Úvodník dnešní Kosy – co vám zamlčeli o zhroucení kryptoměnové burzy FTX.


Nepochybně  jste zaregistrovali  zprávu, že  došlo ke zhroucení  jedné z největších  kryptoměnových burz  FTX.

Pro západní finanční systém to představuje  velký  otřes. a  další problém s důvěryhodností. Sice ne tak velký jako pád Lehmannů, ale  i tak nepříjemný. Velmi.

A nejen  západní finanční systém. Stejný, ba větší  malér  to představuje pro všechny  fandy kryptoměn. Nedivím se. Je to jejich svět a teď  do něj rozhodně přímo vtrhne  státní regulace. Ostatně  skoro všechny vlády  už drahný čas hledají  všechny možné cestičky,  jak se kryptu a jeho uživatelům dostat na kobylku. Především je zkasírovat a vedle toho převzít kontrolu nad  zatím jakž takž  svobodným světem digitálních měn.

Ty kontroly  do  zatím  svobodného hájemství  bitcoinu a  spol. se dostaví zcela  jistě. Protože se ukazuje, že krátce před pádem burzy  FTX, došlo k obrovské zpronevěře prostředků klientů. V řádu miliard dolarů. A tohle  je dokonalá příležitost  tam vtrhnout a  „nastolit pořádek“.

Já  sám  zaujímám ke kryptu  velmi rezervovaný, spíše  dost negativní postoj. Nejsem spokojen s dnes platným principem nekryté měny. Nicméně, co s  tím dělat?  Současný globální obchod  by s Brettonwoodem  neexistoval.  Nebo by  gram zlata  stál zcela  astronomickou cenu a  nejspíše  by  už dávno soukromá držba žlutého kovu podléhala těm nejtvrdším zákazům a trestům, Takže  měna  nekrytá.

Ale  měny postavené na  matematických formulích a  otevřených, prý nezfalšovatelných protokolech???? Za kterými jinak nic  nestojí. Které si může vytvořit  každý, kdo je k tomu  matematicky a technicky  dostatečně zdatný?  Díky, nechci!

Proto jste  také  o bitcoinu  a  dalších odnožích krypta  nikdy nic na kose nečetli, ačkoliv  jsem k tomu byl opakovaně vyzýván. Píši jen o tom, za  čím si stojím. A tady mi vadil samotný princip.

Ale krypto samotné není tématem této Kosy  ani tohoto úvodníku.

Leitmotiv představuje  něco úplně jiného  – příkladná demonstrace  přísloví,  že když dva  dělají totéž, není to totéž. Nebo jestli chcete, je  to to opět  o  tom, co nám předkládají  tuzemská media a co nám naopak zamlčí. Takže  dnes  dva  články. Jeden převzatý  z  Hospodářských novin, druhý z amerického webu  The Postmilenial.com. Oba referují o tomtéž  – pádu kryptoburzy FTX.  V obou najdete  řadu styčných bodů, ale jen v tom americkém zásadní informaci, kterou  vám  v našem mainstreamu zaručeně  zamlčí!

Takže se  do toho dáme….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.