebo zbavených slíbené mzdy.

„Tato událost byla postavena výhradně na zádech zahraničních  dělníků,“ řekl publikaci Michael Page, zástupce ředitele kanceláře Human Rights Watch pro Blízký východ a severní Afriku. „Byla to velmi předvídatelná porušení.“

„arogantní a rasistický“

V Dauhá toto téma již měsíc reaguje na všechny „útoky západního světa“: tamní média spustila vlastní kampaň. Katar uvedl, že od zahraničních novinářů viděl mnoho pomlouvačných obvinění, která „byla vykonstruovaná a nemají nic společného s realitou“.

Ministr zahraničí Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani řekl Le Monde, že většina světa se na turnaj těší a „útoky“ provádí „velmi malý počet lidí“.

„Reforma vyžaduje čas a funguje v jakékoli zemi – Katar není výjimkou,“ řekl. „Samozřejmě stále máme slabiny, ale snažíme se vše změnit.“

Zvláštní znepokojení vyvolaly v Kataru masivní protesty v Bundeslize, stejně jako prohlášení německé ministryně vnitra Nancy Featherové, ve kterém vyzvala k udělení práva pořádat mistrovství světa v souladu s určitými standardy, jako je „respektování lidských práv“. a principy udržitelného rozvoje“. V Kataru to vnímali jako přímou ránu zemi a protestní aktivitu v Německu spojovali i se stavem energetické politiky.

„Je velmi nešťastné, když se politici snaží prosadit a získávat body na náš úkor. Vadí nám dvojí metr. Německá vláda na jednu stranu dezinformuje obyvatelstvo své země. Na druhou stranu němečtí politici nemají žádné problémy s Katarem, pokud jde o energetické partnerství a investice… Nebo o záchraně německých občanů z Afghánistánu. Je legrační, když takový tón zní v evropských zemích, které si říkají liberální demokracie. Abych byl upřímný, zní to velmi arogantně a rasisticky,“ Al – řekl Thani.

Za Katar se postavil i prezident FIFA Gianni Infantino. Kritiky porušování lidských práv v Kataru také obvinil z pokrytectví a rasismu.

Uvedl, že západní země nejsou s ohledem na jejich minulé a současné chování oprávněny učit Katar morálce.

„Myslím, že za to, co jsme my Evropané za posledních 3000 let udělali, se musíme omlouvat  dalších 3000 let, než začneme lidem dávat morální lekce. Dnes se cítím jako Katar. Dnes se cítím jako Arab. Dnes mám pocit, že cítím se jako Afričan Dnes se cítím jako gay Dnes se cítím zdravotně postižený Dnes se cítím jako zahraniční dělník A také žena Samozřejmě nejsem Katar Nejsem Arab Nejsem Afričan Nejsem gay Nejsem zdravotně postižený Ale „vím, co to znamená být diskriminován, být zastrašován, jako cizinec v cizí zemi. Jako dítě jsem byl šikanován – protože jsem měl zrzavé vlasy a pihy, navíc jsem byl Ital,“ řekl Infantino.

Jaké je zdůvodnění

Všimněte si, že Katar byl dlouhou dobu v dobrém postavení vůči Západu. Často bývá uváděn jako projekt úspěšné modernizace arabské země. Katar udržoval tradičně úzké vztahy s Británií. Experti hovořili o existenci turecko-katarsko-ománské linky orientované na Británii (a na demokraty spojené s částí amerického establishmentu), proti které stála další blízkovýchodní skupina zemí v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem (ty byly více orientované vůči americkým republikánům a s tím spojeným velkým americkým plynárenským byznysem, jehož konkurentem je Katar).

Katar a televizní kanál Al-Džazíra vytvořený v Dauhá spolu se západními médii sehrál aktivní roli v podpoře „arabského jara“ – série revolucí v arabských zemích. Zejména to byl Katar, který byl označován za jednoho z hlavních organizátorů svržení Kaddáfího v Libyi. Katar také podporoval Muslimské bratrstvo v Egyptě a jejich vůdce, prezidenta Mursího, který byl svržen egyptskou armádou s podporou Saúdské Arábie.

Nyní se ale Západ rozhodl, že bude najednou věnovat velkou pozornost dodržování lidských práv v Kataru. Přesněji řečeno, o porušování lidských práv v této zemi se mluví dlouho, ale charakter masivní kampaně dostalo téma až relativně nedávno.

Proč?

Odborníci se domnívají, že jedním z důvodů konfliktu je plyn. Zejména systémová neústupnost Kataru ohledně nových dodávek plynu do Evropy, který jimi chtěl ruský plyn nahradit, a také podpora Ruska z Dauhá v řadě klíčových otázek. Například o nepřijatelnosti omezování cen plynu.

„Jde o pokračování plynové války (před pěti lety zažil Katar blokádu ze strany svých blízkovýchodních sousedů – Saúdská Arábie a další tři země uzavřely své hranice a přerušily veškeré vztahy s emirátem a obvinily ho z podpory islamistického terorismu). Konkurence. mezi klany šejků v tom hrály velkou roli- Katar versus  Saúdská Arábie se Spojenými arabskými emiráty.

Předpokládá se, že za blokádou Kataru stojí Spojené státy. Také se ukázalo, že bojkot Kataru je v rukou Austrálie, která by mohla nabídnout své služby a přebrat katarské asijské zákazníky. A na evropském trhu Američané plánovali získat podíl Kataru v dlouhodobém horizontu. V roce 2018 na pozadí sankcí vůči ruskému energetickému sektoru a hledání náhrad za dodávky z Ruska, Evropa obrátila zrak k zemím Blízkého východu. Na jaře Německo zahájilo jednání s Katarem o uzavření kontraktů s Qatar Energy, ale strany stále k ničemu nedospěly (Katar může prodávat plyn pouze jedním způsobem – přepravou zkapalněného plyn z lodí přepravujících plyn, to je velmi drahý způsob doručení spotřebiteli). Koncem října navíc Dauhá oznámilo, že se letos v zimě nechystají přesměrovat plyn do Evropy, který míří do Asie. A ještě jedna nuance – před pár lety Katar koupil 19,5% podíl v Rosněfti, čímž doplnil ruské zlaté a devizové rezervy, což Rusku umožnilo cítit se sebevědomě v konfrontaci se Západem. Katar také pohrozil, že nebude posílat plyn do Evropy, pokud EU uvalí cenový strop na palivo z Ruska,“ sdělil Straně Ali Motamedi, expert na Írán z mezinárodního think-tanku v Londýně (o tom, proč země produkující energii společně vystupují proti Západu , my podrobně zde ).

Byl tam úplatek?

Souběžně s kampaní obviňující Katar z porušování lidských práv se rozvíjí další skandál související s mistrovstvím světa ve fotbale.

Konkrétně obvinění, že Dauhá získalo právo jej hostit korupcí.

Bývalý prezident FIFA Joseph Blatter v rozhovoru pro švýcarský list Tages-Anzeiger řekl, že Francie pomohla Kataru stát se hostitelem mistrovství světa ve fotbale 2022 z iniciativy bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho a výměnou za kontrakt na nákup francouzských vojenských letadel pro 14,5 miliardy eur (za rozhodnutí v Kataru ovlivnil bývalý šéf UEFA Michel Platini).

Blatter přitom považuje rozhodnutí uspořádat mistrovství světa v Kataru za „chybu“.

„Katar je velmi malá země. Fotbal a mistrovství světa jsou pro tento stát příliš velké. Výběr Kataru byl chybou. Na výkonném výboru jsme se shodli, že v roce 2018 bude mistrovství světa hostit Rusko a v roce 2022 Spojené státy „Bylo by to mírové gesto, kdyby Mundial zorganizovali dva dlouholetí političtí oponenti,“ řekl.

Podle Blattera byl Platini krátce před rozhodnutím pozván do paláce prezidenta Sarkozyho, který den předtím poobědval s korunním princem Kataru. Sarkozy požádal Platiniho, aby se pokusil udělat něco pro Katar, až bude zvolen pořadatel mistrovství světa.

„Platini se mě zeptal, co bych dělal, kdyby mě můj prezident o něco požádal. Ale odpověděl jsem, že jsem o tom nikdy nepřemýšlel, protože Švýcarsko nemá prezidenta,“ řekl Blatter. Výsledkem bylo, že díky hlasům Platiniho se mistrovství světa dostalo do Kataru, a ne do Spojených států.

„Samozřejmě šlo také o peníze. O šest měsíců později Katar koupil stíhačky z Francie za 14,6 miliardy dolarů,“ řekl Blatter.

„Rozhodnutí uspořádat mistrovství světa v Kataru obrátilo na ruby  tuto malou zemi, podkopalo pověst řídícího orgánu světového fotbalu a změnilo samotnou strukturu tohoto sportu. Zároveň spustilo šílený stavební boom v  maličkém zálivu. Země se v podstatě proměnila v úžasný projekt budování národa, který podle skupin na ochranu lidských práv stál životy tisíců gastarbeiterů (Katar toto číslo odmítá.) Po většinu se uvádí až 20 000. Záliv, lépe známý pro své perly než pro politiku. byl chudý a daleko za svými saúdskými sousedy. To vše se změnilo, když byla před půlstoletím objevena ložiska plynu v Kataru. To z něj udělalo jednu z nejbohatších zemí světa a povzbudilo  tamní  vůdce vnímat svůj národ nejen jako přívěsek svých bohatších sousedů, ale také jako skutečného geopolitického hráče. Touha uspořádat šampionát  byla šancí předvést se, vyjádřit se, vyprávět svůj příběh na skutečně globální scéně,“ řekl Straně novinář Bloomberg Tarik Panja.

Tolik Strana.ua  o současném MS  ve  fotbale  a jeho zákulisí!!! Kdybych se na hlavu postavil, nic podobného  bych ze  sebe nedostal. Nejen proto, že  je tam spousta informací, které nejsou normálně dostupné a já pracuji jen s  těmi z veřejných zdrojů.

Ano, zejména  Evropa, ale v podstatě  celý kolektivní Západ zase jede ve vysokých obrátkách a poučuje, tentokráte Katar, co si má, či spíše smí myslet, jak má/smí žít , atd.atd. A spustil obrovský mediální diskreditační cirkus…

Vyzývá k tvrdému bojkotu, je kolem toho rambajz, pomalu jako kolem Ruska. Dobrá, když bojkot tak bojkot! Tak proč  tam západní státy posílají svoje reprezentace? Co tam pohledává ta  anglická, waleská, francouzská, italská,španělská, portugalská, německá, polská, atd.atd. ale především americká a  australská? Pamatuji  bojkot moskevské olympiády. Když  se ten vyhlásil, tak prostě Západ tehdy svoje sportovce nevyslal a bylo.

Proč  to tentokráte neudělá se  svými fotbalisty????  To by znamenalo, bez jakýchkoliv pochybností, že si za  svými hodnotami neochvějně  stojí.  Do hrdel a statků. Vždyť by to šlo tak jednoduše! Domácí ligy by se nepřerušily a z turnaje by se stal druhořadý podnik!  Proč  tentokráte  zůstáváme u keců a provokačních  gest?

Strana. ua  píše jednoznačně  že kvůli plynu!!!! Asi ano. Kdyby  Evropa  ten bojkot dotáhla  do konce, pak by nepochybně  přišla katarská plynová odveta a především příští zima  by dostala reálně  arktický  rozměr! A vedle toho by zcela určitě zbankrotoval evropský průmysl. S  variantou, že  by se  Západ, především ten evropský musel jinak doslova vplazit  do Kremlu…. Najednou zásady na  plynu končí!!!!

Ano, Katařané správně ukazují na  dvojí morálku. U fotbalu jim osudy a postavení zahraničních dělníků vadí, ale na plynových polích, při práci v přístavech, při všelijakých  těžkých a špinavých činnostech v běžných službách? Tam se  gastarbaitery z chudých rozvojových zemí snad zacháchí v Kataru lépe? Ani náhodou! Nikdy jsem nečetl o tom, že by se  těch chudáků z Bangladéše někdy někdo zastal!!! To až nyní  u fotbalu!!! Plyn od těch  katarských bestií a zloduchů chceme, to se před nimi  válíme doslova po zemi. Ale fotbal? To  chodíme s frňákem vzhůru až tak, že  si div neodřeme o strop!

Jenže ono to není jenom o plynu!

Kdyby  Evropa  a pár  dalších stávkovalo, pak by se stalo jen to, že  by  účastníky rády doplnily  další země. Z Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Možná i Oceánie. Které se nekvalifikovaly. A dokud  by hrála  Brazílie  a Argentina, mistrovství  by si udrželo svůj lesk!  O tom žádná, stejně tak, že speciálně tyhle dva státy  by se žádného bojkotu neúčastnily!!!

Výsledek? Evropa by od příště  ztratila  výrazný počet  svých  účastníků na příštím   šampionátu!!!  Třetí svět by si tuhle příležitost nenechal ujít!! Ztráta nevratná!

Psal jsem, že  na Západě by jely  domácí ligy. To sice  ano, ale rád bych viděl soupisku třeba  takového Bayernu, PSG, ManCity, Liverpoolu, Realu a  podobně, kde  se  to Jihoameričany a  Afričany jen a jen hemží!!! Bez nich  si základní jedenáctky  ani nelze představit. Všichni  tihle Sallahové, Neymarové , Messiové by odjeli reprezentovat, kluby  by je pod drakonickými tresty  od FIFY  musely uvolnit! Jak by  vypadaly  najednou ty  nejslavnější ligy, bez největších hvězd, kdy by najednou zaskakovali junioři a členové B mužstev bílé pleti??? Představuji si ten hukot mezi fotbalovými fandy, nikoliv  mezi kecaly, co se za ně vydávají!!!!

Evropa  urazila  na svém zasedání v Praze katarského emíra. V české režii. Tohle je  další kapka!  A  Západ se diví, že se k němu  třetí svět, ohledně protiruských sankcí, odmítá připojit!!!! Je pobouřen tím, že OPEC + nevyslyšel jeho přání  na zvýšení těžby  ropy!!!  A proč by sakra měl???? Abychom mu následně zase  přednášeli  morál a kázali mu, co smí a co ne????

Takhle je to nastavené!!!!  Tohle je mistrovství světa  ve  fotbale 2022 v Kataru!!!!

Snad mi vyjde  čas  pár  těch mačů přeci jen zkouknout!!! Vyjadřuji obrovský respekt Ukrajině. Tedy abych byl přesný – ukrajinskému webu Strana.ua!!!!!

Takovýhle článek je  fakt nad moje schopnosti! A to jde o fotbálek, kde jsem si myslel, že  mi to opravdu píše!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.