Šamanismus EU


napsal Leo K.

Když jsem procházel titulky dnešního (13.11.) tisku, upoutal mě v DWN, kde vidí jeho sloupkař Ronald Barazon die „Klimapolitik als modernen Schamanismus.“ Obsah článku je zpřístupněný za 1,99€, které nehodlám obětovat ač musím konstatovat, že sloupkař trefil hřebíček na hlavičku přesně.

Šamanismus je běžně definován jako soubor technik k navazování spojení s oblastí nadpřirozených sil a bytostí, případně jako schopnost či umění komunikace s těmito bytostmi a silami ve prospěch lidského společenství (kmene, rodinného klanu, národa). Z této definice nedvojsmyslně vyplývá, že společnost, která si žádá a udržuje šamany nepatří do společenství rozvinutých civilizací, vyžaduje-li spojení a komunikaci s metafyzickými (meta = za) silami.

Vzpomínám si na takový vtip z osmdesátých let. Šaman nějakého středoafrického kmene se dostane shodou okolností do Londýna. Po návratu do rodné vesnice vykládá s očima navrch hlavy:

Mají úžasně propracované rituály. Byl jsem v jejich svatyni, s pěstěnou trávou. Na obou polovinách trávníku bylo po jedenácti pestrobarevných mužích a ještě tří, kteří byli zcela černí. Pak jeden z těch černých hvízdnul na píšťalku a začalo pršet.“

Klimatická změna je příležitostí pro lidstvo,“ řekl na začátku setkání v Berlíně bývalý americký ministr zahraničí John Kerry. Musí to přece vědět, vystudoval přece politologii na Yaleově univerzitě. Stejně jako mnoho dalších absolventů Yale je členem studentského bratrstva Skull & Bones (lebka a hnáty) – viz Wikipedie.

„Změna klimatu přece zvýší poptávku po nových technologiích a produktech: ve strojírenství a automobilovém průmyslu, v chemickém a energetickém sektoru. Jinými slovy, oblasti v nichž už je Německo lídrem. Je důležité využít této příležitosti místo spoléhání se na zákazy a odříkání.“

Kerryho povzbuzuje odhad Mezinárodní agentury pro energii, že globální oteplování by se mohlo omezit na 1,8 stupně Celsia, pokud všechny signatářské země provedou vše, co bylo dohodnuto na klimatickém summitu OSN v Glasgow v listopadu 2021. Závazek Glasgow zahrnuje země, které vytvářejí 65 % světového HDP. Zbývajících 35 %, včetně Číny a Indonésie, musí být nyní povzbuzeno k většímu vlastnímu úsilí. Při současném vývoji „jednoduše překonáme 1,5 stupně a 1,8 stupně a také 2 stupně. Musíme si pospíšit!“

Šaman Kerry klimatickou neutralitu považuje za „trh s téměř devíti miliardami účastníků.“ No řekněte, není to úžasná vize? Špičkové technologie jsou potřeba na celém světě. S efektivním soukromým bankovním sektorem by mohlo být financování nabídnuto také rozvíjejícím se zemím. A nikdo ho nepřerušil,Aby zase pro změnu vyložil to povídání o Karkulce.

Absurdní divadlo s polovzdělaným (co je to politologie?) Kerrym dovršil Joe Biden, který ho jmenoval 23. listopadu 2020 zvláštním vyslancem pro opatření v oblasti klimatu (s neoficiálním označením „klimatický car“). Tato funkce má vládní hodnost a je spojena s místem v Radě národní bezpečnosti.

Jak rychle se mění ekonomické teorie, je úžasné. Ještě před několika lety se oficiálně říkalo, že nejpokročilejší ekonomika je ta, co je závislá na službách. Problém je v tom, že tihle jedinci obelhali sama sebe. Ekonomika závislá na službách generuje sice nejvíce hodnoty ve službách, ale je to jenom numerická hodnota, doslova to nic neznamená. Bez surovin, zemědělství a průmyslu se neobejde nikdo – a to by měl pochopit i Fiala, když vidí, že se volný obchod začíná z nejrůznějších důvodů zadrhávat.

Peníze jsou jenom prostředkem směny a když za ně nejste schopni komodity směnit, jsou vám k ničemu. Cenové stropy, povolenky, burzy a další obchodní koniny dají některým šanci zbohatnout na úkor mnohých, ale neřeší to ani evropský, ani civilizační problém s energiemi. Civilizace energii potřebuje, strašně moc energie: Pokud máte dost energie, můžete stavět, cestovat, budovat, pěstovat, recyklovat, přetvářet, syntetizovat – můžete všechno. Pokud energie nebude, ztratí smysl panelová sídliště a násobně stoupne cena půdy, na které lze vypěstovat alespoň brambory. Irové by mohli vyprávět.  Po polovině 17. století v Irsku zavládlo velmi špatné klima, nedařilo se žádné plodině, jen brambory v zahradách klášterů zlé roky zdárně přežívaly. Mniši je nabídli lidem a zachránili je tak od hladomoru.

Kde se berou ty tisíce příznivců šamanů, kteří považují technický pokrok, za marginální problém, který se vyřeší sám? Ty tisíce „geoinženýrů,“ kteří jsou si svrchovaně jisti, že vyvražděním krav ovlivní světové klima? Ta Evropská komise – pochybujete snad, že to nejsou odborníci na svém místě?

Výstřižek

Jak to bylo u nás za totality? „Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát!“ Jak to řekl John Kerry? „Je to výzva!“ Politika, která lidem a firmám podrobně diktuje, jak mají žít a co mají vyrábět, a která to vymáhá daněmi, dotacemi a zákazy, je kontraproduktivní. Dobrý pocit z toho, že je Německo zelené a odatomované, se platí sázkou na OZE, na plynové elektrárny a na to, že když to celé selže, nějak to za ně pořeší sousedi přeshraničními transfery. Obnovitelné zdroje (OZE) jsou ze své povahy nestabilní, někdy produkují příliš, jindy zase nic – a proto se o energii z nich produkované nedá nic říct předem, protože její cena se může dostat i do záporu.

To v podstatě znamená dvě věci: Na energii z OZE se musíte infrastrukturně připravit, musíte umět energii přesouvat, skladovat, stabilizovat síť a nějak si poradit s výkyvy energie a tedy jejích cen, což otevírá obrovský prostor pro spekulace. Druhá věc je, že kromě toho, že nějak musíte zvládnout produkci OZE, musíte ji umět stabilizovat záložními zdroji.

Až tohle Němci (ale i my) zvládnou, můžeme si stanovit nějaké limity. Prohlásit v současné době, že automobily se spalovacími motory budou mít v roce 2035 stopku, je čiré bláznovství. Víme – a to naprosto přesně – že do roku 2035 Evropa nevyřeší energetickou bezpečnost, ale víme – Bůh ví odkud – že budeme mít dost elektrického proudu na napájení elektromobilů?!? To už je syndrom Grety Thunberg. Jinak se to nedá říct. Jestli jsem v celém článečku mluvil o Německu a o EU, je to proto, že Petr Fiala a jeho vláda je zanedbatelná veličina druhého řádu a nemá smysl se jí jakkoliv věnovat.

Myslím, že je zbytečné, abych vymýšlel nějaký vlastní závěr, když už to Michal Rybka řekl lépe než bych to svedl sám: Současná krize je do značné míry umělá: To Němci se rozhodli, že vypnou své jaderky. To Evropa se rozhodla, že se nebude kamarádit s Ruskem a brát jejich plyn. V podstatě jsme si do toho vlezli sami a teď vidíme, po jak strašně špatné cestě jdeme. Pokud nechceme frakovat, což je hodně špinavá technologie, budeme odkázáni na nějaký z režimů, který má zásoby zemního plynu – a to nejsou většinou úplně sympatické režimy. Pokud vsadíme na OZE, budeme se každý den modlit ke slunečnímu disku a za příznivý vítr.

Je na čase si říct: Podělali jsme to. Poslouchali jsme blázny – a nyní jsme se kvůli tomu stali cirkusovým číslem. Není to ale legrace, je to nebezpečná hra, protože bez energie civilizace prostě neexistuje.

Je na čase přestat poslouchat blázny – a začít hledat technická řešení. Místo praštěných dotací a povolenek a podobných pitomostí je čas investovat do řešení, která dávají dlouhodobý smysl technicky, fyzikálně, ekonomicky i surovinově. Místo drahé a pošahané zelené propagandy hledat řešení, která dávají smysl pro celý svět, ne jen pro pár elit, které chtějí mít samy ze sebe dobrý pocit a které si v případě krize nechají ten mobilní reaktor připojit ke své vile. Tihle lidé klidně přiletí tryskáčem, aby vám vykládali o vaší uhlíkové stopě, ale sami nikdy nic nevymyslí, nevyřeší a nic nepřinesou.

Je na čase opustit to šílenství – a začít se zase řídit rozumem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Země Lea K. se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.