Nejdříve jak je to jedině vždycky správně -Hospodářky o pádu kryptoburzy FTX


Začnu  tím, co podle  českého mainstreamu máte  o dalším velkém selhání  západního finančního systému – pádu kryptoburzy  FTX vědět.

Vyšlo to na Hospodářkách. Ovšem je to placené, takže kromě nadpisu  na linku uvidíte  jen pár  úvodních řádek:

Bohatým brát a… pak zkrachovat? Příběh šéfa padlé burzy FTX, který chtěl být Robinem Hoodem kryptosvěta

Chtěl „nechutně zbohatnout“, aby 99 procent svého majetku mohl rozdat potřebným. Agentura Bloomberg ho označila za Robina Hooda kryptosvěta, který se snaží porazit bohaté v jejich vlastní hře a peníze pak poslat těm, kteří takové štěstí neměli. Místo „maximalizace dobra“ ale Sam Bankman-Fried minulý týden připravil o peníze stovky tisíc lidí, když přivedl ke krachu svoji kryptoburzu FTX, jednu z největších na světě. Ceny kryptoměn tím poslal prudce dolů a celý trh vystavil nejhorší krizi za posledních několik let.

Zprávy o finančních problémech FTX minulý týden vyvolaly vlnu výběrů, kterou burza neustála a v pátek vyhlásila insolvenci. Klienti FTX, kteří nestihli včas vybrat, nyní pochybují, zda své peníze vůbec ještě někdy uvidí.

O Bankmanovi-Friedovi se přitom říkalo, že je novým Warrenem Buffettem, zázračným dítětem investování nebo bílým rytířem krypta. Teď mu uživatelé burzy nemohou přijít na jméno a spekulují, že celou dobu byl možná jenom jedním z největších podvodníků, jaký se kdy na trhu s kryptoměnami objevil. 

Ještě na začátku minulého týdne se přitom Sam Bankman-Fried s celkovým majetkem v hodnotě téměř 16 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 374 miliard korun) mohl těšit statusu jednoho ze stovky nejbohatších lidí světa. K vybudování rozsáhlého kryptoimpéria teprve třicetiletému Američanovi s nadáním na čísla stačilo pouhých pět let, pád byl ale ještě mnohem rychlejší – po pátečním krachu FTX jeho jméno Bloomberg ze svého seznamu multimiliardářů zase vyškrtl

Bankman-Fried ale dlouhodobě tvrdil, že mu o bohatství jako takové nejde. Když studoval fyziku na prestižní americké MIT, seznámil se s vyznavači efektivního altruismu. Zastánci tohoto filozofického směru v čele se zakladatelem Peterem Singerem a Williamem MacAskillem hlásají, že lidé by svůj život měli zasvětit pomoci druhým a svůj čas trávit tak, aby v souhrnu „spáchali“ maximální množství dobra. Bankman-Fried měl vždy talent na matematiku, proto došel k závěru, že nejlepší cesta pro něj povede přes svět financí – pokusí se vydělat na trzích co nejvíce peněz a z nich co největší množství darovat na různé charitativní účely.

„Můj plán je darovat tolik, kolik jen dokážu, a maximalizovat množství peněz, které vydělám,“ uvedl minulý rok v rozhovoru pro server Vox. Jeden z investorů FTX, americký venture fond Sequoia Capital, to na svém blogu pojmenoval prozaičtěji: „Stát se nechutně bohatým, ale pro charitu.“ Tato filozofie se přitom odrážela i v minimalistickém životním stylu Bankmana-Frieda, který status multimiliardáře rozhodně nereflektoval. Žije ve sdíleném bytě s deseti dalšími kolegy, často přespává v kanceláři na sedacím vaku, kvůli ochraně zvířat nejí maso ani žádné jiné živočišné výrobky, místo obleků nosí triko a kraťasy a nejezdí superautem, ale Toyotou Corolla.

Cestu k maximalizaci výdělků nejprve hledal v makléřské společnosti Jane Street Capital, kde už při studiích v roce 2014 začal obchodovat s ETF fondy. Po třech letech mu svět tradičních burz přestal stačit a začal se zajímat o krypto, konkrétně o bitcoin. Všiml si, že v některých zemích se nejslavnější kryptoměna prodává levněji než v jiných, a vymyslel způsob, jak na tom vydělat. Začal bitcoiny výhodně nakupovat ve Spojených státech a následně je prodávat v Japonsku, kde se obchodovaly o deset procent dráže. Tato metoda se mu osvědčila, dal proto dohromady několik svých přátel a v roce 2017 založil obchodní firmu Alameda Research. Spolu s nimi v několika dalších měsících svoji obchodní techniku vypilovali k dokonalosti a v lednu 2018 už přesouváním bitcoinů tam a zpátky vydělávali milion dolarů (23,4 milionu korun) každý den. 

O rok později k obchodní firmě připojil druhou část byznysu – kryptoburzu FTX. Ta na trh vstoupila v ideální moment pro kryptoměny, tedy krátce předtím, než v roce 2020 pandemie covidu odstartovala jejich velký boom. Burza FTX se na něm svezla, její tržby i objem obchodů rychle rostly a do roku 2021 učinila z Bankmana-Frieda miliardáře. Na počátku roku 2022 už měla přes milion uživatelů, kteří každý den prováděli transakce v hodnotě 10 až 15 miliard dolarů (234 miliard až 351 miliard korun). Její úspěch oslovil i velké institucionální investory, jako byla japonská Softbank, velké americké fondy Tiger Global nebo Sequoia Capital či BlackRock, největší správce majetku na světě. V posledním kole financování, které proběhlo letos na jaře, hodnotu FTX investoři vyčíslili na 32 miliard dolarů (749 miliard korun). 

Ačkoliv ale Bankman-Fried jako svoji hlavní motivaci uváděl charitu, s přispíváním to navzdory podnikatelským úspěchům nebylo takové, jak by člověk od „efektivního altruisty“ čekal. V roce 2021 daroval podle Bloombergu na dobročinné účely 50 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun), letos v říjnu pak v rozhlasovém rozhovoru na BBC uváděl, že celkem zatím rozdal „několik stovek milionů“. Podstatně větší částky ale směřoval na podporu vlastního byznysu –propagaci FTX, dary politikům a lobbing u regulátorů. Jenom za sportovní marketing utratila jeho burza podle Yahoo Finance minimálně 375 milionů dolarů. Více než třetina této částky padla na přejmenování sportovní arény v Miami na FTX Arenu. V posledních volbách do amerického Kongresu pak byl Bankman-Fried druhým největším přispěvatelem demokratů po Georgi Sorosovi (přispěl jim celkem 36 miliony dolarů) a v prezidentských volbách v roce 2020 poskytl druhý největší dar kampani Joea Bidena (pět milionů dolarů).

V průběhu letošního roku se významná část „charitativní činnosti“ Bankmana-Frieda zaměřila i na samotné krypto. Zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem poslalo ceny kryptoměn a dalších digitálních aktiv dolů a řada do té doby nadějných projektů se dostala do finančních problémů. Bankman-Fried tehdy přispěchal na pomoc s balíkem peněz, které strádajícím firmám, jako byl Voyager Digital nebo BlockFi, poskytl, čímž si vysloužil přezdívku „bílý rytíř krypta“.

Podobně jako u dalších jeho aktivit je však otázkou, zda mu šlo skutečně o pomoc ostatním nebo podporu vlastního byznysu. Ostatně v rozhovoru pro CNBC uvedl, že vlna krachů by poškodila celé krypto. „Z dlouhodobého hlediska nikomu neprospěje, pokud na trhu bude hodně bolesti a kolapsů. Zároveň to není fér vůči zákazníkům,“ prohlásil.

Ve stejném rozhovoru také tvrdil, že má v rezervě miliardu dolarů (23,4 miliardy korun), které by mohl použít na pomoc krachujícím společnostem. Minulý týden se ale ukázalo, že nemá dostatek peněz ani pro záchranu sebe sama. Byl tak nucen stejným stylem obcházet ostatní velké hráče kryptosvěta, aby si prostředky pro záchranu vlastní burzy zajistil. 

Když však neuspěl ani u svého hlavního konkurenta, největší burzy světa Binance, bylo jasné, že jeho šance jsou mizivé. V reakci na páteční kolaps své burzy Bankman-Fried rezignoval na pozici výkonného ředitele a v současnosti čelí vyšetřování regulačních úřadů ve Spojených státech, na Bahamách, kde jeho firma oficiálně sídlí, a v řadě dalších zemí. Ve vedení firmy ho nahradil právník John J. Ray III., který měl v minulosti na starost likvidaci energetického gigantu Enron.

Tak takhle  referují  ti jedině  a vždycky  správní.  Je to korektní. To ano. Ale je to celá story o FTX a  Bankman-Friedovi? I když je tam  ta  zmínka o tom, že po Sorosovi byl druhým největším donátorem Demokratů a Bidena?  Jestli si dáte  druhý  dnešní článek na  stejné téma  z amerických zdrojů, tak uvidíte, že nikoliv!!!  Že  vám Hospodářky  ani omylem nesdělily  všechno. Možná proto,  že  jejich  redakce odvedla  naprosto lajdáckou práci ve  srovnání s  americkým webem The  postmillennial.com, možná proto,  že  objevila totéž co Američané,  ale  prostě  některé věci  se prostě, zejména  dnes  -NEHODÍ.

Takže  zbývá jen a jen Kosa. Ale při čtení toho  textu z Hospodářek  mne  cosi napadlo. Bankman-Fried je prezentován jako superušlechtilec a genius, co se podobně jako  Nazaretský obětoval pro lidstvo. Hodlal nechutně  zbohatnout, aby  zachránil svět  před hladem a dalšími fatálními údery  osudu. Okamžitě  se mi vybavila  asociace  a na další takové superušlechtilce – v bruselské centrále  EU.  Na  všechny  ty  páchače dobra ve  velkém  -v.d. Leyenovou a  spol. Vidíte  mezi zakladatelem FTX a  současnou  bruselskou administrativou  nějaký zásadní rozdíl?   

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.