Průzkumy které smrdí, ovšem otázka je které


Nestíhám. Zoufale  nestíhám. Jinak byste  tenhle příspěvek  četli  už začátkem minulého týdne. Kdy  šlo o zcela  čerstvou  událost, která  kupodivu vyvolala  jen malou rezonanci jak  ve  sdělovacích prostředcích, tak především mezi veřejností.

Krátce asi v rozmezí jednoho, max. dvou  dnů  se objevily  dva  průzkumy  volebních preferencí. Na  tom by  zas  až tak nebylo nic  zvláštního, agentury  Median a  Kantar  prostě tentokráte  nešly  s dostatečným  odstupem po sobě  jak mají ve zvyku,  nýbrž  v jednom okamžiku.  O to je  jejich  výstup zajímavější, protože  je  lze okamžitě  korelovat a  není tam žádná prodleva, která  by eventuálně  odůvodnila  nějaký rozdíl ve výsledcích.

Jenže  tentokrát  se  výstupy obou výzkumů diametrálně  liší, že  víc  to snad  ani nejde!!!! Ostatně, podívejte  se  sami!

Jako první zveřejnil svá  zjištění Kantar, který dostal zakázku od  ČT a  data  byla  odprezentována  u Václava Moravce  v jeho pravidelní  talk show  OVM.

Výstřižek

Přiznávám, že  když  jsem  ty  výsledky  spatřil, tak jsem jen na  sucho polknul  a  šel si pro brýle, jakkoliv  graf  byl dostatečně  čitelný  i bez nich a normálně je nepotřebuji.

Na  Kantar  osobně  držím  ze  všech čtyř velkých agentur  normálně nejvíce. Už  jste  to ode mne několikrát  četli. Ale  tohle pro mne představovalo  naprostý  šok!!!!

Co za poslední měsíc  vláda udělala  tak  úžasného, že  zářijového zjištění se  stalo to  říjnové  u téhle  agentury?

Výstřižek

že všechny  vládní strany  šly  masivně nahoru a opozice  stejně mohutně  ztrácela?  Než  jsem ovšem  stačil  věc nějak  zevrubněji zkoumat, přišel průzkum Medianu!

A  ten Kantar  zcela  smetl:

Výstřižek1

Pro jistotu přidám i  zářijový Median:

Výstřižek

Tady  prostě nic nehraje!!!! Ani trochu!!!  U Kantaru  , jak jsme  si řekli  vláda  připisuje  zisky  kam se podívá, opozice  slábne.  U  Mediánu  je  odstup mezi  Babikamurou a  Pětihlavou saní  obrovský a  stále  se zvětšuje!!!  ÓDěS dostává  od Medianu  o celých 5% méně než  než od jejich  konkurenta, pracujícího na zakázku ČT….. Svetrová-Dvousvetrová a její  podovný spolek je  trvale  u Medianu mimo sněmovnu, u Kantaru  levou zadní  v ní. V podstatě  totéž  platí  pro Rakušana  jeho  lupiče!!! Tohle  už není o statistické chybě a nevěřím, že  ani o rozdílné metodice.

Tady něco hodně  a hodně  smrdí. Buď jedna z těch  dvou agentur  vůbec neovládá svou práci a netuší, jak tyhle  výzkumy  dělat, což je tragedie  sama o sobě, nebo……. nebo prostě jedna z nich  své  výstupy  zcela  vědomě  a promyšleně  falšuje.  Netroufnu si  ukázat prstem ani na jednu  z nich.  Myslím si sice  svoje,  ale  myslet, jak známo, znamená nic nevědět. A opřít  se  není o co. Všechno ukáží  až  volby. I když pokud  člověk pracuje  s výstupy  z těch posledních, zejména z velkých měst, pak…..  Ale  to je také  velmi nepřesné. Ale  ty  výsledky by  dávaly  za pravdu  spíše  Medianu než Kantaru.  Pokud  si vzpomenete  na  analýzu  výsledků  obecních voleb ve velkých městech,  nikoliv  tu bezprostřední, ale  tu druhou, pak  ANO ve většině statutárních měst porazilo Pětiblábolici. Detaily viz

Volby do městských zastupitelstev

A  po tomhle  volebním testu  českých statutárních  metropolí  ne náhle  všechno, podle Kantaru, úplně  jinak? Vážně?

Ale třeba  se  pletou v Medianu.  Ale  jedna  z těch dvou agentur  se pro mne osobně  v každém případě odepsala. Já na  průzkumy  docela  dost  dám. Což  pravidelné  návštěvníky Kosy  určitě  nepřekvapuje. Jednak  věřím na  čísla, ale především  – nemám  ke  zkoumání nálad  veřejnosti nic lepšího. Uvědomuji si  nebezpečí  bubliny  na formování názorů. A  na to Kosu  zvykat nehodlám. Takže  průzkumy. Ale  vadí mi,  že  jedna  z agentur, na  které jsem spoléhal, se zřejmě propůjčuje  k  tendenčním výstupům.

Jen, opakuji znovu, netuším která.

Ale  přeci jenom disponuji berličkou, kterou si  alespoň trochu pomohu. Se  Seznamem. cz ,  výjimkou Zuzany  Kubátové a  Petra  Holuba  mám osobně  velikánských problém. Představuje  pro mne  symbol  české tendenční  žumpalistiky. Nicméně  vedle  obou  jmenovaných výjimek  na  Seznamu  lze  nalézt  i  třetí věc, která  stojí  za  vzetí na vědomí.  Seznam.cz aktualizuje  agregované  týdenní  výstupy  volebních preferencí  od  všech  čtyř  agentur  do  jednotných křivek, popisujících, jak si od posledních voleb jednotlivé partaje  u voličů stojí!!! Zpracovává  to pro ně  Dr. Michal Škop.  Známe s eosobně. A zajímalo by mne  jestli pořád  ještě  čte Kosu, ačkoliv je mi jasné, že názorově je nyní  na druhém   břehu. Nicméně o čtenáře jeho kalibru  rozhodně  stojím.

Ale  vraťme  se  k tomu jeho agregovanému grafu preferencí  jednotlivých  partají od posledních parlamentních voleb! Protože  to je to, oč  tu momentálně běží!  Tady je:

Výstřižek

Nechám na  vás, abyste  sami posoudili, jestli  ta  agregace potvrzuje  spíše Kantar nebo Median. Ale  rozhodně jedna  z nich  se propíchla a  hodně hodně  smrdí!

A  řekl bych, že si totéž myslí  i taková kapacita  přes  tuhle  disciplinu, jakou je nesporně  sociolog Jan Herzmann. Viz jeho  rozhovor  pro server  iRozhlas  na dané  téma, z kterého vybírám to nejpodstatnější:

Největší rozdíl ve volebních modelech Medianu a Kantaru je zřejmě u stran ANO a ODS. Zatímco u Medianu má ANO 31,5 %, u Kantaru 26,5 %. ODS má u Medianu 13,5 %, u Kantaru 21,5 %. Čím to?
Rozdíl je v trendech. Zatímco u Kantaru podpora hnutí ANO už třetí měsíc v řadě klesá, tak u Medianu naopak roste. A v případě ODS je ta situace přesně opačná. Tam v posledním měsíci hlásí Kantar vzestup, ale Median hlásí pokles. U ODS je skutečně ten rozdíl největší a trendy nejprudší.

Jak je tedy možné, že se to u těchto agentur takto liší? Jsou to výzkumy, které byly publikovány během dvou dnů.
Pro mě je to opravdu velké překvapení. Je pravdou, že Median sbíral data v poněkud jiném období než Kantar. U Medianu to bylo období celého října. V případě Kantaru až od poloviny října do 4. listopadu. Ale myslím, že se v té době nestalo nic takového, co by mělo ten trend tak masivně změnit, že by nastalo něco, co by v očích veřejnosti vládu – a jejím hlavním reprezentantem je ODS – vyneslo takto do popředí. Nemůžu samozřejmě říci, že to tak objektivně není. Ale je to pro mě velké překvapení.

Není pro to tedy žádné vysvětlení?
Nemohu ho najít. Při pohledu na situaci v různých průzkumech a i na sociálních sítích mám pocit, že nálada ve společnosti spíše nahrává posilování opozice. Tedy v první řadě hnutí ANO, které je nejsilnější opoziční silou, protože lidé se stále poměrně hodně bojí toho, jak na ně může dopadnout inflace, zejména ceny potravin a v těsném závěsu ceny energií.

Vysvětlení trendů, které zobrazují průzkumy Medianu, jsou pro mě pochopitelné. Pro to, aby se prosadil opačný trend, nevidím žádné důležité vlivy na stav veřejného mínění, které by to měly způsobit.

Zmiňoval jste různé časové období. Mohl rozdíl způsobit třeba i odlišný způsob sběru dat? Zatímco Median si vybral osobní rozhovory a dotazování online, Kantar zvolil sběr dat přes telefon.
Metodika by neměla mít takto zásadní vlivy, protože při zpracování dat dochází ke statistickým korekcím, takzvanému vážení, které by mělo odstranit všechny případné drobné vlivy odlišné metodiky dotazování. Samozřejmě obecně platí, že telefony při telefonickém výzkumu zvedá trochu jiná skupina populace, než jaká je dostupná při osobním dotazování. Ale to může způsobovat rozdíly dvou nebo tří procentních bodů a ty by se měly při zpracování dat odstranit. Takže tady bych tu příčinu nehledal.

Jsou výzkumy věrohodné? Nemohlo se stát, že se některé z politických stran – přestože to jsou obě renomované agentury – nesnažily volební modely nebo dotazování ovlivnit?
Upřímně řečeno si to neumím představit. Kantar pracuje pro Českou televizi, pod jejím velmi přísným dozorem, tam je politický vliv vyloučen. V případě Medianu je to její dlouhodobá časová řada. Také nevím, proč by to udělali.

A nakonec  připojím ještě  tohle:

Výstřižek

Tak a teď  si vyberte!  Ale někdo nás  zkouší v každém případě tahat za  fusekli! Jako by  nebylo dost jiných problémů!!!!  Už takhle  dost lidí systému   a jeho výstupům  /moc/ nevěří. A  podobné  disproporce  v průzkumech, jasně  dokládající, že někdo lže, všechno obrovsky zhoršují!  Tohle je ten důvod, co mne  přiměl vydat tento článek!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.