V Česku už jsme inflaci zkrotili! Díky Fialovu Obludáriu účetním trikem, ba skoro podvodem Staťáku. Jenže Bloomberg a jeho ekonomická redakce, stejně jako ECB holt nemají ani Fialu, ani Obludárium ani český Statistický, spíše ovšem Srandistický úřad.
Takže ECB vydala , ohledně inflace v Evropě naléhavé univerzální varování a Bloomberg jej převzal.
ECB varuje banky a vlády před rekordními problémy s inflací
Věřitelé mohou potřebovat větší rezervy kvůli zhoršujícímu se výhledu
Financial Stability Review také varuje před výkyvy cen aktiv
Evropská centrální banka varovala před rostoucími riziky stability pro každého, od věřitelů po vlády a domácnosti, protože ekonomické vyhlídky se zhoršují a všichni bojují s rekordní inflací.
Stlačování životních nákladů poškozuje schopnost lidí splácet dluhy, zatímco zhoršující se vyhlídky růstu Evropy ohrožují zisky podniků, uvedla ECB ve středu ve svém hodnocení finanční stability.
Rovněž upozornila na potenciální nebezpečí pro veřejné finance, protože si vlády půjčují, aby zmírnily dopad energetické krize, zatímco další tlak působí na pokles akcií a v neposlední řadě uvedla, že ceny domů mohou po letech dosahovat vrcholu.
„Lidé a firmy již pociťují dopad rostoucí inflace a zpomalení ekonomické aktivity,“ uvedl v prohlášení viceprezident ECB Luis de Guindos. „Naše hodnocení je, že rizika pro finanční stabilitu vzrostla, zatímco technická recese v eurozóně se stala pravděpodobnější.“
Kombinace prudce rostoucích cen a klesající produkce vytvořená ruskou válkou na Ukrajině je výzvou pro tvůrce politik i pro investory. ECB se pustila do svého nejagresivnějšího cyklu zvyšování úrokových sazeb, aby zabránila zakořenění inflace – i když se rýsuje hospodářský pokles. Zvyšování bude pokračovat, přičemž se formují také kroky ke snížení portfolia dluhopisů centrální banky v hodnotě 5 bilionů eur (5,2 bilionu dolarů).
Riziková aktiva zůstávají „citlivá na nejistý vývoj inflace“, stejně jako na měnovou politiku a hospodářský vývoj, uvedla ECB. Některé, včetně amerických akcií, „stále vypadají přetažené vzhledem k fundamentům“ – dokonce i po velkých korekcích, uvedl.
Úředníci vyjádřili obavy, že další cenové výkyvy by mohly způsobit další problémy na trzích s deriváty, které již byly zmítány nárůstem cen energií. Tzv. margin calls sehrály roli v nedávných finančních otřesech Spojeného království poté, co vláda náhle oznámila rozsáhlé snížení daní.
Banky mezitím podle ECB, možná budou muset příští rok vyčlenit více peněz na oprávky špatných úvěrů. Panuje obava z „dalšího prudkého zhoršení ekonomického výhledu“ a v menší míře z vyšších než očekávaných krátkodobých úrokových sazeb.
ECB uvedla, že její projekce se zdají být konzervativnější než projekce analytiků, kteří sledují průmysl.
Po velkých výdajích během pandemie Covid-19 vlády zemí eurozóny utratily ekvivalent asi 1,4 % HDP na zmírnění dopadu energetického šoku, odhaduje ECB. Varovala, že „většina těchto opatření není cílená“, přičemž zdvojnásobila doporučení, že pomoc by měla být dočasná a zaměřená na ty, kteří ji nejvíce potřebují.
„Růst úrokových sazeb zatěžuje fiskální pozice více, než se dříve očekávalo,“ uvádí zpráva. „Další zhoršení finančních podmínek by jako takové mohlo změnit sentiment trhu vůči některým zranitelnějším státním emitentům v eurozóně.“
Samostatně, trhy s nemovitostmi mohou být „v bodě obratu“, protože růst nákladů na půjčky narušuje poptávku po nových úvěrech.
„Existují známky toho, že expanze nemovitostí v posledních letech by mohla skončit, přičemž odhady nadhodnocení a sazby hypoték jsou nyní na nejvyšší úrovni za více než pět let,“ uvedla ECB.
„Podobně se zpřísnily podmínky financování na komerčních trzích s nemovitostmi, což potenciálně zvrátilo postpandemické oživení,“ uvedl.
Evropská centrální banka varovala před rostoucími riziky stability pro každého, od věřitelů po vlády a domácnosti, protože ekonomické vyhlídky se zhoršují a úředníci bojují s rekordní inflací.
Stlačování životních nákladů poškozuje schopnost lidí splácet dluhy, zatímco zhoršující se vyhlídky růstu Evropy ohrožují zisky podniků, uvedla ECB ve středu ve svém hodnocení finanční stability.
Tak takhle to vidí ECB. Najednou….. Je to zcela nedávno, co její šéfka Lagardéová tvrdila, že inflace je vlastně jen přechodná, sama odezní a ničeho se netřeba obávat.Na rozdíl od mojí mikroskopické neviditelnosti.. Nyní jde o velký problém, schopný narušit finanční stabilitu Unie. S tím, že přijde recese. která podle téže dámičky a ostatních bruselských a frankfurtských velemozků také neměla hrozit. A když, tak jen administrativně lehounká. Opět v rozporu s tvrzením jakéhosi důchodcovského prvoka zez Plzně.
Dovolím si tvrdit, že ten grafík odhadovaných budoucích evropských deficitů zdaleka nevystihuje budoucí realitu!!! Že to bude horší a především delší než za covidu. Několikrát jsme dával graf větové zadluženosti, z něhož jednoznačně vyplývalo, že země G7 dohromady generují 65% celosvětové sekyry a když k tomu přidáme ještě 10 dalších sankcionalistických států, převážně z EU,pak se dostaneme dokonce až na 3/4 veškerého zadlužení,Dám ho znovu:
A tihle v podstatě zralí na bankrot se nyní mají ještě více zadlužovat a oni to dokonce chtějí stůj co stůj, aby ukázali Putlerovi!!!!
Tohle selským rozumem pochopit nelze. A ECB jakkoliv to její experti vědí a mají jasno, která bije a bít bude, se nedováží tuhle skutečnost sebeméně komunikovat. Aby nepodkopávala jednotu kolektivního Západu ve snaze zničit Putlera.
Jak takováhle politika asi tak může skončit? Jdou obří dluhy před sebou hrnout do nekonečna? NA tohle bych rád odpověď Lagardeové a ostatní finančních velemozků v ECB….